fikrinize ihtiyacim var karar veremiyorum

ebru83

Kayıtlı Üye
İş
Mimar
Arkadaslar ben almanyada yasiyorum. Burda dogdum burda büyüdüm. Simdiye kadar Türkiyeyi sadece tatillerden taniyorum. Türkiyede oldugumda kendimi cok huzurlu ve sakin hissediyorum. Suan hayatimda mecburen kararlar vermem gerekiyor. Ben bir bucuk senelik evliyim ve bosaniyoruz. Benim hislerim esime karsi bitmedi, bitürlü beynimden ve kalbimden atamiyorum. Evlilik kesin esim tarafindan bitti. Sebepleri cok ama kisasi beni sevmiyor. Ben bunlari kabullendim ama acisi bitmiyorum. Hayatimda hicbirsey yapmiyorum. En önemlisi calismiyorum. Icimden birsey yapmak gelmiyoru, dogrusu yeni yeni kendimi biraz iyi hissediyorum. Suan karar vermem gerekiyor. Benim iki arkadasim Istanbulda yasiyor. Bir arkadasim burda ama oda kesin dönecek. Ben burdan yasadigim sehirden, anilardan kacmak istiyorum. Istanbulda yasayabilirmiyim diye düsünüyorum. Mimarim orda is bulabilirim. Ama Istanbulada akrabam veya ailemden kimse yok. Size sorum Istanbulda bir bayan yalniz basina yasamasi nasil olur. Burdan kurtulmak istiyorum beynim evet git savas ve basar diyor ama icimdeki o his hayir diyor. Icim bunaliyor karar veremiyorum. Lütfen fikirlerinizi yazarmisiniz.

kurtyıldızı

Kayıtlı Üye
Evvela geçmiş olsun.Zaman zaman Avrupa ya gezmeye,tatile gidiyorum.Akrabalarımın çoğu orda.Sizin durumunuz,benim kuzenimin durumuna benziyor.Almanya da üniversiteyi bitirip evlendi ama anlaşamadılar,biraz uzaklaşmak için İstanbul a geldi,YAPAMADI.Eskiden İstanbul nasıldı tam hatırlayamıyorum ama bugünlerde çok karışık,Almanya şartlarından biraz daha farklı olabilir.Bilhassa da yalnız başınıza ASLA olmaz.

ebru83

Kayıtlı Üye
İş
Mimar
Cevabiniz icin tesekür ederim. Bende biliyorum cok zor ama isde bu kacip gitme ve unutma isteyi. Burda bir türk olarak is bulmada cok zor oldu. Bosuna okumus olunuyor. Yabancilara özellikle müslümanlara karsi düsmanlik büyüyor.

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
Geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla şu anda kaçma isteğiyle İstanbul a gelmeyi düşünüyorsunuz. Ben İstanbul'da yalnız yaşayan bir bayanım. Ekonomik olarak zorlanabilirsiniz. Girip çıktığınız ortamlara, oturup kalktığınız insanlara dikkat ederseniz güvenlik konusunda da bir sorun yaşamazsınız. Ama hatıralarınız sizin içinizdedir. Siz onları bırakmazsanız sizinle birlikte buraya da gelirler. Zaten zor bir süreç yaşıyorsunuz. Bence boşanmayla ilgili zor sürecinizi atlattıktan sonra düşünün ülke değişikliğini. Çünkü ülke değişikliği mahalle değişikliğine benzemez. Kendinizi hazır hissettiğinizde ve belli bağlantı ve amaçlarınız olduğunda bu amaçlar için yapın. Arkadaşlarınızdan destek alabilecekseniz şimdi de gelebilirsiniz. Ufak tefek bir şeylerle başlayın. Ama mutlaka alışana kadar birilerinden destek alın. Biz neyi yaşamayı seçersek onu yaşarız. Bu soruları soruyorsanız hakikaten ciddi kaygılarınız var demek ki. Yani İstanbula geldiğinizde yeni bir hayata başlamanın sevinciyle değil yapabilir miyim kaygısıyla geleceksiniz.

ebru83

Kayıtlı Üye
İş
Mimar
Evet haklisiniz suan o karari versem o kaygiyla olacak. Suan zaten her verdigim karar bu sekil olacak. Bir iki haftaligina izin amacli (kendimi kandiriyorum) istanbula gelip ne hissediyime bakmak istiyorum.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Siz Türkiye'nin örf, adet, geleneklerine alışabilecek misiniz?
İstanbul'da laf atan erkeklere, tacizlere ve maddi manevi başınıza geleceklere
hazırlıklı mısınız? Türkiye'ye gelmeyin derim ben. Taş yerinde ağırdır.

Benimde ilerde İstanbulda yaşama ihtimali var.
İnanın ben bile büyük şehir diye korkuyorum.

Şu ihtimali de düşünün; bu insanlar size pek de sahip çıkmaz.
Yarın birgün sizi kapının önüne koyabilirler;
eve yabancı erkek getirebilirler.
Arkadaşın ipiyle kuyuya inilmez bu zamanda.
Ya da bunu yapacaksanız da herşeyi göze alın.
Başınıza birşey gelir diye; bir korku oldu bende.

Not: Benim İstanbul olayım kesin olsaydı veya şuan orada yaşasadım
ben size bir kardeş olurdum. Ama malesef benimki de kesin değil.

ebru83

Kayıtlı Üye
İş
Mimar
Cok sagol Dream Duality. Benimde aklimdan hep bu düsünceler geciyor ama hep kendime abartma cok fazla filim izliyorsun diyorum. Ama bu düsünceler gercek olursa simdi oldugundanda beter durumlara düsebilirim. Beterin beteri var tabiki. Benim almanyada büyüyüp istanbula yerlesen arkadasimla konustum. Onun dedigi bizlerin biraz saf oldugumuz. Herkezi iyi niyetli görmemiz. Gercektende ben öyle bir insanim. Icimdeki tüm alarmlar calsada. Bu insandan sana zarar gelecek desede, ben hep insanlarin kötü niyetli olacaklarina inanmak istemiyorum. Benim hislerim cok kuvetli ama malesef hislerimi dinlemeyi ögrenemedim. Benim Istanbulu ciddi anlamda düsünmemin en önemli sebei, mimar olarak (yabanci sirketlerde) sansim burdan daha iyi olmasi. Kendimi günde 14 saat isime adayip olanlari hislerimi unutmak istiyorum. Beni tek yikan tüm fallarda bosanmiyacagimiz cikmisti. Yildiznamede kaderim oldugu degismez oldugu cikmisti. Hep icimde bir umut var. Inanirmisiniz bunu etrafimdaki insanlara söyliyemiyorum ama burda yazabiliyorum, ben bosansakta yeniden basliyacagini hissediyorum. Büyüyle bukadar benden uzatti esimi. Büyü bozuldu ama yok sevemiyor artik...Ama bu icimdeki umut beni öldürüyor. Sadece bu umuttan kurtulmak icin burdan kacmak onu birdaha görmemek icin istiyorum kacmayi.

fthbl

Kayıtlı Üye
Bence kocanız bile olsa hayatınızı tamamen tek bir insana göre yönlendirmeyin.
İstanbul olayına gelince...İstanbul son göçlerden sonra kocaman bir köy oldu.Köy oldu olmasına ama insanı artık o eski saf temiz kalpli köylü insanı dil.
Ben avrupada bulunmadım ama genellikle yazları Bodrum da geçiririm.Bodrum da gördüğüm kadarıyla avrupalıların hemen hepsi belli bir kültür düzeyine sahip medeni insanlar.Bunca yıl avrupada yaşadıktan istanbul un varoşlarında pek mutlu olabileceğini zannetmiyorum.Eğer ki güzel bir iş bulabilirsen ve nezih bi semtde oturursan o zaman mutlu olabilirsin diye düşünüyorum.Eğer imkanın varsa 1-2 aylığına gel İstanbul a iş ara,ona göre karar vermen daha kolaylaşır.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Almanya'dan Türkiye'ye kesin dönüs yapmis biri olarak memleketinize gitmenizi öneririm. Ailenizin yaninda bir süre kaldiktan , buradaki hayata alistiktan sonra gidin nereye gitmek istiyorsaniz. :)

Astralll

Banlı Kullanıcı
Öncelikle akrabanız olanların yönlendirmesiyle bir yerde yaşamanızı öneririm... Birinci derece yakınlarınızın tanıdıkları yada arkadaşları da olablir. Bunlar olmuyorsa mecburen arkadaşlarınızla bir şey yapmayı düşüneceksiniz.... Arkadaşlarınızın arasında da aile bagları kuvvetli olanları tercih etmeniz sizin için daha saglıklı olucaktır...
İstanbul konusunda ise fazla çekinmeyin, artık eskisi gibi degil, koca bir metropol, yol kesen eşkiyalık yapanlar mazide kaldı... Tabi bir bayansanız eger saatinizi, geçiceginiz yolları bildiginizi varsayıyorum... Ve genel manada Anadolu yakasını tercih etmenizi öneririm özellikle içerenköy tarafları daha steril ve nispeten daha ucuzdur...

tahita

Kayıtlı Üye
İstanbul'un koca bir metropol olduğunda hemfikirim. Lakin arkadaşımızın İstanbul'da hiç bir desteği yok, tek başına olacak. Bu durumda ne gezeceği ne de geçeceği yer hakkında bilgisi yok. "Başka İstanbul yok" sözünü göz önüne alalım. Her metropolün her yerinde başınıza her hangi bir şey gelebilir. Tabi bu demek eğildir ki herkesin başına bir olay gelmiştir. Tabiki huzur içinde de yaşanabilir ama tanımak/bilmek şartıyla. Tek başına gidilip yerleşip yaşanacak bir yer değil. Herkesi kendi gibi bilen için tavsiye etmem.Hele ki bir kadın için hiç. İstanbul'daki arkadaşlarım artık bıktılar davet etmiyorlar. Birkaç ay Acıbadem'de kalmıştım. Kararım, mecbur olmadıkça İstanbul'a adım atmamak oldu. O durumda işimi hemen bitirir ve en kısa zamanda terkederim şehri, kalabalığını,trafiğini... ve saire. Gerisini söylemeyeyim. Ayrıca size rehberlik edecek tanıdığınız, güvendiğiniz biri yoksa ortam bakmak, durum değerlendirmek, kafa dinlemek için de İstanbul'a gitmenizi tavsiye etmem. Unutmayın; Burası sizin için tamamen yabancı bir ülke gibi. Ne adres, yol; Ne de birini tanıyorsunuz. Yukarıda ki cevaplar arasında çok güzel öneriler var. Göz önünde bulundurun. Bence akrabalarınızın yanına, yakınında olmanız oldukça makul. Sıkıntılarınıza gelince; Zaman her şeyi çözecek ve açıklayıp gösterecektir. Allah yardımcınız olsun.

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Arkadasim bende senin gibi almanyada dogup büyüdüm,ve bütün ailem istanbulda,Bence bir süreligine gitmeni tavsiye ederim ama sadece 1 veya 2 haftaligina.bir bak bakalim,insanlari tanimaya calis.istanbul öyle bir yerki,bazi yerleri cok güzel.sana ben ataköy veya floryayi tavsiye ederim.oralarda yalnizda yasasan kimse laf etmez,laf atmaz,her büyük sehirde oldugu gibi cevre cok önemli.,Bu almanya icinde gecerli.iyi cevren olursa yükselir.kötü cevre olursa batirir insani.ich wuenche dir alles alles gute,machs gut gell.:nopity:inaniyorum ki,dogru karari verirsin,sevgiyle kal,Durumuna cok üzüldüm:nopity:

Salick

Kayıtlı Üye
Oncelikle iyi dileklerim ve dualarim sizinle... Baska bir yere kacmak kolay ama insan kendinden ve hissettiklerinden kacamiyor, dusunce bicimini ve bakis acini degistirebilirsen zaten dunyan degisir. Oglum genc yasinda baska bir yerde yasamaya karar verdi, anne olarak kararina saygi duydum , destekledim . Ama bir oneri sundum, biletini ve bir aylik masrafini karsilayacagimi ve gitmek istedigi yerde deneme suresi gecirmesini istedim. 6 hafta kaldi ve geldi. Butun arti ve eksileri dusundu, gidecegi yerde cok zorluk cekeceginin bilincinde olarak kesin kararini verdi, 3 hafta sonra tasiniyor, yeni bir hayata, sifirdan baslamak uzere... Ben once bir deneme suresi gecirmenizi oneririm, sonra yasadiginiz yere donup ,kiyaslamalarinizi yapin... Hayat risk almaya deger.. Hakkinizda vereceginiz kararin en hayirlisi olmasi dilegiyle..... Sevgiyle...

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
Bence kocanız bile olsa hayatınızı tamamen tek bir insana göre yönlendirmeyin.
İstanbul olayına gelince...İstanbul son göçlerden sonra kocaman bir köy oldu.Köy oldu olmasına ama insanı artık o eski saf temiz kalpli köylü insanı dil.
Ben avrupada bulunmadım ama genellikle yazları Bodrum da geçiririm.Bodrum da gördüğüm kadarıyla avrupalıların hemen hepsi belli bir kültür düzeyine sahip medeni insanlar.Bunca yıl avrupada yaşadıktan istanbul un varoşlarında pek mutlu olabileceğini zannetmiyorum.Eğer ki güzel bir iş bulabilirsen ve nezih bi semtde oturursan o zaman mutlu olabilirsin diye düşünüyorum.Eğer imkanın varsa 1-2 aylığına gel İstanbul a iş ara,ona göre karar vermen daha kolaylaşır.

Avrupa'nın şehirlisi hep bizden medeni köylüsü de hep bizimkinden daha temiz kalplidir ya. Arkadaşlar Avrupa'da yok mu hırsız, gaspçı, tecavüzcü, kötü kalpli, medeniyetsiz, varoş? Var. Bırakalım artık kendimizi kendi insanımızı aşağılamayı.

Ebru 83 senin meselen İstanbul mu, Paris mi, Almanya mı değil ki. Sen bugüne kadar fallara yıldızlara inanmışsın. Ama şu anki realite çok farklı. Bugüne kadar inandıklarını bırakmakla ilgili bir mesele. Sen bugüne kadar evliliğindeki olumsuzlukları büyüye bağlamışsın mücadele etmişsin. Büyü çözülmüş ama seni hala sevmiyormuş. Bu böyleyse gözünü kırpma boşan. Hiç ısrar etme bence. Mücadele de etme etmişsin zaten edeceğin kadar. Bundan sonra kendin için mücedele et. İster Almanya'da ister İstanbul'da. Vasıfsız biri değilsin mimarsın. Güzel ama okunması zor bir bölüm sen okumuş bitirmişsin. Hayatla ilgili bazı zorluklar her yerde var. Ama başa çıkacak güçtesin bence. Biraz kendine güven. Olmadığı başa çıkamadığın yerde başka bir şeyi tercih edersin. Ne var korkacak bu kadar kaygılanacak? Dünyanın sonu mu ki olur :))

arzuhal

Kayıtlı Üye
İş
su an evdeyim maalesef
Avrupa'nın şehirlisi hep bizden medeni köylüsü de hep bizimkinden daha temiz kalplidir ya. Arkadaşlar Avrupa'da yok mu hırsız, gaspçı, tecavüzcü, kötü kalpli, medeniyetsiz, varoş? Var. Bırakalım artık kendimizi kendi insanımızı aşağılamayı.

Ebru 83 senin meselen İstanbul mu, Paris mi, Almanya mı değil ki. Sen bugüne kadar fallara yıldızlara inanmışsın. Ama şu anki realite çok farklı. Bugüne kadar inandıklarını bırakmakla ilgili bir mesele. Sen bugüne kadar evliliğindeki olumsuzlukları büyüye bağlamışsın mücadele etmişsin. Büyü çözülmüş ama seni hala sevmiyormuş. Bu böyleyse gözünü kırpma boşan. Hiç ısrar etme bence. Mücadele de etme etmişsin zaten edeceğin kadar. Bundan sonra kendin için mücedele et. İster Almanya'da ister İstanbul'da. Vasıfsız biri değilsin mimarsın. Güzel ama okunması zor bir bölüm sen okumuş bitirmişsin. Hayatla ilgili bazı zorluklar her yerde var. Ama başa çıkacak güçtesin bence. Biraz kendine güven. Olmadığı başa çıkamadığın yerde başka bir şeyi tercih edersin. Ne var korkacak bu kadar kaygılanacak? Dünyanın sonu mu ki olur :))

Degerli edna,bende avrupada yasayan bir insanim,yukaridada yazdigim gibi.Neresi olursa olsun hic önemli degil.önemli olan cevredir degerli arkadasim.Bunu hic bir zaman unutmamak gerek.biz avrupada yasayanlar olarak kendi insanimiza ve yurdumuza karsi icimizde inanilmasi zor bir özlem ve hasret vardir.Bizim vatanimiz özlemini duydugumuz anamizdir.Basimiz daraldiginda ona sarilip hickira hickira icimizden aglamak gelir.Senin yaptigin yorum beni cok üzdü,olurmu öyle sey???bizim insanimiz gibi güzel insanlar dünyada yok,Arkadasimiz burada bizlere derdini anlatmis elbette kendi kararini kendisi verecek.Insallah hayirli bir karar olur.Bizim ona yaptigi seyler yüzünden sitem etmemiz hic güzel bir davranis degil.bizim moral vermemiz gerek.Ne yapmissa yapmis,olmamis o zaman bizlerde bundan ders almamiz lazim degilmi?? Beni lütfen yanlis anlama,niyetim asla seni elestirmek veya kirmak degil.Hersey gönlünce olsun arkadasim:nopity:

ebru83

Kayıtlı Üye
İş
Mimar
Hepinizin cevaplari icin cok tesekür ederim. Haklisiniz bu karari kendim vermem gerekiyor. Ben aslinda bosanmis ve yanliz yasamanin zorluklarini merak ediyordum türkiyede. Ben kendimi bildigim sürece tüm dünyada yasiyabilirim. Sevgili Arzuhal kendi vataninda yasama istegi benim icin ne demek oldugunu anliyabiliyor. Biraz Zamana ihtiyacim var. Hayat beni bir yerlere sürüklüyecek umarim bu yalnizlik olmaz...

Keira

Moderator
Keşke her şey filmlerdeki gibi olsa da sana git yaşa diyebilsek. İstanbul büyük bir şehir ve açıkcası Türkiye'de bir insanın tek başına geçinebileceği bir iş bulması zor. Üstelik gelir gelmez.. Ayrıca anladığım kadarıyla sana destek olabilecek birileri de yok. Yanlış anlama ama arkadaşlık, dostluk yeri geldiği zaman özellikle maddi konulara dayandığı zaman anında bitebiliyor. Ben arkadaşlarına güvenme demiyorum ama körü körüne bağlanma onlara.. Yine de karar senin, hayat senin hayatın. Biz sadece olaya dışarıdan bakarak düşüncelerimizi söyleyebiliriz. Kendi hayatıma dair bir örnek vereyim yıllardır ailemden ayrı yaşıyorum, öğrencilik hayatımda ailem bütün maddi ihtiyaçlarımızı karşıladı fazlasıyla. Üniversiteyi okuduğum şehirde iş bularak kaldım. İki yıldır çalışıyorum, kazandığımla geçinmeye çalışıyorum ki benim yaşadığım şehir İstanbul'a göre daha ucuz sayılabilen bir şehir, İzmir. Ailem hala bana maddi destekte bulunuyor, onlardan yardım alıyorum. Tek başına geçinmek kolay değil, bana destek veren bir ailem olduğu halde yoruldum bu yaşamdan yanlarına geri dönüyorum. Sanırım anlatmak istediğimi anladın, karar sana ait..

canmert196

Kayıtlı Üye
Cok sagol Dream Duality. Benimde aklimdan hep bu düsünceler geciyor ama hep kendime abartma cok fazla filim izliyorsun diyorum. Ama bu düsünceler gercek olursa simdi oldugundanda beter durumlara düsebilirim. Beterin beteri var tabiki. Benim almanyada büyüyüp istanbula yerlesen arkadasimla konustum. Onun dedigi bizlerin biraz saf oldugumuz. Herkezi iyi niyetli görmemiz. Gercektende ben öyle bir insanim. Icimdeki tüm alarmlar calsada. Bu insandan sana zarar gelecek desede, ben hep insanlarin kötü niyetli olacaklarina inanmak istemiyorum. Benim hislerim cok kuvetli ama malesef hislerimi dinlemeyi ögrenemedim. Benim Istanbulu ciddi anlamda düsünmemin en önemli sebei, mimar olarak (yabanci sirketlerde) sansim burdan daha iyi olmasi. Kendimi günde 14 saat isime adayip olanlari hislerimi unutmak istiyorum. Beni tek yikan tüm fallarda bosanmiyacagimiz cikmisti. Yildiznamede kaderim oldugu degismez oldugu cikmisti. Hep icimde bir umut var. Inanirmisiniz bunu etrafimdaki insanlara söyliyemiyorum ama burda yazabiliyorum, ben bosansakta yeniden basliyacagini hissediyorum. Büyüyle bukadar benden uzatti esimi. Büyü bozuldu ama yok sevemiyor artik...Ama bu icimdeki umut beni öldürüyor. Sadece bu umuttan kurtulmak icin burdan kacmak onu birdaha görmemek icin istiyorum kacmayi.

en dogru cevabi size biz veremeyiz bunun icin rehber inize danismanizi tavsiye ederim medatif konumundayken evrene sorun istanbula gitmem hayir li mi diye size ya sembollerle yada icinize doganla bilgi gelecektir sembol gelirse direk cizin :)yorumlamak icin iyice bakip ona odaklanin hissedeceksinizdir :)

ebru83

Kayıtlı Üye
İş
Mimar
en dogru cevabi size biz veremeyiz bunun icin rehber inize danismanizi tavsiye ederim medatif konumundayken evrene sorun istanbula gitmem hayir li mi diye size ya sembollerle yada icinize doganla bilgi gelecektir sembol gelirse direk cizin :)yorumlamak icin iyice bakip ona odaklanin hissedeceksinizdir :)

Aslinda bir acayiplik oldu bu konuyla ilgili. Benim Istanbula yerlesme düsüncemi yaklasik bir hafta önce etrafimdakilere belirttim. Bu istek icimde büyüdügü gün cep telefonumla bir sosyal siteye girdim. Orda Istanbul sayfasini begendim. Resimlere baktim ve bir resim (kiz kulesi) silinmeden kaldi telimde. Yani o sosyal siteye giris yapmak istedigimde hep o resim kaliyordu ekranda ve tam olarak kullanamiyordum. Bu aralar esimle cok siddetli tartisiyorduk. Nedense aslinda yapmayan kisi beni ariyip hakaretler ediyor ve beni kirmaya calisiyordu. Bosanma isteyi sanki benimmis gibi istediyin oluyor diyordu. Iki gün önce ama tavri tam olarak deyisti ve beni aradi. Bir kac gün kafasini dinlemek icin Türkiyeye gidecegini ve evimizden bir kac esyasini almasi gerektigini söyledi. Bana buz gibi davranan kisi o gün geldiginde cok icten sarildi ve hep üzgün olup olmadiima bakti. Tam esim gitti tam o gün yine telimden o siteye girmeyi denedigimde o resim silinmisti ve ben sasirdim cünkü gercekten ne denersem silinmiyordu. Bu bir isaretmi diye sordum o an kendime ve gitmemein daha hayirli olacagini düsündüm ama tabi bilemem. Belki ben dogru yorumluyamiyorumdur bana gelen isaretleri...

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
İstanbul'a yerleşme düşüncesiyle paralel olarak resim telefona yüklenmiş. Eşiniz size sarıldığında da çok içten sarıldığını yazmışsınız, belli ki bilnçaltınızda vede düşüncelerinizde eşinizin size dönme ihtimali artmış ve İstanbul fikri belirttiğiniz gibi silinmiş. Bu gibi durumlara eş zamanlılık denir, evren bizimle konuşur! Önemli olan işaretleri doğru yorumlayabilmektir. Bu bir işaret midir ya da düşüncelerinizin somut sembollere dönüşmesi mi? Zaman gösterecek.
Sayın edna'nın önceki mesajında yazdığı düşünceye katılıyorum. Nereye giderseniz gidin düşünceleriniz hep yanınızda olacaktır, eğer beklediğiniz gibi sonuç alamazsanız, ülke değişimi gibi ciddi bir adım atmadan önce sağlıklı karar verebilecek duruma gelene kadar kendinize zaman tanıyın.

Umarım her şey gönlünüzce olur ve mutlu olursunuz.