Ölüm İyiliği

ruhmin

Kayıtlı Üye
İş
Memur
Pek çok hastanın ölümüne yakın anda birden iyileştiği görülür. Bu olay o kadar sık görülür ki, olaya özel bir isim verilmiş, “ölüm iyiliği” denilmiştir. Dayanılmaz ağrıların pençesinde kıvranan ve tıbbi açıdan aciz kalınan birçok hastanın, son anlarını en ufak sizi duymadan kapattıklarını görmek mümkündür.

Akciğerleri metastazla dolmuş, nefes alma imkanı kalmamış nice hastalarımın oksijen altında bile nefes darlığından kıvranırken, son anlarını akıl almaz şekilde normal teneffüsle kapattıkları bilinmektedir. Bu mucizevi ölüm iyilikleri, isim ve hasta yakınlarının kayıtları ile dosyalarda mevcuttur.

Peki ölüm iyiliği nedir? Eğer insan maddeden ibaret olsa idi: Ölüm yaklaştıkça artan fizopatolojik olaylar, ızdırabı, nefes darlığını artırmalı, insan ölürken artan bir acının pençesinde son bulmalıydı. Halbuki olaylar tam tersini doğruluyor. Yani kötü giden çark son anda düzeliyor, sanki manadan özel, kısa bir mutlu hayat veriyor. Bu olay, ruhun insan makinasmdaki sonsuz gücünü gözler önüne seriyor.

Gerçekte ölüm, tıpkı doğum gibi bir intikaldir. Bu sırrı bize bildirmek için Allah ölüm iyiliğini yaşatır.
Ölüm iyiliği nasıl doğuyor? Önce söylediğimiz gibi, ruh insan kordinatlarmda tüm hücreleri, etkisi altında bir canlılık sırrı içinde sarmıştır. Hasta ve ölümü mukadder kişide bu tasarruf bitmeden aniden şiddetlenir (ölüm iyiliği) sonra ruh insan koordinatlarını terk eder.
Şimdi ölüm anındaki bir harika tesbiti hatırlatacağım.
Ölüm anında, ölüm iyiliği dışında, mesela nefes darlığı ve ağrı çekmeyeceklerde de bilinçde bir berraklaşma olur. Hafıza, tüm uzak kartlarını bir bir açar. Yeni bir dünyanın eşiğinde hayatın sanki bir panaroması sergilenir. Bilinç en seçkin sözlerini verir, son nefeslerde.
Eğer ölüm insanın sonu olsaydı, biten madde olayından ibaret olsaydı tam tersi olacaktı. Yok olmaya yaklaşan beyin, fonksiyonunu yitirecek; bilinç yavaş yavaş, perdelene perdelene ölüm gelecekti.
Bu, gerçekte ruhun varlığını ve ölümün son değil, bir değişme olduğunu ispatlar. Daha önemlisi, ölüme yakın anda insanın gerçeklere daha yakın olma hikmetidir. Ölüme yakın anda çoğunun yanılgılardan döndüğü, hatta yakınlarına geleceğe dair gerçeklerden söz ettiği çok görülmüştür.ALINTI.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Çok doğru. Ve ebediyete dirilme konusunda güzel bir ispat. Teşekkürler paylaşımınız için.

H€RA

Kayıtlı Üye
Evet bu olaya bizzat şahit oldum. Hayatı boyunca kötülük yapmış biri, öleceğini anlamış olmalı, hastaydı yatak döşek. Ama bir iyi insan konuşmaları anlatamam... Görenler olayı sırlar dünyası olarak nitelendirmişti :) benide bir keresinde ailem zoraki götürmüşlerdi kadın ölecek diye ısrarla beni görmek istiyormuş hayır birbirimizden hiç hoşlanmayız ama el mahkum gittim. Elimi tutmalar sıkıca, bana güzel sözler söylemeler, yanımdan ayrılma demeler... Son anlarında iyi insan modları, oldu canım... ama sonra ölüm iyiliği geldi ve iyileşmesi imkansızdı ama birden acı çekmemeye başladı, eskisi gibi ayaklandı ben iyileştim artık demeye başladı ve eski kötülüklere kaldığı yerden devam ediyordu ki, ansızın ölüverdi... The end.

albus

Kayıtlı Üye
Hani dondurmaların sonunda "mutlu son" varya..
O misal.