Yüzük Taşlarının Sevapları.

SaHiBuZaMaN

Kayıtlı Üye
AKİK:

1-Rivayet edilmiştir ki:
Cebrail ,Resulullah sellallahu aleyhi ve alihi vesellem’e nazil olarak şöyle arzetti:
“Ey Allah ın Resulü ! Rabbin sana selam edip diyor ki; Yüzüğünü sağ eline tak ,taşı da Akik olsun,amcan oğlu Ali’ye de söyle ki yüzüğünü sağ eline taksın ve taşı akik olsun.İmam Ali aleyhisselam , Resulullah sellallahu aleyhi ve alihi vesellem’den şöyle sordu :
“Ey Allah’ın Resulü !Akik hagisidir? Hazret buyurdular:
“Yemen’de bir dağdır, o Allah’ın birliğine ,benim peygamberliğime ,senin ve evlatlarının imametine ,şialarının cennette oluşlarına ve düşmanlarının ise cehennemde oluşuna ikrar etmiştir.”

2- Muteber bir rivayette İmam Hüseyin aleyhisselam’dan şöyle nakledilmiştir:
“Hz Musa as ,Tur Dağı’nda ,Rabbiyle münacat ederken dağın aşağısına toprağa doğru baktı ,Allah-u Teala ,Hz Musa’nın yüzünün nurundan Akik taşını yarattı,sonra Musa ya şöyle buyurdu:
“Kendi mukaddes Zat’ıma ant içtim ki,Hz Ali aleyhisselam’a inanıp ,parmağına akik yüzüğü takan kimseyi asla cehennem ateşiyle cezalandırmayacağım.”

3-İmam Ali aleyhisselam’dan şöyle rivayet edilmiştir:
“Parmağında Akik taşlı yüzükle yalnız başına namaz kılan kimsenin sevabı parmaklarında akik yüzüğü olmadan kılınan cemaat namazından kırk kat daha faziletlidir.”

4-Şöyle rivayet edilmiştir:
“Parmağında akik taşlı yüzükle iki rekat namaz kılmak ,parmağında akik yüzük olmaksızın kılınan bin rekat namazdan daha hayırlıdır."

YAKUT:

1-İmam Rıza aleyhisselam buyurmuşlardır ki:
“Perişanlığı zail etmek için parmaklarınıza Yakut yüzük takın.”

2-İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurdular:
“Yakut yüzük takmak sünnettir.”

ZÜMRÜT:

İmam Musa –i Kazım aleyhisselam buyurdular:
“Parmağa Zümrüt taşlı yüzük takmak beraberinde hiçbir zorluğun olmadığı rahatlığın sebebidir.”

2-İmam Rıza aleyhisselam buyurdular:
“Parmağa Zümrüt taşlı yüzük takmak fakirliği zenginliğe çevirir.”

FİRUZE:

1- Resulullah sellallahu aleyhi ve alihi vesellem buyurdular:
“Alemlerin Rabbi buyuruyor ki:Ben parmağında Firuze yüzük olup da ellerini dua etmek için bana doğru kaldıran kimseyi ümitsizce geri çevirmekten utanırım.”

2-İmam Sadık aleyhisselam buyurdular:
“Firuze yüzük takılan el asla fakir olmaz.”

DOR’RU NECEF:

1-İmam Muhammed Bakır aleyhisselam buyurdular:
“Dor taşına bakmanın fazileti İmam Ali aleyhisselam ın yüzüne bakmak gibidir.”

2- İmam Sadık aleyhisselam buyurdular:
“Dor taşının asıl kıymeti öyledir ki; eğer insanlar bütütn varlıklarını onu ele geçirebilmek için harcasalar bile yine de ona ulaşamazlardı, ama biz şialarımız bu fazilete ulaşsınlar diye Dor taşını insanlar arasında bir taş değerinde gösterdiK."

Hadis1- Resulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem şöyle buyurdu:

Alemlerin Rabb'i buyuruyor ki: Ben parmağında Firuze yüzük olup da ellerini dua etmek için bana doğru kaldıran kimseyi ümitsizce geri çevirmekten utanırım.

Hadis 2- İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu:

Firuze yüzük takılan el asla fakir olmaz
Kaynak: Hilyet-ul Muttakin

Firuze yüzüğünün bazı özellikleri:

Boğaz ve boyun ağrılarına iyi gelir
Tansiyonu düzenler.
Her çeşit tehlike, nazar ve kem gözlere karşı koruyucudur
Kalp hastalıklarına iyi gelir
Sakinlik , huzur ve mutluluk verir
Bilinci geliştirir
Kaygıyı-endişeyi teskin eder
Dürüstlüğün ve sadakatin sembolü olarak kabul edilir.

İmam Rıza Aleyhisselam şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder. Kaynak: Hilyet-ul Muttagin s. 16
İmam Rıza Aleyhisselam şöyle buyurdu: Akik yüzükle kura çekerseniz en faydalı sonuç sizin lehinize gerçekleşir. Kaynak: Hilyet-ul Muttagin s. 16
İmam Caferi Sadık Aleyhisselam şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur. Kaynak: Hilyet-ul Muttagin s. 16