Ruh - Nedir ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gaos

Kayıtlı Üye
Merhaba , arkadaşlar ruh nedir ? Nasıl açıklanabilir ? Olduğunu bildiğim halde açıklamakta zorlanıyorum .
Ruh=bilinç diyemeyiz sanırım tam olarak . Çünkü bilinç aynı zamanda çevreye(madde-enerji) de bağlıdır . Ruhun çevreden izole olması gerekir . O zaman şöyle bir durum ortaya çıkıyor : Ruh, maddeye hayat verendir . midir ? Ruh enerjiyi(maddesel herşey) kullanan bir yaşam fonksiyonu mu ? Değilse nedir ?

Doğumdan önce, anne karnında, bilinç ne durumdadır ? Anne karnındaki bilincini hatırlayan(doğumdan sonra) birini tanıyorum . İnanıyorum da ona . Peki nasıl açıklanabilir bu durum ? Beyin ne zaman meydane gelmeye başlar ? Anne karnındaki çocuk ne zaman yaşam fonksiyonları gösterir ? ( bu paragraftaki sorularımın amacı tamamen belli bir mantığa oturtmak içindir)

Değişik inanışlarda olan insanların yanıt vermesi daha çok ilgimi çeker ..

Teşekkürler :)

furkan40

Banlı Kullanıcı
Ruh senin gerçek(asıl) benliğin ruhun olmadan bedenin bir hiçtir.Ruh beyne emir verir beyin dile emir verir ve böylece konuşmuş olursun yani sen şuanda bu bedeni kullanıyorsun öldüğünde ruhun serbest kalıcak ve bedeninle ilişkin kopucak :)

Gaos

Kayıtlı Üye
Ruh senin gerçek(asıl) benliğin ruhun olmadan bedenin bir hiçtir.Ruh beyne emir verir beyin dile emir verir ve böylece konuşmuş olursun yani sen şuanda bu bedeni kullanıyorsun öldüğünde ruhun serbest kalıcak ve bedeninle ilişkin kopucak :)

Evet biliyorum :) Fakat şöyle karşı bir görüş geldiğinde : " Ruh diye birşey yoktur . O yüzden emri sadece beyin verir . Beyin dış dünyayı algılar, bir düşünce oluşturur ve sana yapman gerekeni söyler. " Cevap ne olmalıdır ? Ben cevabımı beyin(madde)-enerji üzerinden verebiliyorum . Ruh'la nasıl verebilirim ?? Tamam düşündüğümüzde , düşünebilen bir enerjinin olması gerçekten çok inanılmaz bir durum.. Ama ruhla nasıl açıklayabilirim ? :)

Gaos

Kayıtlı Üye
Tekrardan merhaba , bir cevap almak istiyorum lütfen :) yönlendireceğiniz birşey de olabilir . Beyin bir enerji , herşey aslında enerji . Görebildiklerimiz(Görünür ışığın dalga boyu 400 nm ile 700 nm arasında) ve göremediklerimiz . . Peki ruh ? bir enerji çeşidi mi ? Yoksa apayrı birşey mi ? Örneğin , cinler başka enerjisel boyuttalar , onların da ruhları var mı ? Ruh nedir ? İçinde yaşam olan herşeyin ruhu varsa,ruh nedir ? Yaşam mı ? Yaşamın her yerinde yaşam mı var ? :)

striker

Kayıtlı Üye
sen ben herkes, ruhuz, fiziki bedenimiz, bu 3 boyutlu dünyanın elbisesi, farklı boyutlarda farklı şekiller alarak , ebediyen var olacak her canlı gibi bizlerde şuan et - kemik - kan dolaşımlı bir bedenle buradayız, bilim enerji asla yok edilemez dediği için, ruhumuz girdiği her aleme göre tasarlanıp fizik değiştirecek.
anne karnındaki bir bebeğin halinden , şuanki halini düşün sonrasına bir ışık yakar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...