Dejavu

sehit

Kayıtlı Üye
Dejavu nedir?Evet yaşadığımızı zannettiğimiz sahnenin tekrarıdır kısaca dejavu.Dejavu geleceği görmek olarak lanse edilir.Ancak Adam Fawler kitabını okuduğumda bunun böyle olmadığı hakkında bana fikir verdi.Dejavu bizim önümüzde yaşanılması gereken bir oluşumdur.Ben 8 yaşımdan beri çok sık dejavu yaşıyordum.Sürekli gözümün önünde tekrarlanan sahneler beni çok garip duygulara itiyordu.13 yaşıma kadar bunu gördüğüm rüyalar yüzünden oluyor sanıyordum ancak daha sonra okuduğum kitaplar edindiğim bilgiler sayesinde bunun böyle olmadığını anladım.Bizim;yapmamız gerekenleri yaptığımızda dejavu yaşadığımızı anladım.Bu yüzden 14 yaşımdan itibaren yapmam gereken bazı şeyleri yapmadım gitmem gereken yerlere gitmedim ve ilginçdir ki o günlerden beri dejavu yaşamıyorum.Hayatın bana çizdiği yolda yürürsem bunları hep yaşayacağımı biliyorum o yüzden hayatın değil,kendi çizdiğim yolda yürümeye karar verdim.

leyla

Kayıtlı Üye
Bunu bende çok yaşıyorum ve kabullenemiyorum sanki daha önce yaşadım niye tekrar yaşıyorum bu sorular beni huzursuz ediyor gerçekten paylaşımın için teşekkürler.

LilithyBroken

Kayıtlı Üye
Bu aralar bana da olmaya başladı hep. birşey yaparken "ben bunu daha önce yapmamış mıydım?" sorusunu sık sık sorar oldum kendime. paylaşımın için teşekkürler :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Gece uyuduğunuzda otomatik astral seyahate çıkan ruhunuz,zaman mekan kavramını aşıp geleceğe gidiyor.Geri döndüğünde de biz zamanı gelince hatırlıyoruz.Hatırlamamamız gerekiyor ama bir çeşit sistem hatası oluyor.O an bütün şartlar oluşunca o zaman gelince beyinde şok oluşuyor ve tekrar yaşadığınızı sanıyorsunuz.Aslında yaşamadan kaydettiğiniz görüntüyü yaşadığınız için şok oluşuyor.Şok illa ki üst seviyede travmatik birşey gibi çıkmayabilir.O an ki his bir şok hissi.Uyumak bir çeşit ölümdür arkadaşlar.Bunlar da benim anladıklarım dejavudan.

JeMiLe

Kayıtlı Üye
Bana hep oluyor hatta bazen sinir bozucu olabiliyor...

nazar

Kayıtlı Üye
Banada arada bir olur aynı sahneleri tekrar izlediğim film gibi sonunu bilebilirim ama çok nadir.

dido06

Banlı Kullanıcı
Ben deajavu olayını kendimde şöyle test ettim ne zaman ki kalabalık ortamda ya da yoğunsam bir hafta bir ay gibi daha çok yaşıyorum ama kendi kabuğumda inzivaya cekilme dönemlerimde olmuyor.İnsanlardan uzak kaldığımzda görsel olarak daha azalıyor.

teyrereş

Banlı Kullanıcı
Valla bilim bu konuda ne der onu bilmiyorum ama benim bildiğim şey şu;kalubela denilen ruhlar aleminde var olan ruhların dünyaya gelmeden önce şimdi yaşamış olduklarımızı orda daha önce yaşamış olmalarıdır.Tabi imtihan gereği onlar bize unutturuldu yalnız yeri ve zamanı geldiğinde çok kısa süreli olmak kaydı ile bazen anımsamalar(dejavu)yaşıyoruz...Mâlik bin Dînâr hazretleri bir hâtırasını şöyle anlatır: "Bir gün toprakla oynayıp bâzan gülen bâzan ağlayan bir çocuğa rastladım. Önce çocuğa selâm vermek istedim. Fakat kibirden selâm vermedim. Hemen nefsime; "Ey nefis! Peygamber efendimiz büyüklere de küçüklere de selâm verirdi." diyerek çocuğa selâm verdim. Çocuk; "Ve aleyküm selâm, ey Mâlik bin Dînâr!" diye cevap verdi. Hayret içinde kalarak çocuğa; "Sen beni hiç görmediğin halde nasıl tanıdın?" diye sordum. Çocuk; "Ruhlar âleminde benim rûhumla senin rûhun karşılaştı. Orada bizi Allahü teâlâ karşılaştırdı." dedi. Çocuğa; "Akıl ile nefs arasında ne fark var?" diye sorunca, çocuk; "Nefsin seni selâmdan men etti. Aklın ise seni selâm vermeye teşvik etti." diye cevap verdi. "Sen neden toprakla oynuyorsun?" diye sordum. Çocuk; "Topraktan yaratıldık, yine toprağa karışacağız." dedi. Ben yine; "Seni bâzan ağlarken, bâzan gülerken görüyorum. Sebebi nedir?" diye sordum. "Rabbimin azâb edeceğini hatırladığım zaman ağlıyorum. Rahmetini hatırladığım zamansa tebessüm ediyorum." dedi. "Ey oğul! Senin hangi günâhın var ki ağlıyorsun?" diye sorunca, çocuk; "Ey Mâlik! Böyle söyleme. Zîrâ ben, anam ateş yakarken, küçük odun olmadan, büyüklerin tutuşmadığını gördüm." diye cevap verdi."

Tabi böyle olaylar herkes gibi benimde başımdan geçmiştir,top oynayan iki abiyi izliyorum birden topun başıma değdiğini ve başımında duvara değdiğini gördüm aradan beş dakka geçmediki gördüğüm olayın aynısı başıma geldi,vesselam saygı ve sevgi ile ...Emeğin için teşekkürler.

matthew

Kayıtlı Üye
İlginç ...
Ben de çok sık dejavu yaşarım. Ama hiç buna isyan edip ben kendi yolumu kendim çizeceğim dejavu yaşamayacağım demedim :) desemde pek farketmiyor zaten :D
Bazen hissediyorum bir dakika sonra olacak bir olayı daha önce yaşamışım gibi hissedeceğimi ama ne şekilde olacağını kestiremiyorum.Son anda değiştirmeye kalkınca da hep başarısız olup sürekli dejavu yaşıyorum
Neyse ya ben memnunum :p =):smash:

samir_22

Kayıtlı Üye
Bende yaşıyorum bu olayı. Bu olay bana bazen huzursuzluk veriyor. Beynim, zihnim karman çorman oluyor. Ben bu olayı tenasüh inancı ile ilişkilendiriyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda???

mecra

Kayıtlı Üye
Arkadaslar bilim soyle diyor; beynimiz tıpkı bir fotoğraf makinesi gibi her gördüğünü çekiyor ve belleğe tasıyor ve biz farkında olmadan onları belleğimize kaydediyoruz aynı görüntüyle karsılastığımızda daha onceden gordugumuzu sandığımız goruntuler aslında beynimizin biz farkında olmadan çektiği goruntuler oluyor....

Osiris

Kayıtlı Üye
Ben bir anı 2 kere değil 10 kere filan yaşıyorum ve bunun nedenini çok merak ediyorum?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
arkadaslar bilim soyle diyor; beynimiz tıpkı bir fotoğraf makinesi gibi her gördüğünü çekiyor ve belleğe tasıyor ve biz farkında olmadan onları belleğimize kaydediyoruz aynı görüntüyle karsılastığımızda daha onceden gordugumuzu sandığımız goruntuler aslında beynimizin biz farkında olmadan çektiği goruntuler oluyor....
İşte o dejavu olmuyor :) Dejavu da o anın evrenin bütün koşullarını önceden gördüğümüz ve yeniden karşılaştığımız durumunda ortaya çıkıyor.Ses,ışık,ısı,koku,kısaca 5 hissin ve 6. hissin hissedebildiği tüm denklemler yerine oturuyor.Daha önce sadece o birkaç saniyenin denklemini çözüp kayıt altına alıyoruz ve yeniden o zaman dilimi paketi açılıp denklemi çözülünce(yaşayınca) şoka girip hatırlıyoruz.Dejavu böyle birşey.Karışık oldu ama sistem buna benzer.

mecra

Kayıtlı Üye
Eheheh evet karısık oldu ama bunu ben demiyorum hocamız diyor:sifone:

tgc

Kayıtlı Üye
Bende çok fazla dejavu oluyorum...

Baranov

Kayıtlı Üye
Dejavu, yaşadığınız anı tekrar yaşamak bir anda olur ve siz o anı yaşadığınızı hatırlarsınız. Sizin seçme şansınız olmaz o an çünü siz o anı yaşayana kadar yaşadığınızı bilmez ve hatırlamazsınız. Bir anda " aaa... ben bu anı sanki daha önce de yaşamıştım " dersiniz. Ama ne önce ne de sonra yapacağınızı kestiremezsiniz. Yani sehit arkadaşım sen hayatın beni götürmesi gereken yere gitmiyorum demen anlamsız. Bir an yaşanacaksa siz isteseniz de istemeseniz de o an olacaktır. Çünkü; bu anları bende çok yaşıyorum. Bir çok kaynak araştırdım. Ama siz o an kendi kendinize bunu söylenip durursunuz. Sadece söylenmekten başka hiç bir etki yapamazsınız.

Angel777

Kayıtlı Üye
14.000 evren vardır.Bazı bilimciler bizim evrene paralel bir kaç evrenin olduğunu söyler ama kanıtlayamazlar.Ben onlara katılıyırom.Bizim her bir evrende bir ikizimiz vardır.Bize paralel olan evrenlerde de bizim ikizimiz bu anları yaşamıştır.Biz de ikizlerin telepati yeteneği sayesinde bu anı yaşadığımızı hiss ediyoruz.Benim dejavu`dan anladığım bu...

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Benim dejavu teorim daha önce yaşandığı yönünde değil.
Dejavu yu bir çeşit trans olarak nitelendiriyorum ve bence bu transda 1-2 sn ötesinden vizyonlar alıyoruz ve trans boyunca sürüyor. Bu nedenden ötürü de bu anı daha önce yaşamıştım gibi düşünüyoruz. :beta1: