imajinasyon teknikleri

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
konuyu yanlis yere actiysam ozur dilerim

Merhaba arkadaşlar,

Bu konu başlığı altından imajinasyon dersleri verilecektir.İmajinasyon hayal kurmanın son derece ileri ve kontrollü şeklidir. İmajinasyonun hayal kurmaktan farkı belli bir şeyin seçilmesi, onun üzerine yoğunlaşılması ve o şey veya o cisim her ne ise onun sabit olarak görülmeye devam edilmesidir. Gelişi güzel hayal kurmak gibi, düşünülen şey akıp gitmez. Fiziksel gözlerle görülen sabit bir resim gibi yerinde durur veya istek üzerine haraket ettirilir.Şimdi hepiniz bilgisayar ekranınıza 30 saniye boyunca gözünüzü kırpmadan bakın,içinizden sayarak 30 saniyeye ulaştığınızda gözlerinizi kapayın,karanlıklar arkasından belirmekte olan bir ekran görüceksiniz.İşte bu ekran,bilgisayar ekranının imajinasyonudur.Disiplinli ve düzenli çalışmalarla beraber imajinasyon yeteneğiniz geliştikçe,herhangi bir cisme bakmadan da dilediğiniz bir nesnenin,cismin,manzaranın ya da bir kişinin imajinasyonunu siz kendiniz oluşturacaksınız.

İmajinasyon başta astral projeksiyon ve duru görü olmak üzere bir çok alanda önemlidir.İmajine yeteneğiniz olmadan astral projeksiyon da duru görü de çok zor gerçekleşir.Özellikle son zamanlarda astral deneyen arkadaşlarımızın ortak sorunu beyaz ekranın gelmesiyle beraber ne yapılacağının bilinmemesi.Beyaz ekranın gelmesiyle imajine edilmesi yada hissetme olgusuna dair teknikler uygulanması gerektiğini sölemiştik.

Allah nasip ederse ”imajinasyon”la ilgili olarak düzenli ve belirli gün aralıkları ile dersler verilecektir. Fırsat buldukça “hissetme” ile ilgili makaleler konuya eklenicektir,bu derslerin sonunda ümit ederim ki hepiniz hayal etme,hissetme ve imajinasyon arasındaki farkı bilecek,pasif ve hissiz hayallerinizin yerine aktif,tüm bedeninizle hissedebileceğiniz hayaller kuracak ve gözlerinizi kapattığınızda gördüğünüz karanlığı artık kendinizin oluşturduğu güzel imajinelerle renklendireceksiniz.

DERS 1

Mum ve Lamba ile İmajinasyon

İlk olarak kolay ve klasik tekniklerle başlayalım .Mum yada lambanın imajinesi ile çalışacağız. Karanlık bir odada (akşam yada gece denemeniz iyi olur) bir masanın üzerine mumu koyun ,yakın . Mumun karşısına geçin ,5 dk lık bir nefes izleme ve düşüncelerden arınma meditasyonunun sonunda 1 dk .lık bir süre ile gözlerinizi mümkün olduğunca kırpmamaya çalışarak muma bakın .Muma bakma süreniz arttıkça arkadaki objelerin bulanıklaştığını ve mum ışığının büyüdüğün fark edeceksiniz. 1 dk.nın sonunda gözlerinizi kapayın ve mumun imajı yavaş yavaş gözkapaklarınızın ardında belirecek.Bu imajın sadece bir noktasına odaklanın ve mümkün olduğunca mum imajını göz önünde görme süresini uzatmaya çalışın. Mum imajı kaybolduğunda onu geri getirmeye çalışın . Yapamıyorsanız tekrardan muma odaklanın ve gözlerinizi kapayın .Her akşam 15-20 dk.ınızı bu egzersize ayırırsanız fazlasıyla faydasını görürsünüz.Bunun haricinde lamba ile de çalışabilirsiniz. Lamba daha uzun süre gözönünde kalır,daha güçlü bir etki yaratır. Lambayı yakın ,30 saniye ona bakın ve gözlerinizi kapayın ,lambanın imajı uzun süre gözünüzün önünde belirecektir. Uygulamaları aksatmadan her gün yapın.

Ders 2

Ters Düşünme/Hissetme uygulaması

Merhaba arkadaşlar,

Hissetmeye yönelik bir makaleyle karşınızdayım.Astral denemelerinde beyaz ekrana gelindiğinde imajinasyon gerçekleştiremeyenlerin hissetmeye yönelik bir şeyler yapması gerektiğini sölemiştik.Hissetme alıştırmaları ile bir şeyleri hissediyor-muş hissi yaratmanıza yardımcı olacağız.Bu alıştırmalarda imajinasyon yerine imgeleme yani basit bir şekilde göz önünde canlandırma tekniğinden yardım alınabilir.

Hissetmenin en basit aşamalarından biri olan ters düşünme metodu ile başlayacağız.Bu metodu kolaydan zora doğru bir aşama ile yatakta yatarken,yerde otururken ve otobüs yolculuğu yaparken deneyeceğiz.

1)Yatakta ters yatıldığı hissiyatı vermek:

Herzaman yattığınız yatağa sırtüstü yatın ve vücudunuzun yatağın ucuna,başına,sağına,soluna değmesine izin vermeyin(böle olduğu taktirde ters düşünmeniz zorlaşır),vücudunuz bir bütün olarak sadece yatağınızın üzerinde yatttğınız kısmına temans etsin.Gözlerinizi kapayın,gevşeyin ve zamanı unutun,5 dk boyunca nefesinizi izleyin,bu zihninizi arındırmanıza,odaklanmanıza ve kısmen de olsa uyuşmanıza yardımcı olacaktır(uyuştuğunuzda ters yattığınızı hissetmeniz daha kolay olur)aceleci davranmayın,yavaşça ve aşama aşama hissetmeye çalışın.Bir bütün olarak değil de bölgesel olarak ters yattığınızı hissetmeye çalışın.İlk olarak ayaklarınızdan dizkapaklarına kadar olan kısmı imgeleyin (imajine şeklinde olmasına gerek yok) ,bu imgeleme esnasında sadece ayak ve bacaklarınıza odaklanın,vücudunuzun geri kalan kısmını yada diğer çevresel uyaranları düşünmeyin.Sanki bir boşluk var ve siz sadece bacaklarınızı görüyor ve hissediyorsunuz.Bacaklarınızın ağırlaştığının hissiyatına varınca,ayaklarınızdan dizkapaklarınıza kadar olan kısmın ters tarafta olduğunu hissetmeye çalışın.Bunu başardığınızda şimdi dizkapaklarınızdan belinize kadar olan bölgeye odaklanın,onu hissedin ve imgeleyin,sonrasında aynı şekilde o bölgenin yattığınız yerin ters tarafında olduğu hissiyatı verin.Bu iki bölgesel hissiyatı verirseniz eğer,vücudun bütünün ters yönde olduğu hissi kendiliğinden tamamlanacak ve siz beyninizi kandırarak ters yattığınızı hissedeceksiniz.

Bir bütün olarak ters düşünmeyi sağladığınızda,çevresel uyaranları görmeye çalışın.Sağınızın ve solunuzun da farklılaştığını göreceksiniz ve çevresel objeleri asıl yattığınız yerden değil de ters yattığınız yerden görmeye çalışın.Şimdi bir adım daha ileri gidin ve başınızı sağa,sola çevirin.Sağa çevirdiğinizde sanki solunuzdaki cisimlerin orda olduğunu hissetmeye ve görmeye çalışın.

Basit bir şekilde örnekleyecek olursak ters düşünmeden önce ;
Ayak ucunuzda =pencere,baş ucunuzda = tablo,sağınızda =bilgisayar,solunuzda = duvar vardı.

Ters düşünme yani ters yattığınızı hissettikten sonra;
Ayak ucunuzda =tablo,başucunuzda =pencere,sağınızda=duvar ve solunuzda = bilgisayar var.

*İlk başlayanlar için ters düşünmek zor olabilir ama hissetme olgusunu bölgeselden tüme doğru sağlamaya çalışırsanız bu işin nekedar kolay olduğunu göreceksiniz.Bu hissetme olayını sırtüstü denedikten sonra sağa yada sola yatarak deneyebilirsiniz.Ozaman da sağa yattığınızda sola yatıyormuş hissi yakalamaya ve çevresel objeleri de tersi biçiminde göz önünde canlandırmaya çalışın.

Şimdi bu aşamayı bir adım daha ileri götürelim ve yerde bağdaş kurarak bunu gerçekleştirmeye çalışalım.

2)Yerdeyken ters oturulduğu hissiyatı vermek;

Dikkatinizin dağılmaması için yumuşak bir zemine oturun ve sırtınızı bir yere yaslayın.Kafanız bir yere yaslı olmasın çünkü onu hareket ettireceğiz =) Yatağınızın önüne bağdaş kurarak oturmanız ve sırtınızı yatağınıza dayamanız ideal pozisyon olacaktır.Gözlerinizi kapattınız,gevşediniz,zihniniz “boşluğa” indiğinde,hazır olduğunuzu hissettiğinizde sizin ruhunuzun odaya geldiğini ve sizin tam karşınıza bağdaş kurarak oturduğunu imgeleyin.O sizin bir aynanız gibi,fiziksel açıdan sizinle aynı ve siz karşınızda onu tam manasıyla görmeye çalışın.Detayları atlamayın.Sanki ellerinizi karşınızdaki ruh aynanıza sürüyormuşçasına yüz hatlarınızı hissetmeye çalışın.Ruhunuzun yüzünü ve bedenini göz önünde canlandırdıktan sonra onunla yer değiştirmeye hazır olun.Birazdan ayağa kalkıyormuş gibi yapıcaz,ters dönücez ve ruhumuzla yer değiştirip onun oturduğu yere oturucaz.Yani bütün bunların hissini yaşamaya çalışıcaz.Oturan bir kişinin ayakta olduğunu hissetmesi kolay olmadığından,çok hafif bir şekilde,tam manasıyla ayağa kalkmadan dizlerinizi kırarak yerinizden ayrıldığınızı,ters döndüğünüzü ve ruhunuzun yerine oturduğunuzu hissetmeye çalışın.Ruhunuzla yer değiştirdiniz.Şimdi oturduğunuz yerin tam tersinde oturuyorsunuz.Bunu hissetmeye çalışın,vücudunuzu,varlığınızı bir bütün olarak orada hissettikten sonra çevresel uyaranları göz önüne getirmeye çalışın.Artık önünüzde,arkanızda,sağınızda ve solunuzda aynı şeyler yer almıyor.Ters oturduğunuzu hissettiğinizde kafanızı sağa çevirin,aslında solunuzda yer alan cisimlere baktığınızı imgeliyor olacaksınız.

Örnek olarak ters düşünmeden önce ;
Önünüzde =televizyon, arkanızda=sırtınızı yasladığınız yatak ,sağınızda= oyun arşiviniz,solunuzda= dolap vardı.

Ters düşünmeden sonra;
Önünüzde=yatak,arkanızda=televizyon,sağınız da=dola p ve solunuzda=oyun arşiviniz var.

Ve şimdi son olarak bir adım daha ileriye gidelim ve en zor aşamaya gelelim.

3)Otobüste giderken ters oturulduğu hissiyatı vermek;

Bunun hissini verebilmek diğer 2 metoda göre biraz daha zordur.Çünkü burada hem çevredeki insanlar hem de yol faktörü dikkatinizi dağıtabilir.Otobüslerde birbirlerine bakan 2 li oturma yerleri olur.2 si ters,2 si düz olarak dizayn edilmiştir.Bir yolculuğunuzda ters oturun ve tamamen ters oturduğunuzun hissine varmaya çalışın.Otobüs fren yaptığında kafanızın arkaya düşüşünü,boyun kaslarınızın gerilmesini vs..bunları hissedin ve belleğinize kaydedin =)Bir sonraki yolculuğunuzda düz oturun.Gözlerinizi kapatın,5 dk boyunca nefesinizi izleyin ve etraftan soyutlanmaya çalışın,çevredeki sesleri duymamanız ters yönde oturuyor hissiyatı yaratmanızı kolaylaştırıcaktır.Sağımızı ve solumuzu da farklılaştıracağımız için kulaklarınız çevresel uyaranlara açık iken,sağdan bir ses duyduğunuzda bunu soldan duymuş gibi hissetmeniz zor olur.Bu nedenle yolculuk esnasında mp 3 ünüzden yardım almanızı ve bir müzik eşliğinde bu çalışmayı yapmanızı öneriyorum =) Konsantrenizi topladıktan ve kendinizi hazır hissettikten sonra bölgesel çalışmaya başlayın.Ayaklarımızdan dizkapaklarımıza kadar olan kısmı imgeliyoruz,bu bölgeye yoğunlaşıyor ve bacaklarımızın varlığını hissediyoruz.Sonrasında bacaklarımızın ters tarafta olduğunu hissetmeye çalışıyoruz.Sağınızı ve solunu unutun,sadece bacaklarınızın ters tarafta olduğunu hissetmeye çalışın.Bunun hissini verdikten sonra dizkapaklarından bele kadar aynı işlemi yapın,bu bölgenin ters tarafta olduğu hissiyatını verirseniz tüm vücudunuzun ters döndüğünü hissedeceksiniz.Bir bütün olarak ters tarafa yolculuk ettiğinizi hissettiğinizde önce önünüzdeki kişileri,oturma yerlerini vs.gözönünde canlandırmaya çalışın.Sonrasında ters oturuyormuşçasına sağınızı ve solunuzu imgeleyin.Hatta başınızı sağa çevirin ve aslında soldaki objeleri hissedin,başınızı sola çevirin ve sağa bakıyormuş gibi hissedin.Tüm bu işlemler esnasında bir yol üzerinde hareket halinde olduğunuz için işiniz zorlaşacaktır ama yukarıda sölediğim gibi bir yolculuğunuzda ters oturmuştunuz ve bunun yarattığı hissi belleğinize kaydetmiştiniz,bundan yardım alın ve siz düz otururken otobüs fren yaptığında sanki kafanız arkaya düşüyormuş gibi hissedin.İyi odaklandığınızda ve yolu unuttuğunuzda ters yolculuk etme hissiyatını elde etmiş olacaksınız.

**Hissetme alıştırmaları için gün içerisinde ekstra bir zaman ayırmadan zaten sahip olduğunuz zamanı değerlendirin.İmajinasyon uygulamaları için günde yarım saat-1 saat ayırın. İmajine çalışmaları ve yatarken,otururken,yolculuk yaparken denediğiniz ters düşünme alıştırmaları ile inşallah astrale bir adım daha yaklaşmış olucaksınız.

Hayatı tüm varlığınızla hissetmeniz dileğiyle..

Ders3

Renk Cümbüşü imajinasyonu-

Merhaba arkadaşlar,

Bu derste gözünüzü kapattığınızda oluşan karanlığı renk cümbüşüne çevirmeye çalışacağız =)Kırtasiyelerde satılan renkli şeffaf kaplama kağıtları olur,hani ilkokuldayken kitaplarımızı onlarla kaplardık.İşte o tarz renkli şeffaf kağıtlara ihtiyacımız olacak.Kırtasiyeden temin edebilirsiniz.7,8 tane ayrı renklerde bu naylonlardan alın ve bir de aydınlatması iyi olan el fenerine ihtiyacımız var.Bİr adet el feneri ve şeffaf kağıtlarla işe başlıyoruz.Örneğin kırmızı bir şeffaf kağıdınız var,onu el fenerine sarın,el fenerini yakın.Böylece şeffaf kağıt renkli hale gelecek ve etkili,canlı bir ışık saçacaktır.Bu ışığa 1 dk.kadar bakın ve sonrasında gözlerinizi kapatın.Gördüğünüz renkli ışık imajinesini gözönünde daha uzun süre tutmaya çalışın.Bu işlem bittikten sonra sırasıyla çalışmanızı diğer şeffaf kağıtlar üzerinde tekrarlayın.

El feneri ve şeffaf kağıt kombinesi yerine,renkli ampuller de kullanabilirsiniz.Lambanın büyüklüğü önemli değil ama voltajı önemli,ne kadar iyi ışık saçarsa o kadar iyi olur,hem çevresel ışıklanma ve renklenme olur hemde rengi daha net görürsünüz.Renkli ampule 1 dk kadar bakıp,rengin imajinesinin süresini uzatmaya çalışın.

Ders 4

İmajinasyonu hareketlendirmek-

Merhaba arkadaşlar,bugün gözönündeki imajinelerimizi hareketlendirmeye çalışacağız.

Tren yolculuğu yada otobüs yolculuğu yaparken cam kenarına geçin,gözlerinizi kapatın,güneşin olduğu tarafa geçmeniz imajinelerin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

İlk önce kısa bir süreliğine nefesinizi izleyin,ortamdan izole olun,insanları,otobüs sallantılarını,sesleri vs.unutun,kısaca artık orada değilsiniz,orada olduğunuzu unutun =)nefesinizi izleyerek düşüncelerinizi minimalize ettikten sonra,yolculuğa kendinizi bırakın.Tren hareketli olduğu için bir hareketlenme ve ilerleme durumu olur.Kendinizi o hareketlere bırakın,o hareketleri gözünüz kapalı iken takip edin,sanki sizde gidiyormuş gibi olursunuz.Bazen ters tarafa doğru gttiğinizi bile sanırsınız.

Bu tür bir yolculuğun imajinasyona çok faydası vardır,kendinizi bir tren izleyişinde ve onun manevralarını gözlemlerken buluyorsunuz,bu manevraları ve trenin (otobüsün,arabanın vs.) geçtiği yolları hissediyorsunuz.Otobüsle,arabayla vs. bir otobanda gidiliyor mesela,orada gittiğinizi ve diğer arabaları hissediyorsunuz.Daha çok hissetmeye çalışın ,bu çevresel uyaranların imajinasyonu daha çok gözönünde canlanacaktır.Yolculuk devam ettikçe farklı imajinasyonlar gözönünde canlanacak,mesela tek şeritli bir yola geçtiğinizi ve cam kenarının baktığı tarafta kırsal yerlerin olduğunu hissedeceksiniz,bunun imajinesi belirecek gözlerinizde.Arada bir gözlerinizi açın ve imajinasyonlarla gerçek yolculuğunuzdaki çevresel uyaranların eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

Benim imajinasyona dair yazdığım teknikler ggwn arkadaşımıza aittir,kendisinin bana söylediği teknikleri kendi üslubumla ve biraz da deneyimlerimi katarak anlatıyorum.Bunun haricinde "Ters düşünme/hissetme uygulaması" ders makalesi bana aittir,ben yazdım.Dersler alıntı değildir.

Ders 5

Sıfırdan bir imajinasyon oluşturmak-

Herhangi bir nesneye bakmadan imajinasyon oluşturmanın vakti geldi.Sıfırdan bir imaj yaratabilmek için öncelikle o imajı çok iyi bilmemiz gerekir. Meyvelerden yola çıkalım. Bir elmanın imajinesini oluşturmaya çalışalım.Yeşil bir elma imajinesini oluşturacağız.

Öncelikle sakin,sessiz bir yere oturalım. 5 ,10 dakikalık nefes izleme alıştırması yapalım ve düşüncelerden arınalım.Elmayı imajine etmeden önce onu her detayına kadar gözlemleyelim.Burada unutmamamız gereken nokta yorum yapmamak.Sadece gözlem yapıyoruz ve düşünmüyoruz.Bir objeyi imajine etmek için iyice farkına varıp ,detaylarını da hissetmemiz gerekiyor.Ağırlığı,yumuşaklığı,renginin parlaklığı, sapı vs…Sonrasında yeşil elmayı elimize alıyoruz.Burada duyu organlarımızı fazlasıyla kullanmaya çalışacağız. Yeşil elma elimizde ,gözlerimizi kapattık .Şimdi bu yeşil elmayı hissetmeye çalışacağız.Rengini ,tadını ,kokusunu hissedin.Rengi nasıldı ? Parlak mı ,mat mı ?Hissedin…Daha önce bu elmayı yemiştiniz ,tadı nasıldı ?Tatlı mı ekşi mi ?Hissedin..Kokusu nasıldı peki ? Hissedin…Hissetme işlemini yaparken elinizi elmanın üzerinde gezdirebilir ve dokunma duyu organınızdan yardım alabilirsiniz. Elmanın hatları gözkapaklarınızın ardında oluşmaya başladığında detaylara girin ve detayları şekillendirmeye çalışın.

Eğer imajine edemiyorsanız yada gözlerinizin önünde farklı bir imaj beliriyorsa ya imajine edeceğiniz şeyi tam anlamıyla hissedemiyorsunuz yada imajını oluşturmaya çalıştığınız obje hakkında net bir karar verememiyorsunuzdur.O objeyi imajine etmek istiyorsunuz ama aklınıza başka objelere gidiyor ,düşünceler araya giriyor ve istediğiniz imaj oluşmuyordur.

Hissetme faktörünü kolaylaştırmak adına limonu da deneyebilirsiniz. “limon” dediğimiz zaman tadından kaynaklanan bir etki sinirlerimizi harekete geçirir ve limon yeme etkisi hissi oluşur ve şekli basittir.Limonun imajiını verebilmek bu noktada daha kolay olacaktır . Şeklini ,şemalini ,ayrıntılarını çok iyi bildiğiniz ve sıkılmayacağınız nesneler ile başlayın, yaptığınız işten zevk almaya çalışın, nesnenin imajının hemen oluşmasını beklemeyin ,sakince ve yavaşça hissetmeye çalışın. Düşünmek ve görmek farklı şeylerdir.Biz hissetme olgusundan yola çıkıp “görmeye “ çalışıyoruz.Düşünmek ve yorum yapmak imajinasyonu bozar.Bunlara dikkat edin ,hergün düzenli olarak çalışın.Bu uygulama ile hem farkındalığınız ,hem gözlem kabiliyetiniz ,hem de imajinasyon yeteneğiniz artacak.

Ders 6

Hipnoz yardımıyla hareketli imajinasyonlar-

Merhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde hipnoz yardımıyla imajineleri hareketlendirmeye ve net bir görsellik elde etmeye çalışacağız.Buraya kadar derslerde ilerlediyseniz artık gözümüzün önüne getirdiğimiz obje imajinasyonlarını hareketlendirmenin vakti gelmiştir.Bunun için de parlak,görsel efektlerden yardım alacağız.

Hergün düzenli olarak aşağıdaki hipnoz videolarına 1 er dakika boyunca bakın (tam ekran izleyin),arkasından gözlerinizi kapayın ve hareketli imajineleri görmeye çalışın,bu noktada biraz daha ilerledikten sonra videodaki görselliğin hareketini siz devralmaya çalışın.Eğer videodaki hareketleri net olarak göremiyorsanız videoya odaklanma sürenizi uzatın,1,5 yada 2 dakika bakabilirsiniz.

Videodaki efektlerin,görsel imajinasyonların etkileri kişiden kişiye değişebilir,bu yüzden sizde en iyi etki bırakanları gözlemleyin ve daha çok onlar üzerinde çalışın.

[video=youtube;o6sxt]http://www.youtube.com/watch?v=o6sxt...eature=related[/video]

[video=youtube;pj5Ui]http://www.youtube.com/watch?v=pj5Ui...eature=related[/video]

~Alintidir~

ufulij

Kayıtlı Üye
Teknikleri uyguladın mı acaba? Mum tekniğinde başarılı mısın ben 1.5 haftadır çalışıyorum ama bu teknikte hala kırmızı bir nokta olarak görünüyor bende mum ışıgını direk olarak yansımasını göremiyorum neden?

Synergy

Kayıtlı Üye
İş
ogrenci
ben mum isigi teknigi denemistim bir aralar ama bendede olmadi son 2 aydirda calismak icin zamanim olmuyor yogunum bu gunlerde malesef.

paradise1970

Kayıtlı Üye
İmajinasyon teknikleriyle beraber günlük kullanıma ilişkin de pratik öneriler olursa daha iyi olur diye düşünüyorum.

ufulij

Kayıtlı Üye
Teknikleri uyguladın mı acaba? Mum tekniğinde başarılı mısın ben 1.5 haftadır çalışıyorum ama bu teknikte hala kırmızı bir nokta olarak görünüyor bende mum ışıgını direk olarak yansımasını göremiyorum neden?
peki :) sanırım ben kendimce olumlu bir sonuç almaya başlayınca paylaşırım :) şu an renk verebiliyorum ve görüntüye saçma şeyler yapabiliyorum ama daha büyütmeyi değiştirmeyi başaramadım :)