Avatar çizgi filmi Çakra anlatımı

sdbr

Banlı Kullanıcı
Konu, çakraların açılmasına yardımcı olacağını düşündüğüm,
avatar adlı diziden alınmış olan, beraber veya ayrı ayrı incelenebilecek 3 bölümden oluşmaktadır. :
1. Video Bölümü
2. Çakra El Sembolleri ve Sesleri Bölümü
3. Avatar ve Dialog Bölümü

Not: Avatarın, "Öz"ünüz, yüksek benliğiniz olduğunu düşünebilirsiniz.***

2. Çakra El Sembolleri ve Sesleri Bölümü
Resimdekiler, Avatar adlı dizinin diyalogunda geçen chakra açma metodları için gerekli, el ve ses sembolleridir.

Ekli dosyayı görüntüle 3740

3. Avatar ve Dialog Bölümü
Dialog, "Avatar: Son hava bükücü" adlı çizgi diziden alıntıdır.
Diziye Yabancı olanlar isimlere çok takılmasınlar.
Sadece Gurunun diyalogları bile yeterli olacaktır.

---DİYALOG---

Guru pathik (g): Dünyayı dengeye getirmeden önce kendi iç dengeni sağlamak zorundasın. Avatar haline hakim olmak amacı ile bütün çakralarını açmak zorundasın.
Aang (a): Çakralar da nedir?
G: Bu derede akan su, tıpkı insan vücudunda akan enerjiye benzer. Gördüğün gibi, suyun üzerinden akmadan önce girdap yaparak döndüğü bazı gölcükler vardır. İşte bu gölcükler bizim çakralarımız gibidir.
A: Yani çakralar, vücudumuzda helezon şeklinde hareket eden enerjilerden oluşan gölcükler midir?
G: Aynen öyle! Şayet etrafta yabancı maddeler olmasaydı, bu dere saf ve düzgün bir biçimde akardı. Ancak! Hayat düzensizdir ve bazı şeyler dereye düşmeye meyledebilir.
A: Ve sonra ne olur? Dere akamaz mı?
G: Evet. Fakat gölcükler arasındaki yolları açarsak...
A: Enerji akar.
G: Vücudumuzda yedi tane çakra vardır. Her enerji gölcüğü bir amaca hizmet eder. Ve kendine özgü bir takım duygusal pisliklerden ötürü tıkanabilirler. Fakat uyarmalıyım ki,... çakraları açmak şiddetli bir deneyimdir. Ve bir kere bu sürece başladın mı, yedi çakra da açılana kadar duramazsın. Hazır mısın?
A: Her ne pahasına olursa olsun yapacağım.
G: İlk olarak toprak çakrası'nı açacağız. Kuyruk sokumunda bulunur. Hayatta kalmak ile ilgilidir. Ve korku tarafından tıkanır. Seni en çok korkutan şey nedir? Kendini arındırmak için korkularından kurtul.
(o sırada ateş kralını falan görür)
G: Gördüklerin gerçek değil. Hayatta kalma konusunda kaygılısın, fakat bütün bu korkularını bırakmak zorundasın. Bütün korkularının bu dereden aşağı akıp gitmesine izin ver.
(Aang rahatlar)
G: Toprak çakra'nı açtın. Şimdi sıradaki...
A: Su çakrası mı?
G: Harika! Belki bir gün sen de guru olabilirsin. Bu çakra zevk ile ilgilidir ve suçluluk duygusu tarafından tıkanır. Şimdi üzerinde ağır bir yük olan tüm suçluluk duyduğun şeyleri gözünün önüne getir.
(Kaçıp saklandığı zamanları gözünün önüne getirir)
G: Kendini ne için suçluyorsun?
A: Kaçtım. Bütün o insanları incittim.
G: Bu olayların yaşanmış olduğu gerçeğini kabullen. Fakat bu olayların, enerjini bulandırmasına ve zehirlemesine izin verme. Eğer dünyada, olumlu etkiye sahip bir kişiysen; kendini affetmen gerekir.
(Rahatlama sonucu ikinci çakrayı da açar)
G: Üçüncüsü ateş çakrası'dır. Midede bulunur. Bu çakra irade gücü ile ilgilidir ve utanç duygusu ile tıkanır. Seni mahcup eden şeyler nelerdir? En büyük hayal kırıklıkların nelerdir?
(Ateş bükerken Katara'yı yaraladığı anı gözünün önüne getirir)
A: Bir daha asla ateş bükmeyeceğim. Bunu yapamam.
G: Eğer hayatının bu kısmını inkar edersen, bir daha asla dengeyi bulamazsın. Sen avatar’sın ve bu
yüzden bir ateş bükücüsün.
(Üçüncü çakrayı da açar)
G: Bu çakra akan bir dereden ziyade geğiren bir bizon gibi açıldı.
G: Dördüncü çakra kalbinde bulunur. Sevgi ile ilgilidir ve keder tarafından tıkanır. Bütün kederlerini gözünün önüne getir. Gerçekten büyük kayıplar yaşamışsın. Fakat sevgi, bir enerji biçimidir. Ve hep bizim etrafımızda dolaşır. Hava Göçebeleri'nin sevgisi senin için bu dünyayı hiç terk etmedi. Bu hala senin kalbinde ve yeni bir sevgi biçimi olarak yeniden canlanmış. Izdırabın akıp gitmesine izin ver.
(Dördüncü çakrayı da açar)
G: Çok güzel.
G: Zincirdeki beşinci halka ses çakrası'dır. Boğazda bulunur. Doğruluk ile ilgilidir ve yalanlar tarafından tıkanır. Kendimize söylediğimiz yalanlar.
(O sırada Katara’yla ilk tanıştıkları zaman geçen bir diyalog gözünün önüne gelir)
K: Avatar olduğunu neden bize söylemedin?
A: Çünkü avatar olmayı hiç istemedim.
G: Kendi yaradılışın hakkında yalan söyleyemezsin. Avatar olduğunu kabullenmek zorundasın.
(Beşinci çakrayı da açar)
G: Çok güzel Aang. Doğruluk çakrasını açtın.
G: Bir sonraki enerji gölcüğü ışık çakrası'dır. Alnının tam ortasında bulunur. Anlayış ile ilgilidir ve yanılsama tarafından tıkanır. Bu dünyanın en büyük yanılsaması, ayrılma yanılsamasıdır. Ayrı ve farklı sandığın şeyler aslında birdir ve aynıdır.
A: Dört ulus gibi mi?
G: Evet. Aslında hepimiz bir insanız fakat ayrı olarak yaşarız. Hepimiz birbirimize bağlıyız.
A: Her şey birbirine bağlı.
G: Bu doğru. Dört element arasındaki ayrılık bile bir yanılsamadır. Şayet zihnini açarsan, elementlerin bir olduğunu görürsün. Bir bütünün dört parçası. Metal bile sadece, arındırılmış ve arıtılmış topraktan ibarettir.
(Bundan sonra Toph’un metal bükme sahnesine geçer ve altıncı çakrayı da açar)
A: Bu son çakra, değil mi?
G: Evet. Bu çakrayı bir kere açtın mı, istediğin zaman avatar hali'ne girip çıkabileceksin. Ve avatar hali'ne girdiğin zaman kontrolü senin ellerinde olacak ve bütün hareketlerinin farkında olacaksın.
A: Hadi yapalım şunu.
G: Düşünce çakra'sı kafanın üst bölümünde bulunur. Saf kozmik enerji ile ilgilidir. Ve dünyevi bağlılıklar tarafından tıkanır. Seni bu dünyaya neyin bağladığı hakkında iyice düşün.
(Bu sırada Katara Aang’in gözünün önüne gelir)
G: Şimdi seni bağlayan tüm bu şeylerin gitmesine izin ver. Bu nehir boyunca aksın hepsi içinden. Unut onları.
A: Ne? Katara'yı neden bırakayım ki? Ben... ben onu seviyorum.
G: Ondan vazgeçmeyi öğren, yoksa evrenin saf kozmik enerjisinin içine akmasına mani olursun.
A: Neden saf kozmik enerjiyi Katara'ya tercih edeyim ki? Ona karşı bir bağlılık duymakta ne kötülük olabilir? Hem üç çakra önce bu iyi bir şeydi.
G: Ondan vazgeçmeyi öğrenmek zorundasın.
A: Özür dilerim fakat Katara'yı bırakamam.
G: Aang, avatar hali'ne hakim olabilmen için bütün çakralarını açmak zorundasın. Teslim et kendini.
A: Pekala, deneyeceğim.
G: Bağlandığın şeyleri düşün ve bırak onları. Saf kozmik enerjinin akmasına izin ver.
(O sırada Katara’nın tehlikede olduğunu görür)
A: Katara tehlikede, gitmeliyim.
G: Hayır Aang! Bağlandığın şeyi seçmekle çakranı kilitledin. Eğer şimdi gidersen, bir daha hiçbir şekilde avatar hali'ne giremeyeceksin.
(Ve son çakrasını açamadan gider.)

alara

Banlı Kullanıcı
Hiçbir bilgim yok bunlar hakkındaaa.

lunatic

Kayıtlı Üye
Paylaşım gerçekten çok çok güzel olmuş ellerine sağlık ;) avatar da favorimdir...

sdbr

Banlı Kullanıcı

peril

Kayıtlı Üye
Çok güzel bir yöntem ve ilk yaptığımda uyumuştum hemen. :D

JeMiLe

Kayıtlı Üye
Hiç birşey anlamadım. Çünkü ilk defa duydum. :D:D:D

paw

Kayıtlı Üye
Bu bölümü daha bugün izledim ve gerçekten etkili bir bölümdü. Paylaşım için teşekkürler, çok yararlı olmuş. :)

ermanakca

Banlı Kullanıcı
[video=vimeo;17385999]http://vimeo.com/17385999[/video]

hasan06

Kayıtlı Üye
çakra açmak gerçekten zor mudur yaa ?

ermanakca

Banlı Kullanıcı
Değildir!( Çalışıp uğraştıktan sonra).

bendekiben

Elit Üye
Çakralar ile ilgili sitede çok yinelenen konu var.Ama özellikle belirtmek isterim ki; çakraların kapanması demek kişinin yaşamıyor olması demektir.Ama günlük yaşantımız ve egomuzla olan içsel savaşlarımızdan çakralarımızda blokajlarımız oluşur, bu gayet normal birşeydir.Bu nedenle sık sık çakralarımızın blokajlarını temizlemeliyiz ki enerji akışımız normal şekilde devam etsin.Eğer buna dikkat etmez isek bazı hastalıklarla karşılaşmamız olası ,çünkü hastalıkların temel nedenlerinden biri psikolojik kökenli olmasıdır.İnancınıza göre ya meditasyonla beraber her bir çakrada imgeleme tekniğini kullanarak yada herbir çakranızı yine düşünerek Allah zikrini kullanmak faydalı olacaktır.Sevgiyle...

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Video ile ne kadar yalın, akıcı ve anlaşılabilir söze dökülmüş? :) Mutlaka seyredilmeli derim.