Melekler bize gerçekten yardım edebilirler mi? Kararsız kaldım..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

benmalimevetmalsin

Banlı Kullanıcı
Beki İkala Erikli'nin bütün kitaplarını okudum , başta mantıklı geldi denemeye karar verdim ancak en küçük dileğim bile gerçekleşmedi bende Allah'tan diledim ve gerçekleşti, internette bu konuyla ilgili biraz araştırma yaptım bir ayet buldum
“Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.” (Fatiha 1/4)

" mucize göstermek, peygamberlere ait bir özelliktir. Meleklerin mucize gösterdiklerine dair bir bilgiyi dinin ana kaynaklarından hareketle doğrulamak söz konusu olamaz. Tabiattaki her işleyiş, Allah Teâlâ’nın kontrolü altındadır ve melekler buna sadece aracı olabilirler. Dolayısıyla aracılardan dilenmek ve Allah’a ulaşmak için çeşitli varlıklara yönelmek doğru değildir."

böyle de bir paragraf buldum sizce meleklerden yardım istemek caiz midir? kafam çok karışık keşke o kitaplara para harcamasaydım diye düşünüyorum çok da sevinmiştim kitapta yazanları okuyunca.

Keira

Moderator
Meleklerden istemek Allah'tan istemektir zaten. Siz kitabı özümseyerek okuyamamışsınız, kitabın birçok yerinde bunu anlatıyor zaten.. Şu zamana kadar gönülden inanarak istediğim her şeyde bana yardım ettiler ve yeri geldiğinde uyardılar. Hata yapmaktan döndüm. Sevgi ve ışıkla..

suddenwind

Kayıtlı Üye
Meleklerden istemek Allah'tan istemektir zaten. Siz kitabı özümseyerek okuyamamışsınız, kitabın birçok yerinde bunu anlatıyor zaten.. Şu zamana kadar gönülden inanarak istediğim her şeyde bana yardım ettiler ve yeri geldiğinde uyardılar. Hata yapmaktan döndüm. Sevgi ve ışıkla..

Ben yinede size katılmıyorum Meleklerden istemek ayrı,Allaha dua ayrıdır... Misal hangi melekten dilekte bulunulabilir ! Bu İslamiyette kesinlikle şirke girer diye düşünüyorum. Asıl olan Allaha dua etmektir. Meleklerde kabul olan duaların bu hayatta vesilelerini gerçekleştirirler. Hamd yanlızca Allahındır

AJA

Elit Üye
Melekler önce Allahın yardımcılarıdır sonra insanların.Meleklerden yardım istemek ne zamandır şirk oldu ? Mantığı nerede bunun ? Kişi özünde benliğinde ruhunda canında hissetmiyor mu zaten Allaha olan sevgi ve saygısını da meleklerden istemek hadsizlik olucak ?
Sevgili Keiranın da dediğini kendi anlayışınızla yorumlamışsınız .Elbette Allaha dua etmekle meleklerden yardım istemek ayrı,kalkıp size boşverin ilahi gücü gidin meleklerden yardım isteyin demiyor ki :)

Sevgiler :)

Keira

Moderator
Allah istemezse yaprak bile düşmez dimi? Allah istemezse tabiki Meleklerde yardım edemez. Melek size yardım ediyor, dileğinizi yerine getiriyorsa sebebi Allah'tır. Lütfen konuya yorum yapmadan önce yazdıklarımızı üstün körü okumayın anlayarak okuyun. Kendi kalıplarınıza göre yorum yapıyorsunuz. Siz Allah'tan isteyin meleklerden rehberlik isteyenlere bu yanlış diyemezsiniz. Böyle durumlarda herkesin doğrusu kendisine.. Sevgi ve ışıkla

mysen13

Kayıtlı Üye
Biz zaten bilmeden de melekler bize yardim ediyor bunu kalbimize vesvese vererek .Bence meleklerden yardim istemek caiz degildir Allahtan isteyecegiz meleklerde Allahin emriyle bize yardim edecekler . Allah dilemedigi surece hic bir varlik bir insana iyilik ya da kotuluk edemez bu yuzden Herseyi Allahtan beklemeliyiz .

RoyalArch

Kayıtlı Üye
Meleklerin enerjilerinden faydalanılabilir diye düşünüyorum fakat birebir irtibat kurup,yardım isteyeni görmedim hiç.Yardım elbette istenebilir.Var olan bütün varlıklar birbirlerine destek olmak,bütün olmak,sevmek için varlar.

• Beğendim
Tepkiler: AJA

Keira

Moderator
Tanıdığım birçok kişi ve bende dahil yardım talep ediyoruz ve gerçekleşiyor. Onlar size yardıma hazır. Sevgi ve ışıkla..

memories

Kayıtlı Üye
İslam inancına sahipsiniz sanırım.Bu bağlamda sorunuza cevap vermek gerekiyor.

İnsanı önünden ve ardından takip eden melekler vardır. Allah'ın emriyle onu korurlar. Şüphesiz ki, bir kavim kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez. Allah, bir kavme kötülük diledi mi, artık o geri çevrilemez. Onlar için Allah'tan başka hiçbir yardımcı da yoktur.(Rad-11)

Göklerde nice melekler vardır ki onların şefaatleri; ancak Allah'ın izniyle, dilediği ve hoşnut olduğu kimselere yarar sağlar.(Necm-26)

Bu iki ayetten tarafımca çıkan sonuç şu.Öncelikle meleklerin insanlara yardım edebileceği kesinlik taşımakta.Fakat bunun başlangıç noktası meleklerden yardım istemek değil.Çünkü melekler koruyucu ve kollayıcı görevlere sahip olduğu gibi ceza verici görevlere de sahiptir.Görevli oldukları için ise görevlerinin dışına kendi insiyatiflerini kullanma gibi bir durum arzedebilip görevleri dışına çıkma durumları söz konusu değildir.Melekler görevlendirilmiş varlıklar olduğu gibi İslam inancında bu görevlerini de Allah`ın onlara vahiy ettiği şekilde yapmakla mükelleftirler.Yani meleklerin görevi vahy ile bildirilir ve bu vahyin dışına çıkamazlar islam inancına göre.Şöyle düşünün,bir devlet dairesine gittiniz ve kanunsuz bir işinizi halletmek istiyorsunuz.Görevli insan sizin işinizin kanunda belirtilen maddelere uygunluğu yerine iyi-kötü,sevimli-sevimsiz,yakınlık-akrabalık ilişkinize göre bir karar verirse görevini kötüye kullanmış olur.Bu gibi durumlar melekler için söz konusu değildir.Onların insiyatif kullanmaya hakkı yoktur.Bu durumu belirten bir ayet daha vermek isterim.

Allah, "Benden başka ilah yoktur. Öyle ise bana karşı gelmekten sakının" diye (insanları) uyarmaları için emrini içeren vahiy ile melekleri kullarından dilediğine indirir.(Nahl-2)

Ayetlerde meleklerin hareket ve görevleri bildirilirken hep Rabbin izniyle,istemesiyle koşulu belirtilmekte.Amirinin sözünden çıkması mümkün olmayan bir görevliden yardım istemenin yerine, o amirden yardım istemek,onunla iletişim kurmaya çalışıp, onunla yakınlaşmayı denemek bence daha kolay bir yöntem.Çünkü o amir hoşnut olmadıkça, görevlisinden ne isteseniz boş.Tabiiki bu benim düşüncem.

bendekiben

Elit Üye
Sayın memories, Allah insanlara bu dünya için hoşnutluğu seviyesine göre mükafat vermiyor.Allahın gözünde her kulu aynı sevgiye mazhar, yoksa niye bir olmaktan söz edelimki her insan bir bütünün parçaları.Eğer yaradanın hoşnutluğuna göre insanlara hayat biçilseydi ne mükemmel insanlar acı içinde yaşamazdı.Allahın verdikleri her kul için eşit bu iyide olsa kötüde olsa .Benim için tek güç var o da Allah fakat iyide allahtan kötüde allahtan ben kötüyü ayrı tutup şeytan diye adlandırıp sonra ona ayrı bir güçmüş gibi Allahtan ayrı tutamam bu şeytan işidir diyemem çünkü herşey yaratıcının tekelinde .Ne varki melekler tek vahiy için dünyaya gelmedi dünyaya geliş amaçları ayrı ayrı onlar insanoğluna yardım için yanımızdalar bu da Allahın isteği bu islamiyet haricindeki dinlerde de kabul görmüş.Kuranda diğer kitapları inkar etmiyor zaten.Sevgiyle..

AJA

Elit Üye
Yorumları okuyunca algının inanç üzerinde bu kadar etkili bir ayrımcılık yaptığını gördüm ve şaşırdım.Aklın yolu birdir söz neden burda geçersizleşti sizce ? Melekler görevlerine göre önce ilahi güç için ve sonrasında yaratılan insanlar için hizmet etmesiyle görevlendirilmiştir.Dolayısıyla meleklerden yardım istemek diye direk olarak düz mantıkla bakarsanız doğru olmaz islamiyete göre.Fakat bunun idrakı basit dolayısıyla ben (biz) bilirim ki ilahi gücün iradesi dışında hiç bir şey gelişemez ve oluşamaz.Yani ? yani Tanrı bilir insanın kimden en istedığini.Ben (biz) demiyorum ki meleklerle olduğu gibi somut haliyle dua edilebilen varlıklar değildir.Bunu anlamak şart.
Ki diğer varlıklarla iletişimde olan bir Dünya insanlar , eğer izin olmasaydı mümkün olurmuydu? Hayır.Bırakalım da insan ilahi gücün yarattığı en masum yarattığı meleklerine inansın ve dua etsin. :)

Soruyu basite indirgersek bir de şu cevap var ; Melekler diğer varlıklar giibi davet ile iletişime geçilebilecek varlıklar değillerdir.

Sevgiler :)

memories

Kayıtlı Üye
Sayın memories, Allah insanlara bu dünya için hoşnutluğu seviyesine göre mükafat vermiyor.Allahın gözünde her kulu aynı sevgiye mazhar, yoksa niye bir olmaktan söz edelimki her insan bir bütünün parçaları.Eğer yaradanın hoşnutluğuna göre insanlara hayat biçilseydi ne mükemmel insanlar acı içinde yaşamazdı.Allahın verdikleri her kul için eşit bu iyide olsa kötüde olsa .Benim için tek güç var o da Allah fakat iyide allahtan kötüde allahtan ben kötüyü ayrı tutup şeytan diye adlandırıp sonra ona ayrı bir güçmüş gibi Allahtan ayrı tutamam bu şeytan işidir diyemem çünkü herşey yaratıcının tekelinde .Ne varki melekler tek vahiy için dünyaya gelmedi dünyaya geliş amaçları ayrı ayrı onlar insanoğluna yardım için yanımızdalar bu da Allahın isteği bu islamiyet haricindeki dinlerde de kabul görmüş.Kuranda diğer kitapları inkar etmiyor zaten.Sevgiyle..

Yazınızı bana verilmiş bir cevap olarak nitelendirdiğim için bazı açıklamalar yapma gereği duyuyorum.Yanlış anlaşılma olmaması için bazı hususları açıklamalıyım.

Sayın memories, Allah insanlara bu dünya için hoşnutluğu seviyesine göre mükafat vermiyor.

Bu düşüncenize katılıyorum.Haklısınız.Bu belirtmeyi yapma ihtiyacınız yazımda bunun aksi bir ifadeyi savunduğum düşüncesine varmanız mı? Eğer öyle ise yanlış bir anlaşılma söz konusu çünkü yazımda bu ifadenizle çelisen bir husus olmadığı gibi ele aldığınız bu düşünceye ait değinilmiş bir ifade de bulunmamakta.Hangi cümleden dolayı bu açıklamayı yapma gereği duyduğunuzu belirtirseniz sevinirim.

Ne varki melekler tek vahiy için dünyaya gelmedi dünyaya geliş amaçları ayrı ayrı onlar insanoğluna yardım için yanımızdalar bu da Allahın isteği bu islamiyet haricindeki dinlerde de kabul görmüş.

Bu düşüncenize de katılıyorum.Haklısınız.Meleklerin çeşitli görevleri vardır.İslam inancında vahiy bildirmekle görevli melek Cebrail iken, diğer meleklerinde kendine has kılınan ve yapmakla sorumlu oldukları görevler vardır.Burda da yanlış bir anlaşılma söz konusu sanırım.Bunuda açıklamalıyım.Yazımı dikkatli okursanız meleklerin vahiy için dünyaya geldiği gibi bir iddaa söz konusu değil sayın bendekiben.Melekler kendilerine verilen bu görevlerin icraasında vahyedilene uymak zorundadır.İnsiyatif sahibi değillerdir.Mikail güzel bir yağmur ile ekinlere bolluk verebileceği gibi, o yağmur ilede bir çok insanın sele kapılıp ölmesine vesile olabilir.Onun görevi yağmuru yağdırmaktır,sonuçlarına hüküm vermek değildir.O hükmü o meleğe o görevi vahyeden(bildiren) bilir ancak.Hal böyleyken vahyedilene uyan ve asla bu vahyedilenin dışına çıkma beceri ve gücü bulunmayan bir varlıktan istemek yerine, onu bu isteğimize yönlendirme kudretini herşeyden bağımsız olarak kendinde barındıran kuvvete, yani vahyedene müracaat etmenin daha kısa ve öz bir yol olduğu vurgusunda bulundum.Yazımı yeniden okursanız dikkat çektiğim hususları daha iyi anlayacağınız kanısındayım.Sevgilerle.

bendekiben

Elit Üye
Amirinin sözünden çıkması mümkün olmayan bir görevliden yardım istemenin yerine, o amirden yardım istemek,onunla iletişim kurmaya çalışıp, onunla yakınlaşmayı denemek bence daha kolay bir yöntem.Çünkü o amir hoşnut olmadıkça, görevlisinden ne isteseniz boş.Tabiiki bu benim düşüncem.

"Çünkü o amir hoşnut olmadıkça,"

sözünüze istinaden" Allahın bu dünya da mükafat olarak verdiklerini hoşnutluk derecesi belirlemiyor" demiştim.

memories

Kayıtlı Üye
"Çünkü o amir hoşnut olmadıkça,"

sözünüze istinaden" Allahın bu dünya da mükafat olarak verdiklerini hoşnutluk derecesi belirlemiyor" demiştim.

Belirttiğiniz için teşekkürler.Hoşnutluk kelimesini ne manada algıladınız bu önemli.Allah insanların inanç seviyesine veya ibadetlerine göre dünyada mükafatlandırma da bulunmuyor elbette.Bunu savunmadım.Savunmakta İslam inancına ters zaten.Fakat burda hoşnutluk kelimesi ile alakalandırılabilecek kelime, onunda istemesi,dilemesi manasını içermeli düşüncesindeyim.Yani bu hoşnutluğu sağlayabilme kavramına vurgu yapmıştım.Birçok ayette o dilediğine verir, dilediğinden alır manasını içeren ayetler geçmekte.Onun dilemesi için onun hoşnutluğu gerekir sayın bendekiben.Onun hoşnutluğunu kazanmanın yolu da onu aramaktan,ona başvurmaktan geçmekte diye düşünmekteyim.Saygılarla.

bendekiben

Elit Üye
Allahın bu hoşnutluğunun mükafatını yaşayamayan ne güzel gönüllü kişiler oldu .Ama çile çekip hayattan ayrılırken bile ben onu hoşnut etmek için herşeyi yaptım o bana bunu mu reva gördü demiyecek kadar Allahın takdirine tekamüllerinin gereklerini çekmeye razı insanlardı. Allaha yakın olmak o kişi için açılan kapı demek değil o kapıyı çalarsan açılır ve herkeze aynı kapı açılır insan gayretiyle bir noktaya gelir Allah sevgisi onun aşkı o kişi için en büyük mükafattır zaten ondan gelecek birşeyi beklemez o zaten hak yolunda yok olmuştur.

memories

Kayıtlı Üye
Allahın bu hoşnutluğunun mükafatını yaşayamayan ne güzel gönüllü kişiler oldu .Ama çile çekip hayattan ayrılırken bile ben onu hoşnut etmek için herşeyi yaptım o bana bunu mu reva gördü demiyecek kadar Allahın takdirine tekamüllerinin gereklerini çekmeye razı insanlardı. Allaha yakın olmak o kişi için açılan kapı demek değil o kapıyı çalarsan açılır ve herkeze aynı kapı açılır insan gayretiyle bir noktaya gelir Allah sevgisi onun aşkı o kişi için en büyük mükafattır zaten ondan gelecek birşeyi beklemez o zaten hak yolunda yok olmuştur.

Ne güzel yazdınız.Yazınıza tamamen katılıyorum.Önemli olan o kapı.Kimisi adresi sorarak bulur, kimisi ise etrafına bakıp sezinleyerek.Önemli olan o kapıyı bulmayı hedef seçmek.Gerçek hoşnutluk bu olsa gerek.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...