Arkadaşım Ölüyor Yardım Edin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Salick

Kayıtlı Üye
Cogunlukla asiri davranislar, intihar girisimleri sorunlu kisinin imdat diye bagirma seklidir.Cozulemeyecek hic bir sorunun olmayacagini arkadasiniza anlatin.Emotion dedigimiz hislerimiz ( e motion) surekli degisiklik gosterir.Motion hareket halidir yani her an degisebilir.Bu duygulari (intihar girisimi, asiri sinirlilik veya durgunluk, icine kapanma vb. )tetikleyen olay, kisi veya durumlari belirlemek onceliginiz olmali. Kendisini yardim almaya ikna edin , gerekirse ailesini de yardim icin ikna edin. Allah kolaylik versin..

striker

Kayıtlı Üye
arkadaşın için dua et, allah hidayet nasip eder inşaallah.
lakin eldeki verilere bakarak bir analiz yapmak gerekirse , ortada yanlış olan bir durum var,
ve yanlışla müdahale etmek , ne kadar doğru sonuç çıkarır.
ben bir yabancı göz olarak, intiharı ciddi manada düşünen bir kişi için,
söylenecek hiçbirşey anlam ifade etmez. çözümsüzlük , çözüm değildir,
onun kaçmak , kurtulmak istediği bu hayat, yaşadığı sıkıntılar, bunalımlar,
intihardan sonra göreceklerinin yanında, devede kulak bile kalmaz.
devede hücre desem yada aminoasit, yinede abartı olmaz.
ölüm kurtuluş değil, yeni bir başlangıçtır.

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
İntihar etmeye teşebbüs edipde başaranların genellikle geçmişlerinde birkaç başarısız intihar girşimi bulunuyor.
Onun için bence intihar teşebbüslerini ciddiye almak lazım.

Çok doğru intihar girişimlerini ve hatta düşüncesini bile çok ciddiye almak gerekir. Fakat bazı intihar girişimleri gerçekten diğerlerini manipüle etmeyi amaçlıyor. Bu tarz intihar girişimlerinde kişinin amacı ölmek olmamakla birlikte kazara ölümle sonuçlanan da vardır. Öte taraftan ağır depresif süreç içinde olup ölmeye kesin karar vermiş olanlar bunu genelde ıskalamazlar. Birinin intihar ettiğini duyduğunuzda günün hangi saatinde yapmış, nasıl yapmış, önceden birilerine haber bırakmış mı vs gibi şeyleri sorun. Örneğin gecenin bir vakti ailesi dışarıdayken yapıyorsa ve kutularca ilaç içiyorsa bu ciddi bir intihardır. Evde birileri varken yemek saatine 15 daika kala odada bileklerini kesiyorsa -ki yemeğe çağrıldığında ses vermeyecektir annesi odasına gidip bakacaktır ve kurtulacaktır- bu tarz girişimler daha manipülatif ve yardım çağrısı niteliğinde girişimlerdir. Manipülatif ya da yardım çağrısı niteliğindeki intiharlarda kişi kutarılabilecek biçimde intihar eder ama bu genellikle kurgulanan bir senaryo değildir. Kişi farkında olmadan bunu böyle yapar. Bu anlamda intihar URUM'un söylediği gibi gösteriş değil S.O.S tir. Ama çok ağır depresyonda olan biriyse gerçekten kafasına koyar ve yapar. Ciddi intihar girişimlerinin öncesinde intihara karar vermiş kişilerde bazen kendilerine ait eşyalarını dağıtma, vedalaşma eğilimi, ağırlıklı olarak siyah renkli giysiler giyinme, vasiyet etme gibi davranışlar sık görülür. Arkadaşınız henüz ölmek istemiyor hala bir umudu var hala yardım istiyor. Benim de tavsiyem arkadaşınızı bir psikiyatriste götürmeniz. Arkadaşınız ölmek istemiyorsa bile bir sonraki girişiminde kazayla ölebilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...