Geleceği Değiştirmek Mümkün mü?

damned

Kayıtlı Üye
Ben geleceğin değişken olduğuna inanıyorum. Önümüzde birçok farklı yol ve alternatif var. Seçimlerimizle biz şekillendiriyoruz geleceğimizi. Aksi halde Allah insana neden özgür irade versin ki...

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ölüm özgür irademizden bağımsızdır bizden bir karşlılık almadan bize hayat veren dilediği zaman o hayatı alır.

Bir ayette buyrulur ki ​siz evinizde oturuyor olsanız bile gene de öleceğiniz yere varırsınız.

damned

Kayıtlı Üye
Ölüm özgür irademizden bağımsızdır bizden bir karşlılık almadan bize hayat veren dilediği zaman o hayatı alır.

Bir ayette buyrulur ki ​siz evinizde oturuyor olsanız bile gene de öleceğiniz yere varırsınız.

Yani ölüm konusu dışında geleceğimizi seçimlerimiz belirler mi?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Yani ölüm konusu dışında geleceğimizi seçimlerimiz belirler mi?
Karışık bir konu bir değişir kader var birde değişmez.Biz amacımıza niyetimize göre seçimler yaparız kaderimizde o niyetimize amacımıza göre şekillenir.
Sanırım müslümansınız o yüzden konuya islami olarak şöyle cevap vereyim iki ayet var

1- Biz her kulun kaderini kendi seçimine bağlı kıldık

2-Siz hangi yolu seçerseniz biz o yolu size kolaylaştırırız

Bir rivayette aktarayım.Halife ömer zamanında biryerde salgın varmış ömer o yere girmemiş başka yere yönelmiş bir alim ömere demiş ki ey ömer Allahın kaderinden mi kaçıyorsun ? Ömerde cevaben şöyle demiş Allahın bir kaderinden başka bir kaderine kaçıyorum.

Hem mutlak kader var hemde bizim seçimlerimize bağlanmış kader var.
Bir laf var insanı ölümden eceli korur.Bu laf çok doğrudur 7.kattan bebeğiyle atlayan kadın parçalandığı halde bebeğe birşey olmayan haberler buna bir örnektir.

damned

Kayıtlı Üye
Karışık bir konu bir değişir kader var birde değişmez.Biz amacımıza niyetimize göre seçimler yaparız kaderimizde o niyetimize amacımıza göre şekillenir.
Sanırım müslümansınız o yüzden konuya islami olarak şöyle cevap vereyim iki ayet var

1- Biz her kulun kaderini kendi seçimine bağlı kıldık

2-Siz hangi yolu seçerseniz biz o yolu size kolaylaştırırız

Bir rivayette aktarayım.Halife ömer zamanında biryerde salgın varmış ömer o yere girmemiş başka yere yönelmiş bir alim ömere demiş ki ey ömer Allahın kaderinden mi kaçıyorsun ? Ömerde cevaben şöyle demiş Allahın bir kaderinden başka bir kaderine kaçıyorum.

Hem mutlak kader var hemde bizim seçimlerimize bağlanmış kader var.
Bir laf var insanı ölümden eceli korur.Bu laf çok doğrudur 7.kattan bebeğiyle atlayan kadın parçalandığı halde bebeğe birşey olmayan haberler buna bir örnektir.

Hiçbir soru işaretine yer bırakmayacak şekilde en net cevap bu sanırım. Çok teşekkürler:)

zodi

Kayıtlı Üye
kendi inancıma göre konuşuyorum, dinimiz şartlarında sadece kadere inanmak değil kadere ve kazaya inanmak vardır, yani kader bellidir kaza ise insanın yaptıklarıdır. hemen bi örnek veriyorum; isteseydim bu yorumu buraya atmazdım bu kazadır, yada işe gitmeyebilirim, buda kazadır, insanlar robot değil Rabbimiz insanlara sorumluluk verdi duygu düşünce bilinç akıl verdi, insanin nefsi aklı yaptıkları yapacakları kazadır, kader ise bütün bu olmuşlar ve olacaklardır, zaten kaza olmasaydı yani insan hür iradeye sahip olmasaydı cennet ile cehennemin ne anlamı olurdu ki ? yani anlatmak istediğim olgu, kader değiştirelemez lakin kaza değiştirilebilir, örneğin büyü yaparak değiştirilmiyor mu ? en basitinden bir insanı başka bir insana aşık etmek, örnek vermek gerekirse ben bir kızı kendime aşık ettim diyelim o kızın geleceği baştan sona değişir. bence geleceği değiştirmek mümkündür, zaten insan geleceği değiştirdiği vakit kaderi değiştirmiş olmaz, kazayı değiştirmiş olur.

pinkstar73

Kayıtlı Üye
Gelecekte geçmişte değişkendir ama zamanın içinde oldumuzdan dolayı biz onu düz bir yol sanarız gecmiş yaşanmış bitmiştir gelecek ise yaşanmamıştır bizim algımız budur aslında algımızı değiştisek daha kolay anlarız 1 yıl önce yaşayan bir insan için içinde bulunduğumuz zaman gelecektir daha yaşanmamıştır 1yıl sonra yaşayan bir kişi için içinde bulunduğumuz zaman geçmiştir yaşanmış ve bitmiştir ozaman biz nasıl oluyoruz? Cevap An .farkedilebilir zamanın en küçük parcası an geçmişle geleceğin birleşdiği yerdir 1yıl önce yaşayan bir kişi için biz zamanın olasılıklarıyız her hangi bir olasığı seçebilir bizi seçmeyebilir ama bizim olasılığımız yinede devam eder çünkü zaman değişkendir ve buda bizim olasılımızı bir paralel evrene dönüştürür . Şu ana kadar geçmiş zaman kim bilir kaç kere değişti ama biz değiştirilmeden önceki halini hatırlamayız çünkü o geçmiştir ne yaşandıysa onu hatırlarız bu geçmiş değiştirilsede bizim bunu asla bilemiyeceğimizi gösterir tabi bu gelecek içinde geçerli çünkü geleceği oluşturan geçmiştir. Her an geçmiştir . Her an gelecektir peki geleceği bilirsek değiştirebilirmyiz 2 teori var evet geleceği bilirsek geleceği değiştirip olayların olmasını engelleriz yada geleceği bildiğimiz için olaylar olmak ister değişmek istemez geleceği bildimiz için o olay olacaktır . Bence 2side doğru çünkü olay inançta biter. Geleceğin değiştirilebilecene inanırsanız değişir inanmazsanız değişmez tüm olay siz ve sizin bakış açınızda saklıdır.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Şu kader konusu ne karışık bir mevzu.Ben kendi adıma bu konuda çelişkideyim.Gelecek değişirmi değışmezmi gelgitlerim var,değişen düşüncelerim var.Her ikisininde hem doğru hem yanlış gelen tarafları var,bilemiyorum.Tabi doğum ölüm bunlar değişmez,bunlar dışında hayat akışı içindeki kadere dair emin değilim.

teknik67

Kayıtlı Üye
kader değişmez ama şiddeti azaltılabilir, yada şiddeti ortadan kaldırılabilir.şöyle düşünelim uzaktan bir taş üstünüze geliyor siz farkında değilsiniz,taş size çarparsa hayatınıza kast edebilir,fakat siz sürekli hayır işi yaparsınız, mahallenin kedilerini köpeklerini beslersiniz,yoksulu doyurursunuz ,okul , hastane yaptırısınız .tabii yinede bu hayır işleri kaderinizde varsa yaparsınız bunun neticesinde taş tam üstünüze gelse bile o taşın önüne bir engel çıkar ve size çarpmaz o engele çarpar,yani siz o taşın üstünüze gelmesini değiştiremezsiniz fakat önüne engel çıkartabilirsiniz,bu engelin çıkmasıda yine kaderinizde olan bir iyilik yapmanızdan dolayıdır.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
kader değişmez ama şiddeti azaltılabilir, yada şiddeti ortadan kaldırılabilir.şöyle düşünelim uzaktan bir taş üstünüze geliyor siz farkında değilsiniz,taş size çarparsa hayatınıza kast edebilir,fakat siz sürekli hayır işi yaparsınız, mahallenin kedilerini köpeklerini beslersiniz,yoksulu doyurursunuz ,okul , hastane yaptırısınız .tabii yinede bu hayır işleri kaderinizde varsa yaparsınız bunun neticesinde taş tam üstünüze gelse bile o taşın önüne bir engel çıkar ve size çarpmaz o engele çarpar,yani siz o taşın üstünüze gelmesini değiştiremezsiniz fakat önüne engel çıkartabilirsiniz,bu engelin çıkmasıda yine kaderinizde olan bir iyilik yapmanızdan dolayıdır.
Doğrudur,sadaka ve dua kaderi değiştirir ya da dediğiniz gibi şiddeti azaltabilir.Hayır yapmakta buna dahil.

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı
Gelecek hem değişir hem değişmez. Durugörü yeteneğine sahip biri olarak nasıl öleceğimi biliyorum. Şu ana kadar belki 10 defa görmüşümdür nasıl öleceğimi. İlginç kısım ise bunu değiştiremiyorum. Aldığım kararlarla değiitirmeye çalıştım. Değişen tek şey ortam, ortamdaki insanlar. Ama mesela zaman dilimi, hava, ölüm şeklim hiç değişmedi. Yani kaderimde olan bir şey hem değişti hem değişmedi. Tabi sizin bakış açınıza bağlı.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Gelecek değişmez sadece yönünde sapmalar olur ancak varacağı noktaya programlanmış bir füze gibi yine o noktaya varır.

Airborne

Kayıtlı Üye
Gelecek hem degisebilir hem degismeyebilir. Bunu islami acidan bakacak olursak, iki türlü kader vardir. Biri kesinlikle degismez. Ne zaman, dogacaginiz, kiminle evleneceginiz, ne zaman öleceginiz. Ölümü geciktiren tek amel sadakadir. Bunu da unutmamali.
Diger kadere gelince, bu insanlarin mutlak iradesine birakilmistir. Önceden belli ama yapilan amellere göre degisebilir. Bu degisimi de gerek dua ile gerek farkli ilham yollariyla saglariz. Büyük din alimlerinin icinden cikamadigi konulardan biridir kader. Bu sebepten dolayi bazi seyleri oldugu gibi kabul etmek gerekir.

Ogrtmen21

Kayıtlı Üye
İş
Lise Öğretmeni
Bakın arkadaşlar geleceği değiştirmek mümkündür. Fakat herkesin sorduğu soru şu? Geleceği değiştirebilmek için geçmişe mi gitmek gerekir? Evet. Geçmişinizde oynamalar yapmalısınız ki bulunduğunuz konumdan geleceğe gittiğinizde istediğiniz değişimleri yapabilesiniz. Geleceğe gidebilmenin günümüze ulaşan 3 yolu vardır. En garantili yolu psişik yani benim gibi bir insanın gücünden faydalanarak bedenen,madde halinde gitmek... Diğer bir yolu medyumun soyutsal,düşüncesel olarak sizi geleceğe gönderebilmesi, diğer bir son yolu da kişinin dejavu olayını gerçeğe dönüştürmesi... Kadim Din zamanında büyü oldukça yaygındı ve insanlar kendilerini gizlemek zorunda değillerdi. Fakat Kadim Din Kral Arthur'un babası Uther tarafından yok edildikten sonra tüm özel yetenekli insanlar, büyü yapabilenler ve büyüye ilgi duyanlar sessizliğe ve karanlığa çekilmeye başladılar... İyiliğin kendilerine zarar getirdiğini ve karanlığın bir çıkış kapısı olabileceğini düşündüler ve sahip oldukları güçleri kötüye kullandılar. O dönemde ki insanlar geçmişe ve geleceğe gelerek bir çok olayın seyrini değiştirdi. I. Dünya Savaşı, II. Dünya Savaşı, Talas Savaşı(751) vb gibi... Bizim zamanımızda geleceğe gidebilmek mümkün fakat gelecekteki olayları değiştirebilmek sadece özel yetenekli(psişik) bir insanın yapabileceği durumdur. Normal insanlar geleceğe herhangi bir şekilde gitmeyi başarsalar bile sadece izleyici konumda olurlar, ama psişik birisi yani benim gibi olan arkadaşlarım geleceğe ya da geçmişe gittiklerinde madde olarak diğer insanlara gözükebilir ve olayların o anki seyrini değiştirebilirler. Tabii ki de bunu yapabilmek için yeteneğinizin ve gücünüzün oldukça büyük olması gerekmektedir. Ya köklü bir yeteğene sahip olmanız gerekmekte ya da yeteneğinizin büyük bir güce bağlı olması gerekmektedir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Gelecek değişmez sadece yönünde sapmalar olur ancak varacağı noktaya programlanmış bir füze gibi yine o noktaya varır.
Kararsızlıklarım sonucunda benimde kararım bu yönde.Sağdan ya da soldan gidebilirsiniz ,geri dönüp baştan alabilir tekrar tekrar deneyip,yolu değiştirebilirsiniz.Farketmez.Çıkış kaderdeki tek anayoladır.

Sheriff

Kayıtlı Üye
İş
President of Big PimP AÅž
Haberci rüyalar haricinde; Sadece dua ve düşünce ile (çekim yasası) ile istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz, öbür türlüsünün mümkün olacağını sanmıyorum. Çünkü insan geleceği bilemez sadece tahmin sahibi olur ve ona göre yukarıda dediğim 2 şeyi uygulayabilir. Ama sonuçta Allah her türlü kaderimizin sonunu bildiği için kader değişmez deriz, ama kaderimizin sonunu kendimizin hazırladığını bilmez çoğu insan.

MehmeD

Kayıtlı Üye
Kısa ve öz dönüş O'na dır. islamda bunu böyle açıklarız. Nereye giderseniz gidin aynı sona çıkarsınız. Geleceği değiştirirsiniz bu sizin kaderinizdir, bir zamana kadar öyle yaşayıp, bir yerden sonra bunları yaşayacaksınızdır. Tedbir alırsınız, takdir olur. Yürünen yolda girilen sokak değişirse, varılacak sonda değişir.

Ori

Kayıtlı Üye
Geleceğimizin değişebileceğine inanmıyorum.

fransula

Kayıtlı Üye
Her seçim geleceğin değişik kapılarını açan bir anahtardır, kader vardır evet fakat o kadere gitme yolunu kendimiz seçeriz. Büyük ve önemli yazılar bellidir yaşamlarımızda, doğum, evlilik, ölüm gibi... Bunlara giden yolu nasıl yürüyeceğimiz akıl ve mantık çerçevesinde yine bizlere bağlıdır.

DarkLife

Kayıtlı Üye
Geleceği farklı farklı yollara giden ip kuşakları gibi düşünmeniz lazım veya 1 denklem gibi düşünmeniz lazım mesela o tırın size çarpmasından kaçtınız diyelim kullandıgınız yol (ip kuşak değişecektir) buda elbetki geleceği etkileyecek ve tırın belkide başkasına çarpmasına sebeb olacaksınız ve bu sebeb sonuç ilişkisi gene gittiginiz ip kuşağı değiştirecektir :)