Vampirlerin ilginç hikayesi

ENDORA

Kayıtlı Üye
Vampirlerin gerçek mi yoksa bir efsaneden mi ibaret olduğu herkesin kafasını meşgul etmiştir. Birçoğumuz bunları saçma sapan bir efsane olarak değerlendirse de aslında vampirlerin olduğuna dair birçok kanıt vardır.
Bundan iki yıl önce ilk defa nette dolaşırken Lilith diye bir kelimeye rastladım. Lilith Ademin ilk karısı olarak geçiyordu. Bu aklımı çok karıştırdı, sonuçta Havva'nın Adem'in karısı olduğunu biliyordum. Ancak Lilith kavramı bunu baştan aşağı yıkıyordu.
Lilith efsanesi aslında oldukça yaygın bir efsanedir. Asıl kökeni Tevrat'tan gelmektedir. Bildiğiniz üzere kutsal kitaplardan biri olan Tevrat'ta Lilith hakkında oldukça geniş bir yer verilmiştir;
Efsane vampirleri nasıl kapsıyor diye düşünüyorsanız Lilith'in vampirlerin anası olduğunu düşünülüyor.
İşte o ünlü efsane;
Lilith ve Adem cennette mutlu mesut yaşayan iki insandır. Mutlulardır ancak konu cinsel yaşama geldiğinde değişir. Adem üstte olmak isterken Lilith karşı çıkar ve ikisininde topraktan yaratıldığını eşit olduklarını söyler. Ancak Adem buna aldırmaz ve Lilith cennetten kaçarak yeryüzüne iner.
Lilith yeryüzünde başka bir düşmüş melek olan Lucifer(şeytan) ile karşılaşır. Lucifer ona eşitiymiş gibi davranıp saygı gösterir ve Lilith de onun bu davranışlarından etkilenip aşık olur. Bundan sonra Şeytan ve Lilith özlemektedir. Allah'tan yeryüzünde karı-koca olarak yaşamaya başlarlar.
Cennette ise Adem Lilith'i Lilith'i geri getirmesi için yalvarır, Allah Adem'in yalnızlığını görünce yeryüzüne Lilith'e melek gönderir ve geri cennete çağırır.
Lilith yeni yaşamından memnundur. Geri dönmek istemez. Melek Lilith'in cevabını Allah'a iletir Allah ise o gece Adem uyurken onun kaburgasından Havva'yı yaratır. Böylece Adem ve ikinci karısı Havva cennette mutlu bir şekilde yaşamaya başlarlar.
Havva'nın yaratılışı Lilith'in kulağına gider. Lilith kıskançlık içinde Şeytanın yardımıyla öc almaya karar verir ve yılan şeklinde cennete girer. Burada Adem ve Havva'yı yasak meyve elmayı yemeğe ikna eder.
Adem ve Havva cennetten atılır.(*Bu kısım Kur'an'da da vardır) Adem ve Havva yeryüzünde Lilith ve Şeytan ile karşılaşır ve iki tarafta savaşa başlar. Her iki tarafında oğulları ve kızları bu savaşı yönetmektedir.
Allah bu savaştan rahatsızlık duyar ve Lilith'in en büyük ve en güçlü oğlu Akim'e (bazı yerlerde Cain veya Carius olarak geçmekte) üç tane melek gönderir.
Melekler Akim'in yanına gider ve şöyle derler;
-Ey Lilith'in ve Lucifer'in cocuğu Akim, Allah'ından af dile, af dile ki bu savaş bitsin, sende ailende cennete geri dönebileceksiniz.
Ne var ki Akim Babasının kötülüğünü ve annesinin gururunu almıştır. Teklifi reddeder.
Bunun üzerine ilk melek ilk laneti verir;
-Senin türünde olanlar bir daha güneşi göremeyecek, eğer güneşi görürsen tenin küle dönüşecek.
*Bu lanetle Akim artık karanlıkta yaşamaya mahkum olmuştur*
İkinci melek yine af dilemesini söyler ama Akim tekrar reddeder, ikinci lanet gelir;
-Bundan böyle yemek yiyemeyeceksin ağzına aldığın her şey küle dönüşecek, eline aldığın şeyler çürüyecek, sadece kanla besleneceksiniz.
Son melekte af dilemesini söyler Akim yine reddeder ve son lanet gelir;
-Ateşten korkacaksınız, ateş sizi yokedebilen tek şey olacak.
*Bu lanetten Akim'in ölümsüz olduğunu anlıyoruz.*
Bu üç lanet geldikten sonra Akim bağırarak kendini yere attı. Ağlamaya başladı ancak gözyaşları yerine kan damlaları geliyordu. Bunu bir kaba doldurup içti ve kaderini kabul etti.
Böylece vampir efsanesi doğmuş oldu.
Biliyorum, bunları okuduktan sonra aman ya efsane sonuçta diyebilirsiniz, ancak tek kanıt bu değil;
Alman bir bilim adamı vampirleri araşırdı ve ilginç sonuçlar elde etti.
-Orta çağda bir takım gizemli cinayetler oluyordu. Bu cinayetler şöyleydi;
*Bir köyde biri ölmüş, cesette boynunda ısırık izleri gören köy halkı hayvan saldırısı diyerek bunun üzerinde çok durmamış ancak cinayetler artınca köy halkı toplanıp buna neyin sebep olduğunu öğrencmek istemiş, işte bu sırada bu cinayetler aniden duruyor ve bu köyün en yakın komşu köyünde aynı cinayeler başlıyor. Bu olay tekrarlanıp duruyor. Yani öldüren şey insaların onu aradığından haberdar ve sürekli kaçıyor.*
Şimdi, eğer olay gerçekten böyleyse neden artık böyle şeyler olmuyor diyebilirsiniz; yanıt basit,
-Orta çağda şehirler şu anda yaşadıklarımız gibi değildi. Polis yoktu. Halk o kadar güvende değildi. Ayrıca şehirleşme az olduğu için vampirlerin mağara veya ormanda saklanması çok kolaydı. Ayrıca bir köyde saklanmakta o kadar zor olmazdı.
Bahsettiğim bilim adamı bu köylerde*hala ayakta olanlarda* araştırmalar yapmış ve cesetleri incelemiştir. Gerçekten de bu cesetlerin ölüm nedenlerinin kan kaybı olduğu ortaya çıkmıştır.

dewil66

Kayıtlı Üye
Bu aralar Lilith çok çıkıyor karşıma,her okuduğum yazıda var neredeyse.Bunu da görünce daha fazla düşünmeye başladım.
Efsanede gerçekçi geldi bana,yani neden olmasın ki :)
Yazı için teşekkürler...

kimhyunjoong

Kayıtlı Üye
Ayetlerde veya hadislerde böyle bir şeye rastlamadım. Bir müslümanın en iyi kaynağı Kuranda bildirilen ayetler ve peygamberimizin hadisleridir. Ben ilk insanların Adem babamız ve Havva anamız olduğuna inanıyorum.Vampirler hakkında bir şey diyemeyeceğim. Lakin gerçeği ancak Allah bilir...

hürem

Kayıtlı Üye
ben de duymuştum lilithi. vampirlerle alakasını bilemem ama yaratılan ilk kadın olması mantıklı geliyor insana. asi olduğu için de Allah kadını erkeğin kaburgasından yaratmıştır belki. lilith gibi davranmasın diye

donzula

Kayıtlı Üye
ben müslüman olarak kabul ediyorum ki dinime çok bağlı yaşayan biri değilim ancak bi kaç gündür kuran-ı kerimi okumaya başladım insanların ağzından saçma şeyler duymaktansa her şeyi okuyup kendim öğrenmek istedim ki fark ettiğim şey aslında okumaya ilk kitaptan başlanması gerektiğiydi çünkü diğer kitaplar hakkında bahsediliyor ancak kısıtlı geliyor yani en başından 4 kitabı okuyan bi insan her şeyin en gerçeğini bilendir diye düşünüyorum tevratta sıkça rastlanıyor demiş Adem'le Havva'dan gelmiş olabiliriz ama bu bize başka bi insan olmadığını söylemez ki kadınlarda hala rastladığımız en büyük şey kıskançlık ve bu da cennetten kovulmalarına sebep oluyor araştırınca hiç mantıksız olmadığını fark edebilirsiniz :)

albus

Kayıtlı Üye
Sanırım Lilith de Rum ismi.Her şey Yunanca'dan türemiş olabilir....

Bu Lilith başka paylaşımlarda da vardı.
Ancak Tevrat, insanların eşit olmadığını söyleyip, Yahudi ırkını yücelttiğinden -bana- mantıklı gelmiyor. Bu yüzden Tevrat'ta yazan, anlatılan her şeye de büyük bir şüpheyle bakıyorum.

DHspast

Kayıtlı Üye
İş
Garip olan her ÅŸey.
Lilithi çok araştırdım sonuçlar seninkinden farklıydı ama bilgine saygı duyuyorum. İnsanlar ne biliyim hayatında doğaüstü şeyler arıyor bu yüzdende inanmak istiyor :) İyi forumlar..

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Bende efsaneyi başka türlü biliyorum. Gerçekliği konusunda bir yargıda bulunamayacağım :) Teşekkürler paylaşım için.

dokuz

Kayıtlı Üye
İş
Arkeoloji Öğrencisi
Açıkçası o bahsetmiş olduğun Alman bilimadamının ismini merak ettim.