Dini sorgulama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Dimply

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar bu inanç meselesi bende takıntılı oldu.Müslümanım,Allah'a inancım var.Yaşım henüz çok büyük değil fakat kafamda bir sürü soru var.Ben her şeyi sorgulayan bir insanım.Dinimi de sorguluyorum,çünkü bir insan aile hangi inançta ise öyle doğuyor.Fark şu ki şu aralar bu sorgulama hissi bana kötü geliyor.Yani kendimi kötü hissediyorum,sanki Allah yokmuşcasına davranıyorum gibi.Sorgulamak iyi bir şeydir biliyorum ama sanki çok kötü bir insanım gibi geliyor.

Kafama takılan sorulardan bir tanesi örnek verecek olursak ; Bu dünya bi imtihan,Allah bizi sınıyor diyorlar.Ama fakir insanlar,neredeyse açlıktan ölecek insanlar zorluklarla imtihan oluyor.Fakat zengin insanlar ise eğlenerek imtihan oluyor.Bu bana yanlış geliyor.Yani belki insanların uydurmasıdır ama öyle. Sonra müslümanım diyen birçok insana sorduğumda daha Kuran-ı Kerim'i daha baştan sona okumamıştır.Ben bu tatilimi baştan sona bunları sorgulayarak geçireceğim.

İnsanların içindeki kuşkuyu dışa vurması ve buna gülen,buna cahillik diyen insanlar bence cahildir.Demek istediğim belki yaşımdan kaynaklı böyle sorguluyorum fakat kötü mü iyi mi yinede bilemiyorum.Psikolojik olarak değişik hissediyorum.Bazense çok değişik hissettiriyor.

donzula

Kayıtlı Üye
Belirtmem gerekir ki forumda din tartışmak yasaktır çünkü her dinden üyeye sahip bir forumdayız.Yorumuma gelirsek sorgulamak her insanın hakkıdır kendinizi kötü hissetmenize gerek yok.

treworax

Kayıtlı Üye
Kafama takılan sorulardan bir tanesi örnek verecek olursak ; Bu dünya bi imtihan,Allah bizi sınıyor diyorlar.Ama fakir insanlar,neredeyse açlıktan ölecek insanlar zorluklarla imtihan oluyor.Fakat zengin insanlar ise eğlenerek imtihan oluyor..

Allah'ın adaletsiz olması var olmadığı anlamına gelmez,kaldı ki bu adaletten ne anladığına bağlıdır,,,

Byznr

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sayın Dimply; benim fikrimce, doğru cevapları bulduğunuz sürece dini sorgulamanız da bir sakınca yoktur.Çünkü İslam'da her şeyin mantıklı bir açıklaması ve bir sebebi vardır.Aslında her insan bu sorgulamayı yapmalıdır ama biz, bize dayatılan ve öğretilen şeylere o kadar körü körüne inanıyoruz ki 'Neden böyledir?' diye sormuyoruz bile.Sanırım sizin bu suçluluk duygunuz da buradan kaynaklanıyor.Kafanızda soru işaretleri var ama bu soruların kafanızda belirmesi bile size yanlış geliyor.Kafanızdaki bu sorular kendiliğinden yok olmayacağına göre cevaplarını bulmak için çaba sarfetmeniz kanısındayım.Umarım yardımcı olabilmişimdir :) Sevgiyle..

Sistem X

Banlı Kullanıcı
şu an bende bu durumdayım müslümanım evet inancım da var fakat bazı yerlerde dindeki çelişkiler aklımı kurcalıyor .. dinde çelişki yok diyorlar ama var .. müslümanlık evrensel bir din diyorlar ama sonuçta arapların zamanında indi ve arapların adetine yaşam tarzlarına göre şekillendi .. Tanrı var tamam ama din .. ? zaten müslüman olma konusu çok farklı bi konu .. herkes şansına müslüman oluyor peki ya dağda yaşıyan bir aile veya bir kabilede doğan biri nereden bilsin din nedir müslümanlık nedir ? sonuçta 1500 yıldır peygamber gelmemiş adamlar en ilkel bir biçimde dağda yaşıyorlar hiç haberleri yok .. ergenlik çağını geçtikten sonra da öldüler diyelim hiç bir şeyi bilemezken direk cehennememi gidecekler ? bu ve bunun gibi çok soru var kafam da .. tam da böyle bir konu açmayı düşünüyordum sen açmışsın .. iyi de oldu bu umarım bu konu kapanmaz ve herkes kafasına takılan soruların yanıtını bulur ..

Byznr

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
şu an bende bu durumdayım müslümanım evet inancım da var fakat bazı yerlerde dindeki çelişkiler aklımı kurcalıyor .. dinde çelişki yok diyorlar ama var .. müslümanlık evrensel bir din diyorlar ama sonuçta arapların zamanında indi ve arapların adetine yaşam tarzlarına göre şekillendi .. Tanrı var tamam ama din .. ? zaten müslüman olma konusu çok farklı bi konu .. herkes şansına müslüman oluyor peki ya dağda yaşıyan bir aile veya bir kabilede doğan biri nereden bilsin din nedir müslümanlık nedir ? sonuçta 1500 yıldır peygamber gelmemiş adamlar en ilkel bir biçimde dağda yaşıyorlar hiç haberleri yok .. ergenlik çağını geçtikten sonra da öldüler diyelim hiç bir şeyi bilemezken direk cehennememi gidecekler ? bu ve bunun gibi çok soru var kafam da .. tam da böyle bir konu açmayı düşünüyordum sen açmışsın .. iyi de oldu bu umarım bu konu kapanmaz ve herkes kafasına takılan soruların yanıtını bulur ..
1.İslam'da çelişkiye yer yoktur.Lütfen kendi kafanızdaki bilgi eksikliğinden kaynaklanan yaşadığınız ikilemleri İslam'a yüklemeyiniz.
2.Her kavme bir peygamber gönderilmiştir.
3.Allah akılla bilinir ve insan bunu araştırmakla yükümlüdür.
4.Bir kimsenin cennete veya cehenneme gideceğini Allah'tan başka kimse bilemez.
5.İslam evrensel ve kapsayıcıdır.
Aileniz Müslüman olduğu için Müslümanım dememelisiniz.
Müslümanım demek sadece Allah'a inanmak demek değildir.(Bknz.İmanın Şartları)

endlesspear

Kayıtlı Üye
Sevgili Dimply, yaşın kaç bilmiyorum ama sorgulayıcı yapının hiç kaybolmamasını dilerim. Toplulaştırılmış baskılar altında sorgulayıcı yapıyı korumak, bu baskılara göğüs germek hiç de kolay bir şey değildir; ancak olgunlaşmanın, kendi fikirlerini oluşturabilmenin, nihai sonuç olarak özgürleşmenin de tek yolu budur. Din konusunda; tepkilerle karşılaşacaksın, kendinden şüpheye düşeceksin (Çünkü karşında oldukça kalabalık bir topluluk bulacaksın ve herkes başka bir şey söyleyecek) ve gözlemlerinle araştırmalarını birleştirdiğinde dinin nasıl kişiye özgü bir kavram olduğunu keşfedeceksin. Bu seni daha anlayışlı ve kalıplara sığmaz bir insan haline getirecek. Şunu unutma ki bir yaratıcı varsa, o zihni ve "Neden?" sorusunu sorabilme yetisini sen kullanasın diye vermiştir. Kullan ki, sonunda kendi doğrularına ulaşabilesin. Sorgulayıcı ve araştırmacı yaklaşımın sadece din konusunda değil, her türlü konuda tabuları yıkmana fazlasıyla yardımcı olacaktır. Özetle arkadaşım, kolay olmayan doğru bir yoldasın bence :)

Bu arada belirtmek isterim ki, sözlerim herhangi bir dine ya da o din mensuplarına yönelik değildir. Hangi dine mensup olursa olsun dayatmacı ve tek doğrunun kendi doğrusuymuş gibi yaşayan insanlaradır. Kimseyi kırmak niyetinde değilim. Sevgiler :)

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Benim gencligimde(yasim gizlidir):biggrinjester:Kendimize böyle sorular sorma imkanimiz yoktu,Ben dünyadaki herkesin müslüman olduguna inanirdim.Almanyaya geldikten sonra baska dinlerin oldugunuda gördüm.Meshepleride gördüm;o zamanlar benimde icime böyle kuskular girdi,cünkü öbür dinlerde cok güzel ve adaletli geliyordu,Hepsini bende arastirdim ve baska dinlerede saygim büyüdü.Belki bende böyle cikmazin icine düsebilirdim,ama düsmedim cünkü türk televizyonlarinin daha yeni yayinlandigi zamanlarda.Duydugum ezan sesine cok agladim,o sesi öyle bir özlemisim anlatamam.
Kendine haksizlik etme bence,bu durum hemen hemen herkese oluyor.Bunda utanalicak hic bir sey yok senin en dogal hakkin.Anladigim kadari ile sen daha kendini bulma ve gelistirme yasindasin(blug) Bu sitede bile senin gibi sorgulayan arkadaslarimiz oldu.Yani sözün özü yalniz degilsin:biggrinjester:

albus

Kayıtlı Üye
Sorgulayacaksın tabii.
Zaten sorgulamazsan bir problem vardır.
Ama sorduğun soruların cevabınıda araştıracaksın, kitapları kurcalayacaksın.
Sonunda vicdanına soracaksın.
Örnek verdiğin fakir-zengin imtihanı aslında yine eşit sorularla oluşturulmuş.
bkn:http://www.gizlimabet.com/threads/31062-Allah-ın-Adaleti

Bu kısa tatilinde tüm sorularına cevap bulamayabilirsin.
Nitekim kötüyü öğrenmek için bir saat yeterliyken iyiyi öğrenmek için bir ömür bazen yetmemektedir der (kim diyordu hatırlayamadım :))
Bu yüzden sorularına hep cevap aramaya çalış belli bir zaman aralığıyla kısıtlama.
Kuran'ı oku, yanında Bediüzzaman'ın kitaplarınıda oku.
Kitaplarının yayınlandığı internette yüzlerce site var.
Sen doğru yolda kalmak istedikten sonra meraklanma Allah seni doğru yoldan dışarı çıkarmaz.

codzombi

Kayıtlı Üye
Albusa katılıyorum, sorgulaman önemli bir şey. Akıl diye bir şey var , onu kullanmak gerek . Şimdi sen herkesin de içinden geçtiği bir karışıklık dönemindesin .Ben de senin gibi bu şeylerden geçtim . Bu farkındalığın geliştiğinin habercisi artık farkında olmaya başlıyorsunuz. Zaten Tanrı nın da bizden istediği budur.

Ama şu var , kendini nereye yakın hissediyorsan orayı seç. Bir din seçmek zorunda değilsin , Tanrıya inanmak için din seçmek zorunda değilsin , sonuçta din bir araçtır. Din sana kolaylık sağlar, yardım eder rehberin olur.

Her türlü kaynaklardan oku.Hristiyanlık,musevilik,islam,zerdüştlük gibi semavi dinler dışında kadim dinleri de araştır paganizm,şamanizm vb. gibi... Yezidilik ve satanizmi de araştır çünkü çeşitlilik insanın ufkunu açar . Daha geniş düşünmesini sağlar. Olaya objektif bir biçimde bakmanı sağlar.
Ünlü majisyenleri , ünlü din alimlerini (mevlana gibi ) de araştırmanı tavsiye ediyorum .

Tüm bunlardan sonra ytereli bir bilgiye sahip olduktan sonra hislerine güven .

Kısaca kalbinin götürdüğü yere git...

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Dini tercih çok kişiye özeldir. Ancak Gmpp İslami forum değildir. İslamiyet'te çelişki var olduğu yönünde fikir beyan edilmiş. Bu sadece fikrin sahibini bağlar. İslamiyette çelişki yoktur. Paylaşım içerik itibari ile foruma uygun değildir. Gmpp de din tartışmak yasaktır.

Konu kilit.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...