Müziğin ruh haline aşırı etkisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Kayıtlı Üye
Merhaba.
Arkadaşlar bir konuda meraka düştüm. Müzik nasıl olur da ruh hali üstünde böylesine etkili olur. Ruh hali üstünde böylesine etkili başka şeylerde var mıdır? Ruhu müzik besler fakat müzikte (doğa hariç) ruhtan çıkmamış mıdır? Yani bir ruhun yarattığını diğer bir ruh tadıp onun ruh haline bürünebiliyor. Mesela duygusal bir şarkı dinledim ve duygusal yönüm o an ağır bastı ama sonrasında diss li bir müzik dinlediğimde saldırgan yönüm ağır bastı. Ruh halini bu kadar hızla değiştirebilen başka bir unsur var mıdır? Bu kötü amaçla kullanılabilir mi?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhaba.
Arkadaşlar bir konuda meraka düştüm. Müzik nasıl olur da ruh hali üstünde böylesine etkili olur. Ruh hali üstünde böylesine etkili başka şeylerde var mıdır? Ruhu müzik besler fakat müzikte (doğa hariç) ruhtan çıkmamış mıdır? Yani bir ruhun yarattığını diğer bir ruh tadıp onun ruh haline bürünebiliyor. Mesela duygusal bir şarkı dinledim ve duygusal yönüm o an ağır bastı ama sonrasında diss li bir müzik dinlediğimde saldırgan yönüm ağır bastı. Ruh halini bu kadar hızla değiştirebilen başka bir unsur var mıdır? Bu kötü amaçla kullanılabilir mi?

Bence kötü amaçlı kullanılabilir.Çok özel müzikler,özel etkileri olan müzikler hazırlanarak bunu ülkenin çoğu yerinde dinleterek kargaşaya,içsel sorunlara yola açabilirler.Çok sevilen müziklerin arkasına subliminal mesajlarda eklenebilir. Kısaca müzik ruhsal bir silah olabilir.
Ama kötü amaçlarla kullanılmayıp iyiye yönelik yapılırsa çok büyük bir ruhsal ilerlemeyi de sağlayabilir bence. :)

Dip Not :Ruh halini çok çabuk değiştiren diğer şey ise Meditasyon . :)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Merhaba.

Müziği bu şekilde kullanıyorlar gelişmiş ülkeler zaten.Direk beyne giden mesajlar var,frekansa göre sesler ve tınılar.REklamlar ve afişlerdeki renk kombinasyonları da böyledir mesela.Aslında burada bizi etkileyen şey "ses" ve varsa "görüntü"dür. Annenin çocuğunu severkenki ses tonu ve sözcükleri bizi nasıl huzurlu ve sakin yapıyorsa,sesin arttığı bir tartışma ortamı da o kadar gergin yapar.Zaten müziğe görüntü de eklenince klip oluşuyor ve gayette amaçlı kullanılıyor:D

albus

Kayıtlı Üye
Kötü amaçla zaten kullanılıyor örnek; Lady Gaga vb.
Ama bunun dışında mesela ney veya su şırıltısından yapılan müziklerde Osmanlı zamanında tedavi olarak kullanılıyordu.

zaferar

Kayıtlı Üye
Muzigin insanin ruh hali uzerinde uzerinde neden bu kadar etkili oldugunu bilmiyorum,belki de muzik bedenli olmadan once bulundugumuz yer ile iliski kurmamizi sagliyordur.Yuzyillar once Osmanli'da hastahane yerine sifahane kelimesi kullanilirmis;ne kadar mantikli.Tumata'nin eski tipta kullanilan ,tedaviyi destekleyici cd lerini siddetle tavsiye ederim.Cok eski Turk makamlarini seslendirmisler,mesela ben burcuma ait olan Zengule makamini dinledigimde inanilmaz etkileniyorum:

zalim

Kayıtlı Üye
Ses, renk ve simgelerle:Renklerin kisiler uzerinde ne kadar etkili oldugu bilinmektedir.Renklerin, seslerin ve simgelerin tek tek yada birlikte kullanilarak, belli bi duzende uyum icinde hizla hareket ettirilmesiyle kisilerin, özelliklede cocuklarin zihin kontrolü saglanilabilir.

Müzik ve koku ikilisini kullanarak:Günümüzde ruhi gerginlikleri artıran veya ruhsal sıkıntıları çözen, cinsel istek veya isteksizlikleri arttıran, duygusallığı güçlendiren, dişiliği kuvvetlendiren, kisinin manevi dengesini bozan, kiside korku halleri doğuran, agresifliği artıran veya azaltan çeşitli aromalar yani kokular üretilmeye başlamıştır.
Bu aromalar kisi davranışlarını kontrol altında tutmak için kullanılmaktadır.
Kisi beyninde kokulara ait bilgilerin saklandığı bir hafıza merkezi vardır ancak onların beyin tarafından denetimi olanaksizdir. Bu yüzden kokular kisi psikolojisinin en zayıf noktasıdır ve psikolojik savaşta kullanıma elverişlidir.
Bu kokular muzik esliginde ortama aktarildiginda kisi psikolojisini etkilemektedir.Farkindaysaniz artik magazalarda, sinemalarda, otobuslerde, ucaklarda ve daha bir cok yerde muzik ve koku ikilisi kullanilmaktadir.

Alintidir.
Sanirim sorunuza yanit olabilir.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Kötü amaçla zaten kullanılıyor örnek; Lady Gaga vb.
Ama bunun dışında mesela ney veya su şırıltısından yapılan müziklerde Osmanlı zamanında tedavi olarak kullanılıyordu.

Aslında müziğin hastalıkların tedavisinde kullanılması ve hatta su sesleriyle bunun yapılması Antik Yunan Asklepios şifahanelerine dayanıyor.Ne şanslı ve şanssız bir ülkeyiz ki bu şifahaneler ülkemizde,geçen yıla kadar kurtarma kazıları sürüyordu,Bergama/Allionoi antik kenti,su perisi heykeli bile çıkmıştı,göbeği delik oradan avuçlarına su akıtan bir heykeldi.Ancak şanssızlığımız bu kültüre sahip çıkacaklarına oranın sular altında kalmasına izin veren zihniyettir.Bunun gibi pek çok Helen zamanı nokta var Ege'de.Gittiklerimden gördüğüm farklı büyüklükte su delikleri farklı seviyelerden açılmış olması ve büyüklü küçüklü havuzlara düşmesi ile oluşan notalarla özellikle akıl hastalıkları ve ruhsal problemlere şifa veren melodilerin oluşmasıydı.Verdiğim merkezleri araştırmanızı ve mümkünse gitmenizi tavsiye ederim.Gayet makul rehberli,öğrenciler için kültür turları var,zamanında ben de öyle gitmiştim.

bluecat

Kayıtlı Üye
İnsanlar müziğin duygular üzerindeki etkisini savaşlarda da kullanmışlar, cesaretlendirmek için, mesela mehteran takımı Osmanlı Yeniçeri Askeri Bandosu dünyanın en eski askeri bandosu. Müziğin beyne ulaşan Dalga boyları ve ritmi, hızı beyindeki bazı bölgeleri etkiliyor, uyarıyor ve duygular oluşuyor diye biliyorum.

cns335

Kayıtlı Üye
müzik tedavi eder iyileştirir (ark örnek verdiği gibi osmanlı döneminden :) BİZİ GÜÇSÜZ OLDUĞUMUZDA GÜÇLÜ KILAN TEK ŞEYDİR... hep söylerler ruhu müzikle yoğurulan insandan hiçbir zaman zarar gelmez diye müzisyen olduğumdan kendimden biliyorum :)

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Merhaba.
Müziğin etkilerine kendisini açan insandır. Sadece müziğe değil, bir insanın derdini dinlerken, bir film ya da tiyatro izlerken, kişilerin konuşmasına kulak misafiri olurken. Herşeyde. Bir insanın bilincine ve bilinçaltına hükmedip kontrol edebilmesi durumunda dış etkenlerden etkilenmesi imkansız. Kendim bunu bizzat test ettim. Bilinçaltımı bir daha duygusal davranmayacağıma, ne olursa olsun ağlamayacağıma programlamıştım. Yaşadıklarımın verdiği bıkkınlıktan dolayı. O günden beri ne slow bir şarkı dinlediğimde, ne beni mutsuz edecek bir durumla karşılaştığımda ne de acıklı bir film izlediğimde duygusallaşıp ağlayamadım. Ağlamam gereken durumlarda gözümden yaş akmadığını bilirim. Bir keresinde ağlamak için hususi zorladım kendimi, olmadı. Tekrar programlama yaptığımda eski halime dönebildim. Beyin o kadar iradeli ve güçlü ki. Kullanmayı bilmiyoruz. Aslında kullanmak istemiyoruz. Onu kullanabilme konusunda bir adım atmak bile yetiyor kullanabilmek için, bir şekilde nasıl kullanmanız gerektiğine dair yolunuzu buluyorsunuz.

maharaja

Kayıtlı Üye
bella91 haklı evrenin sonsuzluğu hepsi beynimizin içinde gördüklerimiz duyduklarımız hissettiklerimiz hepsi elektrokimyasal tep. beynimize nöronlar aracılığıyla iletilen duyumlar.Beyninizi nasıl şartlarsanız öyle olursunuz.

bsd_44

Kayıtlı Üye
müziğin çok etkili olduğu bi sistem var inançlı birisinin hazırladığı kubilay aktaş merkezi falanda varmış ankarada mutlaka araştır derim :) inancını kuvvetleştirrir :9

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...