''Sümmün bükmün fehüm la yerciun'' ne gibi durumlarda okunur?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

empatilik

Kayıtlı Üye
Bir yerde zalim kavgacı insan veya hırlayan köpeği kaçırtmak için yazılmış,doğrumudur?Bir de başka ne gibi faziletleri vardır,herkes bildiğini yazabilirmi ALLAH rızası için?

musashi

Banlı Kullanıcı
bu duayı görünce çok şaşırdım kardeşim.
benim bir hocam vardı.
çok küçükken bizlere kuran-ı kerim dersi veriyordu. bizlere dediki size bir dua öğreteceğim , fırsat buldukca okumanızda fayda var,
bu dua zor zamanlarda , en zor kararları ve an ları yaşarken okunduğu zaman , allahın izni ile , bir yardım kapısı sizlere açılır demişti.
kendisi bizzat yaşadığı olayı nakletti.
öğretmendi , güneydoğuya bir arkadaşının kamyonuyla yolculuğa çıktı, kamyon halıcı kamyonuymuş.
o zamanlarda pkk terör örgütü çok canalr alıyormuş , öyleki memur , polis , asker , direk öldürülüyormuş. masum halkın malları gasp edilip, yararlandıklarını alır gerisini ya öldürür , askerin üstüne atacak şekilde olaylara süs verirlermiş.
hocamız yolculuğunda kalabalık bir gurup teröristin arabanın önünü kestiğini görünce şu duayı okumuş;
summun , bukmun , umyun, fehum , la yerciun.
arkadaşlar yazılı olarak dua elimde olmadı sadece , çok etkileyici bir olay ve kısa dua olduğu için yaklaşık 15_20 yıl öncesinden hafızamda kalan bu dua,
hiç unutamadım.
teröristler arabaya gelmişler , hepside cani , katil gurubu , hoca duayı okuyumaya başladım , yaklaşan gurup durdular , kamyonun arkasını açmadılar , kapalı kasa kamyon, birisi şoförün kapısını tutmuş , göz göze bakışmıslar , ne soru sormuişlar nede başka hiçbirşey, kapıyı tutan kişi açmamış bakışmışlar sadece, sonrada hiçbir şey yapmadan geri gitmişler.
hocamız bunu anlatırken , bu duayı yaptığını söyledi.
arkadaşımız bu konuyu açında bende yaşadığım bu güzel hatırayı,
sizlerle paylaşmak istedim.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Bakara suresi değil mi o ? Hani o meşhur ayet. "Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler."

musashi

Banlı Kullanıcı
evet yanlışım varsa özür dilerim , bakara süresi 18. ayet .
hafızamda yaşanmıs bir olay olduğu içim biraz devrik cümlelerle anlatmaya calıstım , olay biraz daha uzundu ben kısa kesmek istedim.

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Evet baktım bakara 18. Hayırlar getirir İnşallah...

satelcom

Banlı Kullanıcı
şüphesizki Rabbimizin ayetlerini zikredip Allah'a sığınmak ne güzel şey.Allah'tan başka dost aramaya gerek yok.

nsnnsn

Kayıtlı Üye
ben köpeklerin saldırmaması için heyhate heyhate lima tuadün ayetini biliyorum fakat eksik yazmışta olabilirim hangi surede bilmiyorum

YasinLY

Kayıtlı Üye
Kekeme durumunda, konuşma yapmadan önce. Hatta derslere başlamadan önce bir işi yapmadan önce Besmele ile okumanızda fayda var. Ayrıca dil bağlaması için de uygulaması var. Önemli olan niyet... :)

beliza

Kayıtlı Üye
ben köpeklerin saldırmaması için heyhate heyhate lima tuadün ayetini biliyorum fakat eksik yazmışta olabilirim hangi surede bilmiyorum

23-Muminun
36. Heyhate heyhate lima tuadun
36. "Halbuki bu size vaad olunan şey, ne kadar da uzak!"

empatilik

Kayıtlı Üye
O zaman zarar geleceğini bildiğimiz zamanlarda okuyabiliriz bu değerli ayeti.Bu ayetle ilgili başka tecrübesi olan varmı?

YasinLY

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar hangi Âyet olursa olsun, niyet önemli inanç önemli. Tabi Âyet'in anlamıyla yapacağınız paralel ise kolayınıza fakat dil bağlama, rahat konuşma vs. vs. artırırsınız siteyi özellikle didik didik her yönüyle araştırın daha geniş düşünerek istediğiniz sonuca varırsınız. Sadece site yeterli değil fakat ilk adım olarak siteyi gözden bi' geçirin...

empatilik

Kayıtlı Üye
Bakara suresinin her ayeti ayrı ayrı çok değerlidir.Özellikle bu ayeti okuyanlar tecrübelerimizi paylaşmaya devam edelim mi?

canmert196

Kayıtlı Üye
okuyanlar ben yaptim vs demesin cunku bidaha yaptiginda riske girer veya direk ise yaramaz:)

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
1.Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, körlerdir; bu sebeple onlar (içinde bulundukları halden) geri dönemezler. Diyen Bakara suresi 18.ayetidir ..

genelde celbi muhabbet için kullanılır köpek için kullanılmaz onun için okunması gereken ayetler vardır bu ayet köpek hırlamasına kullanılmaz celbi muhabbet meyanında kullanılır genelde..

Bismillahirrahmanirrahim... Summün bukmün umyün fe hum lâ yerciûn(yerciûne). Onlar Sağır, dilsiz ve kördürler. Artık onlar,
(Rab'lerine) dönmezler.

Bismillahirrahmanirrahim... Summün bükmün umyün fehüm lâ ya’kılûn.” Bakara-171 Onlar sağır, dilsiz, kördürler ve onlar akıl etmezler.. Tartışma anında karşıdaki muhatabın yüzüne 3 veya 7 kez okunur...

empatilik

Kayıtlı Üye
Bismillahirrahmanirrahim... Summün bukmün umyün fe hum lâ yerciûn(yerciûne). Onlar Sağır, dilsiz ve kördürler. Artık onlar,
(Rab'lerine) dönmezler.

Bismillahirrahmanirrahim... Summün bükmün umyün fehüm lâ ya’kılûn.” Bakara-171 Onlar sağır, dilsiz, kördürler ve onlar akıl etmezler.. Tartışma anında karşıdaki muhatabın yüzüne 3 veya 7 kez okunur...
Çok teşekkür ederim,zalim karşısında çok aciz durumda kalanlar okusun o zaman.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Lütfen biraz düşünerek yorum yapsak empatilik...

empatilik

Kayıtlı Üye
Lütfen biraz düşünerek yorum yapsak empatilik...

Biraz açıklama yaparmısınız,anlayamıyorum.Ben sadece çok zor durumda olduğum için ve aynı zamanda benim durumumda olan kişiler için anladığım kadarını yazdım,yanlış anladıysam beni ve diğer üyeleri bilgilendirirseniz sevinirim.

YasinLY

Kayıtlı Üye
Siz kendi sorunuza cevap arıyorsunuz ve konuyu sohbete çevirmenin anlamı yok.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Konuyu görünce şaşırdım. Çünkü bende de çağrışım yaptı.
Beyit olarak okunuyordu.

Sümmun bükmun fehum la yercehun
Sümmun bükmun fehum la mercehun
(mercuhun,mercuün,mercühün olabilir, böyle birşeydi).

Havas okuması olduğunu sanmıyorum.
Benim bile okuduğuma göre bir dua olabilir.

Bir diğer tahminim de tekerleme olabileceği
'elem tere fiş, kem gözlere şiş ' tarzı nazara, kötülüklere
karşı okunabilir.

Yardımcı olamadım üzgünüm.
Çok uzun zaman geçti üstünden, bu kadarını bile hatırladığıma şaşırdım.

empatilik

Kayıtlı Üye
Konuyu görünce şaşırdım. Çünkü bende de çağrışım yaptı.
Beyit olarak okunuyordu.

Sümmun bükmun fehum la yercehun
Sümmun bükmun fehum la mercehun
(mercuhun,mercuün,mercühün olabilir, böyle birşeydi).

Havas okuması olduğunu sanmıyorum.
Benim bile okuduğuma göre bir dua olabilir.

Bir diğer tahminim de tekerleme olabileceği
'elem tere fiş, kem gözlere şiş ' tarzı nazara, kötülüklere
karşı okunabilir.

Yardımcı olamadım üzgünüm.
Çok uzun zaman geçti üstünden, bu kadarını bile hatırladığıma şaşırdım.

ALLAH senden ve senin gibi yardımcı olmaya çalışanlardan razı olsun.Bazı arkadaşlarımız kendi sorunuma çare aradığımı yazmış,evet ben bunu saklamı yorum zaten, çok zor durumda olan annem var,merak edenler olursa,aşağıdaki linkte açıkladım,bunu saklamıyorum zaten.Amacım annem ve annem gibilerin faydalanması.Sadece ALLAH' a sığınıp,dualarda çare arıyorum.ALLAH kimseyi zalimlerle karşılaştırmasın,hele ki bu evlat olunca.Bu site paylaş mak için değilmi?
http://www.gizlimabet.com/showthread.php?26927-Kardeşim-annemi-öldürebilir-yardım-edin!&highlight=

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...