Geleceği Değiştirmek Mümkün mü?

DarkLife

Kayıtlı Üye
Bir bakıma alfa çizgisinden beta çizgisine geçme olayı gibi düşünebilirsiniz...

asterix

Kayıtlı Üye
Gelecek değiştirilebilir bunun yapılabilmesinin nedeni geleceğin bir olasılıklar kombinasyonu olmasıdır,kesin olan bir şey yoktur paralel bir şekilde bir çok gerçeklik aynı anda vardır seçimimizle geleceği belirleriz bu olasılığı az olan bir geleceği seçersek geleceği değiştirmiş sayılırız.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Benim inancım da imkansız diye bir şey yoktur.. Çünkü O ol der ve olur.. Yeterki sen gonlunce hayirlisini iste. ..

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Gelecek değişmez diyen arkadaşlar eğer öyleyse hayatta bir şeylerin peşinden koşturmak boş değil mi,yani madem ne olacaksa o olacak neden çabalıyoruz?

fox07

Kayıtlı Üye
Önceden yazılanlara ben de katılıyorum. Geleceği bilmek mümkün fakat değiştirmek zor. Örneğin; Birinin öleceğini öğrendik bir şekilde. Ertesi gün yolda trafik kazası geçirip ölecek. Bir şekilde gitmemesini sağladık ve kurtardık. Ölümden kurtardığımız kişiyi o günlük kurtardık fakat ölümü ile ilgili başka bir olası geleceğin oluşmasına sebep olduk. Artık trafik kazası yerine, başka bir ölüm şekli ile gidecektir.

altena

Kayıtlı Üye
Aslında mevcut bilim kurgu roman ve filmleri bu duruma kısmi açıklık getirir vaziyette. Misal geleceğe dönüş filmi bunun en sağlam örneklerinden. Geleceğe Dönüş 2 filmini izlemeyeniniz nadirdir. Biff'in 2015 yılında zaman makinasını çalıp 1955 yılındaki genç haline Almanak'ı verip kazanacak yarışlara oynatarak genç Biff'i resmen zamanına hükmetmiş azılı bir gangster ve güçlü bir el pozisyonuna dönüştürmesi ve Biff'in dünyanın en şanslı adam sayılması, akabinde gelişen bir dizi olaylarla Martin Mcfly ve Doktor 1985'e döndüğünde 1955te Almanaktan sonra oluşacak alternatif gerçeğe ulaşması gibi bir durum önemlidir. Ancak burada olayın kendisi kadar, içinde yaşayan insanların "tek kader"in bu olduğu yönündeki sarsılmaz inancı. Yani dünya kaderiyle oynandığının bilincinde olan tek kişilerin doktor ve mcfly olması, hatta genç biff'in bile bunu bilmemesi.

Buradan şu sonuç çıkar. Gelecekle oynanıp oynanmadığını, biz birinci şahıs olsak bile ayırdedebilecek bilince sahip olduğumuz şüpheli. Zira zamanla oynandığında tek kader sapacak, kendimizi aniden farklı bir dünyada bulacağız. Ve işin ilginci, bir saniye önce bambaşka bir kaderde olmamıza rağmen, değişen çizgi, bize alternatif bir gelecek değil, baştan hazırlanmış bir geçmiş tayin etmiştir. Haliyle gelecekle oynanıp oynanmadığını bilmek, geçmişimizin değiştirilip değiştirilmediğinin bilincinde olmamızla ilgili, ki, yaşadıklarımız kendi bilincimiz ve bilinçaltımızla sınırlı, haricinde bizi belirleyen mekanizmaların bilincinde olmamız ya da olmamamız gaybla ilgilidir. Yani kendi bilincimiz ve bilinçaltımızın ötesine uzanamadıkça, dünyayı filmlerdeki gibi, zamanın dışından gözlemlemedikçe kısacası gaybın mantığını anlamadıkça (ki burada zaman dediğimiz olayın gayba husus, kendi gerçekliğinin dışında tartışılabilir bir kavram olduğunu anlayıveriyoruz) bunun sırrına eremeyiz. Burada tabi bir çıkarımım daha var. O da ego dediğimiz varlığın, Allah ile aramızda bir set oluşturması. Bunu şuna yoruyorum. Biz egoyla hayatımıza yön vermeye çalıştıkça, gaybla ilişkimiz tartışmalı olacaktır.

Göbeğim

Kayıtlı Üye
Yaşam tanrının iradesinin tekil ve kesin bir ifadesiyse, yaşamı ve özgür iradeyi yaratmanın ne anlamı vardı?

hippolyte

Kayıtlı Üye
Gelecek değiştirilebilir bunun yapılabilmesinin nedeni geleceğin bir olasılıklar kombinasyonu olmasıdır,kesin olan bir şey yoktur paralel bir şekilde bir çok gerçeklik aynı anda vardır seçimimizle geleceği belirleriz bu olasılığı az olan bir geleceği seçersek geleceği değiştirmiş sayılırız.

Kesinlikle katılıyorum..Bu inancımdan dolayı ben rüyalarıma çok önem verir ve onlardan korkarım da..Sadece rüyalar değil göz önüne gelen ani flaşlarımda gerçek olmuştur.Ve yaşadığım bir olayı atlatamıyorum,çünkü birinin başına birşey geleceğini onceden anlamama rağmen dargın oldugumuzdan onu aramamıştım.Korkutugm hep başıma gelir.Ama hiç değiştirmeye çalışmamıştım.Şimdiyse değiştirebilirim diye rüyalarımı ve bu flaşları iyi not ediyorum kafama.Ve tabiiki bu çok sıkıntlı bir şey.Daha geçen bir rüyam aynen çıktı mesela.Değiştirmeyi bende deneyeceğim.

brktryk

Kayıtlı Üye
Cok karmaşık ve tehlikeli bi konu bu , geçmişle yada gelecekle bireysel olarak oynamalar yapılsa bile bu değişimler bütün dünyadaki insanlari ve ilişkiler ağını bozar . Buna izin verileceğini sanmıyorum . Zamanın korutuculari elbette vardir

mabedist

Kayıtlı Üye
Cok karmaşık ve tehlikeli bi konu bu , geçmişle yada gelecekle bireysel olarak oynamalar yapılsa bile bu değişimler bütün dünyadaki insanlari ve ilişkiler ağını bozar . Buna izin verileceğini sanmıyorum . Zamanın korutuculari elbette vardir
Allaha şükür zaman lordları var

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Gelecek kaderdir, değiştirdiğimizi sandığımız şey de bir kaderdir.. Yazılan senaryo değişmez sen sadece öyle düşünürsün yanılırsın

Banisteriopsis

Kayıtlı Üye
Gelecek olanı engellemenin tek yolu ölümdür ki o da bir gün gelir. Neyi değiştirdiğimize bağlı diyecem ben.

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bu söylenene göre ne yaparsak yapalım kader olmuyor mu? Mesela ben bir şeyi değiştirdiğimi düşünüyorum ancak bunu değiştirmek bile kaderimde var? Gidebileceğim 2 yol var soldakini seçiyorum ama aslında bilmeden kaderimde soldaki olduğu için seçiyorum? Kendi iradem gibi görünüyor ama aslında kaderde olanı yaşıyorum?

Furking

Kayıtlı Üye
Bu söylenene göre ne yaparsak yapalım kader olmuyor mu? Mesela ben bir şeyi değiştirdiğimi düşünüyorum ancak bunu değiştirmek bile kaderimde var? Gidebileceğim 2 yol var soldakini seçiyorum ama aslında bilmeden kaderimde soldaki olduğu için seçiyorum? Kendi iradem gibi görünüyor ama aslında kaderde olanı yaşıyorum?

Kader gibi görünüp ama aslında kendi iraden olanı yaşıyorsan ?

narsistkedi

Kayıtlı Üye
Olacak olan olur ama insan iradesini kullanarak seçimleriyle bu oluşumu sağlar. Kader denilen şey değişmiyor bence yaşanılan şeyler de, değiştiğini sandığımız şeyler de hayatımızda bir kader oyunu gibi zaten. Sınanıyoruz her zaman her yerde...

Ori

Kayıtlı Üye
Bir arkadaşım şöyle diyor;

Biz aslında neden seçim yaptığımızı zannediyoruz ki? Bize seçim hakkı sunulmamış ki.. İrade veya benzeri bir durum sadece bunun üzerini örtmek için var. Arkasında olanı farketmememiz için yoksa bütün bunların ne anlamı kalır. Dini açıdan herkes beni haksız bulacaktır ama bağımsız baktığımızda aslında herşeyin bir sebebinin olduğunu açıkca görürüz. Bu sebeplerin oluşması için farklı sebepler ve onların oluşması için başka sebepler... Tabi biz buraya gelene kadar seçim yaptığımızı zannederiz veya bunu böyle kabulleniriz. Bu böyle uzar gider. Demem o ki bu benim fikrim ve emin olmamın bir yolu olmasa da ben buna inanıyorum. Aslında biz muhteşemliği ararken ne kadar basit bir döngüye tıkılıp kalmışız kimse farkında değil. Bize herşey muhteşem ve benzersiz görünüyor (böyle görünmek zorunda zaten) ve bu fikirlerimizi, yaşantımızı, bakış açımızı temellendiriyor ama herşeyin bizim yaptığımız sıkıcı işlerden farkı yok. Güzel ve anlamlandıralamaz bir döngü içindeyiz. İnsanların kendi çeşitli inançlarıyla harmanladığı ve bunu örnek göstererek olan biteni kesin bir yargıyla değerlendirmesinden sıkıldım. Artık kendime inanmayı seçtim. Şu da var ki bu da benim inancım.

mabedist

Kayıtlı Üye
Geleceği değiştirmek mümkün olsaydı, o gelecek olmazdı. Çünkü adıyla çelişen bir şekilde, gelmiyor. Gelecek ancak önceden deterministik olarak belliyse gelecek olabilir. Eğer değiştirilmesi mümkünse gelecek belirsizdir yani yoktur.

NoRules

Kayıtlı Üye
[color=darkred:2qe5yejl]Geleceği Değiştirmek Mümkün mü? [/color:2qe5yejl]

Bu mevzu ile alakalı hadiseyi anlatıp yorumu size bırakacağız. Los Angeles tramvaylarında vatmanlık yapan bir Amerikalı, rüyasında tehlikeli bir kavşakta kırmızı renkli bir kamyona çarptığını görür. Kamyon devrilir. Kamyondakiler acı içinde bağırmaya başlarlar. Ertesi sabah Amerikalı vatman işine gider. Rüyasında gördüğü kavşağa geldiğinde yavaşlar, bu sırada karşısına kırmızı renkli bir kamyonet çıkar ve ani bir frenle durur. Kamyondaki kadın acı bir tebessümle vatmana bakar. Bu hadisede yazar soruyu cevapsız gibi bıraksa da geleceği değiştirmenin mümkün olabileceği tezini savunur. Fakat bize göre geleceği değiştirmek mümkün değildir. Çünkü biz geleceği bilmiyoruz.

Çok dikkat çekici bir konu olması bir yana " biz geleceği bilmiyoruz, bu yüzden değiştirmeye de imkanımız yoktur " sözünüz ilgimi çekti ve hoşuma gitti. Rüyalar veya medyumik vizyonlar aracılığıyla bir çok insan geleceğe dair belli belirsiz kesiler, senaryolar görebiliyor. Bir benzerini ben de yaşadım ve bu bağlamda merak ettiğim bir kaç sorucuk var :)

* Eğer ki memnun olacağımız bir şey gördüysek ve değiştirmek istemiyorsak, buna rağmen değişir mi? Yoksa yoğun negatif enerji yayan korkularımız doğrultusunda mı bir değişiklik gösterir? (şahsi görüşüm, kasıtlı bir değişim istemedikçe veya müdahale etmedikçe değişmez.)

* Gördüğümüz şeyi yaşayacak olursak, muhtemelen gülümser ve bize gösterileni anımsarız. Ancak yaşamazsak bunun nedeni, aslında başka bir zaman paraleline ait bir kesit görmemiz olabilir mi? (Multiverse teorisi yani)