Çınlama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

beklenen_bebek

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar biraz önce otururken bir çınlama oldu, ilk kesik kesik etrafa baktım birsey yok, daha sonra 2- 3 dakika boyunca durmadan öttü ,böyle çok sivri bir çınlama tarif edemiyorum. Evde de yalnızım ne olabilir.

Netten baktım biraz, tez bir düdük sesi gibi diyor ; ses yanıma doğru yaklaşırken ayetel kursi okudum, fatıha suresiyle yavaş yavaş kesildi.

gümüş

Kayıtlı Üye
Kulak çınlaması (Tinnitus ) nedir?

Yaygın olarak kulakta gürültülü bir vızıltı, tıslama ,uğultu ya da bir düdük sesi olabilir.Kişi bunu uğuldama veya çınlama olarak tarif eder.. Bu yumuşak ya da yüksek sesli veya yüksek sesli veya düşük perdeli olabilir. Bir veya her iki kulakta da olabilmektedir. .Basit bir kulak kirinden başka, pek çok hastalık kulak çınlamasına sebep olmaktadır.

Kulak çınlamasının nedenleri

* Gürültüye bağlı işitme kaybı (Müzisyenler, gürültülü fabrika veya iş ortamında çalışanlar)
• Kulak ve sinüs enfeksiyonları
• Kalp veya kan damarları hastalıkları
• Beyin tümörleri
• Kadınlarda hormonal değişikliklere
• Tiroid bezi (guatr) anormallikleri
• Yaşa bağlı; Tinnitus bazen yaşlı kişilerde işitme kaybının ilk işaretidir
• İlaçlara bağlı bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. 200'den fazla ilaç cinsi kulak çınlaması neden olduğu bilinmektedir.
• Kuvvetli ses travmasına maruz kalma bunlar Patlamanın şok dalgası işlemi (patlamalar maruz kalan Askerler de , polislerde tinnitus gelişebilir. )
• Yorgunluk, depresyon, anksiyete, hafıza ve konsantrasyon ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına neden olabilir.
• baş ve boyun kan akımı ile ilgili sorunlar ile olabilir
• Çene eklemi problemleri
• orta kulak kemiklerin sertleşmesi.kireçlenmesi (Otoskleroz vs.)
• kulak zarı delikleri
• baş dönmesi ile karakterize bazı hastalıklarda beraber olabilir(Meniere hastalığı)
• kulak kirleri
• Belirli gıdalar kulak çınlamasını tetikleyebilir. Gıdalar kırmızı şarap, tahıl bazlı içkiler, peynir ve çikolata, yüksek yağlı beslenme , yüksek tuz tüketimi kulak çınlaması kötüleştirebilir.

Alternatif Tedavi Önerileri

Magnezyum ve çinko gibi mineraller , Bioflavonoidler, Ginkgo biloba gibi bitkisel preparatlar.B vitaminleri, homeopatik ilaçlar, akupunktur, hiperbarik oksijen tedavileri uygulanabilir. ya da hipnoz ile Kulak çınlamasında rahatlama sağlanabilmektedir. Koenzim Q10 Bu güçlü antioksidan bağışıklık sisteminin etkinliğini vardır ve kulak dolaşımda önemlidir.Bayberry kabuğu, dulavrat otu kökü, altın mühür otu, alıç yaprak ve çiçeği ek destek tedavisi sağlayabilir.Ginkgo biloba bitkisi hem baş dönmesi hem de kulak çınlamasında kullanılmaktadır .Sık sık taze ananas yemek, sarımsağı bol tüketmek de yararlanım sağlayabilir.

Şiddetli ve sürekli ise mutlaka bir KBB doktoruna görünmek gerekir.

Dr Ahmet Şirin
Alıntı

beklenen_bebek

Kayıtlı Üye
Sayın gümüş açıklayıcı mesajınız için teşekkürler , yalnız kulağımdaki çınlama kulağımda da degildı tam olarak. Şöyle ifade edebilirim sanırım, varlıklar bir mücevher hazine altını sahiplenir, arayanlarda bulmaya yakın bir ses işitirler ya, o misal odada duydum bu sesi, yatak odamdan geldi. İlk olarak kalktım dışarı baktım, araba vs. bir şeyden mi çıkıyor diye. Fakat odaya doğru yaklaştı ses, yanıma kadar. Bir kaç dua okumaya başladım, tekrar uzaklaştı ve kayboldu.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...