Karabasan hiç gitmiyo benden?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
Ben bunu bu aralar hiç yaşamıyorum ama 1 sene öncesine kadar bu dediklerinin kralını yaşadım. Bi kaçtanesini kısaca anlatayım:Ben sağ tarafa yatarım hep ve genelde 1 sene öncesine kadar bu olayları sık sık yaşadığım için yatağımın önüne bir masa çekerim ve kafamı yorganın altına sokarım korktuğumdan değil ama farklı bi his böyle boşlukta gibi ve bende bunu yaşamak istemiyorum sinirleniyodum çünkü :) Ama şu bi gerçek ki masada yorganda işe yaramazdı bi kaç kez hep bastı ben sağ tarafa dönük olduğum için dönmedim arkamı bide karabasan vb olay olunca ben hareket edebiliyorum. 4-5 kez oldu hatırlamıyorum tam yorganın içinden arkamı döndüm birden o bastı zar zor döndüm bu sefer öyle yattım bakıyorum yorganın içinden yaklaşık 5-10 saniye geçti ve tam içim geçti daldım dalacam işte karabasan bu sırada gelir hep ne tam dalarsın uykuya nede uyanırsın öyle bi durumdurki bu gözünü açmaya üşenirsin :) Gözümü bi açtım yorgan bak kalın yorgan kışlık içinden bakınca kırmızıca göz gördüm ikta tane karşımda yorganın dışından sanki lamba gibiydi ama gözdü tabi yorganın içine geçmiş belli oluyo. bu anlattığım olaylar cımbızla ayıkladıklarım ilginç olanlar. Ben genelde karabasanın geleceğini hissederim yarım saniye bir saniye kala kafamı kaldırıyım derim basmasın diye o hızlı olur ve basar. Bi keresinde rüyamı gerçekmi hatırlamıyorum gene hissettim geldiğini benim yatak duvara yakın ama bitişik değil boşluk var duvarla aramda oraya bir insan rahatlıkla gelebilir. Diğer yanı zaten açık. Hissettim kafayı kaldırdım o duvarla olan tarafa geldi yalnız bu sefer gölge gibiydi gördüm yumruk attım geri tepti ve ben yataktan yere uçtum ve ellerimle halıya iz bıraktım hani filmlerde insan öleceği zaman yüz üstü sürünür son bi güçle toğrağı elleriyle parmaklarının arasına alırya öyle işte. Sonra bayıldım. Bi uyandım sabah olmuş üstüm güzelce örtülü aklıma halı geldi bi baktım iz duruyo tabi içim bi şekil oldu ürperdim. Bide bu sıralarda ben 5 vakit namazı aksatmıyodum maneviyat yönünden Allah a çok yönelmiştim keşke gene olsam öyle özledim. 3. olaysa salonda kanepede yatıyorum çünkü odamda ilginçtirki garip bi baskınlık seziyodum bu yüzden değişiklik olsun diye salonda yattım bide bu olaylar ya gece 3 4 sıralarında yada sabah namazına 5- 10 dk kala olurdu.kanepedeyim sabah namazına yakın sırtımda bişey hissettim vallahi şaka değil bi döndüm insan suretinde duman böyle çizgi film yada filmlerde olurya gölge böyle sanki alev yanarken yalpalanırya aynı öyle oluyodu yüzümü tırmalıyodu. Bildiğin insan gibi duman şeklinde kafası hafif sivri böyle yalpalanıyo tabi özel efekt gibi bide bu anlattıklarımı niye böyle normal bişeymiş gibi anlatıyorum onlarca yaşadığım için son 5 6 sene içerisinde (yaşımda öyle ileri değil üniversite okuyorum yeniyim daha). artık alıştım ya benim bi parçam gibi hani beni namaza kaldırırdı iyi oluyodu çünkü sabah namazına uyanmak zor oluyodu karabasan basardı 5-10 dk kalası uyanırdım abdest alır namazı kılardım. Bide 2 gün önce aynı rüyayı kaldığım yerden devam ettim 4 5 kere uyandım geri hemen daldım uykuya aynı rüyayı gördüm. 4 gün öncede 4 5 kere gözüm dalar dalmaz karabasan bastı ard ardına şaşırdım uzun zamandır olmuyodu 3 aydı okullar başladığından beridir. Bide yurtta kalıyodum orda bikez oldu son bikaç ay içerisinde sırtıma geldi kafasını yanaklarıma kadar uzattı ve ben uyku sersemliği bişeyler dedim ona oda kulağıma fısıldadı bişeyler çabuk konuşuyodu baya hızlıydı anlamadım tabi. Ha bide bi kaçkerede evdeyken 6 ay oluyodur buna sevdiğim kızın suretinde geldi koynuma girdi sarıldı tabi ben çıtımı çıkaramadım 10 saniye geçti cesaretimi topladım sinirlendim bi döndüm arkamı bişey yok. daha öncesindende bişey yorganı açar öyle basardı beni her nekadar yorgan altında yatsamda. yorganın açıldığını gerçekte hissederdim çünkü kış günü soğuk vuruyo hemen sırtıma oda zor ısınıyo zaten. Bunları böyle rahat anlatmamdaki sebep artık korkmamam ve sıkılmam sinirlenmem. Bi gece kalktım geçtim odanın ortasına aynen şöyle konuştum"oğlum ne istiyosunuz benden adamı deli ettiniz bi uykuyu çok gördün korkutabiliyosan gel korkut yeter artık canıma tak dedi" Bağırıyorum odada tabi bu bağırmadan sonra yorgan kaldırma vakaları başladı işte :) Arkdaşlar öyle sıkıldımki bu uykumu bölen şeye tamam iyilik yapıyo namaz vakti ama korku değilde kalbimde bi rahatlamaya yakın bi his oluyo basınca böyle boşlukta gibi beynim kendimi savunmasız sanki heran o gelecekmiş gibi hissediyorum. Ben çocukken cinlerle ilgibi vaka yaşadım bide adım Peygamber efendimizin adı acaba bunlarında etkisi varmı böyle şeyleri yaşamamda bilmiyorum şuan saat sabah 5:20 ve ben uyumak istemiyorum sabah 6 da yatıp öğlen 3 te kalkıyorum çünkü sıkıldım bu basmalardan. Bide adımın hürmetine asla başıma bela gelmez insanlar yönünden. Bunlar karabasanmı başka bişeymi bilmiyorum ama gerçekten sıkıldım belki bu iyi bişey ama o hissi sürekli yaşamak kötü bişey.

Ü

Üye silindi 15237

SelamunAleykum yatarken namaz abdesti al eğer uygunsan yatarken en az 1sayfa Kuran-ı Kerim oku eğer bilmiyorsan mealini oku yatarken Allah zikrini çek . İnşALLAH daha yanından geçemez

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
Allah razı olsun tavsiyen için ama ben zaten Allah ın bi kaç ismi var zikir ederim onları yatınca ve sonrasında anlamlı rüyalar görürüm onlarda çıkıyo gerçekte :)

Ü

Üye silindi 15237

Allah zikrine devam et kardeşim yararını görürsün Esmaül-Hüsna zikirleri çek yani Allah'ın 99 ismini zikir et
El-Metin zikri mesela yararını görürsün.

AJA

Elit Üye
Karabasan bir uyku felcidir,size gelip giden uğrayan bir şey değil :) Psikolojik olarak sıkıntıdaysanız rahatlamak ve rahat uyumak adına meditasyon yapabilirsiniz.Yada uyumadan evvel ilık duş alın.Yani kendinizi rahatlatıcak birşeyler yapın.En önemlisi de bu karabasanı aklınızdan çıkartın.Üzerinde durup büyütürseniz devam eder.

İyi forumlar.

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
Karabasan bir uyku felcidir,size gelip giden uğrayan bir şey değil :) Psikolojik olarak sıkıntıdaysanız rahatlamak ve rahat uyumak adına meditasyon yapabilirsiniz.Yada uyumadan evvel ilık duş alın.Yani kendinizi rahatlatıcak birşeyler yapın.En önemlisi de bu karabasanı aklınızdan çıkartın.Üzerinde durup büyütürseniz devam eder.

İyi forumlar.
İşte mesele burda :D ben hiç ummadığım zaman düşünmediğim zaman geliyor :) Uyku felci dediniz ama ben 3 kere görüntüsüne şahit olduğum için gözlerime inanıyorum bide cinde gördüm küçükken hemde 2 tane o yüzden bu şeyler tuhafda olsa gerçek. :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Sirt üstü yatmamaya özen gösretin, muhakak faydasini göreceksiniz.

Dimply

Kayıtlı Üye
Bana da karabasan mı oluyor bilmiyorum artık alıştım ama bende :D Mesela kıpırdıyamıyorum parmaklarım sadece hareket ediyor.Rüzgar sesi duyuyorum,bazen kafamın içinde kahkahalar duyuyorum.O titremenin geçmesi için aniden çok büyük bir güçle irkilmem lazım.Yoksa geçmiyor.

Türkmenoğlu

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar; böyle bir durumda "Gavs" sözcüğünü içinizden kuvvetli bir şekilde birkaç defa söylediğiniz zaman Allah'ın izni ile o an kurtulursunuz.
Gavs-ı Azam Abdulkadir Geylani hz.lerinin ruhaniyeti bu belayı defedecektir. Tecrübeyle sabittir :)

hotep

Kayıtlı Üye
gençlik yıllarında abdest falan pek olmazdı o aralar bu karabasan olayını çok yaşardım.yıllar varki şükürler olsun olmuyor..ama olduğu zamanlarda ilk anlarda korkuyorsun alıştıkça aynı arkadaşın dediği gibi hissediyorsun gemeden bikaç saniye önce yaşadığım için biliyorum..artık yinemi sen falan demeye başlamıştım.gitmesi çok kolay olduğu için bazen beklerdim dua okumadan acaba neler yaşıycam diye..bazen dua okumadan karşılıklı güç denemesine girerdim.mesela elimi kolumu oynatmaya çalışırdım.
herhangi bir dua o an aklınıza gelen okuduğunuz anda olay çözülüyor..
inanan karabasanın dua ile gitmesine inanmayan duanın ve güvenduygusunun insanı psikolojik olarak rahatlattığına yorsun

Keira

Moderator
İşte mesele burda :D ben hiç ummadığım zaman düşünmediğim zaman geliyor :) Uyku felci dediniz ama ben 3 kere görüntüsüne şahit olduğum için gözlerime inanıyorum bide cinde gördüm küçükken hemde 2 tane o yüzden bu şeyler tuhafda olsa gerçek. :)

Adı üstünde bilinçaltı zaten..

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
gençlik yıllarında abdest falan pek olmazdı o aralar bu karabasan olayını çok yaşardım.yıllar varki şükürler olsun olmuyor..ama olduğu zamanlarda ilk anlarda korkuyorsun alıştıkça aynı arkadaşın dediği gibi hissediyorsun gemeden bikaç saniye önce yaşadığım için biliyorum..artık yinemi sen falan demeye başlamıştım.gitmesi çok kolay olduğu için bazen beklerdim dua okumadan acaba neler yaşıycam diye..bazen dua okumadan karşılıklı güç denemesine girerdim.mesela elimi kolumu oynatmaya çalışırdım.
herhangi bir dua o an aklınıza gelen okuduğunuz anda olay çözülüyor..
inanan karabasanın dua ile gitmesine inanmayan duanın ve güvenduygusunun insanı psikolojik olarak rahatlattığına yorsun
Evet gitmesini beklediğimde oluyo ama işin garip tarafı gitmiyor ya arkadaya dönmek için kendimi zorluyacam yada dua okuyacam ben bişey yapmazsam gitmiyor kalıyo öyle :)

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Bildiğime göre karabasan olayı kişi uykuya dalacağı ve bedenlerin ayrıştığı sırada bilincin açılmasıyla oluşuyor. Bu durumda kişi halüsinasyonlar görüyor. Gördükleriniz bunlar bence :)

Ü

Üye silindi 15237

"Gavs" sözcüğünü içinizden kuvvetli bir şekilde birkaç defa söylediğiniz zaman

Ölülerden medet ummakmı ?

Gavsı diyeceğine Allah dese olmazmı ?
Gavs diyeceğine salavat getirse olmaz mı ?

Kuran'dan bir ayetlede cevap vermek istiyorum ;

Onlar, inananlar ve kalpleri Allah'ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur. Rad Süresi ﴾28﴿.Ayet
...

Diyanet Meali..

Türkmenoğlu

Kayıtlı Üye
Dünya üzerinde belirli vazifelerde bulunan hizmetkarlar vardır. Üçler yediler Hızır as. melekler gavs-ı azam gibi. Tabi ki Allah'dan isteyeceksin ancak buradaki deyişiniz "melekler neden var? Allah her şeye kadirdir kendi yapar" demeye benziyor. Evet Allah kadirdir ama belirli işlerin sorumluluğunu belirli kişilere yüklemiştir. Gavs-ı azam da bunlardan birisidir.

alin

Kayıtlı Üye
Karabasan yaşanırken, kişi kısmi ve geçici felç halinde olduğundan, kımıldama hatta bazen nefes alış verişi ile birlikte sözcük sarf etme gibi, kendini kurtaracak duruma erken kavuşamaz. Bizim bilinç hali dediğimiz günlük yaşantımızın dışında, uykuya daldığımız an, rüyalar alemi, astrali de içine alan sayısız aralık vardır. Olayın özü, bilincin hallerinde olması, ancak biz bilincimizin ve hatta beynimizin ne denli kuvvetli olduğunu bilmemekteyiz. Karabasan anı denilen olayı yaşadığımızda, isteyen varlık desin, isteyen rüya gibi kısmi parçalar desin, bunları da deneyimleriz.

Çoğumuzun deneyimlediği, hani uyku haline geçerken, boşluğa düşüp irkilme anı vardır. Serotoninin, uykuya geçişte yoğun salgılanmasına bağlar nöroloji uzmanları. Her birisi, bizim bilincimizin farklı hallerinde gerçekleşen bu durumlarda, tek reçete yoktur. Örneğin kimisi sadece besmele çekiyorum ve iyi geliyor der, kimisi ayetel kürsi okuması yapar. Ama ortak sorun, o anda güçle içinden çıkma refleksini gösterebilmektedir. Yoksa, sanırım müslüman olmayan kişiler karabasandan kurtulamazdı hiç. Tıpkı irkilme yaşarken, hızla bilinç açık hale dönme isteği gibi, karabasanda da merak ve ne oluyor diye bilinçaltı bizi kendisine çekerse, daha uzun sürecektir. Gerçekten yaşamamayı seçmeliyiz.

Size önerim, diğer önerilere ek sayın la edrinin de dediği gibi, sırt üstü yatmama, siz sırt üstü yatmazken, olay yaşandığında dönmüş olabilirsiniz. Çok tok karınla uyumamak, yoğun uykusuz dönem ardında uyumamak, bilinçaltınızdan karabasan fikrini uzaklaştırmak olacaktır. Ne kadar aklınızda olursa o denli sık yaşanabilir.

Sevgiyle...

semyano

Banlı Kullanıcı
Kardeşim Uyumadan önce mutlaka kafirün ve ihlas süresi bılmıyorsan yastıgının altına koy...Allah c.c iziyle hiç bir sıkıntın kalmaz onlara karşı en büyük silah kafirün süresidir...Bir Meydan okumadır...

timurcan24

Kayıtlı Üye
kardeşim sen bence yatağının yanında kuran bulundur ve biliyorsan ayetel kürsiyi yatağına doğru oku. Birde besmele çekerek elinle yattığın yerin üstünden geç. Faydasını muhakkak görürsün. ama ne olduğunuda bildir bize

Kizir

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci
kardeşim sen bence yatağının yanında kuran bulundur ve biliyorsan ayetel kürsiyi yatağına doğru oku. Birde besmele çekerek elinle yattığın yerin üstünden geç. Faydasını muhakkak görürsün. ama ne olduğunuda bildir bize
Güzel demişsinde yatamamki öyle :) Bi evde misafirliğe gittim kalmak için sağ tarafıma dönüp yatarım duvar var duvarada Esmaül hüsnayı yapıştırmışlar o ordayken saygısızlık olur diye yatamadım o gece :)Kuran okuyodum çat pat bi olaylar oldu namazdanda uzaklaştım kuran okumaktanda. Hani gönül istiyo 5 vakit düzenli kılmak kuran okumak ama şartlar el vermiyor ekmek parası geçim derdi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...