Küçükken gözlerim maviydi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Merhaba.Ben bebek halimdeki fotoğraflarıma baktığımda gözlerim değişik bir mavi rengi ve saçım sarıya yakındı.Şimdi ise gözüm kahverengi ve saçım siyah gibi.Hatta yazın memlekete gittiğimde teyzem falanda böyle diyor.Bunun sebebi nedir?Eskiden böyle şeyleri hiç takmazdım ama şimdi merak ediyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.
Admin notu: Yeterli cevap verildiği için konu kapatılmıştır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhaba.Ben bebek halimdeki fotoğraflarıma baktığımda gözlerim değişik bir mavi rengi ve saçım sarıya yakındı.Şimdi ise gözüm kahverengi ve saçım siyah gibi.Hatta yazın memlekete gittiğimde teyzem falanda böyle diyor.Bunun sebebi nedir?Eskiden böyle şeyleri hiç takmazdım ama şimdi merak ediyorum.Yardımlarınızı bekliyorum.

Benim de küçükken saçlarım sarıya yakın bir renkteydi.Şimdi ise kumral . :)

Ek olarak sakal çıktığı zaman ise kızıl çıkıyor bende. :)

Pigmentler ile alakalı bir durum.Babanızın ya da annenizin pigmentlerinden hangisi baskın gelirse o renge değişiyor . :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Benim bildiğim tüm çocukların küçükken, gözlerinin ve saçlarının rengi ile büyüdükçe olan renk hep farklı. Çocukların renkleri zaman içinde döner. Bu konu bir yazı var ekliyorum.

İnsanlarda gözün, daha doğrusu irisin rengi, orjinal olarak kahverengi bir kimyasal olan melanin pigmentine bağlı olarak değişir. Yani irisin ne kadar renkli olacağı, ne kadar melanin pigmenti bulunduğu ile ilgilidir. Tabii melanin salgısı ile ilgili bilgiler genetik olarak aktarılır, bu sebeple bazı genetik hesaplamalarla soy ağaçlarındaki bireylerin (büyükbaba, büyükanne gibi) göz rengi bilinen anne ve babaların çocuklarının göz rengi yaklaşık olarak tahmin edilebilir. Ancak son yapılan araştırmalara göre bu tahminin düşünüldüğü kadar kolay olmadığı anlaşılmıştır çünkü insanlarda göz rengi 3 gen ile kontrol edilir ve bunların birbiriyle ilişkisi şu anda burada giremeyeceğimiz kadar karmaşıktır.

Açık gözlerde az melanin bulunur, koyu gözlerde ise fazla. Yenidoğanlarda, irisin pigment miktarı tam olarak ayarlanmamıştır, yani salgılar doğum sonrasında devam etmektedir. Koyu tenli bebeklerde gözler de koyu renk doğar ve çoğunlukla öyle kalır. Açık renklilerde ise göz genellikle mavi ya da gri olur, sonrasında ise koyulaşır. İşte bunun sebebi, doğumdan sonra salgısı devam eden melanin pigmentidir; pigment miktarı arttıkça göz koyulaşır. Bebeklerde henüz gelişim tamamlanmadığı çok ilginç bir diğer durumdan bile anlaşılabilir: Bebeklerde, ışık miktarına göre göz kaslarının kasılarak gözbebeğini daraltıp genişletmesi, kasların hücreler üzerine baskı yapıp gevşemesine ve bu sebeple melanin pigmentinin dağılımını etkileyerek gözde renk değişimlerine sebep olabilmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen bebeklerde göz rengi doğumdan sonra yaklaşık 9. ayda tamamen sabitlenir.

Benzer şekilde de saçların renk değiştirmesinin sebebi, bir tür melanin pigmenti olan ömelaninin salgısının devam etmesinin saçların rengini değiştirmesidir. Fazla melanin, saçları koyu yaparken, az melanin açık renkte saçlara sebep olur. Melanin salgısının devam etmesi, koyulaşmaya sebep olmaktadır.

alıntı

canmert196

Kayıtlı Üye
oncelikle bebeklerin gozleri hep renklidir ultrabiole isinlari ile yetiskinlikteki kesin renk ini alir.Bu renk ise mendel in bulmus oldugu eslesme sonucu belli olur anneden babadan gelen genlerin birbiriyle birlesmesi sonucu renkli gozler cekinik oldugu icin tamamen homozigot yani aa olan bir genotip olusmasi ile renkli goz olabilir bir ornek vericek olursak eger Aa genotip ine sahip bir anne ile aa genotipine sahip bir baba anne de cekinik olarak mavi bulunmakta baba ise mavi gozlurdur .bunardan olusabilcek bireyler Aa Aa aa aa olusak bireyler 1/2 oraninda mavi gozlu olma sansi vardir.olusak kahverengi goze sahip bireyler ise melezdir.Cocuklarinin renkli gozlu olma olasiligi vardir babaya bagli olarak.Biraz bilgi vermek istedim umarim faydali olmustur bana aittir. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...