Abdest almanın sebebi bilinenden farklı imiş!

Lyusifer

Kayıtlı Üye
339923-3-4-ca1a6.jpg

Namaz kılmadan önce neden abdest alınır, şeklinde bir soru ile karşılarşırsak ne cevap veririz ?
‘’ Namaz ibadeti Allah huzuruna çıkmaktır, bu sebepten saygımız gereği temiz olmak gerekir ‘’ şeklindeki cevap ilk akla gelen ve en tabii cevap olacaktır.
Bu cevap doğrudur. Temizlik de abdestin gerekçelerinden biri. Ama abdestin öncelikli gerekçesi bu değilmiş. Son incelediğim bir eserden, namazdan önce abdest alınmasının gerçek sebebini öğrendim. Bana çok ilginç ve akla yakın geldi. Sizinle paylaşmak istedim.

Eser:Sınır Ötesi Yayınlarından. İsmi DİN VE BEYİN. Yazarı Osmangazi Üniversitesi Nöroloji Bölüm Başkanı Prof.Dr. GAZİ ÖZDEMİR. Gazi Hoca, bu eserinde insanın yapısına yaratılıştan konulan din olgusunu tıpın Nöroloji bilim dalı ve Kur’an esasları içinde inceliyor. Kur’an ile konulan İslam Dini esaslarını inanılmaz bir gerçeklik ve bilimsellikle açıklıyor. Yaklaşık 550 sayfa hacmindeki bu eserini okuyunca ‘’ din gerçeğini ‘’ tüm yönleri ile çözmüş oluyorsunuz. İşte abdestin gerçek sebebini bu eserden öğrendim. Anladığım şekli ile size aktarmaya çalışacağım.
Daha önce ‘’ Kuantum Düşünme Tekniği ‘’ konulu birkaç yazımda da belirttiğim gibi, düşünce de bir enerji imiş. Burada bir nokta koyalım ve Kuantum konusuna gelelim:
Canlı ve cansız tüm varlıkların bölünebilen en küçük parçası atomdur. Ama sonradan atomunda altında küçük parçaların varlığı belirlenmiş. Atom altı bu parçaçıklara '' foton'' deniliyor. Atoma kadar tüm kimyasal ve fiziksel oluşumlar fizik kanunlarına tabi oluyor ve kontrol edilebiliyor. Yerçekimi ve merkezkaç kuvvetleri gibi. Fakat atom altı parçacıklar yani fotonlar ise fizik kurallarına tabi değil. Aynı anda burada, binlerce kilometre uzakta veya yine aynı anda her yerde. İşte Kuantum konusu ve düşünce alanına uygulannması burada başlıyor. Çünkü düşünce enerjisi bu foton parçacıklarından oluşuyormuş.
Şimdi burada da duralım, konunun bir başka yönüne gelelim:
İnsan bedeni ‘’ statik elektrik ‘’ üretiyor. Tabii haliyle ve özellikle sevinç, üzüntü, heyecan, stres gibi duygu dalgalanmalarında 5-10 kat fazla olmak üzere. Bu statik elektrik insan dış yüzeyinde yani teninde birikiyor. Ayrıca tüm canılı ve cansız cisimlerin dış yüzeylerinede de statik elektrik yükü var ve insan günlük yaşantısında bunlarla el ve cücudu ile temasında da elektrik yükü alıyor ve statik elektrik birikimi artıyor. Bu birikim çepeçevre tüm vücudumuzu yani tenimizi zırh gibi kaplıyor. Defedilemez ve aktarılamaz ise insana huzursuzluk, sıkıntı ve rahatsızlık veriyor. Bu statik elektrik yükü vücuttan nasıl atılacak ? İletken maddelerle temas edilerek. Elektriğe karşı en iletkenlerin başında bildiğimiz su gelir. İnsan banyo yapınca bu yük suya aktarılıyor. İşte insanın duş ve banyo sonrası büyük rahatlık duyması bu yüzden. Bir de biliyorsunuz, çıplak ayakla toprağa basıldığında da bu yük toprağa aktarılabiliyor. Bazı psikolojik rahatsızlıklarda doktorlarlar hastanın çıplak ayakla toprakta gezinmesini önerirler. Bu pratik ve seri etki gösteren bir tedavi yöntemidir.

Artık ibadete geliyoruz:
İbadet bir takım şekilsel hareketlerin yanında aslında düşünseldir. Düşünce de yukarıda belirttiğimiz gibi bir enerjidir. Beyinde oluşan düşünce enerjisi, tüm vücut ve özellikle giysilerle kapatılmayan kafa, el, yüz gibi vücudun dış yüzeyleri ile Allah’a ve O’nun her insan için görevlendirdiği yazma ( kayıt ) ve iletişim ile görevlendirdiği aracılara yani meleklere iletilecektir. İşte insan vücudu dış yüzeyindeki statik elektrik yükü bu iletişime ve düşünce enerjisinin ilgili yerlere iletilmesinde engel oluyor ve güçlük çıkarıyor. İşte abdestin gerçek sebebi bu imiş. Namazdan önce abdest alınması ile insanın vücudundaki bu statik elektrik yükü boşatılarak iletişim kanalları açılmış oluyor ve insan Namaz ibadeti ile yaratıcısının huzuruna çıktığında O’nunla iletişim kurmasına fiziki bir engel kalmıyor.
Boy abdesti yani gusulde de gerekçe aynıdır. Cinsel bir aktiviteden de insanın aşırı bir statik elektrikle yüklenmesi olağandır. Bu elektrik yükü de yıkanmak yani gusül abdesti almakla atılacaktır.
Şimdi gelelim bu söylediklerimin sağlamasına, yani doğruluğunun ispatına:
Abdestin alternatifi nedir ? Yani su bulunmama halinde abdest gereği nasıl yerine getirilecektir?
Teyemmümle yani toprakla.
Yukarıda anlattığım gibi toprak da iletkenliği nedeni ile suya alternatiftir. İşte bu sebepten su bulunmadığında teyemmüm edilir.Alintidir

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Abdestin ve ibadetin faydasını bir kez daha gördüm. :) Mükemmel bir paylaşım

cevriye

Kayıtlı Üye
Bende temizliğin yanında bir arınma ve bir ibadet olarak duymuştum. Tam kaynağını hatırlamıyorum ancak abdest alırken harama uzanan elleri, ona bakan yüzü, onun tadan ağzı yıkıyorsun vs.. Bunu Adem ile Havva'nın yasak meyveyi yemesi ve ile ilişkilendiriyordu okuduğum yerde. Ama ne derece doğrudur bilemem.

güntülü

Kayıtlı Üye
İş
Laboratuvaar
Çok mantıklı bir paylaşım olmuş.Teşekkür ederim

Lyusifer

Kayıtlı Üye
Bizi yaratan allah hamd olsun ona elbetki bizim iyiliyimizi ister ve buyurduğu ibadetler bizim için faydalıdır.abdestin,namazın,orucun dini hikmetleri bir yana kalsın,dünyevi faydalarını bilim adamlari ıspatla aydınlantmışlardır.sevgiyle kalın.

SPARTANS

Banlı Kullanıcı
Doğrusu bu kadarını bilmiyordum.yararlı paylaşım olmuş teşekkürler.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Namaz neden farz şimdi daha iyi anlıyorum ALLAH razı olsun.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Aslında Kuran'da yazılı zaten abdestin neden alınması gerektiği; Allah'a saygı gereği değil (tabii bunu da hissedip niyet etmek zaten güzel aman yanlış anlaşılmasın), Allah'ın size bahşedeceklerini daha iyi alabilmenizi kolaylaştırıcı olduğu için. Bu da demektir ki üstünüze özel bir bağlantı (enerji) gönderiliyor, sinyali daha iyi alabilmeniz için de temiz olmanız gerekiyor. Olaya çok kafa yormayan bazı din büyükleri (!) (kim büyük ilan ettiyse bilmiyorum) bunun gibi binlerce kolaycılığa kaçan açıklama yapıp olayı bitirmişler. Dini kolaylaştırmak gerekir çok doğru ama bu demek istediğim farklılığı anlıyorsunuz sanırım..
Kur'an ne diyor bu konuda?
''Ey iman edenler, namaza kalktığınızda yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi, başınızı meshedip, topuk kemiklerine kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünupseniz temizlenin; şayet hasta veya yolculukta iseniz ya da ayak yolundan gelmişseniz yahut kadınlara yaklaşmışsanız ve su bulamamışsanız temiz bir toprağa teyemmüm edin, yüzlerinizi, ellerinizi onunla meshedin. Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi arıtıp üzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki, şükredebilesiniz.'' Maide Suresi 6. Ayet

Son kelama dikkat: '' Allah sizi zorlamak istemez, Allah sizi arıtıp üzerinize olan nimetini tamamlamak ister ki, şükredebilesiniz.''
Demek ki abdest alıp namaza geçtiğinizde, size bir şey aktarılacak, bir şey verilecek ki siz de şükür edeceksiniz (alçak gönüllülük de var burada, normalde aldığımız nefes için şükretmek lazımken, kendimizin iyiliği için yaptığımız bir şeyin üstüne bir de güzellik verildiğinde şükretmemiz umuluyor). Allah ilk öncelikle kendisine saygıyı değil, kullarına bir şeyleri layıkıyla aktarmak için abdesti buyuruyor. :)
Zira bir de şu var ki zaten, Allah'ın ibadetlerimize ihtiyacı yok, bizim bunlara ihtiyacımız var.

KimolaKibu

Kayıtlı Üye
İş
YaÅŸamak
Namaz hareketleri ve secde de topraklanma ve omurga ve eklemlerin hareketine bir esastır. İbadet bu egzersiz ve disiplin içinde zihin ve yüreğin yüce yaratana odaklanmasıdır. Sevgi ve ışıkla

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
"Sebebi bilinenden farklı " demek pek doğru bir kelime olmamış abdest almanın sebebini belirtmiş rabbimiz ama bu sebebin altında bize açıklanmayan faydalarıda var tabi ki
burdaki bilim adamıda bu faydalardan birisini açıklamış rabbimizin her emrinde nice faydalar vardır
bir ayetinde Allah buyuruyor ki " ey iman edenler sabredin birgün ayetlerimi insanlığa yakından göstericem "
burada bahsedilen "ayetler" yazıları göstericem manasında değil yaratıcının buyurduklarının hikmetlerini gerçekliğini ve daha bir çok şeyi insanlığın önüne sereceğinin bildirilmesidir bu bilim adamının ortaya serdiği gerçek ise bu ayette verilen vaadin bir parçasıdır
bu meseleyi bu çerçevede düşündüğümüzde " bilinenden farklı " kelimesinin yanlışlığı daha iyi anlaşılır bence