Sorularım

Gaos

Kayıtlı Üye
Merhaba , ben kafamdaki soruları sormak istiyorum :) Sorularım genel olacak .
Fakat bir isteğim , bir ricam var . Semavi dinlere inanan arkadaşlar, lütfen alınmasın ama ilk başlarda yanıt vermezlerse sevinirim .
Çünkü , benim inancım biraz daha farklı .
Az-çok Ezoterik bilgilerle ilgilenen,pagan,şaman,spiritüalist,budist,satanist,deist vs. inançlarında olan arkadaşlar,size sesleniyorum :hurray:

1)Evren nasıl oluştu ? Evren derken, sadece görülebilir evrenden bahsetmiyorum . Diğer boyutlarla birlikte . Herşey nasıl başladı ?
2)Tanrı bunun neresinde ?
3)Tanrı mı Tanrılar mı ?
4)Tanrı-Tanrılar nedir ? Nedir ? :) nasıl birşey olarak düşünmeliyiz ?
5) "Şeytan" Baphomet ve diğerleri, aslında kim ?
6)Atalarımız uzaylı mıydı ? :) Evrim sürecine bırakılma olayı.
7)Kayıp kıtaların iddiaları doğrumudur? (araştırabildiğim kadarıyla evet) , fakat neden "Dünya Tarihi"'nde yeri yok ?

Şimdilik bu kadar

Ra_

Banlı Kullanıcı
İş
Araştırmacı Yazar
Ezoterik bilgisi olanlara sesleniyorsun ama ezoterik sözcüğü "gizli olan" demektir. Bu durumda nereden çıkardın ki ezoterizmle ilgilenen insanların senin sorularını cevaplandıracağını :D

ptaah

Kayıtlı Üye
Ben semavi dinlere inanıyorum ama bütün görüşleri sprituelizm budizm vb sentezlemeye çalışıyorum.

2-3-4)Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.
Anlamı: (Ey Muhammed!) De ki: O Allah bir tektir. Allah her şeyden müstağni ve her şey O'na muhtaçtır. O doğurmamış ve doğmamıştır. Hiç bir şey O'na denk değildir.

6)zecharia sitchin'in araştırmasına göre atalarımız uzaydan geldi.Bir kaynaktan aldığım bilgiye göre dünya 7 farklı uzaylı türünün karışmasıdır.

La-edri

Kayıtlı Üye
Kiminin tanrisi uzaylidir digerinin ki tek tir, bir baskasi hepten inkar eder kabul etmez, siz burada fikir den zyade kesin sonuclar istemissiniz, iyide buna kesin kim cevab verebilir, kaynagi olan semavi dinleride kabul etmediginize göre :)

ptaah

Kayıtlı Üye
Şöyle bir yanılgı var semavi dinler yeterli cevap veremez diye..Bu yanılgıya neden düştük, düşürüldük?Yeteri kadar ve bilinçli okumadığımızdan önyargılarımızdan, araştırmadığımızdan. Semavi dinlerin mesajını anlamak için işin ehli olmak lazım.Yada o kişilerin yazılarını okumak gerekir.

Yunus Emre ne diyor:Dört kitabın mânâsı Bellidir bir elifte Sen elifi bilmezsin Bu nice okumaktır Yiğirmi dokuz hece Okursun uçtan uca Sen elif dersin hoca Mânâsı ne demektir

aşk1

Banlı Kullanıcı
1)Evren nasıl oluştu ? Evren derken, sadece görülebilir evrenden bahsetmiyorum . Diğer boyutlarla birlikte . Herşey nasıl başladı ?
2)Tanrı bunun neresinde ?
3)Tanrı mı Tanrılar mı ?
4)Tanrı-Tanrılar nedir ? Nedir ? :) nasıl birşey olarak düşünmeliyiz ?
5) "Şeytan" Baphomet ve diğerleri, aslında kim ?
6)Atalarımız uzaylı mıydı ? :) Evrim sürecine bırakılma olayı.
7)Kayıp kıtaların iddiaları doğrumudur? (araştırabildiğim kadarıyla evet) , fakat neden "Dünya Tarihi"'nde yeri yok ?

Şimdilik bu kadar

benim dinim islamiyet ama kendi düşüncelerimide aktabilirim sana. iki üç yıl bu konuda baya araştırma yaptım.

bana göre her şey ama her şey bir yaratıcı tarafından olmuştur.
bir bebek bile kendi kendine meydana gelememektedir. onu gelebilmesini sağlayacı anne babası olmalıdır.
yaratıcı her şeyi programlamıştır. geceden sonra gündüz olması ya da baharda çiceklerin açması gibi. her şey onun programlamsına göredir.
yaratma ise sadece yaratıcı istediği için gerçekleşmiştir. her şeyde bir düzen vardır düzensizlikte bile bir düzen sözkonusu. her şey programlanmıştır bir yaratıcı tarafından.
yaratıcı her şeyin dışındadır. bu dışındalık neresidir bilemiyorum ama dışındadır. bu dışındalık dünyaya müdahale etmez manasında değildir.
birden fazla yaratıcı yoktur. yaratıcı tektir. o teklikten gelir her şey. cokluktan teklik nasıl meydana gelir diye sorarsanız gayette gelebilir mesela bir anne baba dan insanlık gibi bir çokluk meydana gelebilmektedir. burda onemli olan bütün her şeyin olmasını hareket ettiren bir şey olduğudur bu da yaratıcıdır.
şeytan da yaratıcının bir yaratmasıdır. yaratılanları kendi içinde kıyaslamak saçmadır. insanla bitkiyi ya da hayvanı ya da şeytanı kıyaslamak saçmalıktır kendi içlerinde ele alınmalıdır aksisi yanlışlıktır. Atalarımız bizim insan olabilir. Uzaylı insansa tabiki atamızdır diyebiliriz fakat bana göre uzaylı başka bir varlık olmalıdır. İnsan başka uzaylı başkadır. uzaylılar var mıdır? hayal ürünü mdür? derseniz hayalde olabilir olmayabilir kanıtlana kadar. Ve evrim sürecine gelince evrim çok saçma bir şey olmakla evrimde de teklikten bütün çokluğu getirme düşüncesi hakimdir. tek bir şeyden bütün her şeyin oluştuğu düşüncesi vardır. evrimi şu yönden saçma olarak buluyorum varolan her şeyi yani maddi ve manevi her şeyi evrim teorisine kadar indirgememiz mümkün değildir. ha şunu yaparız deriz insan maymuna benziyor ayakta durması iki eli iki ayağı ya da iskeleti bakımından diye deriz niye demeliyim ama bu insanın maymundan olduğunu göstermez. göstermesi için halen insanın bir maymundan evrim geçirerek gelmesini gözlemleyebilrdik ama bu hiç gözlemlenememiştir sadece insan maymuna benzetilmiştir. benzetmelerle açıklayacak evrim teorisi çok basit olur. evrim teorisinin bana kalırsa var olabilmesi için bire bir maymunun insan oluşunu bize evrimleştirme adı altında göstermesi lazım ki hangi maymunu incelesek maymunun ömrü boyunca insana dönüşmeyeceği ap açıktır. ama iskeleti iki kolu iki bacağı vs ile insanı andırabilir. bu gayet normal şeydir.
kıta konusuna gelince kayıp kıta konusu adında bir araştırmam olmadı ama bildiğim kadarıyla dünya sürekli şekil değiştirmiştir.
şekil değiştirirken bazı kıtalar bazı kıtalardan ayrılmıştır kimi kıtalar su altında kalmış kimi yerde ki sularda kıtalar çıkmıştır.
ama bu kıta oluşumları nerden beri takip ediliyor bilemem ama takip edildiği zamandan beri her şey kayıtlı gidiyor kayıt altına alınmadan öncesi ise bilemem ama siz dünyada mistik aslında mistik canlıların yaşadığı hayali bir kıtadan söz ediyorsanız kayıp kıta denilen şey derken bilemem.

Gaos

Kayıtlı Üye
Ezoterik bilgisi olanlara sesleniyorsun ama ezoterik sözcüğü "gizli olan" demektir. Bu durumda nereden çıkardın ki ezoterizmle ilgilenen insanların senin sorularını cevaplandıracağını :D

İşte aradığım cevaplardan birisi ! :D Yönlendirin o zaman .. Yani nasıl diyeyim , bu sorularımın cevaplarına nasıl ulaşabilirim ?

Ayrıca , neden hala gizli ? Neden açıklanmıyor ? Doğru zaman bekleniyor, evet herhalde öyle . Binlerce senedir süren bir bekleyiş .. Bu doğru zaman ne zaman ?

Herneyse , yönlendirmek konusu . Her kişi kendi yolunda gider . Evet . Ama kişilere de yardım etmek , bilgili , aydınlanmış kişilerin boynunun borcu değil midir ? :)

saltanart

Banlı Kullanıcı
bu soruların cevabını bilmiyorsan inancını neye göre belirledin merak ettim.örneğin bir insan müslümansa evrenin neden yaratıldığını islam inancına göre öğrenir aklına yatarsa bu dini benimser.çünkü neden varolduğumuz sorusu inancın temelini oluşturuyor.şu inancın ismi hoşuma gitti buna inanayım bari ama inancın gereklerini,amacını sonradan millete sorarark öğrenirim mantığı,o inancı neden seçtiğiniz ve samimiyetini konusunda şüphe uyandırır

guneş4

Kayıtlı Üye
Biz neye inanırsak inanalım tek bir doğru var yani birden çok doğru olma ihtimalini saçma buluyorum birçok düşünce oluşu da doğruyu bulmayı zorlaştırıyor ama ben Yaratıcının varlığından eminim ezeli ve ahiri bir güç O ve tek.Tabi her şey senin kalbinde başlayıp biter sana şu budur diyemem.Kim ne derse desin kalp senin.Neye inanmak istiyorsan içinde onu yaşatırsın.Her şeyi bilmemiz istenseydi her şeyi bilirdik bilseydik belki de çıldırırdık o yüzden insan gücünü aşan bilgileri bilmemek en iyisi bence.

Gaos

Kayıtlı Üye
bu soruların cevabını bilmiyorsan inancını neye göre belirledin merak ettim.örneğin bir insan müslümansa evrenin neden yaratıldığını islam inancına göre öğrenir aklına yatarsa bu dini benimser.çünkü neden varolduğumuz sorusu inancın temelini oluşturuyor.şu inancın ismi hoşuma gitti buna inanayım bari ama inancın gereklerini,amacını sonradan millete sorarark öğrenirim mantığı,o inancı neden seçtiğiniz ve samimiyetini konusunda şüphe uyandırır

sen bu soruların cevabını biliyormusun ? yoksa sen doğduktan sonra , kitabını gösterdikleri için , biliyor mu sanıyorsun ?

kuru kuru birşeye inanmıyorum . inandığım bazı değerler var,evet. kendimi bildim bileli. bu değerler üzerine sorular sorarak bazı şeyleri şekillendirmek istiyorum. bu kadar basit.

ptaah

Kayıtlı Üye
5'e bilerek cevap vermedim.Bende daha bilgi insanlar var diyerek .Ses gelmeyince bildiğimce yorumlayayım.Kurandan bahsedicem çünkü güvenilir kaynak.Kuranda Adem ve Havva olayındaki şeytan var.Bu şeytan kıyamete kadar insanları saptırmaya yemin ediyor .Ayrıca diğer şeytanlarda bahsediyor :“(Haydi) onlardan gücünün yettiğinin ayağını çağrınla kaydır. Atlıların ve yayalarınla onların üzerine yürü. Onların mallarına ve evlatlarına ortak ol. Onlara vaadlerde bulun.” Hâlbuki şeytan onlara aldatmadan başka bir şey va’detmez.İsra 64
Başka bir kaynak diğer şeytanlar hakkında yaptığım küçük bir çeviri çalışması http://www.gizlimabet.com/threads/32172-%C5%9Eeytan-%C4%B1n-musallat%C4%B1-ve-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmalar%C4%B1

Gaos

Kayıtlı Üye
5'e bilerek cevap vermedim.Bende daha bilgi insanlar var diyerek .Ses gelmeyince bildiğimce yorumlayayım.Kurandan bahsedicem çünkü güvenilir kaynak.Kuranda Adem ve Havva olayındaki şeytan var.Bu şeytan kıyamete kadar insanları saptırmaya yemin ediyor .Ayrıca diğer şeytanlarda bahsediyor :“(Haydi) onlardan gücünün yettiğinin ayağını çağrınla kaydır. Atlıların ve yayalarınla onların üzerine yürü. Onların mallarına ve evlatlarına ortak ol. Onlara vaadlerde bulun.” Hâlbuki şeytan onlara aldatmadan başka bir şey va’detmez.İsra 64
Başka bir kaynak diğer şeytanlar hakkında yaptığım küçük bir çeviri çalışması http://www.gizlimabet.com/threads/32172-%C5%9Eeytan-%C4%B1n-musallat%C4%B1-ve-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fmalar%C4%B1

bakın , daha önce bazı yazılarda kilisenin şeytan diye tabir ettiği bazı demonların aslında hiç de "şeytan" olmadığını okudum . islamdaki şeytan ifadesi , belirli bir varlığa(varlıklara) işaret ediyor mu ? etmiyorsa , manevi (aslında insanın kendi nefsi) anlamda kullanılmış olma ihtimali nedir ? diye bir soru sormak istiyorum ama konu dağılacak . .

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Hep dediğim şeydir, bu konuları insan zihnini kullanarak cevaplayamaz, sadece belli işaretleri takip ederse ancak idrak edebilir. Zamanı, mekanı, zihni, bedeni yaratan bir varlığı bunlarla sınırlayamayız ve kayıt altına da alamayız.

Bir dünya yaratın kafanızda, birkaç kişi olsun. Bir zengin, bir fakir, bir güzel, bir çirkin, bir tane de hırsız olsun. Bunlara çeşitli özellikler addedin ve yaşamalarını seyredin bir süre. Şimdi bu yarattığınız insanlar sizden ayrı mı? Siz bu insanların neresinde kaldınız? Ve siz bu insanlarla kayıt altına alınabilir misiniz? Hayalinizde yarattığınız bu insanlardan mı ibaretsiniz daha fazlasını yaratamaz mısınız? O yüzden eskiler "alemlerin aslı hayaldir" demiştir.

Bununla beraber kendi varlığınızdan başkasının varlığını biliyor musunuz? Beden zihni kastetmiyorum. Hepsinden kendinizi soyutladığınızda bile var olmaya devam edeceksiniz. Peki o varlık kimdir, nedir? Başka bir varlığa rastladınız mı kendi yarattığınızdan başka? "Sen O'sun" dense bile anlaşılacak olan şey, ben zannettiğim bu beden zihin yapı Tanrı'dır, ki bu da büyük bir yanlış anlaşılma olacak, kendisi bile hayal olan bir yapının yarattığı hayali tanrı olmaktan öteye gitmeyecek. Yani tanrı kavramı bile insana kendini anlatmaya yetmezken tanrılar da neyin nesi? Uzaydan dünyaya gelen ve insanların yapamadığını yapan varlıklar olmuş olabilir, insan ırkının başlangıcı evrimsel yollu veya uzaydan gelme yollu olabilir. Bunlar kesin olmayan bilgiler fakat her insanüstü özellik taşıyana tanrılık addetmek ne derece doğru olur bilemiyorum. Sonuçta sonunu bilmediğimiz bir evrende yaşıyoruz, bilinçli canlı varlıkların sadece bizler olduğunu düşünmek en başta evrene haksızlık etmek olur, bir de egoistlik olur tabii.

Eski uygarlıklara gelince, Kuranda "sizden öncekiler" diye bahsedilenlerin onlar olduğunu düşünüyorum. İnsan ırkının pek çok kez dünyadan silindiğini ve yeniden geldiğini ve bunlar çok uzun yıllar içinde olduğundan eskiye ait çok fazla iz kalmadığını düşünüyorum. Zaten eskiden bugüne kalan tek şeyin taş yazılar olması da enteresandır; çünkü bütün kağıtlar, kitapalar, CD'lerin ömrü hayli kısa. Milyonlarca yıl içinde birkaç bin yılın sözü bile geçmez.

Şeytan konusunda, bana kalırsa şeytan diye bahsedilen varlık yalnızca bir şeyi anlatmak için kullanılmamış. Ortak bir uzayı paylaştığımız için, insanın gelişmesi işine gelmeyen bazı varlıklar olabilir, birincisi bu. Diğer kasıt ise, insanın kendini beden zannedip hayatını ona göre yönlendirmesi ve hayvani dürtüleriyle yaşama arzusudur ki bence en büyük şeytan budur. Eskilerin "ne ararsan kendinde ara" dediklerini hatırlamakta fayda var.

ptaah

Kayıtlı Üye
bakın , daha önce bazı yazılarda kilisenin şeytan diye tabir ettiği bazı demonların aslında hiç de "şeytan" olmadığını okudum . islamdaki şeytan ifadesi , belirli bir varlığa(varlıklara) işaret ediyor mu ? etmiyorsa , manevi (aslında insanın kendi nefsi) anlamda kullanılmış olma ihtimali nedir ? diye bir soru sormak istiyorum ama konu dağılacak . .

Hicr Suresi
26 - Andolsun ki biz insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.
27 - Cinleri de daha önce insan vücudunun gözeneklerinden geçebilen güçlü bir ateşten yarattık.
28 - Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: "Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım."
29 - Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan üflediğim zaman, siz hemen onun için secdeye kapanın."
30 - Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler.
31 - Yalnız İblis hariç. O secde edenlerle beraber olmaktan çekinmişti.
32 - Allah buyurdu ki: "Ey İblis! Ne oluyor sana da, secde edenlerle beraber olmuyorsun?"
33 - İblis şöyle dedi: "Kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattığın bir insana secde edemezdim."
34 - Allah şöyle buyurdu: "Öyle ise oradan çık! Sen, artık kovulmuş birisin."
35 - "Kıyamet gününe kadar lanet senin üzerindedir."
36 - İblis: "Rabbim! Öyle ise insanların kabirlerinden kaldırılacakları güne (kıyamete) kadar bana mühlet ver" dedi.
37 - Allah buyurdu ki: "Sen mühlet verilenlerdensin."
38 - "Allah katında bilinen vaktin gününe kadar..."
39 - İblis şöyle dedi: "Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!"
40 - "Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır."
41 - Allah şöyle buyurdu: "İşte bana ulaşan dosdoğru yol budur."

Taha suresi

117 - Biz de (Âdem'e) şöyle demiştik: "Ey Âdem! Şüphesiz bu (İblis) sana ve eşine düşmandır. Sakın sizi cennetten çıkarmasın, sonra bedbaht olursun (sıkıntı çeker, perişan olursun)."
118 - "Doğrusu senin acıkmaman ve çıplak kalmaman (ancak) cennettedir. "
119 - Ve sen orada ne susarsın, ne de güneşin sıcağında kalırsın"
120 - Nihayet şeytan ona vesvese verdi. Şöyle dedi: "Ey Âdem! Sana sonsuzluk ağacını ve çökmesi olmayan bir saltanatı göstereyim mi?"
121 - Bunun üzerine ikisi de o ağaçtan yediler. Hemen ayıp yerleri kendilerine açılıp görünüverdi. Ve üzerlerine cennet yaprağından örtüp yamamaya başladılar. Âdem Rabbinin emrinden çıktı da şaşırdı.

İnsanın kendi nefsi değildir şeytan ama nefis Allah'a karşı günahkardır.Ayrıca burada Hz Muhammed ile beraber bir kaç kişi şeytanın konuşmasına şait olmuştur.http://www.gizlimabet.com/threads/31316-%C5%9Eeytan%C4%B1n-arkada%C5%9Flar%C4%B1/page2

Tude

Kayıtlı Üye
İnanç kalbin işidir.
Allahın varlığını doğrdudan kabul etmek için sorgulamalarının cevabı İslamiyet'de bulup, daha sonra eylemleştirerek bu aramana bir cevap oluşturman gerekir. Allah (c.c) senin her hareketini gören bilen tek İlahtır.
Her şeye mantıksal bir cevap arayışı içinde olmak yanlış gibi geliyor, hissi bir cevap arayışına gir, seni en çok ne tatmin ediyor, ruhun huzuru nerede buluyor gibi.