Otopside Ruh Acı Hisseder mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ruhmin

Kayıtlı Üye
İş
Memur
Arkadaşlar; otopsi esnasında insanın tüm uzuvları kesilirken parçalanırken ruhu o acıyı hisseder mi? Cesedimize otopsi yapılmasını engellemek için nasıl bir yasal prosüdür uygulamalıyız? Bu konuda bilgisi olan kişiler yorum yapabilirler mi?

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Fiziksel acı hissetmez. İnançlara göre ruhu toprağa verene kadar ruhun bedeni terketmediği söylenir, daha doğrusu bedenin içinde değil fakat, bedeninin bilincinde olur. Olan biteni görür ve duyar. Bedeninin parçalanması ya da sevdiklerinden ayrılma gibi çeşitli sebeplerden ötürü ruhsal bir acı duyabilir. Başta da dediğim gibi bu acı fiziksel olmaz.

treworax

Kayıtlı Üye
Acıların kaynağı arzu ve isteklerdir,arzu ve istekler biterse acılarda biter.Bir ruhun isteyebileceği tek şey varsa oda ; geldiği yere dönmektir,yani insan öldükten sonra ruhta geldiği yere gittiği için ortada ruh falan kalmıyor.

ruhmin

Kayıtlı Üye
İş
Memur
Ruhun bedenle olan bağlantısı bitmiş olabilir ama ölüm anını yaşayıp geri dönenler acı çektiklerini tüm olan bitenleri gördüklerini ifade ediyorlar.ayrıca o zamana kadar o bedenin içinde yaşayan ruh için çok da kolay olmasa gerek parçalara ayrılmak dikilmek vs.vs.

Gaos

Kayıtlı Üye
"Fiziksel acı hissetmez. İnançlara göre ruhu toprağa verene kadar ruhun bedeni terketmediği söylenir, daha doğrusu bedenin içinde değil fakat, bedeninin bilincinde olur." Yakılanlar ? ... Bana çok mantıksız geldi acı çekmesi vs . Otopsi sırasında kim bilir ruhumuz nerde olacak .. Belki başka bir bedende, belki vicdani hesaplaşmada ..

Salick

Kayıtlı Üye
Ruhun bedenin icinde oldugu gorusune katilmiyorum. Asil olan bedenin sadece bir elbise oldugudur. Onunde sonunda cikartip atacagimiz. Aci sadece fiziksel veya duygusaldir , insanin bedensel ve duygusal algilamalarinin yol actigi bir durumdur. Beyin olumu gerceklestigi an hislerimiz ve buna bagli aci, sevinc, uzuntu ve distan gelen fiziksel etkilere kapaliyizdir. Yaratanin size ruhumdan ufledim dedigi, parcasi oldugumuz ruh niye aci ceksinki?

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Bence acı hissetmez zaten bedeni insan yapan ruhtur o da bedenden ayrılınca geriye bir ceset kalır ki bence hiçbir acı hissetmez diyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ruh acı duygusunu bilmez bu toprak bedene ait bir duygudur.

Bitkisel hayatta olan kişiler beyin ölümü gerçekleşmemiş kişilerdir. Hayatta tutmak için doktorlar ameliyat etmeye devam ediyordur. Aile bireyleri, bitkisel hayata girmiş birinin, tedaviyi sonlandırma hakkına sahiptir. Ya da herhangi bir tedaviyi reddedip kendi kendine ölmesini isteyebilir. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin, organları bağışlanmamış ise bir süre sonra makineler kapatılır ve organların ölümü de gerçekleşir. Zaten beyin olmadan beden uzun süre yaşayamaz. Bitkisel hayatta olan kişiler 20 sene sonra bile uyanabiliyor. Bir umut olduğu için pek çok aile tedavinin bırakılmasını istemiyor. En iyi bilgiyi doktorlarından alırsınız. Bir karar verme olarak acı çekip çekmediğini öğrenmek istiyorsanız, pek çok arkadaşında belittiği gibi ne fiziksel bir acı çekiyordur ( bedeni uyuşturulduğu için) ne de ruhani bir acı.

Otopside ise fiziki ölüm gerçekleşmiştir, ruh bedenden ayrılmıştır. hiç acı hissedilmez, Eğer şüpheli bir ölüm var ise otopsi yapılmak zorundadır. Aile şüpheleniyorsa otopsi yaptırma hakkına sahiptir. Şüpheli bir durum olduğu halde aile otopsi istemiyorum diyemez. Gereksiz bir durum da otopsi yapılmaz.

Tıp fakültelerindeki kadavralar ise, kişilerin kendi istekleri ile öldükten sonra kadavra olarak kullanılır. Birde sahipsiz ölüleri sanırım kadavra yapıyorlar.

sevimkoşkatilgeldi

Kayıtlı Üye
İş
Kamu Hukuku
Hayattayken, otopsi yapılmamasını talep etmek gibi yasal bir hakkınız bulunmamaktadır. Her şüpheli ex olayı mahkeme kararı alınarak otopsi ile incelenir. Tabiki herkese otopsi yapılmaz, bunun için doğal yollarla ve ecelinizle öldüğünüze kanaat getirilmelidir. Ayrıca otopsi beyin dokusunun, mide içerisinde kalanların, vücut üzerindeki bakterilerin incelenmesi ve varsa darp izlerinin değerlendirilmesinden ibarettir. Kalp krizinden öldünüz diye kimse cesedinizi parçalamaz. Bağışlanan veya sahipsiz cenazelerin eğitim amaçlı incelenmesi biraz daha farklı bir durumdur.

hürem

Kayıtlı Üye
Acıyı hissetmek beynin işlevi sonuçta ölen bir insanın da beyin ölümü gerçekleştiği için ve tüm hayati fonksiyonları durduğundan acı hissedeceğini sanmıyorum. Beden sadece bir kabuk ruh da ruhların ait olduğu yere ruhlar alemine gidiyordur.

WotkaShot

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [ Kısmen ]
Arkadaşlar; otopsi esnasında insanın tüm uzuvları kesilirken parçalanırken ruhu o acıyı hisseder mi? Cesedimize otopsi yapılmasını engellemek için nasıl bir yasal prosüdür uygulamalıyız? Bu konuda bilgisi olan kişiler yorum yapabilirler mi?

Beden ölümü tamami ile gerçekleştikten sonra , beyin tek başına çalışsa dahi , sinir hücreleri işlevselliğini sürdürmeyeceği için bir acı söz konusu olmaz .

albus

Kayıtlı Üye
Bedene yapılanlardan dolayı işkence veya acı çekmez.
Ancak artık o bir ölü olduğundan toprağı istiyor, toprakta olmadığı zaman acı çekiyor.
Nasıl şu an bizi bir mezara koysalar kafayı sıyıyırız.
Onlarda toprağın üstünde olduklarında bir mezardaymış hissini yaşıyorlar.
Bu yüzden, cenazeler çok fazla bekletilmez.

Amazontanrıça

Kayıtlı Üye
Geçenlerde bir otopsi videosu izlemiştim de gerçekten çok iğrençti.Ve kimse de bedeni öldükten sonra dahi öyle kesilip biçilmesini istemez doğal olarak.

ENDORA

Kayıtlı Üye
Durduk yere otopsi yapılmaz. Ortada öüm sebebinin teşhisini gerektirecek adli bir durum var ise otopsi yapılır. Yapılan otopsilerin çoğunluğu ise her ne kadar adına otopsi dense de ölü muaynesi dir. Savcı, Doktor ve zabıt takibi ile yapılan bir işlemdir. İntahar, kaza sonucu ölüm, ya da ölü bulunup ölümünde şüphe görünenler öncelikle bu saydıkların tarafından ölü muaynesine tabi tutulur durumda şüpheli birşey görülür ise ya da tam ölüm sebebi tespit edilemez ise otopsi gerçekleşir yani üç boşluk açılır. ( Karın, göğüs ve kafatası) Ailenin otopsi isteme hakkı var ama savcı tarafından yapılmasına karar verilmiş bir otopsiye ailenin itiraz hakkı yok sanırım. Aslında bu birazda yaşadığınız şehir ile ilgili İstanbul - Ankara gibi büyük şehirlerde Adli Tıp Kurubu bulunduğu için genelde savcılar doğal olmayan tüm ölümleri otopsiye yolluyor. Siz yinede dosyanıza bakan Savcı ile görüşün dedim.

İkinci soruna gelince ölüm sonrası ruh bedenden çıkar ancak ancak uzaklaşmaz olup biteni görür hatta kendi cesedini de görün ancak ona ölümünü idrak etme izni verilmez yani nasıl anlatsam bazen insan gerçek hayattada olurya bir an kilitlenir kendisine söyleneni hatta bulunduğu ortamı algılayamaz öyle saf gibi kalakalar işte öylesi bir durumdur bu. Ailesinin ağlamasına feryatlarına anlam veremez hatta bunun bir rüya olduğunu düşünür ancak kabre girip kendisine talkın verilene kadar ölümünü idrak edemez. Muhtemelen otopsi sırasında da bedenini görecektir ve kendisini çıplat tutmalarından utanacak devamında bedenine müdahale edilmeye başladığında da canının yanmasından korkarak panik yaşayacak ancak canının yanmadığını farkettiğinde ise yine bunun rüya olduğunu düşünecek. Unutma artık onunala aynı zaman kavramını paylaşmıyoruz biz. Zaman onun için farklı işliyor ve o yüzden o bunları rüya zannediyor.

damonbl

Kayıtlı Üye
Ben Ruhun var olmadıgı Kanısındayım Neden derseniz ; Bildiginiz üzere Kesinleşmiş Psikopatlara baktıgımız zaman beynin ön lobunda duygusal işlemleri algılayan bi mekanizma bulunur üzüntü sevinç keder vs. İnsanlar yaşadıkları hayatlara göre Bir takım duygularını geliştirebilirler Ölümle çok iç içe olan insanlar Bir süreden sonra bazı ölümlere kapalı olurlar " İstemsiz Kabullenme"
Şimdi gelelim soruma psikopat bir insan oldugumuzu var sayalım herhangi bir acı mutluluk vicdan azabı hissetmiyoruz beynin ön lobundaki fonksiyonlar düşük Sizce bu insan kesilse yada biçilse bi sorun teşkil edermi etmez E bu adamın ruhunun var ise öldükten sonrada bir şey hissedecegini düşünmüyorum yine farz edelim ruh varsa ise ruhun beden ile bir alakasının oldugunu düşünmüyorum yine çünki insanlar uykuya daldıklarında rüya görmedikleri gecelerde hiç bir şey olmamış gibi sabah aynı şekilde kalkarlar hepimizin bildigi gibi hiçlik Perdesi " hiç bir şey görmüyor hissetmiyor tadmıyor dokunmuyor " 8 saat uyuduysak onu hiç bi şekilde fark etmeden kalkıyoruz demek istedigim ölümden sonra Ölümden önce nasıl hiç bi şey hissetmiyorsak yok isek aynen öyle olacagız "0"

asterix

Kayıtlı Üye
İşim gereği bir otopsiden çıkmıştım sanırım pazar günüydü ,genç birsiydi ama ölüm nedenini hatırlamıyorum 20 yıl filan önceydi otopsiden çıktım arabama bindim eski adıyla E5 karayolunda gidiyorum inamıycaksınız ölen kişinin ruhunun benle uğraştığını bana kaza yaptırmaya çalıştığını açıkça hissettim heyecenlandım ,bu gibi konularla ilgilendiğim için hemen bazı yardımlar istedim ve anında benen uzaklaştırıldığını farkettim,o kişiye artık ölmüş olduğunu telkin etmeye çalıştım yararı oldum bilmem o zaman düşüncem bu kişinin bedenine zarar verdiğimi düşünerek benden intikam almaya çalıştığıydı.Onlarca otopsiye ktıldım bir keresinde trafik kazasında ölen gençleren birinin cebindeki şiirde öleceğini açıkca yazmasıydı..

gümüş

Kayıtlı Üye
Soru yeterince yanıt almıştır. Konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...