Namazdan sonra rahatlamanın sebebi nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ori

Kayıtlı Üye
Merhaba.
Arkadaşlar ben hiç namaz kılmadım ve şunu merak ediyorum. Namaz kıldıktan sonra çok rahatlıyorum diyen arkadaşlarım var ve bunun sebebi ne olabilir diye sordugumda Allah'a yakınlastıgımız ıcın oluyor dıyorlar. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

AJA

Elit Üye
Arkadaşların doğru söylemişler sevgili Ori :) Manevi huzur ve güç getirir namaz insana.Bu huzur da O'na yakın olup secde etmenin verdiği mutluluktur kısaca.Bedensel rahatlama gelir ardından bunu zaten bilirsin.

Sevgiyle Ori :)

memories

Kayıtlı Üye
Merhaba.
Arkadaşlar ben hiç namaz kılmadım ve şunu merak ediyorum. Namaz kıldıktan sonra çok rahatlıyorum diyen arkadaşlarım var ve bunun sebebi ne olabilir diye sordugumda Allah'a yakınlastıgımız ıcın oluyor dıyorlar. Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Sabrederek ve namaz kılarak (Allah'tan) yardım dileyin. Şüphesiz namaz, Allah'a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.(Bakara-45
)

Allah'a yönelmiş kimseler olarak yüzünüzü hak dine çevirin, O'na karşı gelmekten sakının, namazı dosdoğru kılın ve müşriklerden; dinlerini darmadağınık edip grup grup olan kimselerden olmayın. (Ki onlardan) her bir grup kendi katındaki (dinî anlayış) ile sevinip böbürlenmektedir.(Rum-32)

Kitaba sımsıkı sarılanlara ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz, iyiliğe çalışan (erdemli) kimselerin mükafatını zayi etmeyiz.(Araf-170)

Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,onlar namazlarını ciddiye almazlar.Onlar (namazlarıyla) gösteriş yaparlar.(Maun-4-5-6)

Bu ayetleri yazmamın sebebi meselenin sadece namazdaki duaları okumak veya hareketleri yapmak olmadığı,namazın öncelikli olarak bir gönül rızası ve inanç doğrultusunda kılınması gerekliliğini Kuran-ı Kerim`den ayetlerle belirtmek istedim.Kılınan namaz bu şekilde olur ve kabul görülürse elbetteki derin bir huzur ve rahatlık hissedilecektir şahsıma göre.

treworax

Kayıtlı Üye
Namazda yapılması gereken şeyler var,bunlar yapılmazsa işin sadece tiyatrosu oynanmış olur.Bunlar ; niyet - nefes teknikleri - imgeleme/hayal etme - Arapçanın doğru kullanımı - konsantrasyon - zikir - temizlik(fiziksel ve ruhsal olarak) ve imandır,,,(saymadıklarım varsa ekleyin)

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
İbadet etmenin rahatlığı dışında görevini/sorumluluğunu yapmış olmanın rahatlaması da var.Uzun süre 5 vakit namaz kılan biri 1 vakiti kazaya bıraksa dahi rahatsız olur ve kılınca rahatlar:)

Mithra

Kayıtlı Üye
Konu Alakası yok ama Neden bende kılamıyorum :) irade eksikliğimi var anlamadım gitti 6 ay kılıyorum sonra ne olduysa bırakıyom 1 hafta kılıyom 1 ay kılmıyorum şu an hiç kılmıyorum beni namaza bağlıyacak bir dua varmı

Ü

Üye silindi 15237

Kim sevgilisiyle buluştuğu zaman rahatlamazki ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...