Şanlıurfada bulunan 12bin yıllık tapınak

bluecat

Kayıtlı Üye
Tarih derslerini yalanlayan yer

Şanlıurfa yakınlarında bulunan Göbeklitepe Höyüğü, bizlere tarih derslerinde öğretilen, 'göçebe toplulukların, tarımı öğrenerek yerleşik yaşama geçtiği' tezini adeta yalanlıyor

Tarih derslerinde yıllardan beri, göçebe toplulukların, tarımı öğrenerek yerleşik yaşama geçtiği öğretilir bizlere. Oysa Şanlıurfa yakınlarında bulunan Göbeklitepe Höyüğü, bütün bu öğretilenleri yalanlar nitelikte. Bölgede 1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsünden H. Hauptmann başkanlığında başlayan kazılar, günümüzde de Alman Arkeolog Dr. Klaus Schmidt başkanlığında devam ediyor.

Göbeklitepe Höyüğü araştırılana kadar, yerleşik yaşama geçişin, çiftçiliğin ve hayvancılığın ortaya çıkmasıyla birlikte gerçekleştiği düşünülüyordu. Schmidt'e göre ise yerleşik yaşama geçiş, avcı-toplayıcı toplulukların, dinsel törenlere katılmak için Göbeklitepe gibi dinî merkezlerde düzenli olarak bir araya gelmelerinin sonucudur. Tabiî ki böyle kalabalık grupları, çevredeki yiyecek kaynakları ve av hayvanlarıyla beslemek olanaksızdı. Böyle olunca da, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, burada yaşayan topluluklar tarım ve hayvancılığa yöneldi. Bölgede yapılan araştırmalar, önemli kültür bitkisi olan ve yüzlerce genetik varyasyonu bulunan buğdayın atasının, ilk olarak Göbeklitepe'nin eteklerinde yetiştiğini ortaya çıkardı. Norveçli moleküler biyolog Manfred Heun'un genetik araştırmaları sonucunda ortaya çıkan bu bulgu, Schmidt'in görüşlerini destekler nitelikte.

İnsanların Göbeklitepe'yi yaşam mahalli olarak kullandığına dair herhangi bir bulguya rastlanmadı. Göbeklitepe, sadece belli zamanlarda bir araya gelinen dinsel törenlerin yapıldığı dinsel bir merkezdi. Höyüğün en önemli buluntusu tabiî ki törenlerin yapıldığı tapınaktır. Duvarlarının kalınlığı 1.4 metre olan on iki metre boyundaki tapınağın içinde, 'T' şekilli kabartmalı sütunlar bulunuyor.

Sadece çanak-çömleksiz neolitiğe ait evreler içeren Göbeklitepe, 11 bin yıl öncesine tarihlendiriliyor. O dönem insanları çanak-çömlek yapmayı bilmiyorlardı. Bu yüzden de yaşadıkları dönem, çanak-çömleksiz neolitik olarak adlandırılır. Bu dönem günümüzden önce 8 bin altı yüz ile 11 bin iki yüz yılları arasını kapsar.

Şurası kesin ki mimarî yerleşik yaşamla birlikte ortaya çıkmadı, ondan önce de vardı. Dahası, insanlığın kültürel gelişimi/uygarlık, Akdeniz'in doğu kıyıları gibi tek bir bölgede değil, birçok çekirdek bölgede ortaya çıktı. Bu çekirdek bölgelerden biri de Güneydoğu Anadolu. Bu coğrafyada araştırılmamış daha birçok höyük var. Araştırmalar arttıkça, arkeoloji bilimi günbegün yeni bulgular ortaya koyacak ve tarihin kapılarını aralayarak bizleri daha fazla aydınlatacak.

Schmidt'in iddiasına göre Göbeklitepe'nin Nevali Çori yerleşmesiyle bağlantıları var. Birbirlerine 25 km'lik bir mesafede bulunan iki höyük arasındaki bazı benzerlikler şunlar:

- İki höyükte de tapınak içinde 'T' şekilli, kabartmalı sütun (üstte) var.

- İki höyükte de tapınağın tabanları terazzo tarzını yansıtıyor.

- İki höyükte de kuş betimlerine ve insan yontularına rastlanmaktadır. Bu benzerlikler Schmidt'in pek de haksız olmadığını gösteriyor.

**

Dünyanın en büyük tapınma alanı

Alman Arkeoloji Enstitüsü’nden Doç.Dr. Schmidt, “Göbeklitepe’de ortaya çıkartılan tapınak, dünyanın bilinen en büyük tapınağı olma özelliği taşıyor” dedi.

Şanlıurfa 21 Eylül 2003 — Şanlıurfa’da, Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Müze Müdürlüğü işbirliğiyle Göbeklitepe’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan tapınağın, dünyanın bilinen en büyük tapınağı olma özelliğini taşıdığı bildirildi

Alıntıdır.

kulaklık

Kayıtlı Üye
Zaten Hz.Adem ve Havva her seyi bilerek dunyaya gonderilmistir.Tarih devirlerinin yalan oldugunun yalnizca 'somut kaniti' olmus :D

codzombi

Kayıtlı Üye
oraya gittim , tuhaf bir yer , bi kapı olduğunu düşünüyorum oranın . tepe kısımda zeytin ağaçları var , ilginçtir ki o kadar kurak çorak yerde sadece o tepede zeytin ağaçları var. tepe de çok güzel bir yer , her tarafı gözlemleyebiliyorsunuz. daha sonra bir biletinizle hemen akşam 5-6 olmadan balıklıgöle yakın iki müzeyi gezin. muhteşem yerler. tavsiyem oradan toprak taş alın .

bluecat

Kayıtlı Üye
Anlatılanlara göre insan eliyle bu tapınak tekrar toprağa gömülmüş, kim neden ne için üstünü kapattı bu konu da ilginç

Eranor

Kayıtlı Üye
Burası gelecekte parlayacak arkadaşlar ve ülkemize maddi yarar sağlayacak.Bu haberlerin paylaşımı çok önemli.Öncelikle bizim bilmemiz lazım ki bütün dünya bilsin...

Uhimend

Kayıtlı Üye
Ben Göbeklitepe hakkında kapsamlı araştırma yaptım. Vaktim olduğu zaman bu konuda detaylı bir cevap yazmak istiyorum. Şimdilik sadece okuyorum. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim.