Tıp'ta Karabasan

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Birçok kişinin endişe ettiği "karabasının" basit bir uyku hastalığı olduğu belirtildi.

Karabasının basit bir uyku hastalığı olduğunu belirten Denizli Devlet Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Bölükbaşı, "Karabasan, uykuya daldıktan bir süre sonra şeytanın gelip göğse oturması, boğazınızı sıkması, nefes alamama, hiçbir yerinizi oynatamama, bağıramama, yar
dım isteyememe şeklinde tarif edilen müthiş bir dehşet ve panik tablosu olarak tanımlanır.

Kültürümüzde cinlerle ilişkilendirilen ve sıklıkla hocalara danışılan bu durum, aslında basit bir uyku bozukluğudur. Bu olay, uykuya daldıktan kısa bir süre sonra özellikle genç insanlarda hafif uykudan derin uykuya geçiş esnasında üst beyinle alt beyin arasında geçici bir uyumsuzluktan kaynaklanan sorun nedeniyle yaşanabilmektedir.

Bu olay bütün dünyada yaygın olarak görülmektedir. Örneğin bunun Japon halk kültüründe deniz cinlerine, İngiliz halk kültüründe hortlaklara, Kuzey Amerika'da cadılara bağlı olduğu zannedilirmiş. Ülkemizde bunun çok basit, tedavi edilebilen nörolojik bir sorun olduğu maalesef bilinmemektedir.

İnsanlarımız bu konuda ehil olmayan kişilere gidip zaman kaybetmektedirler. Bu hastaların mutlaka nörolojik muayeneden geçmeleri gerekmekir. Bu tür hastaların bazılarında çok nadir olarak tümör, kanser, damar yumaklaşması ya da iltihap gibi beyin sapı kisti saptanabilmektedir. Bu gibi durumların bertaraf edilebilmesi için hastaların ciddi bir nörolojik incelemeden geçirilmeleri şarttır. Tedavi kısa, basit, kolay ve kesindir" diye konuştu.

Alinti...

Vasilis1st

Kayıtlı Üye
İş
σπουδαστής (αμεÏ￾ικανικές μελέτες /4)
Etrafta o kadar cahil insan varki, gerçekleri ne kadar açık ve anlaşılır anlatsanızda anlamamakta ve hatta saldırganlaşmaktadırlar. Ben Karabasan gerçeği ile ilgili aynı bu şekilde bilime ve ilime dayalı bir paylaşımda bulunmuştum... Yer yerinden oynamıştı, neyse ki bu forumda öylelerinden yok yada en azından oradaki kadar fazla olmadığı kesin :) . Sevindirici olan kısımda bu işte ^^. Bu arada paylaşım için çok teşekkürler.

steve.morse

Kayıtlı Üye
Benim aklımda enteresan bir soru var aslında. Ben bu "karabasan" diye tabir edilen olayı hiç yaşamadım. Ama yaşayanların neredeyse tamamı "Fatiha suresini okuyunca gidiyor" diyor. Madem basit bir uyku felci, o zaman neden dua okuyunca bitiyor ?

Yanlış anlaşılmasın bu arada. Bunu varlıklara bağlamıyorum. Ben de bunun bir uyku felci olayı olduğunun farkındayım. Ama dua okuyunca geçmesi enteresan...

(Bir de baştan yazayım =) Muhtemelen "Beyin, kendini dua okuyunca geçeceğine şartlandırdığı için geçiyor" diye bir cevap gelebilir ama bunun nedeninin bu olduğunu da düşünmüyorum)

Vasilis1st

Kayıtlı Üye
İş
σπουδαστής (αμεÏ￾ικανικές μελέτες /4)
Benim aklımda enteresan bir soru var aslında. Ben bu "karabasan" diye tabir edilen olayı hiç yaşamadım. Ama yaşayanların neredeyse tamamı "Fatiha suresini okuyunca gidiyor" diyor. Madem basit bir uyku felci, o zaman neden dua okuyunca bitiyor ?

Yanlış anlaşılmasın bu arada. Bunu varlıklara bağlamıyorum. Ben de bunun bir uyku felci olayı olduğunun farkındayım. Ama dua okuyunca geçmesi enteresan...

(Bir de baştan yazayım =) Muhtemelen "Beyin, kendini dua okuyunca geçeceğine şartlandırdığı için geçiyor" diye bir cevap gelebilir ama bunun nedeninin bu olduğunu da düşünmüyorum)

Çünkü o kişilere onu yapmaları söyleniyor. Dolayısıyla o kişilerde eğer o söylenileni yaparlarsa bu durumun son bulacağına inanıyorlar. O durum esnasında bilinçaltına yerleşen bu tarz tavsiyeleri uygulamaya başladıklarında da bilincleri açıldığı için o durum sona eriyor (Hatta bazıları bilinclerini tamamen aktive edemediklerinden dua bile edemedim tarzı yakındıkları vs. de oluyor...), onlarda bu durumun dua yada uyguladığı yöntemlerden olduğunu düşünüyor. Dünyanın her herinde modern tıp uygulamaları dışında bu tarz uygulamalarda vardır, buradakiler Fatiha okurlar, Afrikadakiler başka birşey, Uzak Doğudakilerde başka birşey... bu böyle gider.

Nazarlik

Kayıtlı Üye
Bende hic yasamadim ve sanirim tip karabasan olayini arastirip isim ve neden bulana kadar, bircok konu gibi, bu karabasan konusuda buyuklerimizden aldigimiz bilgiler, duyumlar, olaylarin akisi v.s sonucunda belkide oldugundan cok daha korkunc bir hale geldi, ve genelde kotu bir ruya ya da kabus gordugumuzde dua ederiz. Bu karabasan durumundada daha cok Fatiha suresinin faydali olmasi belkide ilginc bir tesaduftur.

nybergsund

Kayıtlı Üye
Bilmiyorum izleyeniniz oldu mu bundan 2 sene evvel Hasan Karacadağın bir filmi vardı bununla ilgili SEMUM diye bu filmde bundan bahsediliyordu izleyeniniz varsa hatırlayacaktır.Yalnız işin ilginç olanı bu filmde varlık musallat edilmişti kişiye o yüzden böyle algılamak lazım filmdeki temayı.Filmde öğrendiğimize göre de bu SEMUM denen varlıklar uykumuzda bize rahatsızlık verecek davranışlarda bulunurlarmış.Hemen hemen de çoğu kişinin başına az çok gelmiştir böyle bir olay ben filmde görünce bilgi sahibi olmuştum.Tıp her ne kadar bununla ilgili bütün vakaları uyku felci olarak nitelese de bence yüzde olarak çoğu bu varlıklardan kaynaklanan etkiler.Hatta bu filmde bununla ilgili de gönderme yapılmıştı. Seyredenler hatırlayacaktır eminim,bence kişi neye inanıyorsa ona göre tedavisine başlamalıdır.Bunlarla ilgili geniş bir bilgi veriliyor arkadaşlara öneririm.Araştırma yapmak en güzel sonuca götürür insanı bunu asla aklımızdan çıkarmayalım..

phantas0

Kayıtlı Üye
Senin yazdığın son cümlede olarabilir yada zaten bu uyku bozukluğunun genel süresinin bikaç saniye olduğu söyleniyor insanlarda fatiha suresini okuyunca bu süreç bitiyor ve gidiyor da olabilir eğer fatiha suresi ile gilmiş olsaydı zaten yabancıların karabasanları hiç gitmezdi :)