Paralel Evren

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
Paralel Evrenler Teorisi

Yaşadığınız hayatta başrolü kim oynuyor… Kimi zaman kendi hayatınızda figüran gibi hissediyor neden orada değil de burada? ya da niye ben demekten alamıyoruz kendimizi. Seçimler başımıza gelecekleri belirliyor. Ya ötekini seçseydim ne olurdu? düşüncesi yerli yersiz zihni meşgul edebiliyor. Her karar verme anında çatallanan ve her yeni yönde eşzamanlı ilerleyebilen bir başka siz düşünün.

Örneğin;
bu satırları okumaktan şu anda cayan ve başka bir işe yönelen bir siz. Bu durumda yaptıklarınız değişir çevrenizdekiler uzam ve zaman da size göre yeniden tanımlanır. Bu bambaşka bir evren tanımına giriştir değişen siz her yeni karar da başka bir küçük evreni inşa etmektedir. zamanın işleyiş yönünde belirginleşen koşutluk ayrıca bütün fizik kuralları ile perçinlenerek işler. Gördüğümüz duyumsadığımız algıladığımız yegâne büyük evrenin yanında hiç denenmemiş ama izlenimleri bellekte yer eden ve yaşayan küçük evrenler. Ve biraz sonra birbirinden bağımsız ama paralel devam eden bu sayısız evrenlerden geçebildiğinizi hayata oradan devam edebildiğinizi düşünün.

Bazı dinler ve filozoflar tarafından sıkça tekrarlanan görülebilir evrenin ötesinde başka evrenler olduğu savı insanlık için çok yeni bir düşünce değil. Havası Suyu kimyası fiziği başka kanunlarla perçinlenmiş evrenler uzun zamandır anlatılıyor. Dinler ve öğretiler tarihi inanması güç kurallarla inşa edilmiş evren çağrışımları ve tasvirleriyle dolu. Cennetler Cehennemler Olympuslar Valhallalar ve benzeri alternatif imgelerin yapı taşını bu dünyadakinden çok farklı Maddeler oluşturuyor.

Paralel evrenler tanımı ilk kez Amerikalı fizikçi Hugh Everett tarafından ortaya atıldı. Zaman içinde kuantum mekaniğinin ilginç çok popüler ve bilimsel platformlarda çok tartışılan kuramlarından birisi oldu. Kimi zaman bağımsız ve farklı hiçbir şekilde birbiriyle etkileşime girmeyen çok sayıda evrenin varlığı öngörüldü. George Mason Üniversitesinden Dr. Robin Hanson gibi bilim adamları ise paralel evrenlerin aslında sanılanın aksine birbirlerinden bağımsız olmadığı birbirleriyle etkileşimde olduğunu öne sürdü. Evrenlerin birbirleriyle etkileşime geçtiği hallerde ise küçük evrenler parçalanıyor ya da büyüğü tarafından yutuluyordu örneğin ısının aniden yükselmesi sonucunda küçük evrenin yanması dinsel betimlemelerdeki kıyameti çağrıştırıyordu.

Kuantum Mekaniği bilim tarihinde çift yarık deneyi olarak bilinen deneyde fotonun dalga mı yoksa parçacık mı olduğunu belirleyen şeyin gözlemcinin bilinci olduğunu söyler. Bir olgunun potansiyel durumdan işler hale gelmesi ve gerçekleşmesi katılımcının varlığı ile mümkün olabilir. Sistemin fiziksel özelliklerinde herhangi bir değişim olmaz değişim sadece bu özelliklerin potansiyellik ve güncelliğinde ortaya çıkar.

Fizikçi Jack Sarfattiye göre gözlemcinin fikri birçok olguyu açıklayabilir. Örneğin bir Sıvı veya gazdaki parçacıklar durmadan ileri geri
hareket eder. Ona göre parçacıkların bir oraya bir buraya çarpmasının asıl nedeni katılımcıların zihinsel etkinlikleridir.

Alıntıdır.

damned

Kayıtlı Üye
Gözümüze çok önemsiz ve basit görünen seçimler bile şimdiyi ve geleceği etkiliyor..iyi düşünmek lazım sonra ya diğerini yapsaydım dememek için..

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
bütün çabalarıma rağmen öbür evreni bir türlü bulamadım ama bu gidişle öbür tarfı bulacaz heralde paralel evrende....

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
bu konu aslında benim hep ilgimi çekmiştir bir çok yazı okudum you tubede bu konuyla ilgili bir çok belgeselede baktım ama konu daha gelişme aşamasında yani somut bir veri yok daha sadece fikir bence.....

.Demeter.

Kayıtlı Üye
İş
Dövmeci ve Ressam
bu konu aslında benim hep ilgimi çekmiştir bir çok yazı okudum you tubede bu konuyla ilgili bir çok belgeselede baktım ama konu daha gelişme aşamasında yani somut bir veri yok daha sadece fikir bence.....

Evet henüz kanıtlanmış birşey yok. Ama fizikçiler ve bilim adamları birçok araştırma yapıyorlar. Elbet bir sonuç alınabilir diye düşünüyorum

whitedemon

Kayıtlı Üye
bana göre paralel evren olabilir. Lakin bu evren ile o evren arasında bağlantıyı sağlayabilmemiz için çok farklı duyularımızı ortaya çıkartmalıyız bunun içinde çok yönlü deneyler vs gerekli olur.