Geleceği Değiştirmek Mümkün mü?

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
[color=darkred:2qe5yejl]Geleceği Değiştirmek Mümkün mü? [/color:2qe5yejl]

Bu mevzu ile alakalı hadiseyi anlatıp yorumu size bırakacağız. Los Angeles tramvaylarında vatmanlık yapan bir Amerikalı, rüyasında tehlikeli bir kavşakta kırmızı renkli bir kamyona çarptığını görür. Kamyon devrilir. Kamyondakiler acı içinde bağırmaya başlarlar. Ertesi sabah Amerikalı vatman işine gider. Rüyasında gördüğü kavşağa geldiğinde yavaşlar, bu sırada karşısına kırmızı renkli bir kamyonet çıkar ve ani bir frenle durur. Kamyondaki kadın acı bir tebessümle vatmana bakar. Bu hadisede yazar soruyu cevapsız gibi bıraksa da geleceği değiştirmenin mümkün olabileceği tezini savunur. Fakat bize göre geleceği değiştirmek mümkün değildir. Çünkü biz geleceği bilmiyoruz.

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
medyumik bilgiler alan ya da vizyonlar görebilen çok fazla insan var görülen vizyonlara göre tercihlerimizi seçimlerimizi değiştirdiğimizde bir bakıma başımıza gelecek kötü bir şeyi değiştirebiliriz tabii ki de...

Şimdiye kadar söylenen birşey var gaybı Allah'tan başka kimse bilemez,ama Kur'anda da başka bir ayet daha var "Gaybı yalnızca ben ve bir de benim bildirdiklerim(izin verdiklerim) bilebilir"

hira

Kayıtlı Üye
Geleceği değiştiremeyiz.

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Gelecek değiştirilmez tabii ki bu hikayede de zaten bir gelecek değiştirme yok önümüze çıkan alternatiflerin değiştirilmesi var bize bir tek yol verilip sen bu yolu yürüyeceksin denseydi yaşam amacı kalmazdı gelecek belli ama alternatifler vardır bir bakıma geleceği seçimlerimiz belirler

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Gelecek değiştirilmez tabii ki bu hikayede de zaten bir gelecek değiştirme yok önümüze çıkan alternatiflerin değiştirilmesi var bize bir tek yol verilip sen bu yolu yürüyeceksin denseydi yaşam amacı kalmazdı gelecek belli ama alternatifler vardır bir bakıma geleceği seçimlerimiz belirler
Katılıyorum.

omlplt

Kayıtlı Üye
Ya evet, bu çok karmaşık bir konu. Düşündükçe başıma ağrılar giriyor. Bence de kader bir değil, geleceği değiştirebilmek elimizde. Yani eğer değişmese, değiştiremesek, bence dua diye bir şey olmazdı.

ZuLkarneyn

Kayıtlı Üye
1- Gayb gelecek demek değildir.
2- Gelecek elbette değiştirilir. Hemde türlü türlü. Bir çok kez.

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
gayb "gizli olan,bilinmeyen" demektir.Gelecek de böyle birşey olduğundan dolayı gayb kelimesiyle gelecek'i kastetmek yanlış olmaz

GaZaL

Kayıtlı Üye
Bende insanların geleceğini değiştirebileceğine inanıyorum.Daha doğrusu kaderlerini değiştirmelerine desem daha doğru olur.

johnconstantine

Kayıtlı Üye
insan kendi kaderini kendisi çizer.:D

Herşeyi bilen:''Geleceği Geçmişi...İyiyi Kötüyü...Doğruyu Yanlışı...''bir yaratıcıya sahibiz keza bu yüzden gelecek değişmez.Burada ki birçok kişinin ''gelecek değişir mi?''sorusuna bakış açısı farklıdır.

Bana göre gelecek ''eninde sonunda bütün insanlığın günahlarını ödeyip,cennete olacağı''gelecektir.Lâkin size göre gelecek ''ölüme''kadar olan gelecektir.İşte bu yüzden ''gelecek değişmez''dediğim,daha da ilerisini düşündüğüm içindir.Çünkü herşeyi bilen bir yaratıcı var.Bu yüzden bana göre ''geleceğini insan kendi belirler''demek biraz garip geliyor....;)

peril

Kayıtlı Üye
Herşeyi bilen:''Geleceği Geçmişi...İyiyi Kötüyü...Doğruyu Yanlışı...''bir yaratıcıya sahibiz keza bu yüzden gelecek değişmez.Burada ki birçok kişinin ''gelecek değişir mi?''sorusuna bakış açısı farklıdır.

Bana göre gelecek ''eninde sonunda bütün insanlığın günahlarını ödeyip,cennete olacağı''gelecektir.Lâkin size göre gelecek ''ölüme''kadar olan gelecektir.İşte bu yüzden ''gelecek değişmez''dediğim,daha da ilerisini düşündüğüm içindir.Çünkü herşeyi bilen bir yaratıcı var.Bu yüzden bana göre ''geleceğini insan kendi belirler''demek biraz garip geliyor....;)

heh yanlış biliyorsun her insan basta cennet sonra cehenneme gitmezler tama cogunluk öyle olabilir ama direk cennet veya sonsuz cehennem azabıda vardır bunuda unutmamak gerek ve bunu allah bilebilir evet dogrudur ama insan kendi kaderinide kendisi çizer bunuda unutmamak gerek allah insan ogluna akıl+nefis vermiş ve onu özgür bırakmıs istedigini yapabilir kaderini kendisi çizer..
mesela bir insan cok iyi yilik dolu günahtan kacınır dinine baglı fakat gelecekte sonsuz azap var deyipte cehenneme gitmez veya inanmayan biri yaratıcıya inanmayan küfür eden kutsal kitapları yırtan ve türlü türlü pisligi yapan biri gelecekte sonsuz güzellik var deyipte cennetede gitmaz.:D bilmem anlatabildim mi...

awra

Banlı Kullanıcı
Bence senaryo yazılmıştır daha doğmadan.. Ama akıl azim çalışma ile bu seyirler acısı veya felaketleri daha az noktaya indirilebilir... bazende sıfırlanabilir...Başımıza gelecek felaketler hissettirilmeden şeker tadında gelip geçebilir. Seçimlerimizde önemli.... geleceği bilmek o yüzden cazip geliyor ya insana...Ama imkansız bişiy yok hayatta... Allah izin verdiği sürece her şey olabilir değişir diyorum ben.:lurk5:

johnconstantine

Kayıtlı Üye
heh yanlış biliyorsun her insan basta cennet sonra cehenneme gitmezler tama cogunluk öyle olabilir ama direk cennet veya sonsuz cehennem azabıda vardır bunuda unutmamak gerek ve bunu allah bilebilir evet dogrudur ama insan kendi kaderinide kendisi çizer bunuda unutmamak gerek allah insan ogluna akıl+nefis vermiş ve onu özgür bırakmıs istedigini yapabilir kaderini kendisi çizer..
mesela bir insan cok iyi yilik dolu günahtan kacınır dinine baglı fakat gelecekte sonsuz azap var deyipte cehenneme gitmez veya inanmayan biri yaratıcıya inanmayan küfür eden kutsal kitapları yırtan ve türlü türlü pisligi yapan biri gelecekte sonsuz güzellik var deyipte cennetede gitmaz.:D bilmem anlatabildim mi...

Görüşlerinize saygı duyuyorum....:)

''heh yanlış biliyorsun'' değil aslında,yazımda dediğim gibi ''birçok insanın geleceğe bakış açısı farklıdır'' ;) Sürekli günah işleyen biri zaten işlediği günahların gerçek orcunu ödedikten sonra cenette gidecektir.;)Yani ''eninde sonunda'' günahlarının borcunu ödeyecek...Ve ''ZATEN BİLİNEN BİR GELECEĞİ DEĞİŞTİREMEYİZ''

peril

Kayıtlı Üye
Görüşlerinize saygı duyuyorum....:)

''heh yanlış biliyorsun'' değil aslında,yazımda dediğim gibi ''birçok insanın geleceğe bakış açısı farklıdır'' ;) Sürekli günah işleyen biri zaten işlediği günahların gerçek orcunu ödedikten sonra cenette gidecektir.;)Yani ''eninde sonunda'' günahlarının borcunu ödeyecek...Ve ''ZATEN BİLİNEN BİR GELECEĞİ DEĞİŞTİREMEYİZ''

ben orada sürekli günah işleyen demedim inanmayan ve inanmayan hiç kimse cennete giremiyecektir buda bilinen bir gercektir.:D neyse bende sizin görüş acınıza saygı duyuyorum...

GaZaL

Kayıtlı Üye
İnsanlar geleceğini değiştirebilir kaderini de..Hemde 1 dakikada yapabilir bunu.! dakika içinde alt üst edebilirsiniz hayatını .İnsanın kaderi doğmak ve ölmektir gerisi sana kalmış..:)

trikker

Kayıtlı Üye
su hayatta elimizde ne var ki degistirebildigimiz su andan ve dolayisiyla da gelecekten baska? Gelecek 1 dakika sonrasi mi 1 yil sonrasi mi gorecelidir, fakat esas olan gelecegin devamli suretle degismekte ve gelismekte oldugudur..Bilmedigimiz icin de guzel tarafi budur, herkes icin gelecek bir umuttur..

Hayalet

Kayıtlı Üye
Kaderiniz karar anlarınızda biçimlenir...

Bir tehlikenin önlemini almak, yani Allah tarafından bir şekilde bazı insanlara malum olabilir. Bu bir uyarı, geleceği değiştirmekle alakası yok. Zaten bunun bu şekilde olacağı daha doğmadan yazılmamış mıdır?

Her kararımız, yapacağımız altenatifler karşında yön bulur. Ama bazı durumlar söz konusudur ki bu kaderin değişmez bir parçasıdır.

Örneğin üniversite sınavına girdiniz ve kazandınız, önünüzde seçenekler var. Hangi bölüme, hangi üni. ye gireceksiniz? İşte bu sizin vereceğiniz karardır. Kaderinizi siz şekillendiriyorsunuz. Verdiğiniz bu karar Allah katında zaten yazılıdır. Yüca Allah sizin ne yapacağınızı, hangi kararı vereceğinizi biliyor.

Kaderimizi değiştiremeyeceğimiz başka bir seçenekte, sokakta yürürken kafanıza bir saksı düştü diyelim (Allah korusun) beyin kanaması geçirdiniz. İşte bu durum bizim verdiğimiz karar sayesinde mi biçimlendi? Hayırr...

Aradaki farkı yansıtmaya çalışıyorum.. Kısacası kaderimizi bir ağaca benzetebilrim, değişmez parçası olan büyük ana dallar (bunlara biz etki edemeyiz), ama küçük dalları kendimiz kırıp ya da bağlayarak yön verebiliriz. Kaderimizdeki çizgileri, yani yön vereceklerimiz ve veremeyeceklerimiz olarak...

tarık

Kayıtlı Üye
İnsanlar geleceğini değiştirebilir kaderini de..Hemde 1 dakikada yapabilir bunu.! dakika içinde alt üst edebilirsiniz hayatını .İnsanın kaderi doğmak ve ölmektir gerisi sana kalmış..:)
Sitede aktif olsaydınız deneyimlerinizi bizlerle paylaşsaydınız iyi olurdu.