Zikri İçimizden Çekebilir Miyiz ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

steve.morse

Kayıtlı Üye
Merhabalar,

Sorum zaten açık. Zikr ettiğimiz sözün ağzımızdan çıkması şart mı yoksa içimizden de çekebilir miyiz ? Sesli veya sessiz zikir aynı etkiye sahip mi ?

Teşekkürler...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhabalar,

Sorum zaten açık. Zikr ettiğimiz sözün ağzımızdan çıkması şart mı yoksa içimizden de çekebilir miyiz ? Sesli veya sessiz zikir aynı etkiye sahip mi ?

Teşekkürler...

Bazı zikirler sesli yapılır bazıları sessiz.Zikir'e göre değişiyor . :)

prensess

Kayıtlı Üye
Ayni etki deyil icinden gizlice ettigin zikir cok daha etkili tavsiye ederim sana buna kalp zikiri de deniliyor
Cok ama cok guzel

Türkmenoğlu

Kayıtlı Üye
Önemli olan niyet değil mi? İçten olmuş dıştan olmuş ne farkeder?

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Bilirsiniz uygulamalarda özellikle ses titreşimlerinin etkisi çok kuvvetlidir. Bir üyemiz bununla bağdaştırabileceğimiz bir soru sormuştu; hangi dil hangi uygulama da daha etkilidir sorusunda vereceğimiz aynı cevap bunun içinde geçerlidir. Siz enerjinizi ses ile yönlendiriyorsunuz, bir nevi ona yükleme yapıyoruz diye de düşünebilirsiniz. Ses kısmına ne kadar adapte olursanız, zaten bir süre sonra söylemleriniz otomatikman belirli bir ritme dönüşecektir. Bunu hissettiğinizde farkı sizde görebilirsiniz.

memories

Kayıtlı Üye
Merhabalar,

Sorum zaten açık.Zikr ettiğimiz sözün ağzımızdan çıkması şart mı yoksa içimizden de çekebilirmiyiz?

Zikir, anmak manasıyla özdeşleşmiş bir kavramdır.Eski türkçeyle yada salmak,yad etmek manalarıyla bütünlük arzeder.Zikir için beyninizi, inancınıza ve ruhunuza yönlendirip odaklandırabilmeli ve aynı zamanda bir bütünlük oluşturabilmeniz gerekmektedir.Ben zikir çektiğini zannedipte gözü ve kulağı haberlerde veya tencerede kaynayan yemekte olan çok insan gördüm.Kısacası zikir bir kelimeyi söylemek veya bir ismi tekrar ederek bir ses oluşturma gayesi taşımaz.O kelime ve isim etrafında inanç,ruh ve beyin eksenini bir bütünlük hali oluşturarak kilitlemek,hapsettirmek gayesi taşır düşünceme göre.

Sesli veya sessiz zikir aynı etkiye sahip mi?
Sesli veya sessiz zikirden bahsetmişsiniz.Zikir kelimesi manalandırma olarak sesli veya sessiz olarak ayırtedilmemeli bence.Bu kişinin o anki enerji yoğunluğuyla alakalı bir durumdur.Sessizce bağırabilir veya çığlık atabilirmisiniz? Bunun için öncesinde yaşanılmış acı,korku.. vb ruh hali veya öncesinde yaşanılan bir enerji yoğunluğu olmalıdır.Bu enerji yoğunluğunu sağlayabilen insan zaten hareketsiz kalamaz emin olun.

zalim

Kayıtlı Üye
Kendimizin duyabilecegi kisik sesle zikir cekilebilir.

canmert196

Kayıtlı Üye
birakin sesli soylemeyi teleffuzda bir dilin harfi dogru basamamasi bile onem tasir bazi uygulamalarda ses zikredilen isimle birlestiginde enerji yukleniimi aktif olur bu durumda kisi enerjisel titresimi hisseder genelde o yuzden evet sesli zikretmek onemlidir.

steve.morse

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Buraya bu soruyu sorduktan sonra gelen cevaplar üzerine biraz daha araştırma yaptım. Evet içimizden çektiğimiz zikre "Kalp zikri" deniyormuş ama bu şekilde yapılan zikir sadece kalbi temizlemek için kullanılabiliyormuş. Yani bu zikrin herhangi bir sevabı vs. olmuyor. Yapılan zikirde yada herhangi bir dua okurken, en azından kısık bir sesle, kendimizin duyacağı şekilde okumak şartmış...

Ben bu zamana kadar okuduğum duaların tamamını içimden okuyarak büyük bir hata yaptığımın farkına varmış oldum. Kısacası evet, ne kadar yüksek ses titreşimi o kadar yüksek enerji =)

ruhname

Kayıtlı Üye
Aslında en etkilisi hem kalpten hemde sesli olarak gizli bi şekilde zikir çekmektir sesli şekilde çektiğiniz esmayı kalbimizden de tasdik edersek beklenilen neticeye ulaşmış oluruz inşallah.

canmert196

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Buraya bu soruyu sorduktan sonra gelen cevaplar üzerine biraz daha araştırma yaptım. Evet içimizden çektiğimiz zikre "Kalp zikri" deniyormuş ama bu şekilde yapılan zikir sadece kalbi temizlemek için kullanılabiliyormuş. Yani bu zikrin herhangi bir sevabı vs. olmuyor. Yapılan zikirde yada herhangi bir dua okurken, en azından kısık bir sesle, kendimizin duyacağı şekilde okumak şartmış...

Ben bu zamana kadar okuduğum duaların tamamını içimden okuyarak büyük bir hata yaptığımın farkına varmış oldum. Kısacası evet, ne kadar yüksek ses titreşimi o kadar yüksek enerji =)
yanlis ogrenmissiniz icten yapilan zikir sevap kazandirir allah senin icindedir damarindan daha yakindir ben majikal acidan sordugunu dusunerek cevap verdim sevap kazanmak icin yapiyorsan olur ama maji icinse olmaz.

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim. Buraya bu soruyu sorduktan sonra gelen cevaplar üzerine biraz daha araştırma yaptım. Evet içimizden çektiğimiz zikre "Kalp zikri" deniyormuş ama bu şekilde yapılan zikir sadece kalbi temizlemek için kullanılabiliyormuş. Yani bu zikrin herhangi bir sevabı vs. olmuyor.

Hangi eylemin, düşüncenin, fikrin ne sevabı kazandırdığını sadece ALLAH bilir. Siz ALLAH'I anıyorsunuz ha sesli ha sessiz... :) Kimi bir hayvana su verdiği için sevaplanır, kimi bir "fakir" doyurduğu için, kimi bir tebessümle sevaplanır. Öylesine ucu açık ki günah sevap mevhumunun. :) Siz gönlünüzden nasıl diliyorsanız öle yakarın YARADANA derim. :)

Sevgiler... :)

steve.morse

Kayıtlı Üye
Hangi eylemin, düşüncenin, fikrin ne sevabı kazandırdığını sadece ALLAH bilir. Siz ALLAH'I anıyorsunuz ha sesli ha sessiz... :) Kimi bir hayvana su verdiği için sevaplanır, kimi bir "fakir" doyurduğu için, kimi bir tebessümle sevaplanır. Öylesine ucu açık ki günah sevap mevhumunun. :) Siz gönlünüzden nasıl diliyorsanız öle yakarın YARADANA derim. :)

Haklısınız en doğrusunu Allah bilir tabi ama birkaç dini içerikli web sitesinde işin ehli insanların söylediği; kalp zikrinin yada içten okunan duanın herhangi bir sevabı olmadığı. Ben de ona istinaden öyle söyledim. Aslında içten çekilen zikrin sevabı olabileceği gibi, ağzımızdan çektiğimiz zikrin sevabı olacağının da garantisi yok. Ama biraz karışık konular. Ben yine de içimin daha rahat etmesi açısından kendi duyabileceğim şekilde zikir çekmeyi düşünüyorum...

Sevgiler...

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Haklısınız en doğrusunu Allah bilir tabi ama birkaç dini içerikli web sitesinde işin ehli insanların söylediği; kalp zikrinin ya da içten okunan duanın herhangi bir sevabı olmadığı. Ben de ona istinaden öyle söyledim. Aslında içten çekilen zikrin sevabı olabileceği gibi, ağzımızdan çektiğimiz zikrin sevabı olacağının da garantisi yok ama biraz karışık konular. Ben yine de içimin daha rahat etmesi açısından kendi duyabileceğim şekilde zikir çekmeyi düşünüyorum...

Sevgiler...

Hangi web sitesi ne demiştir bilmiyorum. Ancak Sevgili Mefetsegerin belirttiği üzere majikal uygulamalarda sesli zikretmeniz gerekmektedir. Bunun dışındaki zikirler sizin kişisel seçiminizdir. Yeterli cevap verildiğinden dolayı konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...