Eski İnsanlarmı Şimdiki İnsanlarmı ? ( Tartışma Konusu )

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ü

Üye silindi 15237

SelamunAleykum .

Günümüz insanları ile eskideki insanların arasındaki fark nedir ?
Mesela 1960-70'li yıllardaki veya daha eski yıllardaki insanlar....
Teknoloji insanlarımı değiştirdi ? Eski insanlar cahilmiydi ?
Eski yıllarda yaşamış insanların yaşam tarzı ile şimdiki insanların yaşam tarzı arasındaki fark nedir?
Eski zamanlardaki gençlerle şimdikiler aynımı ? Değilse niçin ? Sebebi Teknolojimi ?
Teknoloji bizleri bilginleştirdimi yoksa hepmi cahil yaptı ?

Evet... Konu tartışmaya açıktır ancak seviyeyi aşmadan kalpleri kırmadan
sağlıklı ve güzel bir tartışma olmasını temenni ediyorum . Bu tür soruları sizlerde sorabilirsiniz
burada elimizden geldiği kadar dilimizin döndüğü kadar cevaplamaya çalışacağız.
Dediğim gibi lütfen haddi aşmadan tartışalım .......

'' SİYASİ '' görüşleri kullanmayalım ...

Mithra

Kayıtlı Üye
Bence insanlar hep aynı kaldı sadece ortamın değişmesiyle kendilerine şekil verdiler sisteme ayak uydurmak için "atıyorum mesela" 30 yıl önce bir beyefendi bir hanımefendiyle yanlış anlamayın öpüşseydi etraftakilerce ayıplanır ve hor görülür 30 yıl sonra ise doğal karşılanır ve olabilir diye tarif edilir bence

mecra

Kayıtlı Üye
Temel fark eskiden insanlar her isini kendileri gorurmus. Teknolojiyle insanlar butun yuku makinalara atti. Ee haliyle artik daha cok yiyip iciyor, daha az hareket ediyor daha az dusunuyoruz. Kimin dedigini hatirlamiyorum ama biri internet gunumuz insaninin sonu olacak demisti. Teknoloji sonumuz olacak. Dusunun Can Dundar bir ulkenin sirlari bogazda yali fiyatina internet sayesinde satilabiliyor diyor. Herseyin oldugu gibi teknolojinin fazlasi da zarar getirecek. Ileride homo sapiens yerine yeni bir tur olan homo moron tureyecek :p Tamam belki bizden sonraki nesil bizden daha zeki olabilir. En nihayetinde bizden daha cok sey bilecekler. Fakat ahlaki yonden ben eski insanlarin eline kimsenin su dokemeyecegini dusunuyorum. En azindan utanma vardi. Eski insanlarda saflik vardi Simdi o da yok. Hobbes ne demis 'insan insanin kurdudur'. Gunumuz insanlari da aynen boyle. Yukselmek icin birinin sirtina basmalisin. Sen bunu yapmazsan baskasi senin sirtina basarak yukselir. Insanlarin sorunu empati kuramamalari. Isin icinde empati olmayinca da bencillik, ego tavan yapiyor. Haliyle insanlar yalnizlasiyor. Eskiden imece diye birsey varmis. Simdi imeceye dair hicbir sey yok. Yardimlasmalar kagit uzerinde yapilip ihtiyaci olmayanlarin ceplerini dolduruyor. Velhasili kelam gunumuz insaninin bilgisi artiyor ama cehaleti de artiyor. Varin gerisini siz dusunun.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
eski insanlar..şimdiki insanlar yani hepizim makinalara sırtımızı dayayıp hiç icat edecek birşey yapmıyoruz..en önemlisi el emeği yok oluyor emek vermeden hazıra alışkın bir gelecek geliyor bu yüzden de geri kalıyor insanlar o icatları yoktan var eden zeka da yok artık bizde icat edecek birşey de kalmadı haliyle durakladı insanlar teknoloji ilerledi ve asla değişmeyecek tarih daima tekerrürden ibarettir aynı kıyafetleri sandıktan çıkarıp devamlı giyeceğiz moda olarak izlenimim bu benim

Kimbu

Kayıtlı Üye
Televizyon icat edildiği zaman " artık icat edilecek birşey kalmadı " demiş birisi, bi yerde okumuştum. Henüz hayal edemediğimiz, düşünemediğimiz icatlar olur ileride. Bence hayaller ve icatlar sınırsız. İnsan genişleyen bilinciyle her an genişliyor ve her ortama uyum sağlayabiliyor. Eskiden de ilimle hareket ediyordu, şimdi de ve gelecekte de ilimle hareket edecek. Eski- yeni yok sadece bir süreç var...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...