"Cehalet, Gerçek Bilginin Aksine, Bireyin Kendine Olan Güvenini Artırır!" İlginç!!

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sabırla okuyalım lütfen, çok öğretici bir anlatım...

İki psikiyatri uzmanı, 10 ...yıl kadar önce bir teori ortaya atmış şöyle ki ;
"Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır."
Ve bunun üzerine bir araştırma başlatıldı. Fizyolojik ve zihinsel alanda yapılan çeşitli uygulamaların sonucunda şu bulgulara ulaşıldı:
· Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
· Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
· Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.
· Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Cornell Üniversitesi'ndeki öğrenciler arasında bir test yapıldı ve klasik "Nasıl geçti?" sorusuna öğrencilerden yanıtlar istendi...

Soruların yüzde 10'una bile yanıt veremeyenlerin “kendilerine güvenleri” müthişti. Onların "testin yüzde 60'ına doğru yanıt verdiklerini" düşündükleri; hatta "iyi günlerinde olmaları halinde yüzde 70 başarıya bile ulaşabileceklerine inandıkları" ortaya çıktı.

Soruların yüzde 90'ından fazlasını doğru yanıtlayanlar ise “en alçakgönüllü” deneklerdi; soruların yüzde 70' ine doğru yanıt verdiklerini düşünüyorlardı.

Tüm bu sonuçlar bir araya getirildi ve Dunning-Kruger Sendromu'nun metni yazıldı:

“İşinde çok iyi olduğuna” yürekten inanan ‘yetersiz’ kişi, kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve aslında yapamayacağı işlere talip olmaktan hiçbir rahatsızlık duymaz! Aksine her şeyin hakkı olduğunu düşünür!
Ancak bu ‘cahillik ve haddini bilmeme’ karışımı mesleki açıdan müthiş bir itici güç oluşturur.

‘Eksiler’ kariyer açısından ‘artıya’ dönüşür.

Sonuçta, ‘kifayetsiz muhterisler’ her zaman ve her yerde daha hızlı yükselirler…

Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar çalışma hayatında ‘fazla alçakgönüllü' davranarak öne çıkmaz, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmaz, kıymetlerinin bilinmesini beklerler... Tabii beklerken kırılır, kendilerini daha da geriye çekerler... Muhtemelen üstleri tarafından da ‘ihtiras eksikliği’ ile suçlanırlar..."

Ne olur fazla mütevazi olmayın!...

"Siz de çevrenize şöyle bir bakın" diyeceğim ama eminim bu satırları okurken bile aklınızdan bir dolu yüz, bir dolu isim geçti...

Bence Dunning ile Kruger'in, bu çalışmalarıyla 2000'de, Nobel yerine Harvard Üniversitesi'nin Ig Nobel'ini alma nedeni "cahil olmamalarıydı".

Gönlümün nobelini bu ikiliye vererek yazımı Bertrand Russel'in bir sözüyle bitiriyorum:

“Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.”

Alıntı

ikbal1505

Guest
Çok güzel bir araştırma ve doğru sonuca ulaşmış. Sondaki söz bana, çevremdeki bir çok kişiyi hatırlatıyor. Sevgi ve ışıkla. :)

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Matrix filminde çok sevdiğim bir replik, kırmızı hapı alan ve gördüklerini hazmedemeyip takımına ihanet eden, ismini hatırlayamadığım adamın söylediği söz. "Onca yıldan sonra şunu anladım, cehalet mutluluktur." Kesinlikle öyledir, anlayış haşyet getirir, Hz. Muhammed'in dediği "fakrımla iftihar ederim" sözüdür onun bile görüşü.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Şuan bu satırları yazarken gerçek hayatta karşımdaki koltukta bulunan arkadaşa ithaf olunur (İsmi -----, ve ismi gibi çok mütehssıp bir arkadaş. :) ) :D Nedense bu arkadaşı her gördüğümde bu yazıyı okuyorum ve bu üçüncü okuyuşum. Diyorum ki kendi kendime "vay be demek ki bunun bile bilimsel çalışmasını yapmışlar". :D

striker

Kayıtlı Üye
Çok güzel olmuş ya. Teşekkürler. Bu konu bana forumdaki birisini hatırlattı. :) Umarım okumuştur. :)

mecra

Kayıtlı Üye
Çok yerinde bir çalışma olmuş. Benim de aklıma bir sürü insan geldi yahu ne çok varmış çevremde:D

Ori

Kayıtlı Üye
Çok yerinde bir çalışma. :)

Astralll

Banlı Kullanıcı
Kimse cahil oldugunu düşünmez. Dışardan bir başka göz bu sonuca varır. O yüzden insanları harekete geçiren bilgiden çok duygularıdır... Bilginin duyguları körelttigine inanan bir insanımdır...