Bel bölgesindeki yağlar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Merhaba yine ben.Bel bölgemdeki yağlardan rahatsız oluyorum.Kıyafetimden falan belli olmuyor çünkü aşırı değil sadece ben görebiliyorum ama orda yağ var.Şimdi internetten biraz baktım saçma sapan menüler.Öğrenciyim ben yok sabah protein alcakmışım da öğlen salata,ızgara tavuk falan yani bunlar beni aşan şeyler.Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.Size biraz beslenme alışkanlıklarımdan bahsediyim yaklaşık 3 yıldır hafta içi kahvaltı yapmıyorum.Öğlen yemeğinde yediğim ekmek de 1 yarımı geçmez-beyaz ekmek-.Akşam da hiç denicek kadar az.Gece de sanırım 1 çeyrek kadar ekmek tüketiyorum.Bunların yanında çikolata canavarıyım.Biliyorum ilk önce bundan kurtulmam gerek.Gazlı içecek ayda 1-2 kez tüketirim.Cips falan öyle şeylerden uzak duruyorum.Abur cubur anlaşıyım sadece çikolata.Tuz da çok fazla tüketmiyorum.Yani şimdi öğrenci olduğum için biraz dengesiz besleniyo olabilirim.Biraz öneri lazım.Ve her gün 20dk yürüyüş yapıyorum.(Sırtımda çanta ile)

Teşekkür ederim.Atladığım şeyler olabilir.

albus

Kayıtlı Üye
Bel bölgende tabi ki yağ olmalı yaksa bir deri bir kemik kalırsın. :D Dert etmene gerek yok bence. Ama bir sorun varsa kilonda,metabolizmadan ve düzensiz beslenmeden kaynaklanabilir. Sabah bende kahvaltı yapmam ama en azından kantinden bir simitle çay al. :) Hatta az yiyiyorsun Hazar. :smash: Biraz daha ye bu ne? :biggrinjester: Somalili olsam ekmeğimi senle paylaşırdım. :D :D :D :D

sun shine

Kayıtlı Üye
Bel bölgesi ve karın diyetle eriyecek bölgeler değil pek. Mekik çekmen ve tempolu yürümen lazım. Her gün 15-20 mekik çekmeyi alışkanlık haline getirebilirsen ve çok az da çikolatandan kısarsan oldu bu iş :) Ve maden suyu da zayıflamaya çok yardımcı oluyor. Zaten burada da Urum'un yazdığı bir tarif var zayıflamak için. O tarifi uygulamasan da sadece maden suyu bile yardımcı olabilir.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
İlk iş çikolatadan vazgeçmek olucak.

Ya metobolizma da falan sorun yok sağlıklı hissediyorum.Ama işte rahatsız oluyor insan.Kahvaltı mantıklı olabilir di ama sabahın köründe boğazımdan geçmiyor.:D Benim öğün direk öğlen yemeği ile başlıyor.Okul biraz uzak 3 araba ile gidiyorum.Sabahları bazen ayakta kitap okuyorum iyi geliyor.

WotkaShot

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [ Kısmen ]
Merhaba yine ben.Bel bölgemdeki yağlardan rahatsız oluyorum.Kıyafetimden falan belli olmuyor çünkü aşırı değil sadece ben görebiliyorum ama orda yağ var.Şimdi internetten biraz baktım saçma sapan menüler.Öğrenciyim ben yok sabah protein alcakmışım da öğlen salata,ızgara tavuk falan yani bunlar beni aşan şeyler.Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum.Size biraz beslenme alışkanlıklarımdan bahsediyim yaklaşık 3 yıldır hafta içi kahvaltı yapmıyorum.Öğlen yemeğinde yediğim ekmek de 1 yarımı geçmez-beyaz ekmek-.Akşam da hiç denicek kadar az.Gece de sanırım 1 çeyrek kadar ekmek tüketiyorum.Bunların yanında çikolata canavarıyım.Biliyorum ilk önce bundan kurtulmam gerek.Gazlı içecek ayda 1-2 kez tüketirim.Cips falan öyle şeylerden uzak duruyorum.Abur cubur anlaşıyım sadece çikolata.Tuz da çok fazla tüketmiyorum.Yani şimdi öğrenci olduğum için biraz dengesiz besleniyo olabilirim.Biraz öneri lazım.Ve her gün 20dk yürüyüş yapıyorum.(Sırtımda çanta ile)

Aman tanrım ! Waffle'sız nasıl yaşıyabiliyorsun ?

Ekli dosyayı görüntüle 4126

Yenmezmi buu ?

Şaka bir yana , bende düzensiz besleniyorum ( Yeni fark ediyorum ) . Eski kız arkadaşım alıştırdı sabah kahvaltılarında elleri ile waffle hazırlayıp yedirmeye şimdi çok özlüyorum tabi o günleri ( nereye gidiyor bu konu ? ) . Herne ise , bu kadarcık şey ile yaşaman mucize . Bana kalırsa kilolu felanda değilsin / olamazsın şu anlattıkların ile :) . İşin özü ; " Waffle Ye - Dua Et - Sev " .

WotkaShot

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [ Kısmen ]
Günlük 5 dakika yarım mekik 1 ayda 3-6 kilo verdiriyormuş özelliklede karın bölgesinden. Kilo verdirmesede sıkılaştıracağı kesin.

5 dakika evet ancak mekik hızına bağlı bu , fazla gelebilir insanlara . 50 mekik ile dahi formunu koruyabilirsin ancak düzgün bir vücut için günlük 150 mekiği aşman gerek . Erkekler için tabi bu , baklava severler için :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Waffle ne biliyim fazla sevmem.Kadıköyde heryerde vıcık vıcık tabelalar.Yani neyse konu dağılmasın.

kiybele75

Kayıtlı Üye
Bende aynı sorunu yaşıyorum. Yağsız doğal yorgurt ve kuru erik yiyip mekik çekiyorum. Yürüyüş bilinçsiz olsada maden suyu doğru yoldaymışım. Okuyunca anladım, bel bölgesinde sorunumuz aynı. Yürüyüş ile de yağsız yoğurt rejimlerde yemekler insanın gözünün içine giriyor. Birde bu işkence olmasa güzel olur. Çikolata gel beni ye diyor. :)

vasilias

Kayıtlı Üye
Youtube de 8 mins abs workout yazıp arat. O videodaki 8 dakikalık çalışmayı her gün yap. Faydasını görürsün.

N_efertiti

Kayıtlı Üye
Sadece bölgesel sorunların varsa diyet yeterli değil malesef. Diyet ile kilo verebilirsin ama spor yapmazsan vücutta deformasyonlar ve sarkmalar oluyor. Spor yapabilecek vaktin var ise Termal Şort tavsiye ederim. Bir ayda haftasonları yaptığım bir saatlik yürüyüşlerle hem kilo kaybı hemde incelme oldu. Tabi sadece yürüyüş yeterli değil. Günde en az 1,5 lt su içmen lazım. Maden suyuda tüketmek çok yararlı vücut için.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci

Vücudunuzun hiç bir yerinde yağ olmasa da bel bölgenizdeki yağ herşeye yeter. Bel bölgesinde mümkün olduğunca az yağ olmalı. Bunun için fazla yağlı gıdalar tüketmemelisiniz. Yoğurt tam bir mucize bu konuda, bel ve göbek yağlarını eritir. İspatlanmıştır. Bilmeyen de yok diye biliyordum. Her öğünde 1 kase yoğurt yesen yaklaşık olarak bir 6 ayda bel ve göbek bölgendeki yağlarından kurtulursun. Yoğurt yeme şansın yoksa okulda, süt ya da ayran iç. Yani kalsiyum alman gerekiyor. Yalnız kansızlık problemin varsa kalsiyum demir bağlama konusunda sorun çıkartır. Bunları demir yapan yiyeceklerle aynı öğünde almamaya çalış. Bel çevresi için egzersizler yap. Kendini sıkmadan günde 20 dakika kadar yapsan yeterli olur.

ptaah

Kayıtlı Üye
Büyü varsa büyüle çözelim olayı:) (hem şaka hem gerçek anlamda )
Bu konuya biraz kafa yormuş biri olarak şekeri ve çikolatayı kaldır derim."şekerli gıdalar veya hızlıca şekere dönüşüp şeker gibi davranan beyaz/rafine undan zengin tüm gıdalar, vücutta hızlıca yağlanmaya yol açar."(alıntı)
Akşam yediklerimize dikkat edelim.Uyumaya 5 saat kala bir şey yemiyelim.Artı spor yaparsanda yağların erime hızı artar.ama önemli olan beslenme tarzıdır.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Bu yağlanma kilo hepsi Metabolizmaya bağlı şeylerdir.Metabolizma yavaş olursa kişi ne kadar az yese de yedikleri kiloya,yağa dönüşür,Metabolizması hızlı olsa kişi ne kadar çok yese de kilo alamaz.Doktora gidip metabolizmayı hızlandırıcı ilaçlar varsa alabilirsin . :)

l'esprit

Kayıtlı Üye
Bende kilo verme niyetindeyim bu aralar. Dün bazı hesaplamalar yaptım ve günlük kalori ihtiyacım 1800 falan buna göre günde 800 kalorilik bir beslenme düzeni sağlarsam bir ayda hem sağlıklı hem gereken kiloyu verebileceğim. Hesaplar doğru, bilgiler genel beslenme kuralları çerçevesinde yine de bir tuhaflık var gibi geldi.Normal bir boy kilo indeksine sahip bir insan normal olarak günlük kaç kalori almalı ?

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Sendeki yağlanmanın sebebi beyaz ekmek+düzensiz beslenme (dengeli demedim kahvaltı yok,gece yemece var dolayısıyla düzensiz:) )+ spor eksikliği.Bir kere beyaz ekmek kadar yararsız besin yok resmen,kof hamur,hamur bile değil doyurmuyor,insan yarım ekmeği yer tabi.Öğrenci isen halk ekmekten alacaksın (öğrenci olmasak ta biz oradan alırız temiz ve iyi denetleniyor) ,mis gibi ekmek,tam buğdayından altın ekmeğe kadar her çeşit var ve ucuz.İki dilim yiyince zaten doyuyor insan ve beslenme uzmanları da iki dilim veriyor,sadece geceleri 1 dilim veriyorlar20-30 yaş arasına.Eğer bir şeyden rahatsız isen ve çözüm üretmek istiyorsan yanlış olan alışkanlıklarını değiştirmek zorundasın.Bir kere acı ama gerçek sabah kahvaltı mutlaka edilmeli,günde iki-üç ara öğün yenmeli ve akşam saat 20:00dan sonra akşam yemeği yenmemeli.Benim gibi gece acıkan biriysen doktor sana gece 22:00da 2 porsiyon meyve verecektir,bu da 3. ara öğünün zaten; 1 elma+ 1portakal gibi.Gayet doyurucu oluyor diyet menüleri hatta fazla bile geliyor .Öğrenci adamın yapacağı şey evde yemek yapmaya başlamak olacaktır,her zaman ömrünü dışarıda yiyerek mi geçireceksin,bir süre sonra sağlığın elden gidecektir,o zaman sıkıntı çekeceğine işi baştan sağlama almak lazım.6lı tek porsiyonluk yoğurtlardan alıp buzdolabında kendine ayıracağın bir rafa koy hergün öğleden sonra ye bir adet mesela veya gece?Bu protein ihtiyacını verir ve yağlanmanı önler,yoğurt önemli ve et kadar da pahalı değil.Bana spor eğitmenlerim gece 21:00da 1 kase yoğurt içine çok tatlı olmayacak 1 porsiyon meyve vermişti,haftanın 4 günü iki saat kardiyo ve kas sıkılaştırma yaptım ve akşam dönüşte yoğurt+meyve yedim canım yemek yemek istemezdi akşamları çünkü kolumu kaldırıp hazırlayacak halim kalmazdı:)Beyaz ekmeği çıkarıyoruz,düzenli besleniyoruz,bol su (içebildiğin kadar çokta zorlama) içiyoruz,sınavlar hariç genelde erken yatıyoruz (geç uyumak ve az uyku yağlanma yapıyormuş) ve spor yapıyoruz.O karın ve simit yağlar maalesef sadece yürümeyle gitmiyor:) en az 45 dakika tempolu şıpır şıpır terleyene kadar yürünmeli,öyle el kol sallayarak yavaş ve düzensiz tempolu yürüyüşler anca 10kcal yaktırır adama,yürürken ve kardiyo çalışırken asla tempo düşürülmemeli çok yorulunca yavaşlanıp derin birkaç nefes alınmalı ve fazla zaman geçirmeden su içilip tempoya devam edilmeli.Yürüyüşü,koşuyu,ip atlayıp top oynamayı yaptık evet bunlar kilo verdirir ama simit ve göbek eritmez,inceltse de kasınız olmaz ve jöle gibi sallanırız. Bu tempolu ter atmacadan sonra 10 dakika dinlenilir ve hemen kas çalışmak için fitness,pilates,aerobik gibi yarı pasif branşlara girişilir. Öğrenci adam yürüyüş+internetten aerobik veya pilates yapabilir ancak belde boyunda fıtık,disk problemi,skolyoz rahatsızlıkları,platin gibi sıkıntılar varsa her hareket yapılmamalıdır ve boyun+bel boşluğu gibi bölgelere ince bir havlu ile destek yapılıp yer hareketleri yapılmalıdır.Herşeyden önce bilinen en basit kültür fizik hareketleri ile 10 dakika maksimum bir ısınma yapıyoruz yürüyüş öncesi bile! Ve sporu bitirirken de muhakkak soğuma hareketlerini yapmalıyız ki ani kas sıkışmaları,bilek incinmeleri..vb gibi durumlar önlensin.Bunlara internetten resimli ulaşabilirsiniz.Simitler için spesifik hareketler ayakta düz duruyoruz ve eller vücuda paralel iken bir sağa beli kıvırıp yanlamasına eğiliyoruz(el parmakları dize doğru yandan uzanacak gibi) bir sola,bunu sıkça yapıyoruz ve bir de sırt üstü yerde yatıyoruz her iki bacakta 8 veya 12lik setler halinde yapılmak üzere; önce sol bacak dizden kırılacak,topuk neredeyse kalçaya gelecek kadar ve üzerine sağ bacak atılacak,sağ bacağın sadece bilek ve ayak kısmı sol bacak dizine sabitlenecek şu şekilde sağ bacak; ( > )bilmem anlaşılıyor mu:) her iki el de sadece duruş için başın altına değdirilecek ama asla havalanırken boyun ve baş ittirilmeyecek,destek alınmayacak. Nefes alınacak yarım doğrulunacak ve nefes verilirken baş sağ yan karına doğru götürülecek ve yavaşça geri yatılacak,bu hareket sinsilesi biraz yavaş ve sindirerek yapılmalı:)Aynı işlem diğer bacak ve diğer yan karın içinde yapılacak dinlenmeden lütfen:) burada bir burgu oluşuyor ters bacak ters yön olarak ve böylece yan karın kasları harekete geçiyor( bahsettiğimiz kaslar alt abdominal diye geçer nette bu isimle egzersiz aratın anlattığım da çıkacaktır).Bu bir pilates egzersizi bunu fıtık olanlara da yaptırırlardı çünkü bacaklar kırılarak yapılıyor.Dikkat edilecek şey kalkarken boyun ve baş zorlanmayacak ve omurga hareketiyle kalkılacak kendini fırlatıp beli zorlayarak değil!Omurga yay gibi kullanılmalı yoksa zamanla sakatlanmalar oluşuyor,yani yerden yükselirken hafif kamburumuzu çıkartıp tüm omurları tek tek zemine değdirmeliyiz,ne kadar kalktığınız önemli değil ilk başta kaslar güçüsüz olacağından omuz hizasında bile kalkmaya zorlanır insan.Bu ve benzeri hareketlerle ancak karın civarı toplanır,eh ne kadar emek o kadar sonuç tabi:) Ama spor ve kas nankör ben 6 aydır devam edemedim bu ay geri başlıyorum ve neredeyse tüm o sıkılık ve duruşu kaybettim,bunu yaşam biçimine çevirmek lazım ve azim lazım,benim spor salonum kapanmıştı yoksa tembel bir öğrenci olmadım gece 9'da olsa azimle gittim geldim ki tüm gün okulda ayakta 8 saat atölye işi yapmama rağmen o spor ve gerinme hareketleri günün tüm yorgunluğunu alırdı. Kolay gelsin sevgili Hazar.

gokcann01

Kayıtlı Üye
Öncelikle düzenli yemek yemelisin.Sabah mutlaka kahvaltını yap.Yatmadan 2-3-4 saat önce az yemek ye çünkü metebolizman yavaşlar ve besinin fazlasını sindiremez ve yağ olarak depolar.Mekik çekmelisin.Sağ-Sol , düz mekik ve karının alt bölgesi içinde ayak mekiği çekebilirsin.Şeker ve tuz fazla tüketme.Yağdan zaten kaçınmalısın.Fazla şeker yağlanma yapar, fazla tuz ise vücutta su toplar.Mekik antremanı yaptıktan sonra yeşil çay içebilirsin.Yeşil çayların yağ yakıcı özellikleri vardır.Yemeğe başlamadan hemen önce 1 bardak su iç.Yemekten sonra ise mandalina yemelisi.Su sindirimini hızlandırır.Mandalinanın yine yağ yakıcı özelliği vardır.

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Youtube de 8 mins abs workout yazıp arat. O videodaki 8 dakikalık çalışmayı her gün yap. Faydasını görürsün.

Her şey çok güzel başladı. Ama son harekette artık boynum yerden kalkmadı. Kafam ağır gelerek yatağa gittim. Sabah kalktığımda "Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Zırh gibi sertleşmiş sırtı üstünde yatmaktaydı." diye geçirdim aklımdan :D Gerçekten kafamı kaldıramadım yataktan yüzüstü dönüp doğruldum. Yorumlarda da bir sürü kişi boyun ağrısından şikayetçiydi, bir kaç kişi de boynunuz ağrıyorsa yanlış yapıyorsunuz diyor. Ama boynumu havada tutmak için mecburen boyun kaslarımı sıkmak zorunda kalıyorum ve sonunda kafamı oynatamıyorum. Ne önerirsiniz?

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci

Dediğiniz videoya bende bir baktım, hareketlere yarım mekik ile başlıyorlar sonra o yarım mekiği çapraz açıyla çekiyorlar. Diğer hareketlerde bilindik ama çok yararlı. Bel ve göbek için mekik hareketi çekmek şart. Bazı üyelerin boynunun ağrımasının sebebi karın kaslarınıza tam yüklenerek mekik çekmemeniz. Amaç boynunuzu tutarak gövdeyi kaldırmak değil, karna ne kadar çok yüklenirseniz o kadar çok yağ yakarsınız.

Ra_

Banlı Kullanıcı
İş
Araştırmacı Yazar
@Hazar

Eğer bir erkeksen;

Parklardaki salıncaklarda barfiks çek çocukları korkutmadan.Kuş pençesi stili yap bunu

bknz. kuş pençesi;

2780748956_8d02a69768_o.jpg

20 dk yürümek yerine 10 dk yürüyüp 10 dk koşmak da fayda edecektir.

Eğer bir bayansan;

Haftada 2 gün bir spor merkezine git.Orada düzenli sporun yanında pilates,aerobic yap.Ayrıca gittiğin yerde mutlaka şu alet olsun

variolux.jpg
bu aleti ısınmadan önce veya tüm işlemlerin bittiği zaman 5-10 dk yaparsın.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Her şey çok güzel başladı. Ama son harekette artık boynum yerden kalkmadı. Kafam ağır gelerek yatağa gittim. Sabah kalktığımda "Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu. Zırh gibi sertleşmiş sırtı üstünde yatmaktaydı." diye geçirdim aklımdan :D Gerçekten kafamı kaldıramadım yataktan yüzüstü dönüp doğruldum. Yorumlarda da bir sürü kişi boyun ağrısından şikayetçiydi, bir kaç kişi de boynunuz ağrıyorsa yanlış yapıyorsunuz diyor. Ama boynumu havada tutmak için mecburen boyun kaslarımı sıkmak zorunda kalıyorum ve sonunda kafamı oynatamıyorum. Ne önerirsiniz?
Gregor samsa için daha az Rabarba dinleyeceğiz:) Boyun ağrısı normaldir,kullanmadığınız kadar aktif bir şekilde boyun kası kullanıyorsunuz,zamanla alıştıkça geçecektir veya hatalı mekik ve yer hareketi uyguluyorsunuz;yerden yükselirken sıçrayarak ve elle boyunu zorlayarak/kafayı zorlayarak kalkmak yanlıştır.Leğen kemiğinizi yere bastırırken,belinizi oynatmadan kamburlaşarak omurga hareketiyle doğrulun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...