Matrix'de yaşıyor olabiliriz...

ruhmin

Kayıtlı Üye
İş
Memur
Matrix filmini bilmeyen yoktur. yaşadığımız dünyanın aslında bir bilgisayar simülasyonu olduğunu anlatan film, bilimkurguda zihnin sınırlarını zorlamış olsa da biliminsanları evreni anlamak için yeni yaptıkları keşiflerle, bu olasılığın da gündeme geldiğinin altını çiziyorlar.

Biliminsanlarını bu düşünceye iten detay, simülasyonların belli kısıtlamalarının olduğu gerçeği. Eğer evren bir simülasyon değilse, fizik kurallarının kısıtlamalara, engellere takılmadan süreklilik arz ediyor olması gerekiyor. Bonn Üniversitesi'nden Profesör Silas Beane, parçacıkların sahip olduğu enerjinin anlamsız bir sınırı olduğunu vurguluyor. Kozmik ışınların enerjisinin bir limiti var ve buna Greisen–Zatsepin–Kuzmin (GZK) limiti deniliyor. Yüksek enerjili parçacıklar, kozmik mikro dalgalarla karşılaştıklarında bunların arasına girerek daha düşük enerjili parçacıklar haline geliyor. Biliminsanları bunu, büyük bir kutuyu, daha küçük bir kutunun içine koymak olarak tanımlıyorlar. Böyle bir şeyin fizik kuralları ile açıklanmasının mümkün olmadığını anlatan biliminsanları, açıklamayı yapay olarak üretilmiş bir simülasyon evrende yaşıyor olabileceğimiz ihtimali ile yapıyorlar. Elbette, bu fiziksel fenomenin bilimsel bir açıklamasının da birgün bulunabileceğini, simülasyon ihtimalinin çok küçük bir olasılık olduğunun da altını çiziyorlar.

Ancak şu detay da önemli ki, bilim ilerledikçe ve evreni gözlemledikçe, evrenin Matrix benzeri bir yazılım olabileceği ve bizim de onun içinde yaşayan başka yazılımlar olduğumuz ihtimali biliminsanlarını daha çok düşündürüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 3356

codcu

Kayıtlı Üye
Seyrettiğimiz bütün Amerikan filmleri bir gerçeğe dayanıyor. Ya da planlanan bazı şeyler filmlere aktarılıyor. Ben böyle düşünüyorum, bilmem katılırmısınız artık.

phoibos

Kayıtlı Üye
İş
Müzisyen
Matrix in gerçek olabileceğiyle ilgili daha öncede benzer yazılar okumuştum.. Düşündükçe insanın içinden çıkamadığı bir olay..

-----&-----

Banlı Kullanıcı
Bende duymuştum Uzayda dünyaya belirli bi mesafeden bakınca hala İstanbul feth edildiği görülebilir felan diye.Ama beyler hep dikkatimi çeken videolu,deneyli bi kanıt yokken. Falanca bilim adamı söyledi diyolar.Yazılı bi kaynak yok. Belki söylemiştir. Ama söylemediyse bir bilim adamı onun arkasına sığınarak kendi düşüncesini ortaya atan var. Bende gezegenlerin güneş etrafında güneşten gelen ısıyla döndüğünü düşünüyorum. Belki şuanda insan teknolojisi bunu görecek imkana sahip değil belkide güneşten farklı bi enerji yayılıyo bu döndüyoru etrafında manyetik bi alan şeklinde. Güneşe çeken bişey var. Dünyanın merkezi volkan magma tıpkı bi buharlı kömürle çalışan tren gibi. Belki saçma gelebilir ama bende böyle düşünüyorum.

asterix

Kayıtlı Üye
Matrix gerçek tır filmin ilham kaynağı dünya dışı,frekans çiti diye bir şey var biz çitin içinde yüz.Bizim önümüze bir şey konuyor bizde yiyoruz bu her konu için geçerli.

kola

Banlı Kullanıcı
Matrix filmini bilmeyen yoktur. yaşadığımız dünyanın aslında bir bilgisayar simülasyonu olduğunu anlatan film, bilimkurguda zihnin sınırlarını zorlamış olsa da biliminsanları evreni anlamak için yeni yaptıkları keşiflerle, bu olasılığın da gündeme geldiğinin altını çiziyorlar.

Biliminsanlarını bu düşünceye iten detay, simülasyonların belli kısıtlamalarının olduğu gerçeği. Eğer evren bir simülasyon değilse, fizik kurallarının kısıtlamalara, engellere takılmadan süreklilik arz ediyor olması gerekiyor. Bonn Üniversitesi'nden Profesör Silas Beane, parçacıkların sahip olduğu enerjinin anlamsız bir sınırı olduğunu vurguluyor. Kozmik ışınların enerjisinin bir limiti var ve buna Greisen–Zatsepin–Kuzmin (GZK) limiti deniliyor. Yüksek enerjili parçacıklar, kozmik mikro dalgalarla karşılaştıklarında bunların arasına girerek daha düşük enerjili parçacıklar haline geliyor. Biliminsanları bunu, büyük bir kutuyu, daha küçük bir kutunun içine koymak olarak tanımlıyorlar. Böyle bir şeyin fizik kuralları ile açıklanmasının mümkün olmadığını anlatan biliminsanları, açıklamayı yapay olarak üretilmiş bir simülasyon evrende yaşıyor olabileceğimiz ihtimali ile yapıyorlar. Elbette, bu fiziksel fenomenin bilimsel bir açıklamasının da birgün bulunabileceğini, simülasyon ihtimalinin çok küçük bir olasılık olduğunun da altını çiziyorlar.

Ancak şu detay da önemli ki, bilim ilerledikçe ve evreni gözlemledikçe, evrenin Matrix benzeri bir yazılım olabileceği ve bizim de onun içinde yaşayan başka yazılımlar olduğumuz ihtimali biliminsanlarını daha çok düşündürüyor.

Ekli dosyayı görüntüle 3356
zaten hadis var insanlar uykudadır ölünce uyanırlar buda bu dünyanın sahte olduğunu gösterir

brb

Kayıtlı Üye
mr smith kim peki?
hadi ben virüs oldum o zaman matrix kurucu programi bana kanser veriyorki tez yok olayim diye
doktorlarin verdigi ilaclarda karantina altina aliyor virüsü o süre icinde

yani kanser olursak ilac almayip Mr Smith gelmesini beklemek gerekiyor