Bardağın Dolu Tarafını Görenler

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhabalar. :)

''Gökyüzü Çok Bulutlandığı Zaman Bile Aslında Güneş Bir Yerlerdedir ''

Soğuk bir kış sabahı sahilde bulunan küçük bir koydan bir balıkçı filosu denize açıldı. Öğleden sonra büyük bir fırtına koptu ve gece olduğunda balıkçı teknelerinden hiçbirisi limana dönememişti. Bütün gece boyunca eşler, anneler, çocuklar ve sevgililer ellerini oğuşturup, kaybolan sevdiklerini kurtarması için Tanrıya yakararak rüzgara açık kıyıda bir aşağı bir yukarı dolandılar. Bu berbat durumda, bir de kulübelerden birinde yangın çıktı. Erkekler olmadığı için yangını söndürüp kulübeyi kurtarmak mümkün olmadı.

Ancak gün ışıdığında, herkesin sevinçle gördüğü gibi balıkçı teknelerinin tümü de sağlam olarak limana döndü.

Fakat, orada ümitsiz bir kişi vardı. Bu kişi yangında evi kül olan adamın eşiydi.

Kocası karaya çıkarken çığlık çığlığa bağırıyordu,

“Aman Allah’ım, mahvolduk! Evimiz, içindeki her şeyle birlikte yangında kül oldu!”

Adam ise, kadını şaşırtan şu sözleri haykırdı,

"O yangına şükürler olsun! Yanan kulübemizin ışığı sayesinde bütün tekneler yolunu buldu ve sağsalim limana döndük. "

------- --------- ------------

Her yaşadığınız kötü olayın sizi ya da etrafını etkileyen bir de iyi yanı vardır.Dilerim hepimiz bu iyi yanı görürüz. :)

Ekli dosyayı görüntüle 4449

Sevgiler ve Saygılar. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bir başka hikaye daha. :)

Kadın sabah kalkmış, aynaya bakmış ve kafasında yalnız üç kıl saç görmüş...
“hımm” demiş, “galiba bugün saçımı örgü yapacağım...”
öyle de yapmış, günü de harika geçmiş!

Ertesi gün kalkmış, aynaya bakmış, kafasında iki tel saç kalmışmış....
“hımmm” demiş, “bugün saçımı ikiye ayıracağım...”
dediğini de yapmış, harika bir gün geçirmiş..

Bir ertesi gene kalkmış, aynaya bakmış, kafasında tek tel saç var.
“tamam, tamam” demiş, “artık bugün at kuyruğu yaparım...”
öyle de yapmış ve çok çok güzel bir gün geçirmiş...

Daha bir ertesi, aynaya baktığında, kafasında bir tek tel bile kalmamış!
“waaw” diye bağırmış; “bugün saç derdim yok!..”

Çok güzel bir hikaye. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Bu konu ile ilgili kısa bir yazı :

Hayata olumlu bakabilmek bir nimettir. Kimileri polyannacılık dese de buna, hayattan zevk alanlara bakın hep bu tavrı gösterenlerdir. Ayakkabısı yok diye üzülen birisinin ayakları olmayan birisini görünce vicdanında çakan şimşekler, gecikmiş bir bakış açısı ve iç acısıdır.

Yok olana değil var olana çevirirsek yönümüzü , mutluluğun yolunda daha iyi yol alırız. Yok olana odaklanmak ve bardağın boş tarafını görmek olumsuz bir bakış açısıdır.Üstelik olumsuz bakış açıları insanı olumlu bakışa göre daha çok yorar.Yorulup ta tükenen insan çağımızda olduğu gibi mutluluğu hep dışarılarda aramaya başlar. Kendinden uzaklaşır. Tatminsizlik girdabında pimi çekilmiş bomba olur.

Aracımızın benzin göstergesine baktığımızda neden dolu tarafı görürüz ? Benzin göstergesinin boş tarafı bizim için pek bir anlam ifade etmezde ondan. Hayatta bakışımızda öyle .Dolu olan taraf bizim hayata katacağımız değeri gösterir. Boş olana kafa yorarsak elimize durmuş bir aracın direksiyonu kalıverir.

Hava tahmini için havaya baktığımızda neden kapalı olan tarafa bakarız ve kendimizi ona göre ayarlarız. Hava az bulutlu demek yerine hava az güneşli desek, ekmeğin ucundan azcık böldüm demek yerine ekmeğin en başından bölmeyi başardım demek arasındaki farkı anlayabildik mi ?

‘’..Evi yanıp kül oldukta sonra, Ayı daha açık seçik gördüm..’’ diyen ZEN kadar olumlu bakabilmeli olaylara. Maratonda on kilometrelik yolun ikinci kilometresinde bırakmak zorunda kalan sporcu en azından iki kilometre koşmayı başardım diyebilmelidir.En azından koşabiliyorsun ve sağlıklısın. Elimizdeki ve kazandığımız var olan değeri sahiplenmeliyiz. Mutluluk bundadır.

Bardağın hep dolu tarafını görüp şükredersek olumlu insan olmak adına epey yol almış da oluruz. Yale Üniversitesi’nden Dr.Becca Levy tarafından yürütülen bir araştırma sonucunda;

Olum düşünerek yaşamanın sağlığa çok faydalı olduğu,olaylara olumlu yaklaşmanın, sigarayı bırakmak ve düzenli spor yapmak kadar sağlık üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.Yine bu araştırmaya göre olumlu bakış açısına sahip olanların, yaşlanma sürecine daha geç girdikleri söylenmektedir.(*)

Hayata hep dolu tarafından bakarak onu huzurla yaşanmış dakikalarla dolduralım.Aksi takdirde boş olan tarafa baka baka, boşluğun içinde boğuluruz.

:)

Yazı benim değil. :)