Reankarnasyon hakkında...

leylek baba

Kayıtlı Üye
Tenasüh:Ölen insanın ruhunun başka bir bedene geçerek tekrar dünyaya geldiğine inanmaktır.
Tenasüh ile ruhlar kemale gelirse cehennem kimler için olur?Kimler azap görecek?buna inanmamak yani cehennemi inkar etmek,öldükten sonra tekrar dirilmeye inanmamak olmaz mı?
Eski felsefeciler ve şimdiki medyumların sözleri,sprizmacılar bedenlerin tekrar dirileceğine inanmıyor,cennet nimetleri ve cehennem azapları yalnız ruhlara olacak diyorlardı,tenasüh bahanesiyle ahirette azabı inkar ederek ,azap ruhları olgunlaştırmak için ,diyorlardı.
Cinlerin heykellere,hastalara, kadınlara ve çocuklara girerek konuştukları malum görülmüştür.
Allah-ü teala,cinlere,meleklere çeşitli şekilleri alabilme kuvveti verdiği gibi sevdiği kullarının ruhlarına da bu kuvveti vermektedir bunun için başka bir bedene ihtiyaç yoktur.Bazı din büyüklerinin yapmış olduğu işleri yalnız ruhları yapmıştır bunların ruhlarını insan şekline sokarak bu şekiller insan gibi iş görmüştür yoksa mübarek ruhları başka bir bedene girmiş değildir.
Tenasüh ise bir insan ruhunun kendi bedenine gelmeden önce başka bir bedene teallük etmesine denir.
Ruhun beden şekli alması tenasüh değildir bunu melek ve cinler insan şekline girip bir çok şey yaparlar ki hiç de tenasüh değildir.
Bir insana hulul etmek bir bedene girmek değildir.
Tenasüh de ruh ikinci bedende hayat vermek onda his ve hareket oluşturmak için tealluk eder,büruz'da ise ruhun baska bedene tealluk etmesi bunları yapmak için değil bu bedeni olgunlaştırmak derecesini yükseltmek içindir.
nitekim cinlerde insan suretini alır ve bu görüntüye bürünürler,onda büruz ederler.Fakat bu insana hayat vermek için değildir,çünkü bu kimse tealluk etmeden önce diridir,duyar ve hareket eder bundan sonra bu kimsenin hareketleri,sözleri o cinnin sıfatlarının hareketlerinin görünmesidir...

maiela

Banlı Kullanıcı
Bence reenkarnasyon din ile tartışılmamalı. Siz islam dinine göre yani cennet cehennem var demişsiniz ama bu sitedeki herkes İslam dinine sahip değil ki. Başka biri çıkacak benim dinim şu gerekçeleri şu benim dinim reenkarnasyon var diyor diyecek. Böyle bir yol alınamaz...

Katarina

Kayıtlı Üye
Tenasüh ile ruhlar kemale gelirse cehennem kimler için olur?Kimler azap görecek?buna inanmamak yani cehennemi inkar etmek,öldükten sonra tekrar dirilmeye inanmamak olmaz mı?
Eski felsefeciler ve şimdiki medyumların sözleri,sprizmacılar bedenlerin tekrar dirileceğine inanmıyor,cennet nimetleri ve cehennem azapları yalnız ruhlara olacak diyorlardı,tenasüh bahanesiyle ahirette azabı inkar ederek ,azap ruhları olgunlaştırmak için ,diyorlardı.

Şimdi sevgili leylek baba;
Öncelikle şunu söylemeyim ki benim gibi düşünen bir çok insan ölüm kavramını sizin gibi algılamamaktadır.Ölüm yeni bir başlangıçtır;bir bitiş değildir.Sizin düşündüğünüz gibi cennette huriler;cehennemde zebaniler olduğunu düşünmemekteyim :)
Bu konuda ki bir çok söz zamanla çarpıtılmış;insanları korkutmak adına da abartılmıştır.Ölümün bir bitiş;bir son olmadığını düşündüğüm içinde tekrar dirilmeye gerek yoktur yani burada dirilmeye inanmamak diye bir şey söz konusu değildir.

Azap ve mükafat kavramlarının tamamen farklı olduğunu düşünmekteyim.İnsanın bir konuda uzmanlaşması da mükafattır;yada aynı duyguyu uzun zaman yaşayıp uzmanlaşmamış olması da azaptır.

Bunları sorgulamak ve inanmak için farklı dinlere mensup olmaz gerekmez.Her insan tecrübesiyle sabit şeyler görür;bilir;inanır.Fakat burada kimseyi yargılamak kimseye düşmez.Hele ki bir din örnek gösterilerek.

bendekiben

Elit Üye
Sayın leylek baba, kuranda reenkarnasyon yok yada var denmemekte.Dünyaca kabul görmüş müslüman , budist, yahudi alimlerin ortak noktası bazı insanlar için dünya bir cehennem olduğu.Aslında azabıda ,mükafatında dünya da yaşandığını ölümün bir uyanış olduğu düşüncesidir.Aşağıdaki bilgilerin daha açıklayıcı olduğunu düşünerek aktarmak isterim.

Tevrat,İncil ve Kurandada açıkça belirtilmediği ve üzeri örtüldüğü için sır olarak günümüze kadar ulaştı.Ancak Semavi Din cemaatlerince bu konu daha iyi bilinemesede Uzak doğu Felsefesini Din olarak kabul eden Budistler ve Hinduistler,Brahmanlar tarafından az çok bilinmektedir.

Onların bu konuyu bilmeleri Gerçek Din Felsefesine aykırı değildir.Ancak Müslümanlar,Hiristiyanlar ve Museviler Mahşer dirilmesini yanlış anladıkları ve yanlış yorumladıkları için bu konu Din kavramına Mahşerdeki mutlak,tek diriliş kavramına karşı gibi düşünülmüştür.
Allahın iki kudret parmağı ile İnsan gönlünü evirip,çevirip ruhsal evrimi tamamlattırması olayı,işte gizli kalan Reenkarnasyon gerçekliğidir. Yüce düşünür Mevlana Celaleddin Rumide bu Reenkarnasyon gerçekliğine ışık tutacak şu meşhur deyişini söylemiştir.

Tekrar gel,tekrar gel,(ÖNCEKİ YAŞAMINDA) ne olursan ol,ister kafir ol,ister putperest,istersen yüzkere tövbeni bozmuş olsan (yüzkere bedenlensen) yüz kere tövbeni bozsan yine gel,bizim tanrı kapısı umutsuzluk kapısı değildir,bu kapı umut kapısıdır.(YENİDEN RUHSAL DOĞMA KAPISIDIR,YENİDEN DİRİLME KAPISIDIR) yine gel"

Mevlana bu sözü neden söyledi.Kendisi Ruhsal Tekamül yada evrim olgusunu ikmale kalmadan tamamlayıp hayat okulundan mezun olmuştur.Bu yüzden herkesi hayat okulundan mezun olmaya davet ediyor,kendisi bunu başardığı için,"kimse benim ölümüme ağlamasın düğün bayram yapsın" demiştir.

Ruhsal evrimini tamamlayanlar bir daha Reenkarnasyona uğramazlar,ölümden sonra bir üst boyutta Cennet gibi bir yerde yeni sonsuz yaşamlarına orada devam ederler.Ruhsal evrimini tamamlayamayanlar,sonsuz Cehennem Evreninde bulunan bu dünyamızın benzeri gezegenlerden birinde yeniden dünyaya gelirler.Orada hiç huzur bulamazlar.
Cehennemlik herkes Güneş gibi sıcak bir yerde köfte gibi kızarmazlar.Tıpkı bu dünyada katliama uğrayan,haksızlığa uğrayan zulme uğrayan insanlar gibi yaşarlar.Cehennemde ateşte yanıp köfte gibi kızaracak olanlar ateşini bu dünya hayatından götürürler.

Cehennemin ateşi yoktur.Cehennem denilen evren, Reenkarnasyonun devam ettiği evrendir.İnsanlar kalplerinde evrensel insan ve Tabiat sevgisini,dostluk ve kardeşlik,barış ve ilmi araştırma duygularını kalplerinde beyinlerinde geliştirebilene kadar bu dünya hayatı misali,öbür dünya hayatı yada Reenkarnasyon Aleminde tekrar tekrar bedenlenip sonsuza dek değişik sonsuz isim ve sıfatlarla isimlenip,sıfatlanıp ,hiç imtihan olduğunun Tanrı oltasına yakalandığının farkına varmadan,her seferinde dünyaya,yada hayata ilk kez geldiğini sanarak sonsuz mutsuzluğu tadarak yaşamını sürdürür.

Astralll

Banlı Kullanıcı
@bendekiben
Hem dini bir konu degil dersiniz hem de dini şahsiyetleri kendi batıl düşüncelerinize delil olarak gösterirsiniz:) Nasıl bir çelişki içinde oldugunuzun sizde farkındasınız sanırım? Ayrıca Kuranda yok diyorsunuz ama dini her konunun kuranda olmıyacagını bilmiyorsunuz... (bkz.Namazın nasıl kılınacagınndan tutun, zekatın oranına kadar,vs... )
Bu tip konularda düşüncelerimizi paylaşmıştık ancak siz hala aynı sabit zihniyete sahipsiniz sanırım... Gerçi bunlar beni ilgindermiyor benim sizden ricam dini konuları ve dini şahsiyetleri bu tür safsatalarınızı ispatlamak için kullanmayın. Hem buna neden ihtiyaç duyuyorsunuz onuda anlamış degilim... Madem reenkarnasyon var ve buna inanıyorsunuz o şekilde yaşayın dini konuları mevlanayı ,vs.. niye işin içine sokuyorsunuz?

bendekiben

Elit Üye
@bendekiben
Hem dini bir konu degil dersiniz hem de dini şahsiyetleri kendi batıl düşüncelerinize delil olarak gösterirsiniz:) Nasıl bir çelişki içinde oldugunuzun sizde farkındasınız sanırım? Ayrıca Kuranda yok diyorsunuz ama dini her konunun kuranda olmıyacagını bilmiyorsunuz... (bkz.Namazın nasıl kılınacagınndan tutun, zekatın oranına kadar,vs... )
Bu tip konularda düşüncelerimizi paylaşmıştık ancak siz hala aynı sabit zihniyete sahipsiniz sanırım... Gerçi bunlar beni ilgindermiyor benim sizden ricam dini konuları ve dini şahsiyetleri bu tür safsatalarınızı ispatlamak için kullanmayın. Hem buna neden ihtiyaç duyuyorsunuz onuda anlamış degilim... Madem reenkarnasyon var ve buna inanıyorsunuz o şekilde yaşayın dini konuları mevlanayı ,vs.. niye işin içine sokuyorsunuz?

Asıl sabit fikirlilik beynimizi olabilecek diğer ihtimallere kapatmak olur.Başka düşüncelere beynimize yer vermemek bizim yerimizde saymamıza nedendir.Bende araştırma yapmadan önce sizin gibi düşünüyordum.Ve ayrıca bu olayların dinle uzaktan yakından ilgisi yok ben yazının başında da belittiğim gibi bazı etnik kökenlerin farklı inanışların aynı noktada birleştiği hususunu dile getirmiştim ve ayrıca kuranda da üstü kapalı anlatılmış birşey belirtilmemiş dedim eğer farklı birşey söyleseydim ozaman dini karıştırmış olurdum.Bazı gerçekler bunu anlıyamaıyacak düşünce yapısındaki kişilere ağır gelebilir, paylaşırken zaten bunu göze almıştım.Umudum kendi farkındalığının farkına varabilecek kişileri aydınlatmaktan geçiyor.Mevlanayı işin içine sokmuyorum o zaten bu işin içinde olan bir şahsiyet ,bir olmanın nedemek olduğunu bilmeyenler şems ben Allahım dediğinde de ona kafir gözüyle bakmışlardı altında yatan anlamı düşünmeden.Sevgiyle...

maiela

Banlı Kullanıcı
Hayal dünyamızı çok geliştirip, görüşlerimiz başka birine ters geldiğinde hemen 'bunu anlayamayacak düşünce yapısındaki kişilere ağır gelebilir' şeklinde küçük düşürmeler yapmak moderatörlerimize hiç yakışmıyor....

Ayrıca bende Mevlana yı işin içine katmanıza anlam veremiyorum. Herkesin doğrusu gerçeği yanlışı kendine, biri sizin doğrularınızı benimsemiyor diye düşünce olarak aşağılamak mı gerekir. Etnik din kökenlerini birleştirip ortaya bu şekilde 'ruh gelişimini olgunluğunu tamamlamazsa cehenneme gider, gelişimini tamamlayan ruhlar cennete..' bir hayal ürünü olan karma bir şeyi düşünce yapımın anlayamadığından deil, bilakis düşünce yapımın bunu çok hayalci ve çocukcu bulduğumdan benimsemiyorum.... benimsemezkende kimseyi kırıp incitmiyorum.

bendekiben

Elit Üye
Hayal dünyamızı çok geliştirip, görüşlerimiz başka birine ters geldiğinde hemen 'bunu anlayamayacak düşünce yapısındaki kişilere ağır gelebilir' şeklinde küçük düşürmeler yapmak moderatörlerimize hiç yakışmıyor....

Ayrıca bende Mevlana yı işin içine katmanıza anlam veremiyorum. Herkesin doğrusu gerçeği yanlışı kendine, biri sizin doğrularınızı benimsemiyor diye düşünce olarak aşağılamak mı gerekir. Etnik din kökenlerini birleştirip ortaya bu şekilde 'ruh gelişimini olgunluğunu tamamlamazsa cehenneme gider, gelişimini tamamlayan ruhlar cennete..' bir hayal ürünü olan karma bir şeyi düşünce yapımın anlayamadığından deil, bilakis düşünce yapımın bunu çok hayalci ve çocukcu bulduğumdan benimsemiyorum.... benimsemezkende kimseyi kırıp incitmiyorum.

Mevlanayı bir düşünür mü ,yoksa din konusunda fetva veren biri olarak mı tasavvur ediyorsunuz ilk önce bu konuda bir yargıya varalım daha sonra
bana sabit fikirli deyip bir kenara çekilen kişilerle negibi saygısızlık yaptığımı tartışabilirim.Ve ayrıca evet gerekli araştırmayı yapmayıp alt yapıyı oluşturamadan bu bilgiler bazı kişilere ağır gelebilir düşünce yapısı kabul etmiyebilir.Bu söz bir saygısızlık değildir.

ve sayın Astralll daha öncede dinle ilgili konularda göstermiş olduğu katı tutum aşağıda ki mesajındada görülmektedir.

URUMHAMATAHAYİL Nickli Üyeden Alıntı

vah vah kine vah. sen hangi dinden bahsediyorsun efendi. Hazreti kelimesi Ki çok değer verilen kelime uzun uzadıya bile yazılmaz Hz. denir. Saygı ifadesinden başka bir şey değildir. İsmin önüne gelir. Bey hanım efendi demekten hiç bir farkı yoktur. dinen bir emir değildir. Kullanılmasın da da bir sakınca yoktur. Biricik Peygamber Efendime nasıl sesleneceğimi emin ol senden daha iyi bilirim. dinle alakası olmayan şeyleri din sanmayın.

Dinle alakası olmasa bile sizin hitabınız o şekilde mi olmalı? Hem saygı ifadesidir diyorsunuz hem de peşinden Muhammed deyip geçiyorsunuz, sanki kendi arkadaşınızdan bahsediyorsunuz... Nasıl bir mantık sizin ki anlamadım? Yanlış anlamayın müslüman oldugunuzu bildigim için soruyorum.

maiela

Banlı Kullanıcı
Mevlana yı ne şekilde tasavvur ettiğim sizi ilgilendirmez. siz size sabit fikirli diyen bir kişinin mesajını cevaplarken genel konuştunuz sorun burda. bende mesajınızı beğenmedim ama size sabit fikirli vs demediğim için yazdığınız savunma mesajınızda sizin düşüncenizi benimsemeyen herkesi 'bunu anlayamayacak düşünce yapısındakilere ağır gelebilir' dediniz. isterseniz mesajınızı tekrar okuyun. Attığınız mesajda 'genel' konuştunuz. size sabit fikirli diyen kişinin ismini yazarak söylemediniz.

Buda demek oluyorki mabet moderatörü ne derse onu benimseyeceğiz. Aksi halde ' bazı şeyleri anlayamayacak düşünce yapısına sahip insanlar ' yani düşünemeyen insan damgasını yiyebiliriz....

bendekiben

Elit Üye
Mevlana yı ne şekilde tasavvur ettiğim sizi ilgilendirmez. siz size sabit fikirli diyen bir kişinin mesajını cevaplarken genel konuştunuz sorun burda. bende mesajınızı beğenmedim ama size sabit fikirli vs demediğim için yazdığınız savunma mesajınızda sizin düşüncenizi benimsemeyen herkesi 'bunu anlayamayacak düşünce yapısındakilere ağır gelebilir' dediniz. isterseniz mesajınızı tekrar okuyun. Attığınız mesajda 'genel' konuştunuz. size sabit fikirli diyen kişinin ismini yazarak söylemediniz.

Buda demek oluyorki mabet moderatörü ne derse onu benimseyeceğiz. Aksi halde ' bazı şeyleri anlayamayacak düşünce yapısına sahip insanlar ' yani düşünemeyen insan damgasını yiyebiliriz....

Mevlanayı bu işe karıştırmayın deyip daha sonrasında da onun bir din admımı yoksa düşünürmü olduğu sorumun cevabının beni ilgilendirmemesi açıkçası sizin beni eleştirdiğiniz konu hakkında bana söz hakkı tanımadığınızın bir işaretidir.Ben bir dayatma veya insanları benim düşündüğüm konular konusunda aynı fikre sahip olacakları düşüncesinde değilim, insanları yanlış yorumlamadan ilk önce ne demek istedikleri hakkında bir düşününmenizi tavsiye ediyorum.Uyup uymamak veya anlayıp anlamamak size kalmış.Burası parapsikoloji platformu burda dini öğretilerden çok ruhun öğretileri ruhun gelişimi üzerinde duruluyor.

focus

Kayıtlı Üye

hayata karşı dik duran bir bakış hep takdir ederim.

şimdi bilenle bilmeyen elbette bir olmaz bilene saygı göstermek gerek ama kendimide düşünemeyen insan olarak adletmem, kimseye de bu hakkı tanımam kendinde bu hakkı görene ya oldugun gibi görün yada göründügün gibi ol derim. insanı yaradan dan ötürü ayırt etmeden seven anlayışın mayası degmiş içimize o zaman sevgi ve muhabbet ile bakmak samimiyet esasında yaşamak bu anları bize haz vermez mi?

aksi herkes için benim hergün yaşadıgım yıkıntı ve üzüntü zinciri olur.

ne olur birbirimize daha samimi ve açık kalpli olalım.

Astralll

Banlı Kullanıcı
Asıl sabit fikirlilik beynimizi olabilecek diğer ihtimallere kapatmak olur.Başka düşüncelere beynimize yer vermemek bizim yerimizde saymamıza nedendir.Bende araştırma yapmadan önce sizin gibi düşünüyordum.Ve ayrıca bu olayların dinle uzaktan yakından ilgisi yok ben yazının başında da belittiğim gibi bazı etnik kökenlerin farklı inanışların aynı noktada birleştiği hususunu dile getirmiştim ve ayrıca kuranda da üstü kapalı anlatılmış birşey belirtilmemiş dedim eğer farklı birşey söyleseydim ozaman dini karıştırmış olurdum.Bazı gerçekler bunu anlıyamaıyacak düşünce yapısındaki kişilere ağır gelebilir, paylaşırken zaten bunu göze almıştım.Umudum kendi farkındalığının farkına varabilecek kişileri aydınlatmaktan geçiyor.Mevlanayı işin içine sokmuyorum o zaten bu işin içinde olan bir şahsiyet ,bir olmanın nedemek olduğunu bilmeyenler şems ben Allahım dediğinde de ona kafir gözüyle bakmışlardı altında yatan anlamı düşünmeden.Sevgiyle...
İki kere iki dört ise siz istediginiz kadar araştırın bulacağınız sonuç kendi ferdi bakış açınızdan başka bir şey olmayacaktır. Yani düşünmek veya bakış açınızın farklı olması değil, sonucun doğru olmıyacagını kastediyorum…
Kuran üstü kapalı anlatmış diyorsunuz nerde anlatılmış söyleyin? Hem kuran derken, mevlananın sözlerini söylerken sonra da işin içine bunları sokmadım demek neymiş?
Mevlananın iki üç anlamlı sözünü bildiniz yada hoşunuza gitti diye Mevlanayı da anladığınızı sanıyorsunuz sanırım…
Amacım tarştışmak değildi, sizi inandırıp yada inandırmamak da değil. Zaten bu konuda objektif olduğunuza da inanmıyorum. Benim sizden ricam bu konuları dine bulaştırmayın. Ve dahi Mevlana gibi şahsiyetleri hiç işin içine sokmayın sonra bunun vebalini ödeyemezsiniz…

maiela

Banlı Kullanıcı
Ben sizi mevlanayı bu işe kattığınız için eleştirmiyorum, söylediğiniz genel kırıcı cümleyi söylüyorum. sizin düşüncenizi benimsemeyenleri genel olarak ' sizin düşünce yapınız bunu anlayamaz, ağır gelir' demeye getirdiğiniz için eleştiriyorum ısrarlada bunu her mesajımda belirtiyorum. Ama siz konuyu çok güzel başka tarafa çekebiliyorsunuz.

Mevlanayı işin içine katmanızla mesajınızı beğenmedim o kadar, sırf o yüzdende sizinle tartışacak değildim taki sizin düşünce yapınızı benimsemeyenleri, düşünce yapısı gelişmemiş olarak nitelendirdiğiniz ana kadar. Siz şimdi burdanda farklı bir yere çekersiniz konuyu söylediğiniz sözün yanlış olduğunu kabul etmeyerek...

Burasının parapsikoloji platformu olduğunu hatırlatmanız iyi oldu yani burada farklı farklı fikirler , düşünceler çıkabilir öyle değilmi? Sizin reenkarnasyon düşüncenizi benimsemeyecek insanlara 'bunu anlayamayacak düşünce yapısındakilere ağır gelebilir' diyebiliyorsanız bir MODERATÖR olarak nerde kaldı bu sitenin parapsikolji sitesi olmasının özelliği...

bendekiben

Elit Üye
Pardon neyin vebalini neden ödiyeceğim günahmı işliyorum ben.Mevlana tek müslümanlara değil dünyaya mal olmuş bir düşünürümüz.O hayatın gerçeğinin ne olduğunun farkına varmış ve herkezin farkına varmasını sağlamaya çalışan bir alim ama dini konularda şu günahtır yahut şu sevaptır diye bir ibaresi hiç bir zaman olmamıştır. ozaman hadisler de yorumlardan ibaret ben mevlananın bir sözünü yorumladım dinden çıktım buyrun kuranı kendi kafalarına göre yorumlayanlar inşallah yanlış yorumlamıyorlardır.

maiela

Banlı Kullanıcı
Pardon neyin vebalini neden ödiyeceğim günahmı işliyorum ben.Mevlana tek müslümanlara değil dünyaya mal olmuş bir düşünürümüz.O hayatın gerçeğinin ne olduğunun farkına varmış ve herkezin farkına varmasını sağlamaya çalışan bir alim ama dini konularda şu günahtır yahut şu sevaptır diye bir ibaresi hiç bir zaman olmamıştır. ozaman hadisler de yorumlardan ibaret ben mevlananın bir sözünü yorumladım dinden çıktım buyrun kuranı kendi kafalarına göre yorumlayanlar inşallah yanlış yorumlamıyorlardır.

siz birde benim yazdığım mesaja cevap verirseniz sevinirim sayın moderatörümüz....

bendekiben

Elit Üye
Ben sizi mevlanayı bu işe kattığınız için eleştirmiyorum, söylediğiniz genel kırıcı cümleyi söylüyorum. sizin düşüncenizi benimsemeyenleri genel olarak ' sizin düşünce yapınız bunu anlayamaz, ağır gelir' demeye getirdiğiniz için eleştiriyorum ısrarlada bunu her mesajımda belirtiyorum. Ama siz konuyu çok güzel başka tarafa çekebiliyorsunuz.

Mevlanayı işin içine katmanızla mesajınızı beğenmedim o kadar, sırf o yüzdende sizinle tartışacak değildim taki sizin düşünce yapınızı benimsemeyenleri, düşünce yapısı gelişmemiş olarak nitelendirdiğiniz ana kadar. Siz şimdi burdanda farklı bir yere çekersiniz konuyu söylediğiniz sözün yanlış olduğunu kabul etmeyerek...

Burasının parapsikoloji platformu olduğunu hatırlatmanız iyi oldu yani burada farklı farklı fikirler , düşünceler çıkabilir öyle değilmi? Sizin reenkarnasyon düşüncenizi benimsemeyecek insanlara 'bunu anlayamayacak düşünce yapısındakilere ağır gelebilir' diyebiliyorsanız bir MODERATÖR olarak nerde kaldı bu sitenin parapsikolji sitesi olmasının özelliği...

Sabit fikirli olarakbeni eleştiren kişinin yorumunun altına beyendiğinizi belirtip daha sonrada ben sizi eleştrin bir tavırda bulunmadım diyorsunuz.Ayrıca evet hala söylüyorum konuyu saptırmıyorum kendini bu konuda bilgi sahibi yapmamış kişilere bu düşünce ağır gelebilir başta banada gelmişti bunu önceki mesajlarımda da belittim. ve siz mevlanayı nasıl gördüğüm beni ilgilendirir deyip konun din meselesi üzerinde yoğunlaşmasına izin veriyorsunuz.

focus

Kayıtlı Üye
ben nerdeyim siz nerdesiniz yahu biraz anlayış biraz empati hani bizim gıdamızdı,

lütfen zorlukları kolay kılalım yoksa yaşamdan haz almak şurda kalsın hergünümüz ızdırap geçer,

kimse kimseyi kırmasın zaten hayat kırıyor bizi.

Astralll

Banlı Kullanıcı
@bendekiben

Ayrıca sayın urum a yazdıgım cevaba katı bir tutum demişsiniz. Bu sizin kendi görüşünüzü ifade eder. Şurada bile yüzünü dahi görmediginiz insanlara adıyla hitap etmeyip isminin başına sayın ifadesini koyuyorsunuz degil mi? Ama peygamber olan bir şahsiyete direk adıyla hitap eden kişiyi dogru yapmış gibi savunuyorsunuz... Bu kafadaki zihniyet yolda konuştugu kişiye ahmet bey diyorsa peygamberi gördügünde de muhammet bey der geçer... Neyse. Size 1400 yıllık gelenegi araştırmanızı, islam tarihindeki bilge kişilerin peygambere nasıl davranıp, nasıl hitap ettigini, adı geçtigi zaman dahi oturuşunu düzelten kişilerin oldugunu hatırlatmak isterim...
Bu arada konu sayın urumun nasıl inandıgı degildir, beni de zerre ilgilendirmez, ancak "islam dininde dogrusu bu" gibi ifadeler kullanılırsa başkalarınada söz hakkı dogar...

maiela

Banlı Kullanıcı
Sabit fikirli olarakbeni eleştiren kişinin yorumunun altına beyendiğinizi belirtip daha sonrada ben sizi eleştrin bir tavırda bulunmadım diyorsunuz.Ayrıca evet hala söylüyorum konuyu saptırmıyorum kendini bu konuda bilgi sahibi yapmamış kişilere bu düşünce ağır gelebilir başta banada gelmişti bunu önceki mesajlarımda da belittim. ve siz mevlanayı nasıl gördüğüm beni ilgilendirir deyip konun din meselesi üzerinde yoğunlaşmasına izin veriyorsunuz.

evet ben astrall in mesajını beğendim ama o mesajdan sadece sabit fikirliyi neden çekip aldınız? astrall in mesajında mevlana hakkındaki kısmı beğendim. ha beğenmişken onu belirtmeli miydim acaba sırf moderatörümüz hoşnut olsun diye? evet ben sizi eleştiren bir tavırda bulunmadım sadece mesaj beğendim mevlana ile ilgili olan kısmı aynen benim düşüncelerimi yansıttığı için....

ve Astrall e cevap yazdığınız mesajda '' sizin düşünce yapınız bunu anlayamaz, ağır gelir'' yazıyor sizin burda yazdığınız gibi başında 'kendini bu konuda bilgi sahibi yapmamış kişilere' yazmıyor. sizin bu yaptığınız sadece hatayı dağıtmak, üstünü kapatmak.

Ben ısrarla sizin düşüncenizi benimsemek zorunda olmadığımızı, bu yüzdende ' sizin düşünce yapınız bunu anlayamaz, ağır gelir' diyerek bizi düşüncesiz, düşüncesi gelişmemiş olarak gösterip heleki bir moderatör tafaından bunların yazılmasının ne kadar kırıcı, üzücü olduğunu belirtiyorum. siz ise konuyu başka yönlere çekiyorsunuz, neden?? hatanızı örtmek için. böyle söylediğiniz için özür dileyin olsun bitsin. Sonuçta bir MODERATÖR de insandır, hata yapar , önemli olan hatasını örtmeye çalışmadan hatasını kabullenip özür dilemesini bilmektir...

Sayın moderatörümüzün cevap yazması geciktiğine göre, güzel bir özür cümlesi arıyor olsa gerek...

Astralll

Banlı Kullanıcı
@maiela

Sayın maiela tepkinizi anlıyorum ancak size fazla önemsememenizi öneririm. Zira insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri, sizin ne oldugunuzu degiştirmiyecektir bildiginiz üzere... Hatta hakaret edilmesi, aptal denilmesi bile kişinin aklını eksiltmez degil mi...