Okullarda Cinsellik Dersi Verilsin Sizce Doğrumu ?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

treworax

Kayıtlı Üye
Madem cinsellik öğretilecek o zaman bunu İslami metodlarla değilde "istencini yap" politikasıyla uygulasak fikirleriniz ne olurdu ?
Yani cinselliği öğretsek ve kişilerin önüne "evlilik","nişan","düğün" gibi engeller koymasak ve kişiler,cinsel birleşimden tam tatmin olabilecekleri şekilde yaşasalardı fikirleriniz neler olurdu ? İsteyen Kama-Sutra'sını,isteyen Satanik orgi'lerini,isteyen bütün fantezilerini gerçekleştirseydi.Bu politikayı neden izlemiyoruz ? Neden okullarda öğretilen cinsellik için İslami metodları kullanıyoruz ? Neden cinselliği "ahlak" ile sınırlı tutuyoruz ?

Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim,,,

Ra_

Banlı Kullanıcı
İş
Araştırmacı Yazar
Avrupa'da cinsellik dersi hiç bir devlet okulunda verilmiyor.Bu konuda bilgilendirmek amaçlı bazı klüpler kuruluyor , klübede isteyenler katılıyor.Dolayısıyla devletin okullara cinsellik hakkında bir ders koymaları çok saçma olur ki koyamazda ama bilgilendirme semineri ilköğretimde yapıyorlar görevliler gelip kızları erkekleri ayırıp bir şeyler anlatıyorlar şu an ki yürürlükte bu var o yüzden derse de ihtiyaç duyulmuyor akla gelen konu belki liselere seçmeli ders olarak konulması muhabbetti var ki devlet bunu da yapamaz , yapmaması da isabetli olur.Bu konuda devletin hiçbir açığı yoktur emin olun pedagoloji eğitimi almış binlerce uzman bizden önce bu konuları konuştu tartıştı böyle olması daha doğru bulundu.Yanlış da anlaşılmaşın bir biz alemin akıllısı değiliz bu konu ciddi uzmanlar tarafından tartışıldı ve bu sonuca vardı.Şuraya yazan insanların pek çocuk piskolojisi eğitimi aldığını zannetmiyorum dolayısıyla var olmayan bilgilerinizle yargıladığınız kurumları ve yaptığınız yorumlar pek doğru bulunmuyor.

Ü

Üye silindi 15237

Madem cinsellik öğretilecek o zaman bunu İslami metodlarla değilde "istencini yap" politikasıyla uygulasak fikirleriniz ne olurdu ?
Yani cinselliği öğretsek ve kişilerin önüne "evlilik","nişan","düğün" gibi engeller koymasak ve kişiler,cinsel birleşimden tam tatmin olabilecekleri şekilde yaşasalardı fikirleriniz neler olurdu ? İsteyen Kama-Sutra'sını,isteyen Satanik orgi'lerini,isteyen bütün fantezilerini gerçekleştirseydi.Bu politikayı neden izlemiyoruz ? Neden okullarda öğretilen cinsellik için İslami metodları kullanıyoruz ? Neden cinselliği "ahlak" ile sınırlı tutuyoruz ?

Zaten bu saydıklarınız günümüzde mevcut gençler evli değilken çocukları oluyor zina yapıyorlar .
Sizde görüyorsunuzki böyle olunca yani cinselliği ahlak kuralları içine sokmayınca toplum yozlaşmaya gidiyor
toplum ahlakı yok oluyor...

Flood yapıyorum özür dilerim ancak bazı yorumlarda iş siyasete gidiyor lütfen siyaset yorumları yapmayalım..

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Ben gerekli görmüyorum.

albus

Kayıtlı Üye
şunu diyeyim ki eğer cinsellik dersi verirlirse 1. olarak sınıfta ''abilere'' giden arkadaşlarım var ve %100 o derse girmez hatta hocayı taşlarlar..
Hepsi öyle değil. Kesinlikle değil.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Cinsellik(Seks)'te solunum,boşaltım gibidir hatta daha önemli ve çok özel bir şeydir.Türkiye gibi yerlerdekilerin öğrenmesi gereken tek şey cinselliğin utanılması gereken bir şey olmadığı.Ve birde ''seks'' aralarında sevgi bağı bulunan kişiler arasında yapılmalı.O zaman her şey düzelir.

Rein

Banlı Kullanıcı
İş
Üniversite Öğrencisi
Hepsi öyle değil. Kesinlikle değil.

Arkadaşlarım beni de çağırdı abilere bende gittim fakat gerçekten öyle..Orada olan din öğretmek değil..16 yaşında olan birisini cemaatte abi yaparsanız ayda 200 tl ondan alırsanız üstüne gelen kişilere kürtçe eğitim vermesiniz isterseniz size karşı çıkılır fakat tam tersi oluyor aksine seviliyorlar..

Flood için üzgünüm fakat..Albus..Abilere giden arkadaşımın ağzından kaçırdığı cümle şuydu; ''YGS ye fazla çalışmama gerek yok nede olsa cevaplar gelecek''(Abilerle ilgili konuşuyorduk) söz sizde..İsterseniz bana inanmazsınız yalan söylüyor bu dersiniz yada yorumlarsınız gerçekten böylemi diye?

Ü

Üye silindi 15237

Diğer mesajlarımda da belirttiğim gibi lise 2 deyim o da benimle yaşıt fakat sınav sorununun olmadığını söylüyor..

Açıkcası arkadaşınızın buy lafına inanmıyorum . Ygs sınavına girerken su şişesinin kağıdını söktürüyorlar gerisini sen düşün ..

Frigg

Kayıtlı Üye
Geç bile. Bu yaşta evet seks olmamalı belki. Ama var, inkar edilemez. Yokmuş gibi de davranılamaz. Devletin en büyük problemlerinden belkide bu; olmamış gibi davranmak. Aıds gibi onlarca hastalık yayılıyor ülkeye. Bu hastalıkların önüne geçebilmek için bu şart. Hem sadece lisede seks yapanları ilgilendirmiyor bu konu çünkü ilerde -isteyen- eninde sonunda ya evlenip yapacak ya da evlilik dışı. Evlilik içi dahi olsa bu konuda eğitim şart. Ve kızlar ve erkekler ayrı sınıflarda görmeli bu dersi, kesinlikle.

Hem "Sağlık Bilgisi" dersi adı altında cinselliğe değiniliyor. Fakat yeterliliği tartışılır. Dersin işlenebilirliği ise nerdeyse yok.

Albus'un yazdığı her cümleye katılıyorum. Geç kalındı maalesef ki ülkemizde.

roseela

Kayıtlı Üye
Bence verilmeli diye düşünüyorum. İleride bazı gercekler ile başbaşa kalırsa neyin neden oldunu bilmeli. Inananin çoğu cinsel istismar cahil kalmakdan geliyor.

Rein

Banlı Kullanıcı
İş
Üniversite Öğrencisi
Açıkcası arkadaşınızın buy lafına inanmıyorum . Ygs sınavına girerken su şişesinin kağıdını söktürüyorlar gerisini sen düşün ..

Ben zaten kopya çekecek demiyorum ki sınavın bütün cevaplarını ezberleyecek..Tabii onun ezberi iyi değildir 50 soruyu anca aklında tutar :)

albus

Kayıtlı Üye
Size öyle dediğine bakmayın, söyledikleri safsata.
İki yıl sonra arkadaşınızın surat halini görürsünüz :D

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Şu gerçek var ki cinsellik konusuna gelince "tıp oynama"ya başlanılması o kişiyi/çocuğu daha merak içinde bırakarak yanlış yerlere sürükleyebilir. Yani çok bile geç kalınmış bir uygulama, kesinlikle uygulanması taraftarıyım. Çünkü; illaki öğrenilecek bir şey. Yanlış öğrenilmesindense erken yaşta doğru bilgilendirmek iyidir öteki türlü çok geç oluyor malesef.

albus

Kayıtlı Üye
Diğer bir sorun bu sorunun bilindiği halde çözümlendiğinin zannedilmesi.( Sağlık dersleri)

Rein

Banlı Kullanıcı
İş
Üniversite Öğrencisi
Aslında rehberlik derslerinin arttırılması lazım bence..Fakat okulda bizim sınıf hariç rehberlik derslerini boş geçiriyorlar fakat bizim sınıf öğretmeni aksine bizimle etkinlik yapıyor ve gayet eğlenceli geçiyor..

NOT:Dokuz.. Lucy ha? :) Elfen Lied çok iyi animedir..

HerakleSs

Kayıtlı Üye
Ben liseyi yeni bitirmiş bir öğrenci olarak söyleyebilirimki okularda böyle bir uygulama özellikle bizim ülkemizde oldukça yetersiz kalır. bence bizim ihtiyacımız olan anatomi değil mutlak ve ataya bağlı biçimde oluşturulmuş ahlak kurallarıdır işte asıl ozaman nefsi yenmeyi, vücudunun en ufak uyarısına cevap vermemeyi öğrenir genç nesil. Ancak bundan sonra verilen eğitim yerine oturur bunu dışındaki bir eğitim öğrencilerin alaya alması ve cinsel espirilerle zaman geçirmesinden başka işe yaramaz.

Ü

Üye silindi 15237

Ben liseyi yeni bitirmiş bir öğrenci olarak söyleyebilirimki okularda böyle bir uygulama özellikle bizim ülkemizde oldukça yetersiz kalır. bence bizim ihtiyacımız olan anatomi değil mutlak ve ataya bağlı biçimde oluşturulmuş ahlak kurallarıdır işte asıl ozaman nefsi yenmeyi, vücudunun en ufak uyarısına cevap vermemeyi öğrenir genç nesil. Ancak bundan sonra verilen eğitim yerine oturur bunu dışındaki bir eğitim öğrencilerin alaya alması ve cinsel espirilerle zaman geçirmesinden başka işe yaramaz.

Bizimde asıl gayemiz şudur

Okullarda Ahlak kuralları çerçevesinde Cinsellik dersi verilmesidir..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...