10 Hermetik Bilgi

Ra_

Banlı Kullanıcı
İş
Araştırmacı Yazar
Hermetika

Hermetizm hakkında bilgi veren eski metinler günümüzde hermetika ya da zümrüt tabletler olarak adlandırılır. Bunlar eski Mısır’da kutsal alfabeyle yazılmış orijinal kayıtların farklı alfabelere çevrilmiş kopyalarının kısmen eski Yunanca’ya ve Latinceye çevrilmiş bölük pörçük parçalarından oluşurlar. Bu metinlerin İskenderiye yangınından ve bağnazların ellerinden kurtulabilmiş kısımlarındaki bilgilerin de, hem çeviriler sırasında hem de başka nedenlerle bir miktar anlam kaybına uğradıkları sanılmaktadır. İskenderiye Kütüphanesi’nin 5.yy.’da Kilise tarafından yönlendirilen yıkımından sonra bu metinlerdeki bilgilerin günümüze dek korunabilmasinde, Pisagor, Platon ve eski Yunanlı yazarlar kadar, Ortadoğu’daki ezoterik ekollerin de büyük katkısı olmuştur. Ortadoğu’da korunan hermetik bilgiler Avrupa’ya özellikle Floransa yoluyla aktarılmış olup Kilise’nin tüm çabalarına rağmen Avrupa’da yayılmayı başarmıştır. Sözkonusu Yunanca ve Latince çevirilerin yazarları başta Poimandres olmak üzere, Zosimos, Fulgentius, Iamblikos ve John Stobaeus’dur.

Fiziksel alem süptil alemin aynasıdır.

Ezeli ve ebedi olan Tanrı, düşüncelerle anlaşılmaz.

Ruh ilahi bir ışıktır

Ruhlar yeryüzüne sınavlarla gelişim için gelirler, almaları gereken dersleri alana kadar tekrar tekrar doğarlar.

Kişiyi ölüm sonrasında vicdanı yargılar, kişinin yeryüzünde yaşarken yaptıkları unutulmaz.

Bu ruhlar bir zaman sonra büyük ışığa doğru çekilirler, onlara yol gösterilir.

Eski insanların kökeni Dünya-dışı’dır.

Evrende kozmik yasalar işlemektedir.

İnsanlar kaderlerini yaptıkları iyi ya da kötü hareketlerle belirler.

İnsanlar yaşadıkları dünyayı kirletmeleri halinde dört unsurun başkaldırmasıyla karşılaşacaktır.

Kaynak : Hermetika, Ege Meta Yayınları , Dharma Ansiklopedi

guneş4

Kayıtlı Üye
O halde vicdanım hangi beni sorgulayacak tekrar tekrar doğuyosam kaç tane ben var yani önceki hayatımdan da sorumlu muyum bunu hep düşünürüm hep cevapsız kalır :) İlginç.

Gaos

Kayıtlı Üye
O halde vicdanım hangi beni sorgulayacak tekrar tekrar doğuyosam kaç tane ben var yani önceki hayatımdan da sorumlu muyum bunu hep düşünürüm hep cevapsız kalır :) İlginç.

diğer "siz"ler zaten sorgulandı . şimdiki siz de sorgulanacak . daha sonra tekrar geleceksiniz , o da sorgulanacak vs vs .. benim mantığım bu.

ptaah

Kayıtlı Üye
Bilgilerimizi birleştirelim( sentezliyelim)

Hermetik : Kişiyi öldükten sonra vicdanı yargılar

Kuran:İsra Suresi 13 - Her insanın amel defterini boynuna doladık, kıyamet günü açılmış bulacağı kitabı önüne çıkarırız. 14 - "Kitabını oku! Bugün hesap görücü olarak sana nefsin yeter!" deriz.

Belline

Kayıtlı Üye
reenkarnasyon mantıklı değil benim düşünceme göre.
sadece bir kere dünyaya geliyoruz, ne yaşamak istiyorsak onu doğru ve dürüst bir çerçeve içinde yaşayalım.

Akras

Kayıtlı Üye
Ruhun gelişimi için tekrar tekrar doğmak dışındaki tüm verilere islami referanslar verilebilir. Akla da yatkın bir tek o madde kafamda tam oturmuyor. Mesela hayatı boyunca onlarca insanı öldürmüş bir caninin tek cezası tekrar dünyaya gelmek mi? Bir de tekrar dünyaya gelme meselesi Hermetizm'de nasıl? Hermetizm inancında Uzakdoğu öğretilerindeki gibi başka canlılara da geçilebiliyor mu yoksa dönüşüm hep insan üzerinden mi?

MoNa

Kayıtlı Üye
İnsan canlı organizması her saniye (her nefeste) hücresel olarak yeniden ypılanıyor.
ölen hücreler, yerlerini yeniden yaratılan aynı işlevi gören diğer bir hücreye bırakmak suretiyle, görev olarak hiç aksamadan süren bir canlılığın devamlılığı sağlanıyor,
ama bu canlılığın devamlılığı sürerken, hücre ve atom yapılardan itibaren devam edegelen bir yeniden yaratılış da sürüyor.

organlarımız bile, diyelim karaciğerimiz 5 yıl içinde tek bir tanesi aynı kalmamak şartı ile baştan aşağı yenilenmiş oluyormuş,
hayatın içerisinde olumsuz şeyler organizmaya girmiş ise, yeniden yaratılma bu surette işlevde bozukluk, hastalıkarın başlaması şeklinde tekamül ediyor
(kirli hava, katkılı gıda,negatif duygu ve düşünce enerjileri vs)

aynı şekilde hayatımıza kastetmez, bedenimize kıymet verir, doğru ve iyi davranırsak kendimize yani bedenimize, o zamanda sürekli bir sağlık,gençlik hoşnutluk durumu içerisinde olmakta yeniden yaratılma.

bu bedensel olarak yeniden doğmayı anlamamızı sağlayabilecek bir bilgi.

ben kısa ve az bir şekilde izah etmeye çalıştım. ama temel prensibi de aktarabildim sanırım.

Ruhumuz ilk yaratıldığından itibaren hep aynı, onun enerji varlık olduğunu biliyoruz, bu gücün yüksekliği ve alçaklığı şeklinde devam eden kesintisiz bir hayatı var onun.
(taaa ki ölüm sonrasında bile sürecek sonsuz bir hayat için yaratıldı ruhumuz)

onun yeniden doğması ise alemlerden geçiş anlamı taşımakta. aslında hayatiyette yıkılıp yeniden yaratılması sözkonusu değil.
ebedi hayat ile ve için programlı ruhumuz.

ruhlar aleminden itibaren, levh-i mahfuz, bedenlenmeden önceki hayat, bedenli hayata doğmamız, ölüm ile ölümötesi hayat doğmamız vs.
tarzında ifade edebileceğimiz bir formsal değişim süreci ile sürüp giden hayatiyet sahibiyiz.

ben'ler olarak içinde bulunduğumuz imkanlar ile imtihan olmak diyebileceğimiz, çeşitli şart ve koşulları deneyimleye deneyimleye ruhsal idrak yolculuğunda sefer ediyoruz.

Menzil; Hakk Celle Celaluhu' nun varlığına, bütün mevcudiyetimiz ile şehadet edip, teslim olup, O'nu bilmek serüveni
Yol;bilmek- bulmak -olmamız gerektiği gibi olmak- olduğumuzu idrak ile yaşamak seyr-ü seferi.

-*- kendimce anladıklarımın izahını yapmaya çalıştım, sadece bakış açısı olması için, iyiniyet ve sevgiyle aktardım. eksik fazla bunlar benim anlayabildiklerim (şimdilik)
yeniden sayısız başka bedenlerde doğmak fikrinin açıklaması bence böyle. zamanında çok yanıltıcı fikirler ile bende mücadele etmiş idim. reenkarnasyonun açıklaması ancak bu diye düşünmekteyim artık.-*-

Akras

Kayıtlı Üye
Evet bedenin yenilendiği doğru. Hatta Said Nursi bile 40 yaşında yaptığı bir konuşmasında şöyle der "Ben bu anda 40 sene çalkalanarak 80 kere tezahür etmişim" Başka bir yazısında da bedenin yılda iki defa baştan sona değiştiğinden bahseder. Hücrelerin yenilenmesi değişmesi vs. Lakin Hermetizm, bazı uzak doğu dinleri, bazı islam bilginleri'nin görüşleri bu şekilde değil. Onlar baştan sona bir ölümü ve değişimi kastediyorlar. Hatta farklı bir bedende varolmaktan bahsediyorlar. İslam felsefesinde buna tenasüh deniyor ve bir çok ayet tenasühün karşısında durur.

Örnek vermek gerekirse iki örnek vereyim:

"Nihayet onlardan birine ölüm gelip çattığında der ki, Rabbim! beni geri gönder. Tâ ki, boşa geçirdiğim dünya hayatında iyi ameller işleyeyim. Hayır! O, söylediği boş bir laftan ibarettir. Onların arkalarında ise, yeniden diriltilecekleri güne kadar bir berzah (12)vardır" (Mü'minûn, 99-100).

Burada öldükten sonra geri dönüş olmayacağı sadece yeniden dirileceği güne kadar bir berzah olacağı belirtiliyor. dirilişin ise dünyadaki bir yaşama olmayacağı ise gayet açık.

En'âm, 28. âyette de bu kararın neden böyle olduğu açıklanıyor :) "Eğer dünyaya geri döndürülselerdi kendilerine yasaklanan şeyleri mutlaka tekrar yaparlardı"

eeemreee

Kayıtlı Üye
Ov böyle konulara bayılıyorum :). Evet bu bilgileri zaten biliyordum ama ya kişi pislik bir insansa ve vicdanı onu etkilemediyse?Örneğin bizim adam aptal ve çocukluğundan beri kötü bir yerde büyüdüğü için normalde çok kötü şeyleri iyi şeyler olarak düşünüyor. Kötü bir zihniyet yani. Hani bazı yerlerde bakmak haramdır derlerken gelişmiş toplumlarda farklı görüşler var ya. Herkes kendi vicdanına göre m, yargılanacak? Ayrıca spatyom konusunda İslam da aslında bu bilgileri destekleyen şeyler söylemiştir bana göre.

MoNa

Kayıtlı Üye
Her insanın içindeki çekirdek aynı,
her insan ne yaparsa yapsın, hangi bilgi ve eğitim ile yetişmiş olursa olsun,
elinde yaptığı herşeyi kendisine makul gösterebilecek birçok bahane ve verileri olursa olsun,
temelde, aslında gerçeğin ne olduğu bilgisi herkesin içinde de var.

Bunu tamamen örtmüş olanlar görmeyebilirler, (kalbin mühürlenmesi hadisesi)
ki; onların görmemeleri halinde dahi bilmek vardır.
Bir insan birşeyi inkar ediyorsa orada düşünülecek birşey vardır,
çünkü aslında kendisini ikna etme çabasındadır hala.

Kimse içindeki yargıçtan (vicdan) saklanamaz.
Herkesi kandırabilir, kandırdığını aldattığını sanabilir,
insan birtek kendisini kandıramıyor.

Hepimizin her an devamlı hesapgününü yaşıyor olduğumuzu düşünüyorum,
her dakika otokontrol ile kendimizi doğru istikamet üzere tutmaya çalışmamız bu demek bence.

eeemreee

Kayıtlı Üye
Hmm mantıklı geldi cidden. Fikriniz için teşekkürler, ben de öyle düşünmeye başladım.