Kendi kendine gülmek

magicex

Kayıtlı Üye
Selamün aleyküm, arkadaşlar herkese merhaba. Başlıkta geçen kendi kendine gülme olayıyla ilgili bir sorum olacak. Bir arkadaşım insan hayatta karşılaştığı sorunlarla baş edemediği zaman vücut gülme hormonu salgılıyor diye bir açıklama yapmıştı. Fazla düşünmemiştim üzerinde. Şimdi ise parapsikolojiydi, büyüydü inanmaya başladığım için sizlere de sormak istedim. Sizce kendi kendine gülmenin (Gülümsemekten bahsetmiyorum, engellenemeyecek şekilde kahkaha gibi) büyüydü yada parapsikolojiydi sizce alakası olabilir mi? Hiç alakası da olmayabilir tabi :) Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Beyinde oluşan bir savunma mekanizmasıdır. Aynı çok önemsediğiniz bir konuyu gereğinden fazla düşünürken farkında olmadan alakasız konulara kayıp gitmek gibi. Bünyenin kendine zarar vermesini engellemek için oluşturduğu sigorta sistemi de diyebiliriz. Fazla yüklendiğinde ilgili konudan tamamen uzaklaştırır. İnsanın sinirlerini bozacak bir majikal uygulama yapılmadıysa olası nedenler bunlardır.

AJA

Elit Üye
Bazı büyüler kişinin ruh halini bozduğu için durup dururken güler yada ağlatabilir.
Bunun dışında ; mesela akla gündem de ki çok komik bir olay aklımıza geldiğinde sokağın ortasında bile gülebiliriz :D Tamamen ruhsal bir durum diye biliyorum.

magicex

Kayıtlı Üye
"seyr-i alem" çok teşekkür ederim cevabın için. Peki senin de söylediğin gibi insanın sinirlerini bozacak majikal bir uygulama yapıldıysa bunun nasıl farkına varabilir ve nasıl önlem alabiliriz?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Hepimiz "-Ay sinirim bozuldu" deyip gülme krizine girmişizdir hele ki bunu destekleyip bizle krize girecek bir arkadaş yanımızdaysa :) Hatta gülünen şey anlamsız saçma olduğundan bir de buna gülünmeye başlanır ve gözlerden yaş gelir, karna ağrı girer.Keyifli bir savunma mekanizması bence de. Bunun dışında akli dengesini yitirmiş sokakta biçare insanlar görürüz zaman zaman,mahalleliler cinlere karıştı,çarpıldı falan der,çoğunun efsane olduğunu düşünürüm ama onlar da kendi kendine gülüp konuşurlar.

magicex

Kayıtlı Üye
"AJA" ve "Lavander" size de teşekkür ederim. Şüphelerimden dolayı parapsikolojiyle alakası olduğunu düşünüyorum. Filmlerde falan da gülerek deliren insanlar olur :)

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Sayın magicex, yapılmış ve başarılı olmuş herhangi bir uygulama söz konusu ise kişi tek başına bunu anlayamayabilir veya fark etse bile tam anlamıyla adlandıramayabilir. Bu durumda kesinlikle güvenebileceğiniz ve konusunda ehil olduğuna inandığınız birileriyle görüşüp konuyu incelemenizi tavsiye ederim. Yine de nacizane fikrim şudur ki; Günümüzde gülmek için stand-up gösterilerine ve saçma sapan şeylere dünyanın parasını harcıyoruz. Bir gülümsemeden dahi yoksun günlerimiz geçebiliyor. Eğer rahatsız edecek boyutta değilse tadını çıkarmaya çalışın. :)

magicex

Kayıtlı Üye
"seyr-i alem" ben yine de olayın iç yüzünü bulmak istiyorum :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben'de kendi kendime gülerim bazen,özellikle mutsuz zamanlarım olduğunda keyifli günlerimi anımsarım ve gülerim.
Hatta bazen düşünüyorum acaba kafayımı yemeye başladım ama sonra bakıyorum ki en mutlu olduğum an'ı yaşıyorum
,şayet bi sorunum var ise'de mutlu günler yaşamaya başlayana kadar tedavi olmayacam bare anılarım beni güldürsün diye.