Kapıya neden ayakkabı bırakılır? Böyle bir uygulama var mı?

zero2900

Kayıtlı Üye
Merhaba benim sorum şu sevgilimle ve ailesiyle sürekli uğraşıyorlar bugün evlerinin kapısı önüne son derece nizami bir şekilde uçları kapının mermerine bırakılacak şekilde eskimiş bir çift bot bırakılmış. Karşı daireleri boş başka yerden gelme imkanı yok zaten bugün kapılarının önünde tanımadıkları bir kadın duruyormuş kapıcılarından öğrenmişler. Bu tarz bir uygulama var mı ayakkabı ile yapılan kötü bir niyet için? Lütfen görüş ve bilgilerinizi paylaşmanızı bekliyorum.

albus

Kayıtlı Üye
Bence normal.
Anadolu'daki evlerin hep kapısında ayakkabı vardır.
Belki eve daha sonradan biri gelmiştir kapıcı onu görmemiştir.
Hırsız olsa ayakkabısını dışarıda bırakmaz.
Hem böyle bir uygulamayıda daha önce duymadım.
Yine de siz yeni olması muhtemel komşunuzun zilini çalıp "Merhaba, apartmana hoşgeldiniz" gibi şeyler söyleyin.
Eğer kimse yoksa işte olma ihtimalini düşünerek daha sonra bir iki kez daha zilini çalın.
Yine açmazsa işte o zaman..
Botu yok edin derim..

azdaka

Kayıtlı Üye
benim bildiğim ölen birisi varsa o evden onun ayakkabısı bu evde ölü var demek için konulur eğer ayakkabılar onlara ait değilse ayakkabının içine falan iyice bakın derim...

reidikonto

Kayıtlı Üye
Benim bildigim kötü niyetle birşey yapılıyorsa şahızların kendi ayakabılarına yapılır. Başka ayakabı bırakma olayı ise eger kötü niyete yapılmışsa o ev hanesindeki kişileri sürgün etmektir amaç... Yani bulundukları yerden gitmeleri için.... Tabi bu benim önceden başıma geldigi bir olay oldugu için o ev halkı içinde aynı şeyi elbette söyleyemem...