taşlar ve arındırılma yöntemleri

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Değerli taşları şifa amaçlı olarak kullandığınızda onları üzerilerinde birikmiş olan negatif enerjilerden arındırmanız ve gerekiyorsa- pozitif enerjiyle yüklemeniz gerekir. Arındırılmamış bir taş yeterince faydalı olmayacağı gibi, eğer kuvars kristali gibi güçlü bir taş ise üzerinde birikmiş olan negatif enerji dolayısıyla sizi de olumsuz etkileyebilecektir. Ancak hiç endişe etmenize gerek yok çünkü arındırma ve yükleme işlemleri zahmetsiz ve çok kolaydır.
Taşınızın arındırılmasının gerektiğini, taşın pozitif etkisini hissetmediğinizde ya da taştan olumsuz bir etki aldığınızı hissettiğinizde anlarsınız.
Kyanit gibi, negatif enerji barındırmayan bazı taşlar arındırma ve yükleme işlemlerine de ihtiyaç duymaz. Kuvars kristali gibi, güçlü etkileri olan bazı taşların ise ilk kullanımda, taşınıza alışana kadar, ilk birkaç hafta boyunca hergün arındırılması gerekir. Arındırma ile ilgili bu ekstra bilgiler -eğer mevcut ise- taş detay sayfalarında belirtilmiştir. Taş isimlerine tıklayarak o taşın sayfasına ulaşabilirsiniz. Tabloda belirtilmemiş olmasına rağmen bazı taşlar tütsü dumanıyla da temizlenebilir. Üstelik çok kısa sürede. Taşınızı sadece 2-3 dakika tütsü dumanına tutarak temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi kuvars grubu taşlar için (Kristal kuvars, ametist, aventurin, vb..) uygulayabilirsiniz. Bu yöntemle taşınızı temizledikten sonra eğer belirtilmişse güneşte bekleterek pozitif enerjiyle dolmasını sağlamalısınız.
Akan su Taşınızı yaklaşık 2-3 dakika akan suyun altında tutun.
Ametist Taşınızı bir ametist kristalinin üzerinde bekletin.
AyışığıTaşınızı bir gece ayışığı görür halde bekletin. Doğrudan sabah güneşini alan bir pencereye koymamaya dikkat edin.
Güneş Eğer kısa süreli olarak belirtilmemişse yaklaşık 4-5 saat güneş görür halde bekletin. Kısa süreli olarak belirtilmiş ise bu süre yaklaşık 1-2 saattir. (Eğer yanında süre belirtilmiş ise o süreyi dikkate alın.)
Kuvars Taşınızı kuvars kristali üzerinde bekletin.
ToprakTaşınızı nemli toprak içerisinde bekletin. Kalın olmayan, temiz pamuklu ya da yün bir bez parçasına sararak gömebilirsiniz. Saksınızı kullanabilirsiniz. Ne kadar çok beklerse o kadar iyi diye düşünmeyin; taşınızı 24 saatten fazla gömülü bırakmayın. Bir gün ya da bir gece yeterlidir. Taşınızı çıkardıktan sonra akan su altında durulayın ve taşınız yeniden kullanıma hazırdır.
Tuzlu su, Deniz suyuTaşınızı yaklaşık 3-4 saat boyunca, içine tuz (mümkünse deniz tuzu) koyulmuş ılıtılmış su içerisinde ya da deniz suyunda bekletin. Eğer tuzlu su yapacaksanız musluk suyu yerine doğal kaynak suyunu tercih edin. Kap olarak metal kap kullanmayın. Farklı taşları birlikte koymayın, her taş için ayrı kap hazırlayın. 3-4 saat sonra taşınızı aldığınızda soğuk su altında durulayın ve artık taşınız yeniden kullanılmaya hazırdır. (Kaptaki suyu dökebilirsiniz, çünkü o suyu tekrar arındırma işlemi için kullanamazsınız.)
Not: Sadece taşınız için önerilmişse bu yöntemi kullanın; tüm taşlarda kullanılabilecek bir yöntem değildir. Önerilmemiş olan taşlar, örneğin lapis ya da opal, tuzlu sudan zarar görecek olan taşlardır. Aşırı sıcak ya da soğuk su da kullanmayın, suyun ılık olmasına özellikle özen gösterin; aksi takdirde taşınız ısı farkından dolayı çatlayabilir.
Taş adıArındırma yöntemi
akikAkan su, Güneş (1 Saat)
aquamarinAkan su, Güneş (5 Dakika)
ametistAkan su / Güneş (30 Dakika)
ay taşı Akan su
dumanlı kuvars Akan su / Güneş (1 saat)
florit Akan su / Güneş (15 dakika)
jasper Akan su / Güneş (30 dakika)
kantaşı Akan su / Güneş (1 saat)
kaplangözü Akan su
kehribarAkan su, Güneş (1 saat
kristal kuvars Toprak / Tuzlu su / Akan su
lapisGüneş (30 dakika)
malakit Güneş (30 dakika)
oniks Akan su / Güneş (1 saat)
pembe kuvars Akan su
rodonit Akan su, Güneş (1 saat
rutil kuvars Toprak / Tuzlu su
safir Akan su, Güneş (1 Saat)
sodalit Güneş (5 dakika
turmalin Akan su / Güneş (1 saat)
yakut Akan su / Güneş (1 saat)
zümrüt Akan su / Güneş (1 saat)

hira

Kayıtlı Üye
Ben yengeç burcuyum o nedenle 3-4 gün önce kendime ay taşı aldım şimdiye dek bıynumdaydı.Ama yazıyı okuyunca huylandım acaba suyun altında bekletip mi taksaydım?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ben yengeç burcuyum o nedenle 3-4 gün önce kendime ay taşı aldım şimdiye dek bıynumdaydı.Ama yazıyı okuyunca huylandım acaba suyun altında bekletip mi taksaydım?

eğer tenine değdiğinde ya da taktığında sıkıntı hissetmemişsen sorun yok ama yine de akan su altında arındırırsan uygun olur. Hatta ben taşlarımı düzenli aralıklarlarla temizliyorum özellikle sıkıntılı bir zaman ardından ki bende ki negatiflikte üstüne sinmesin, kalmasın taşımın.

origanum

Yönetici
Suda tutmak kolyelerinizin ipine zarar verdi mi?

origanum

Yönetici
Sadece uç olsaydı kolaydı da taşlar ve gümüş şeklinde ipe dizili halde. Tüm kolyeyi bozmak gerek eğer ip kopacak olursa. Bütün kolyelerim de dizi şeklinde. Evde kopsa da hadi neyse bir kolyeciye gidip birkaç kuruşa toplatırım da ama sağlam, birşey olmadı diye takarsam ve bir yere gittiğimde de etrafa taşlar saçılırsa kötü. Birkaç dakika suya tutmakla birşey olmayabilir diye düşüncem var ama emin olamıyorum.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
arındrımasını yapınca güzelce kurut ıslak kalmasın ıslak kalırsA ip çürür takmadan öncede iyice çekele madem..aklıma başka bir yöntem gelmiyor, üzgünüm .

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
akik bana uyku yapıyor..akiğin rengi bana yaşlıları hatırlatıyor hem çok ametist aytaşı seviyorum ben en cok

faruki777

Kayıtlı Üye
İş
Serbest
Akan su

Taşınızı yaklaşık 2-3 dakika akan suyun altında tutun.

Ametist

Taşınızı bir ametist kristalinin üzerinde bekletin.

Ayışığı

Taşınızı bir gece ayışığı görür halde bekletin. Doğrudan sabah güneşini alan bir pencereye koymamaya dikkat edin.

Güneş

Eğer kısa süreli olarak belirtilmemişse yaklaşık 4-5 saat güneş görür halde bekletin. Kısa süreli olarak belirtilmiş ise bu süre yaklaşık 1-2 saattir. (Eğer yanında süre belirtilmiş ise o süreyi dikkate alın.)

Kuvars

Taşınızı kuvars kristali üzerinde bekletin.

Toprak

Taşınızı nemli toprak içerisinde bekletin. Kalın olmayan, temiz pamuklu ya da yün bir bez parçasına sararak gömebilirsiniz. Saksınızı kullanabilirsiniz. Ne kadar çok beklerse o kadar iyi diye düşünmeyin; taşınızı 24 saatten fazla gömülü bırakmayın. Bir gün ya da bir gece yeterlidir. Taşınızı çıkardıktan sonra akan su altında durulayın ve taşınız yeniden kullanıma hazırdır.

Tuzlu su, Deniz suyu

Taşınızı yaklaşık 3-4 saat boyunca, içine tuz (mümkünse deniz tuzu) koyulmuş ılıtılmış su içerisinde ya da deniz suyunda bekletin. Eğer tuzlu su yapacaksanız musluk suyu yerine doğal kaynak suyunu tercih edin. Kap olarak metal kap kullanmayın. Farklı taşları birlikte koymayın, her taş için ayrı kap hazırlayın. 3-4 saat sonra taşınızı aldığınızda soğuk su altında durulayın ve artık taşınız yeniden kullanılmaya hazırdır. (Kaptaki suyu dökebilirsiniz, çünkü o suyu tekrar arındırma işlemi için kullanamazsınız.)

Not: Sadece taşınız için önerilmişse bu yöntemi kullanın; tüm taşlarda kullanılabilecek bir yöntem değildir. Önerilmemiş olan taşlar, örneğin lapis ya da opal, tuzlu sudan zarar görecek olan taşlardır. Aşırı sıcak ya da soğuk su da kullanmayın, suyun ılık olmasına özellikle özen gösterin; aksi takdirde taşınız ısı farkından dolayı çatlayabilir.

internet

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Yeşim taşını nasıl temizleyebileceğimiz konusunda bilgi bulunmuyor yazıda. Dün yeşim taşından bir kolye aldım. Onu nasıl temizleyebilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. :)

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Yeşim taşı deniz suyu ile temizleyebilirsiniz . Deniz suyu bulabilme imkanınız yoksa bulunduğunuz bölgede , deniz tuzu alabilirsiniz suyla karıştırın aynı şey ..onu da bulamazsanız normal tuz kullanabilirsiniz . Güneşte şarj edin .

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim Sayın Amethyst. Taşın üzerinde bazı semboller var; ancak anlamlarını bilmiyorum. Sormak istediğimse şu; bu sembollerin taşın arınmasında olumlu ya da olumsuz bir etkisi olur mu?

Amethyst

Banlı Kullanıcı
Rica ederim :) semboller ayrı bir konu ...Taşın arındırma işlemine hiç bir etki yaratmaz , o ayrı bir olay ama sembollerin bir anlamı varsa eğer bulmaya , öğrenmeye çalışın .
Sevgiyle ve Işıkla kalın

eccentiric

Kayıtlı Üye
Benim de aytaşından aldığım bir yüzük var, akan suda temizleyebilirim. Ama ben, ay ışığında daha etkili olabileceğini düşünüyorum. Fakat evimde ay ışığının altında tutmak gibi bir olanağım yok, alternatif ne olabilir..

AphraeL

Kayıtlı Üye
İki sorum olacaktı.. Aytaşından çok şirin küpeler aldım. Ama kancasında metal var ister istemez. Metal taşın etkisini zayıflatır mı? İkincisi doğrudan tenime değmediği için etkisi zayıf mı olur?

Amphitrite

Banlı Kullanıcı
Turkuaz taşını tuzlu su ile arındırmam doğru olur mu acaba? Yazıda her taşın tuzlu su ile temizlenemeyeceği belirtilmiş. Bu yüzden sordum... :)

Charmed

Kayıtlı Üye
Şu taş 10 dakika suyla arınırmış, şu güneşle arınırmış, şu toprakla arınırmış... pek mantıklı gelmiyor.. Bence hepsi için bir hafta tuzlu su, bir hafta toprak şarttır. Kişisel fikrimdir :)

ceren001

Kayıtlı Üye
aventurin ve obsidyen nasıl arındırılır bilgisi olan var mı?