Dinlerde Melekler

GabrieL.

Kayıtlı Üye
İş
Science Writer at BBC
Bir yazımda bıraz bahsetmıstım fakat daha kapsamlı olarak arastırmalarımı sizlere sunmak istedim.

Öncelikle Yahudılık tarihte (Tek Tanrı)Semavi Dinlerin ilkidir.Fakat Hristiyanlıgın bir kısmıda Yahudi geleneklerine uyar.Cunku Hrıstıyanlıgın Protestan Mezhebıde Yahudiligin temelını olusturan Eski Antlasma’ya ınanmaktadırlar. Bu bakımdan yazım daha cok 2 Din üzerinden olucaktır.
Eski Antlasmada gecen ılk soy ‘’Düşen Melekler’’ ve ‘’Nefilimler ‘’dır. Düşmüş Melekler Tevratta Yaratılış ve Incıl 2 Korintililer ve son olarakta son savasta Vahıy kıtabında gecmektedır. Bu meleklerın basında ısıkveren anlamınada gelen Lucıdır bılınen adı ıle Seytan vardır. Öncelıkle Seytan düşmeden önce eden bahcesınde bulunan Başmeleklerden biridir. Tevratta Söyle gecmektedir;
(Ezekiel 28:12–19)

..güzellerin ve bilgelerin en mükemmeliydin. Eden'de, Tanrı'nın bahçesindeydin. Giysilerin hep güzel taşlarla – yakut, zümrüt, aytaşı, beril, onix, safir, turkuazla - ve altın işlemelerle süslüydü. Bunlar sana sen yaratıldığın gün verildi. Seni kudretinle ve gücünle bekçim yaptım. Tanrının kutsal dağına gidebiliyor ve ateş tarlalarında yürüyebiliyordun. Yaptıklarından tamamen muaf tutulurdun ta ki için kötülükle dolana dek. Bu varlık içinde bile daha büyük şiddet yarattın ve günahkar oldun. Seni tanrının dağından men ettim ve seni bekçilik ettiğin ateş tarlalarından sürgün ettim. Güzelliğin yüzünden için kibirle doldu ve bilgeliğini kendi ünün için harcadın. Seni içine hapsettiğim ateşle beraber dünyaya attım. Seni takip edenlerle beraber sonunuz ateşler içinde küle dönecek. Çok feci bir sona geldin.

Seytanın Hristiyanlıgın Angeloji bölümündeki arastırma ve parsomen bulguleırnde bir yönetici kadrosununda oldugu belirtilir. Düşmüş Melekler İsyancı melegı ızlemıs ve tek tek görevlerinden alınıp kovulmuşlardır.Bu melek soyu yeryuzune atılınca ınsanlarla bırlesmıs ve Nefılım soyunu olusturmuslardır.Bu soy meleksı ve ınsansı özellıkler tasır.Arastırmaların bazılarında Tanrı’nın yarattıgı ınsan soyunun bozulmasında rahatsızlık duydugu ve bu yuzden Buyuk Tufan gerceklestıgını belırtmektedır.Soya devam edecek olursak bu soz hem meleksı hem ınsanlı ozellıklerle bıreyler olusturmaktadır. Oylekı ınsan gorusunde fakat daha guzel daha cevık daha guclu ve daha cekıcı ozellıkler kazanmıslardır.Abartıcak olursak Mıtlerde bulunan kahramanların bazıları bu nesılden geldıgı nıtelenmektedır.
Bir diger soysa ‘’Tanrı’nın Başmelekleri ‘’dir Islam,Musevılık ve Hrıstıyanlık geleneklerınde adları sıkca gecer.Bunların en bılınenı Mıcheal(Mıkail) ve Gabriel(Cebrail)dir. Bu başmeleklerın adları Kutsal Kıtaplarda yer almaktadır.
Bir melek soyu ise ‘’ Kutsal Melekler’’dir.Bu Melekler Hrıstıyanlıkta Tanrı’nın tahtını korumakla gorevlı oldugu dusulen meleklerdır.Bumeleklerın olanustu guclerı vardır.

Yazımı son olarak Hristiyanlıkta rasladıgım ve sıkca arastırma yaptıgım fakat kesın olarak bılınmeyen bır melek uzerıne olacaktır.Bu melek Incıl Vahıy bolumunde gecmektedır.Armaggedon savasından önce Mahserın 4 atlısı’nın hemen sonrasında gecen ve cekırge ile onlara bılen meleklerın Lideri oldugu öne surulen Dıpsız Derinliklerin anahtarını tasıyan melektır.Bu melegın adı Apolyondur.

(Vahiy 9:7-11)
‘’ Çekirgelerin gorunusu savasa hazırlanan atlara benzıyordu.Baslarında altın taclara benzer baslıklar vardı.Yuzlerı ıse ınsan yuzu gıbıydı.Sacları kadın sacına,dişleri ise aslan dıslerıne benzıyordu.Baslarında kral olarak Dipsiz Derinliklerin Melegı vardı. Bu melegın adı İbranıce Abadon,Grekce ise Apolyondur.’’