Kefir Nedir?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Kefir Nedir?

Kefir kültüre edilmiş, birçok sağlık unsuru içeren ayran benzeri bir içecektir. Kefir ekşi ve ferahlatıcı tadı ile ayrana, yoğurtta bulunan maya ve bakterilerin bağırsak siteminde tutunma özelliği olan ‘probiyotik’ yapıları ile de yoğurda benzemektedir. Kefirde doğal olarak yer alan bakteriler ve mayaların simbiyotik etkileşimi sonucu oluşan yapılar bu içeceğin düzenli tüketilmesi durumunda sağlık açısından faydalar içermektedir. Değerli vitamin ve mineraller ile yüklenmiştir, kolay sindirilebilir proteinler ve doğal antibiyotik özellikler içermektedir.

Kefirde yer alan çok miktardaki yararlı maya ve bakteriler, kültüre edilme işleminden sonra ortamda bulunan laktozun tamamına yakınını yapılarında bulunan laktaz enzimi ile tüketirler. Böylece laktozu tolere edemeyen kişiler bu şekilde kefiri rahatça tüketirler.
Kefir çok farklı sütler ile örneğin inek, keçi, koyun, hindistancevizi, pirinç ya da soya sütleri ile yapılabilir. Yapısal olan mukoz benzeri özelliği, sindirim sisteminde yararlı bakterilerin kolonizasyonunu kolaylaştırır.

Kefir, tanecik (grain) adı verilen jelatinimsi beyaz ya da sarı partiküllerden oluşmaktadır. Bu tanecikli yapı kefiri diğer süt ürünlerinden ayırmaktadır. Bu tanecikler bakteri/maya karışımı kazein (süt proteini) ve kompleks şekerler ile küme halini almaktadır. Bazı taneciklerin fermentasyon işlemleri sonucunda el avucuna sığabilecek büyüklüklere ulaştığı bilinmektedir. Tanecikler yapısında bulunan yararlı organizmalar ile sütü fermente ederek kültüre edilmiş ürüne dönüştürmektedir.

Yoğurt ve Kefir arasındaki farklar nelerdir?

Her iki üründe kültüre edilmiş süt ürünleridir ama farklı türde faydalı bakteri içermektedirler. Yoğurdun içermiş olduğu bakteriler sindirim sistemini temiz tutarak burada konakçı olan diğer faydalı organizmalar için besin sağlamaktadır. Kefir bu özelliklere artı olarak yoğurdun sahip olmadığı sindirim sistemini kolonize etme özelliğine de sahiptir.
Kefir yoğurtta bulunmayan birkaç faydalı bakteriyi de içermektedir, Lactobacillus caucasus, Leuconostoc, Acetobacter türleri ve Streptococcus türleri. Aynı zamanda vücut için yıkıcı patojen özellikte olan mayaların gelişimini kontrol altına alan ve elimine eden Saccharomyces kefir ve Torula kefir gibi mayaları da içermektedir. Sindirim siteminde zararlı bakteri ve mayaların bulunduğu ortamda mukoz asta yapı oluşturarak ortamı temizler ve bağırsakların direncini artırır. Bu nedenle vücut gerek Escherichia coli gibi patojenlere gerek bağırsak parazitlerine karşı daha dirençli hale gelir.

Kefirde bulunan bakteri ve mayalar tam olarak parçalanmamış besinlerin sindirimine yardımcı olarak besin kaybını önlemekte, bu sayede kolonu temiz ve sağlıklı tutmaktadır. Kefirin yoğurda kıyasla daha ince tanecikli yapıda olması sindiriminin kolay olmasını sağlamakta bu sayede de gerek bebekler gerek rahatsız yaşlılar ve sindirim bozukluklarına sahip olanlar için kullanımını kolaylaştırmaktadır.

Besin Değeri

Kefir, vücudun temel fonksiyonlarında ve çeşitli faaliyetlerinde kullanılan mineraller ve esansiyel amino asitler bakımından zengindir. Kefirde bulunan proteinler kısmi sindirimi yapılabilen ve bu nedenle vücut tarafından kolay değerlendirilebilir yapılardır. Kefirde bol miktarda bulunan ve esansiyel amino asitlerden bir tanesi olan triptofanın, mineral maddelerden kalsiyum ve magnezyumun sinir sitemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Vücudumuzda en çok bulunan ikinci mineral madde olan fosfor, hücre gelişimi ve enerji ihtiyacının karşılanması için karbonhidratların, yağların ve proteinlerin kullanımında kolaylık sağlamaktadır.
Kefir, B12, B1 ve K vitamini bakımdan da zengindir. Bu vitaminlerin yeterli alınması durumunda gerek böbrek, karaciğer ve sinir sistemine gerekse deri rahatsızlıklarına sayısız fayda sağladığı bilinmektedir.
Sağlık açısından Kefir

Kefirin diyetimizde düzenli olarak tüketiminin sayısız faydaları bulunmaktadır. Kolay sindirilebilir olması, bağırsakları temizlemesi, faydalı bakteriler ve mayalar, vitaminler ve mineraller, ve proteinleri içermesi. Kefir dengeleyici bir gıdadır. İçerdiği yapılar ile bağışıklık sisteme yardımcı olduğu, AIDS gibi rahatsızlıkların kötüye gitmesini yavaşlatmak, aşırı yorgunluk sendromuna, herpes ve kansere karşı olumlu etkilerinin olduğu belirtilmektedir. Sinir sistemi üzerine olan sakinleştirici etkisi nedeni ile uyku bozuklukları, depresyon ve hiperaktivite rahatsızlıklarında kullanılmaktadır.

Neden Kefir tüketmeliyim?

• Kendi kültürümüzün bir öğesidir.
• Pahalı olmayan ve evde kolayca yapılabilen bir gıdadır.
• Dünyanın farklı yerlerinde Kronik Yorgunluk Sendromu, Astım, Deri Rahatsızlıkları ve antibiyotik tedavisinden sonra iç eko-sistemin temizlenmesinde kullanılmaktadır.
• Çok şeker ve şekerli gıda tüketen çocuklar için faydalıdır.
• Doğal sakinleştirici ve antibiyotiktir.Hamile kadınlar, hemşireler, yaşlılar için kompleks bir gıdadır.
Kefiri evde nasıl yaparım?
• Bir kavanoza veya ağzı geniş bir şişeye yaklaşık 2 bardak taze süt konur.
• Öncelikle kefir taneleri bulunduğu kaptan demir olmayan bir süzgeç vasıtası ile süzülür.
• Süzgeçte kalan kefir taneleri sütün konduğu kaba aktarılır.
• Ağzı bir kapı ile sıkı olmayan bir şekilde örtülür.
• 24 saat oda sıcaklığında bekletilir.
• Kefir taneleri gene demir olmayan bir süzgeç aracılığı ile süzülür.
• Elde olunan içecek kefirdir.
• Kefir taneleri eğer tekrar kefir yapılacak ise sütün içerisine yapılmayacak ise kendi kabı içerisine konulur.

Kefirin Saklanması

Kefirin çok ekşi olmayan tatlıya yakın bir tatta içilmesi isteniyor ise taze olarak bir iki gün içerisinde tüketilmesi önerilir. Kefir ağzı bir kapalı bir kapta hafta hatta aylarca buzdolabında saklanabilir. Özellikle laktozu tolere edemeyen kişilere önerilebilecek olan, buzdolabında saklanan kefir tüketildikçe üzerine taze olanlardan eklenmesi ve bu şekilde tüketilmesidir.

Dolapta bekleyen kefir sağlık açısından bir olumsuzluk etmeni oluşturmaz. Düşük sıcaklıklarda bile, içerisinde bulunan Acetobakterler tarafından üretilen asetik asit nedeni ile ekşiliğin artmasına neden olur. Hatta bir araştırmada bir yıl boyunca bekletilen kefirin tadının biraz ekşi olduğu ve içerisinde yer alan mayalar nedeni ile alkol miktarını % 4 civarına çıktığı belirtilmiştir.
Kefir yapmaya bir süre ara vereceğim, nasıl saklarım?

Kefir tanelerini bir kaç ay kullanmayacaksanız,

Kefir tanelerini temin ettiğinizde saf su içerisinde küçük bir kapta ya da kurutulmuş halde olacaklardır. Kefiri kullanmayacağınız zaman bir kabın içerisine saf suyu koyarak ve taneleri de içerisine ilave ederek buzdolabında (+4 C) saklayabilirsiniz.
Kefir tanelerini donduracak iseniz,

Kefir tanelerini soğuk saf su ile yıkayın (suyun klorsuz olmasına dikkat edin), temiz ve beyaz bir havlu ile düzgünce üzerindeki nemi bastırmadan uzaklaştırın. Taneleri bir poşet ya da kutu içerisine koyun ve taneleri tamamen kapatacak kadar süt tozu ilave edin ve buzluğa kaldırın. Bu şekilde bir yıla yakın bir süre saklayabilirsiniz.
Kefir tanelerini Kafkasya’da yapıldığı gibi kurutacak iseniz,

Kefir tanelerini soğuk saf su ile yıkayın, temiz ve beyaz bir havlu ile düzgünce üzerindeki nemi bastırmadan uzaklaştırın. Tanecikleri beyaz kağıttan kese içerisine koyup yoğun güneş altına bırakın. Tanecikleri burada sıcaklık, nem ve tanecik boyutuna bağlı olarak bir iki gün içerisinde kuruyacaklardır. Kuruyunca renkleri sarıya dönebilir bu gayet normaldir. Kuruyan taneleri ağzı sıkıca kapatılabilen bir kaba koyup soğuk bir ortam ya da buzdolabında 1- 1.5 yıl civarında saklanabilir.

Saklanan kefir tanelerinin aktivitesini geri kazandırmak için ne yapmalı?

Farklı nedenler ile kefir taneleri aktivitelerini kaybetmiş olabilirler. Onları tekrar aktive edebilmek için,
Kefir tanelerini dondurmuş iseniz;

Dondurulmuş olan taneleri soğuk su içerisine koyun. Bu şekilde süt tozundan ayrılabilsin. Sonrasında bir kap içerisine tanelerin üzerine 1:3 oranda olacak şekilde süt ilave edin ve 24 saat beklemeye bırakın. Eğer pıhtılaşma istenen düzeyde olmaz ise bu işleme her 24 saatte sütün miktarını her seferde artırarak devam edin. Bu işlem üç-dört gün sürebilir. İstenen aromaya ve yapıya ulaşıldığında kefir taneleri sütü işlemek için hazır demektir.
Kurutmuş iseniz;

Tanecikleri bir kaba alıp üzerine 1:3 olacak şekilde süt ilave edin. 24 saat sonra eski aromaya ulaşmış ise taneler hazırdır. Eğer değil ise, yukarıdaki gibi artan miktarlarda süt ilave ederek bu işleme devam edin. 2-7 arası tazelemeden sonra taneler hazır hale gelecektir.
Önemli not: Kefiri aktive etme aşamasında elde olunan kefiri tüketmeyiniz.

Kefiri nasıl temin edebilirim?

Kefir, Türkiye’de ticari olarak market ve benzeri yerlerde satılmaktadır (bazı Üniversiteler küçük çapta üretim yapmaktadırlar). Lakin kefir tanelerini kimi Üniversitelerin Ziraat Fakültelerine bağlı olan Süt Ürünleri bölümlerinden temin edebilirsiniz.

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
Sene de iki kez bundan sonra düzenli olarak kefir içeceğim deyip sadece 2lt tüketebildiğim ve 3. lt nin buzdolabında haftalarca bekletip ve sonra çöpe atmaya karar verdiğim içecek türüdür :) Özellikle sabahları aç karnına tüketilmesinin çok faydalı olduğu söylenir. Eski müdürlerimden yaklaşık 60 yaşındaydı ve benden daha dinç ve neredeyse genç görünüyordu. Sırrı kefirmiş.

Paylaşım için teşekkürler URUM. Hatırlatma oldu bundan sonra her gün kefir içmeye karar verdim yine :))

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Enteresan bir şeymiş ama hiç rastlamadım kayseride doğrusu...eğer denk gelirse ve alkollü içcek değilse bir tadına bakarım kesin...

edna

Kayıtlı Üye
İş
psikolog
Alkollü değil. Büyük marketlerde şeker ya da içim markalarıyla da satılmaya başlandı bir kaç yıldır.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ben süt içmektense kefir içenlerdenim.
Ama son zamanlarda mide sorunumdal dolayı yoğurdunu yapıyorum.

Kefirle yoğurt mayalayabilirsiniz.
Normal yoğurt mayalar gibi; bir çorba kaşığı kefir atın.
O zaman çok besleyici ve güzel tatlı bir yoğurt da oluyor.

@ gocmenoglu
Kefir alkollü değildir; ayranla gibi düşünebilirsiniz.
Sadece süte kefir bakterisi katılarak üretiliyor.
Tıpkı yourtta olduğu gibi; yogurtta bakterilerden oluşan bir besin.
Temeli aynı mantık. Marketlerde süt ürünlerinde var.

İçemezseniz siz de yogurdunu yapın.Ya da annenize yaptırın.
Böylece tüm aile de daha sağlıklı beslenir.

fthbl

Kayıtlı Üye
Kefir kafkaslardan gelme sağlık iksiri.Asıl keçi sütünden yapılır.Bulamazsanız inek sütü de kullanabilirsiniz.Ama marketteki kutu sütleri tavsiye etmem.
Uygun sıcaklıkta 20 saat civarında mayalanır.Kürdanı içine batırdığınızda dik duruyorsa mayalanmış demektir.Mayalanma süresi arttıkça tadı hafif ekşimsi olur.
Kısa sürede mayalanmış ile uzun sürede mayalanmış kefir değişik hastalıklara şifadır.Mesela biri ishale iyi gelirken diğeri kabızlığa iyi gelir.

Kefire asla çeşme suyu ve metal süzgeç kaşık türü bir şey temas etmemelidir,çok naziktir anında ölür.
Marketlerde satılan katkı maddeli kefir yerine evde yapmanızı tavsiye ederim.
Kefir mayasını bazı şifalı bitki satan yerlerden temin edebilirsiniz.Genellikle küçük bir cam şişe içinde satılır.Satın almadan önce cam şişeyi açıp koklayın derim,eğer çok pis kokuyorsa bozulmuştur onu almayın.Satıcı saklama koşullarına uymadığı için bazen kefir mayası bozuluyor bana 2 kere denk geldi.

Kefirin içinde az da olsa alkol vardır ve mayalanma süresi arttıkça alkol miktarı da artar.İşin dini boyutuna gelince ;
İslam dininde sarhoşluk verecek derecede tahammur etmemiş (mayalanmamış) içeceklerin içilmesi caiz; sarhoşluk verecek derecede mayalanmış içeceklerin içilmesi ise haramdır.

Mayalanması kısa süren "kefir"in alkolsüz olup sarhoş etmediği, besleyici olduğu ve bir çok hastalıkların tedavisinde kullanıldığı açıklanmaktadır. Böyle bir kefirin içilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

Fakat %0,5 derecede alkol ihtiva edecek derecede mayalanmış kefirin içilmesi ise caiz değildir. Çoğu sarhoşluk veren bir şeyin, az miktarı da haramdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
ben alkol hiç kullanmadım ve alkolün en büyük düşmanıyım...şüpheliyse bile kaçınırım tek kuruş bile tekel bayiine sigara parası bile versem o paraya acırım onuda zorunluluktan veririm....

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Mayalanma olayı caiz değilse yoğurt da kullanmayınız.
Kefirin yoğurttan bir farkı yoktur.
Sarhoşluk gibi bir ihtimal dahil yok; çünkü bu da ayran gibi birşey.
Cola bundan çok daha zararlı bir içecek; eskiden içki olarak tüketilirmiş.
Ama kefirin hiç öyle bir özelliği yok.
Sanırım siz boza gibi anladınız; ama yogurt gibi birşey bu.

damned

Kayıtlı Üye
Kafkaslardaki insanların uzun ve sağlıklı yaşamalarının nedenlerinden biride kefir tüketmeleri diye duymuştum..şahsen ben birkaç denemeden sonra tadının bana göre olmadığına karar verdim..:)

bendekiben

Elit Üye
Bu aralar çok ihtiyaç duyduğum bir besin . Bağırsak florasını düzenlediği için bir çok vitaminin emilmesini sağlıyor.Aslında çoğu hastalık da yeterince emilim olmadığından. Günümüzde kullandığımız antibiyotikler ilaçlar ve fast food beslenme vs.. iyi huylu olan bu bakterilerin yok olmasına yol açıyor. Bu nedenle hastalığınızın kökenine inin ben de bazı sorunlarımın bu nedenden kaynaklandığını yeni fark ediyorum.Bu nedenle konuyu güncellemek istedim .

01anavarza

Banlı Kullanıcı
İlk başlarda içerdim ama sonradan az da olsa alkol olduğunu öğrendim ve içemiyorum.Zorla içirseler kusarım herhalde.Alkole karşı acayip bir nefretim var.O kadar ki birisi yanımda içse duramam orada kutusunu elime alamam.Bu konuda çok takıntılıyım...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Şuan elimde bir bardak kefir ile yazıyorum.:)
Aylardır bizim evden eksik olmuyor.Tadı garip açıkçası.Yoğurt ve süt karışımı.Bazen biraz sirkemsi oluyor.Ama güzel.

AJA

Elit Üye
Tesadüf olmuş bende dün aldım tadı harika ve cok faydalı.

dexter

Elit Üye
Kesinlikle, hem sağlıklı bir içecek, hem de çok lezzetli.