Astroloji ve doğum haritasi

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Doğum haritası yorumlamayı öğrenmek, yabancı dil öğrenmeye benzer. Eğer yurtdışında bir şehirde bir hafta kalacaksak, o dil ile ilgili bazı temel deyimleri ve alışveriş dilini bilmemiz yeterli olacaktır. Yolları soracak ve lokantada sipariş verecek kadar o dile vakıf olmak işimizi görecektir. Ama eğer bu dilde, başkaları ile iletişim kurmak, karşımızdakini bir konu hakkında bilgilendirmek hatta o şehirde çeşitli iş bağlantıları kurmak istiyorsak ve yeni bir açılımı hedefliyorsak, farklı bir strateji izlememiz, yabancı dili öğrenmenin yollarını bulmamız gerekir. Sözcükleri ezberlemek, gramer kurallarını öğrenmek ve en önemlisi de kendi kendimize konuşma dilinde cümle kurmaya başlamak gerekir ki, işe yarayacak şekilde derdimizi anlatalım ve iletişim kurabilelim.

Astroloji ile ilgili olarak yazılan kitaplar bu bağlamda astrolojik deyim kitabı gibidirler. Ve her deyimle ilgili bazı standart yorumlar içerirler. Satürn yengeç burcundaysa 71.sayfaya bak, Pluto üçüncü evdeyse 102. sayfaya bak gibi göndermeler yaparlar. Bu kitapların mutlaka okunması ve araştırılması gerekir ama farklı bir anlayış ve zihin hali ile incelenirse; öğrenme yolundaki kişiye çok daha büyük yarar sağlarlar. Çeşitli astroloji kitaplarındaki, hepsi tek başına yeterliymiş gibi yapılan tanımlar aslında maalesef yanıltıcıdır.
Sadece deyimleri ezberleyip yolculuğa çıkmış birinin, gerçek yaşam yolu karşısında nasıl şaşıracağını ve kekeleyeceğini siz de tahmin edebilirsiniz. Hele özellikle astrolojiyi bir yaşam yolu olarak seçmek istiyorsa…
Bir örnek verelim; Güneşi terazi burcunda ve altıncı evde olan birinin doğum haritası üzerinde çalıştığımızı farz edelim. Klasik bir astroloji kitabı bu tip açılar yapan bir doğum haritasının evleri ile ilgili olarak; kararsız, boyun eğen ve hizmete önem veren bir insanın tanımını yapacaktır. Ama bakmaya devam edince Ay’ın kova burcunda olmasının isyan duygularını harekete geçirdiğini ve birinci evinde yer alan Uranüs’ün bu kişiyi patlamaya hazır bir etki ile doldurduğunu görürüz. İlgili bölümleri kitabı açıp okursak görürüz ki, bu insan inatçı dik kafalı, kibirli ve özgür ruhlu gibi tanımlamalara sahip biri ama yoruma başlarken de, güneşi ve altıncı eviyle ilgili açıklamalarda kararsız, boyun eğen ve hizmete önem veren tanımıyla karşılaşmıştık.

Son derece kaotik bir durum!...

Peki şimdi ne yapacağız aynı kişide iki zıt temel özellik var gibi gözüküyor. Bunu ona aktarırken hangi yönünü öne alması gerektiğini söylemeliyiz ? Bu tip söylemler bir astrolog için hayati önem taşır. Sorumluluğunu taşımadığınız sözcükleri hiç kimseye sarf etmemenizi öneririz.
Kılavuz kitaplara başvurarak yapılan yorumlarda ve bu tip bilgisayar programlarıyla yapılan yaklaşımlarda; astroloji çok çabuk bazı yanıtlar verir ama acaba bu yanıtlar o kişinin haritası ile birebir örtüşmekte midir?

İlk başlangıçta tek yapmamız gereken şeyin ilgili bölümleri hızla tekrar tekrar okumak olduğunu zannederiz ve öyle de yaparız. Adeta bir bilgisayar gibi çalışırız, yeni bir düşünce sistemi oluşturmamız gerektiğini, imajinasyon gücümüzü devreye sokmanın önemini göz ardı eder, paragraflar ve satırlar arasında heyecanla gider geliriz. Ama ulaştığımız sonuç pek de sevindirici değildir ve çelişkilerle doludur. Şimdi bu haritayı nasıl yorumlayacağız? Bu noktada aslında her haritanın bizi de değiştirdiğini ve büyümeye zorladığını, yaşamı o birey aracılığıyla yeniden yapıladığını anlamamız gerekir.
Sıradan bir şekilde astroloji haritası yorumlamaya çalışmak holistik bir bütünlük içermez. Bir bedeni parçalara ayırıp her parçadan yeni bir insan oluşturmaya çalışmak gibi bir sonuç verir. Ve bu biraz da gülünç bir manzara çıkarır ortaya. Bütün parçaları, paragraf paragraf birbirine yapıştırdığımızı zannedebiliriz ama sonuçta kimseyi kandıramayız ve karşımızdakinin kafası bizden de karışık bir hale gelir.

Bu arada etkili olmak için astrolojik deyimleri ardı ardına sıraladığımızdan durum iyice işin içinden çıkılmaz bir hal alır. Oysa ki karşınızdakinin tek ihtiyacı, sade ve günlük yaşamda kullanılan cümlelerden oluşan bir kişilik analizi ve potansiyel tespitidir. Yani güçlü ve güçsüz yönlerini öğrenmek, hangi yönüne ağırlık vermesi gerektiğini anlamak ve uygulamalarında hız kazanmak için gelmiştir size… Yani haklı olarak yolunu aydınlatmanızı beklemektedir…
Biz bir bilgisayar programı değiliz. Doğum haritası bilgisayarla oluşturabilir ama hiçbir zaman anlamlı bir biçimde yorum yapamaz. Yorumlar kaçınılmaz olarak parça parça ve birbiri ile çelişkili olacaktır.
Yorumu yaşamın bize kattığı bir ödül gibi düşünün. Yorum için, doğum haritasına bir insana yaklaştığımız gibi duyarlı ve hassas yaklaşmalıyız. Aklımızla, duygularımızla, fiziğimizle ve tabii ki tüm sezgilerimizle… Sezgi harita yorumunda önemli bir yer tutar. Haritada bütünlük önemlidir, deyimleri ezberlemek ve astrolojik terimleri sıralamak bize yardımcı olamaz.
Bu dili öğrenmek aslında hiçte zor değildir ama özen, dikkat ve saygı gerektirir. Ve tabii ki, kadim astrolojinin temel verilerine sahip olmayı, sembol dilini çözmeye yatkınlığı da…

Hepimizin içinde saklı bir astrolog vardır ama ona henüz yeterince ulaşamamış olabiliriz. Astrolojinin gerçek dilini öğrendikçe; doğal bilgileri ile size ne kadar çok şey kattığına önce sizin şahit olmanız ve inanmanız gerekir. İnsan inanmadığı hiçbir çalışmada başarılı olamaz yani daha açıkçası bu konuyu popüler boyutundan; burçla karakter tahlili ve falcılık gibi anlamaktan vazgeçip, ustalık gerektiren bir sanat gibi ele alır ve sabırlı olursanız, haritalar da sizi ödüllendirmeye, büyütmeye, genişletmeye, zihninizi açmaya başlayacaktır…

Doğum haritası bir astrolog için mükemmel bir araçtır. Adeta bir müzik aletidir de diyebiliriz ancak bu aracı kullanmak istiyorsanız kadim bir sanatı yeniden anımsamanız gerekir. Sembol çözme sanatı. Sembol okuma ya da sembol çözme sanatının astrolojideki karşılığı ya da bir diğer adı YORUM’ dur. Yorum astrolojinin can damarıdır. Burçların, planetlerin, evlerin simgelerini bir arada çözümleme bir astroloğun ustalığını gösterme sanatıdır. Gerçekten de doğum haritası yorumlamak bir sanattır. Bu yorumda yaratıcılık, ilham ve sezgi çok önemlidir. Asla mekanik bir süreçle çözümlenemez. Astrolog olan kişi, yaratıcılığını, sezgisini ve ilhamını devreye sokamıyorsa sadece burçlar, evler ve gezegenlerden söz ederek, danışanın kafasını bile karıştırabilir. Bir tür sembol çözme sanatı olan yorumun, akıcı, rahat bir anlatım şekli ve günlük dilde karşılığı olmalıdır ki danışanın aklında kalsın ve duymak istediği ana mesajı alabilsin. Yaratıcılık, sezgi ve ilham devreye sokulmadan haritada gizli olan sembollerin yani o kişinin yaşam amacının ve ne yapması, nasıl yapması gerektiği hakkındaki temel bilgilerin verilmesi pek mümkün olmaz. Eğer Satürn o dönemki etkileri sizi zorluyorsa, bu zorlanma yükselen burcumuzda ya da evlerimizden birinde de kendini gösterir.

Doğum haritası bir bütündür. Günümüzde giderek yayılan holistik tıp anlayışı yani hastalığı tüm beden bütünlüğünü ele alarak yorumlamak, doğum haritasını bir bütün olarak kavramak gibidir. Alternatif tıp, şifa, bioenerji, yoga meditasyon, ayurveda gibi pek çok konuda günümüz insanı bilgilendirilmekte ve holistik tıbbın bu alanlarından yararlanma imkanına kavuşmaktır. Yorumun ana kuralı; BÜTÜNSELLİKTİR. Hiçbir sembol tek başına değerlendirilmemelidir. Bir doğum haritası pek çok sembolün bir arada ve ahenkle yorumlanmasını gerektirir. Marsı yengeçte veya Satürn dördüncü evde pek çok insan vardır ya da aynı gün ve saatte doğmuş insan da olabilir ama hiçbirinin haritası bir diğerine benzemez. Çünkü her insan, eşiz ve benzersiz bir bütündür. Bu sonsuz değişkenli olasılıklar evreni, ASTROLOJİNİN yaşadığı alandır.

Sonsuz değişkenli olasılıklar evreni

Astrolog, bu sonsuz değişkenli olasılıklar boyutuna dalarak, size ait olanı çekip çıkaran, evlerinizin ve gezegenlerinizin kesişmelerini de göz önünde tutarak, olasılık ve potansiyel yorumu yapan kişidir…Bir haritayı yorumlayabilmek için konuya farklı bir açıdan yaklaşmalı gerekli sembol dilini çözmeyi öğrenmeliyiz. Temel bilgi açısından, burçlar, planetler, evler elbette önemlidir. Ama bunların karşılıklı birbirlerinden etkilenimlerini çözümlemek için sembol dili yani yorum sanatı yani ilham, sezgi ve haritayla bütünleşebilme özelliği gerekir.Doğum haritası yorumlamak, bir dil öğrenmek ya da hiç tanımadığımız bir ülkenin bir şehrinde yaşamayı öğrenmeye çalışmak gibi zorlu ve dikkatli bir uğraş gerektirir.

Harita yorumu

Astrolojide ki harita yorumları bir bilgisayar programı ile çözümlenemez. Ayı yengeçte olan bir insan ilk bakışta oldukça içe dönük görünürse de dokuzuncu evi koçta ise büyük başlangıçların öncüsü olma potansiyelini de taşıyor demektir. Astrolog potansiyelleri gösterir, bunları değerlendirip değerlendirmemek kişiye aittir.Bir bilgisayar doğum haritası oluşturabilir ama hiçbir zaman anlamlı bir biçimde yorumlayamaz… Hepimiz evrensel yolcularız. Ve astrolojik bilgiye doğuştan sahibiz. İstesek de istemesek de hepimizde, kendi burcuna ve doğum saatine göre çeşitli astrolojik evlerin ve sembollerini açtığınızda, onların ifade ettiği fonksiyonların, işlerliliği vardır. Yani doğum haritanızın dilini çözmeyi bilmiyor da olsanız, onu bir astrologa yorumlatmamış da olsanız, sizin Merkür'ünüz ikizler burcunda ise iyi bir gazeteci ya da yazar olma potansiyeli ile iç içesiniz de farkında değilsiniz demektir. Belki doğru mesleği seçtiniz, belki de seçemediniz. İçinizde bin bir türlü sıkıntı ve kararsızlılıkla kendinizi oradan oraya atıyor, durmadan meslek değiştiriyorsunuz. Ya da ısrarla size ters burçtan insanlarla dostluk kuruyor ve yürütemiyorsunuz. Neden? Sorunuz ise hep yanıtsız… Karar sizin, haritanızı çözümlenmesini istemek ya da istememek hakkını da doğuştan potansiyel olarak saklı tutuyorsunuz…Astroloji, anlamlı, derin, kadim bilgeliklerin günümüze bir uzantısından başka bir şey değildir. Kova Çağının, günümüz insanına sunduğu pek çok yeni olasılıktan bir tanesi de bu kadim öğreti, astrolojidir.

Alıntı.

Sevgiler... :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
3 kez yıldız haritası çıkarttım.Kişilik analizleri isabetliydi ancak ilk çıkarttığım haritada bir yıllık yorumda aldım.Uzaktan yakından ihtimallerini dahi yaşamadım.Diğer ikisindede gelecek kısmında daha kısa vadeli yorumlar aldım onlarda başarısızdı.Uyarılar,olasılıklar tümden yanlış harita yorumu ,şimdi anlıyorum.Yıldız haritası çıkarırken doğum saati doğruluğu dakikasına kadar çok önemli.Gerçekten bu işi bilen profesyonel sayısı bir elin parmağı kadar ancak.

Skleton

Kayıtlı Üye
3 kez yıldız haritası çıkarttım.Kişilik analizleri isabetliydi ancak ilk çıkarttığım haritada bir yıllık yorumda aldım.Uzaktan yakından ihtimallerini dahi yaşamadım.Diğer ikisindede gelecek kısmında daha kısa vadeli yorumlar aldım onlarda başarısızdı.Uyarılar,olasılıklar tümden yanlış harita yorumu ,şimdi anlıyorum.Yıldız haritası çıkarırken doğum saati doğruluğu dakikasına kadar çok önemli.Gerçekten bu işi bilen profesyonel sayısı bir elin parmağı kadar ancak.

doğum saati dakikası hesaplama 1 gün sürdüğünü söylediler zahmetli bir iş imiş . dilerseniz bilgili bir astrolog ile görüşür talebinizi iletirsiniz , zaten bu konuda türkiyede çalışmalar yapan üstat diyebileceğiniz kişiler bellidir . internette kısa bir araştırmayla karşınıza çıkar .

Gwendoline

Kayıtlı Üye
Doğum haritasındaki boş evler ne anlam ifade ediyor ve nası yorumlanıyor acaba? Bu konuda biraz araştırma yaptım internette ve profesyonel bir yorumcu olmadığım için yeterli cevabı bulamadım.

berylliuum

Kayıtlı Üye
Ben boş evler bir şey ifade etmiyorvdiye biliyorum çünkü sonuçta boş kalması normal gezegen sayısı ev sayısından az olduğu için. Dolulara göre yapıyorlar analizi sanırım. Ben kendi haritamda öyle yapmıştım.

Gwendoline

Kayıtlı Üye
Boş evler de bir burcun içinde bulunuyor. Açılara göre yorumlanıyormuş.. Bilen birisi yardım etsin lütfen.