Bu ne anlama geliyor, bilen varmi ?

Salick

Kayıtlı Üye
Sevgiyle,
Yaklasik 1-2 senedir her namaz kilisimda ister istemez gozlerimi kapiyorum, tam o anda seccademin etrafi kirmizi pervazli , mor perdeli bir kapiya donusuyor.Gozlerimi acar acmaz goruntu kayboluyor.Herhangi birsey hissetmiyorum ama bazen basimda agirlik hissi veren baski oluyor.Tesekkurler..

AyŞaman

Banlı Kullanıcı
İş
Gazeteci
Sen namaza devam et sevgili Salick.. Sonrasında bir değişme olursa kendi cevabını kendin verebilirsin.

bendekiben

Elit Üye
Sevgiyle,
Yaklasik 1-2 senedir her namaz kilisimda ister istemez gozlerimi kapiyorum, tam o anda seccademin etrafi kirmizi pervazli , mor perdeli bir kapiya donusuyor.Gozlerimi acar acmaz goruntu kayboluyor.Herhangi birsey hissetmiyorum ama bazen basimda agirlik hissi veren baski oluyor.Tesekkurler..

Namazda bir tür meditasyon aslında.Bu tür şeyler bence çoğu insana oluyordur.Bilinciniz boşalıyor olabilir. Mesela ben namaz kılarken secde de gözlerim kapandığında bir kuyunun dibinde görüyorum kendimi sanki kuyunun başında 5-6 kişi bana bakıyor kuyu karanlık ama kuyunun ağzından mor bir ışık geliyor.Ben bunu şöyle yorumluyorum;Düştüğüm kuyu dünya ve aydınlığa kavuşucağım yer kuyudan çıktığım zaman ve bakan kişiler sanırım bu dünyadan olmayan fakat bizi takip edenler.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Kırmızı kök çakranın rengidir, madde dünyasını da temsil eder.
Mor ise tepe çakramızın rengidir, ilahi- kutsal enerjiyi temsil eder.
Cennetle cehennem aslında bedende de temsili olarak vardır. Her çakra dünyevilikle bir bağlantıyı temsil eder. Madde dünyasına bağımlı insanlar kendi cehennemlerinde kalırlar, ve de yukarıda ki ilahi bağlantıda ki cennete ulaşamazlar.
Aslında uzun bir konu, ama size beliren imaj sanki madde ve mana alemini temsil ediyor gibi geldi. Madde dünyası, fiziksel dünyamız somuttur. Aynen kapı gibi. Ama Mana alemi soyuttur aynen tül perde gibi. Bence çok anlamlı bir imaj görüyorsunuz. Ancak fazla paylaşmanız taraftarı değilim, gördüklerinizin hikmeti kaybolur. Burada soracağınıza, içinize sorun. Cevabı bir şekilde gelecektir. Cevabı alamasanız bile önemi yok, zaten bir sebepten dolayı imaj geldiyse, çözümü de gelir. Sabırlı ve izleyici olun. Müdahil değil, hayatta olmamız gerektiği gibi.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Namazı olduğu gibi almanız daha evladır sizin için.
Namazda odaklanmanız gereken konu da bu değildir.

Bu konunun üzerinde durmamanızdan yanayım.
Çünkü yapacağınız bir yanlış yorum, imansızlığa kadar sizi
götürebilir.

Namaz başka, meditasyon başka, çakra şakra işleri
başkadır. Bu konuların birbirine karıştırılmaması iyidir.

Ayrıca namazda bir ilahi işaret, ibare aranmaz.
Namaz, namazdır. Aslınızdan şaşmamanız dileğiyle.

bendekiben

Elit Üye

götürebilir.

Namaz kılanların, kılarken ilahi bir işaret aradıklarını sanmıyorum.Bu gibi görüntüler istemeden oluşan şeyler, herhangi bir arayış sebebiyle oluşmuyor.Meditasyon ruhu dinlendirmek,arındırmak, farkındalığı arttırmak değilmidir?Namaz da bir çeşit arınmadır.İlahi erdeme ulaşabilme ve ruhsal gelişim için inançları doğrultusunda ibatdetlerini yerine getirmek ister.Bu gelişim meditasyon için de geçerlidir.Namaz kılarken hiç bir şey düşünülmez ve meditasyonda da düşünmezsin amaç yaradana daha yakın olmak ve bütünle bir olabilmek.Bu ruhsal tekamül için gerekli olan işaretlerin insanlara zaman zaman yol göstermesininde garipsenmemesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
bende namaz kılarım ama bilmem ben hiç rastlamadım....

aklıma geldi yanlız bir sefer cinlerin sesini duydum..çok ince tiz bir sesleri var şimdiye kadar hiç duymadığım bir lisanla konuşuyorlardı kulağımın dibinde..gece koltukta uyuyakalmışım onların sesi ile uyandım...sonra yedi sefer ayetel kürsi okudum sekizinciyide içerime nefes olarak çektim bir daha duymadım....

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam

götürebilir.

Sayın DreamDuality, tabii ki namazda önemli olan ibadete odaklanmaktır. Ancak tüm kadim bilgiler ve dinler aynı noktayı işaret eder, aynı yolu gösterirler ama yöntemleri farklıdır. Namaz, sema, yoga, meditasyon, mantra çalışmaları, zikirler vs. de amaç...İnançlara göre Allah'a, evrensel enerjiye, Krishna'ya vs.. ulaşmaktır. Konular birbirine karıştırlılmıyor, örnekler veriliyor. Namaz ve meditasyonda yöntemler farklı olsa da amaç hakikate, üst benliğe ulaşmaktır. Sayın Bendekiben'in düşüncelerine katılıyorum.
Siz benim insan bedeninde ki cennet- cehennem tasvirimi yanlış anladınız galiba, amacım konuyu çakralara çekmek değildi. Biraz daha geniş perspektiften bakmanızı öneririm.
Namazda beklenti olmaz ancak, ancak farklı haller yaşanabilir, vizyonlar görülebilir. Aynı durum sema için de geçerlidir, sema yaparken de amaç sadece ibadettir, kalbin (Allah'ın nuru makamıdır) etrafında dönmektir. Sema sırasında da imajlar olabiliyor, bunlara takılmamak- sorgulamamak gerekir. Ancak odaklanmadan- teslimiyet olmadan yapılan ibadetlerde de zaten ruhsal bir gelişimden, hakikate yol almaktan söz edilemez.
'' Ayrıca namazda bir ilahi işaret, ibare aranmaz. Namaz, namazdır.'' demişsiniz.
Namazda ilahi işaret aranmaz, ama ilahi işaret görülebilir. Sonuçta namaz Allah'a yakınlaşmak için ve sadece O'nun için yapılır.
Ayette ne denmiş; '' Vay hâline o (âdet diye) namaz kılanlara ki; onlar, (iman edenin mi’râcı olan)salâtlarından (okunanların mânâsını yaşamaktan) kozalıdırlar (gâfildirler)! (107.Mâûn:4-5)

Yapılan ibadetlerin, namazın- duanın, vs. amacı da, kişilerin kendi “öz'' lerinden hakikate, Allah'a ulaşma yöntemleridir.

Bakın İmam Gazali ne demiş;

Gönül penceresinin, uyumadan ve ölmeden melekût âlemine açılmayacağı zannedilmemelidir. İşin hakikati bu değildir; belki, uyanıklık halinde bile bir kimse, nefsini riyazete (az yemek, içmek) alıştırır; kalbini gazap, şehvet ve kötü huylardan temizler; ıssız bir yerde oturur; gözlerini yumar, duyularını çalıştırmaz; kalbiyle melekût âlemi arasında münasebet kurar; daima ALLAH'ı anıp sadece diliyle değil, kalbinin içinden ALLAH, ALLAH der ve bu hâl, ALLAH'tan başka herşeyden ve hattâ kendinden bile habersiz olacak mertebeye varırsa, gönül penceresi açılır ve başkalarının uyku halinde gördüklerini o, uyanıklık halinde görür. Yerdeki ve gökteki melekût ona açılmaya başlar.

Son olarak ilave etmek istediğim şey ise; Kur-an '' Oku'' diye başlar. Bence bu kelime sadece kitap okumaktan ibaret değildir, evreni, kendi doğamızı, yollanan mesajları da okumaktır. Ancak anlamak için çabalamaya gerek yok, algılarımız yetersizse zaten anlayamayız. Ama zamanla gelişip kabımız genişledikçe çabalamaya gerek kalmadan, anlamı kalbimizde belirir.

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Şimdi kalkıp o ışığı enerjiye, varlığa şuna buna
bağlasak belli ki imanda bir zedelenme olacak.

Böyle güzel bir insanı böyle birşeyden korumak
bana düşmez ama; malesef ki bana kalıyor bazen.

Meditasyon, yoga nın islam inancında yeri yok.
Budizm,Hinduizm gibi inançların ibadetleri olmak için
ortaya çıktı.

Bunu gidip bir hocaya sorarsanız da böyle der.
Bunları yapacağım diyen de kendi bilir.

Şimdi konuyu açan arkadaşımızın gördüğü ışığı
enerjiye, varlığa, aura gibi konulara bağlasam olmaz.

İşin bu kısmını düşünürse; bundan sonra eskisi
gibi namaz kılamayacağı gibi, imanı da zedelenir.

Gidip hocaya sorsun o da aynısını söyleyecek.
Ama ben söyleyincee bir tuhaf kaçtığı kesin.

Yine de beğenmiyorsa bu uyarımı görmezden gelsin.
Sonuçta ben vicdani olarak uyarımı yapmış olmak istedim.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Kimi kimden koruyorsunuz, size kendimi anlatacak değilim. Ancak yeterince tasavvuf ehli kişlerle beraberim. Yanlış nasıl yönlendirme var anlamış değilim.

''Namaz, sema, yoga, meditasyon, mantra çalışmaları, zikirler vs. de amaç...İnançlara göre Allah'a, evrensel enerjiye, Krishna'ya vs.. ulaşmaktır. Konular birbirine karıştırlılmıyor, örnekler veriliyor. Namaz ve meditasyonda yöntemler farklı olsa da amaç hakikate, üst benliğe ulaşmaktır.''

Benim inancım kendime, ancak unutmayın sitede bulunan üyelerimiz ve dışarıdan okuyan misafirler arasında farklı inanca sahip kişiler de var. Yukarıda yazdıklarımı özellikle genele yazdım. Meditasyon eski Türklerde de var adı Dalınç'tır. Yani yapılan bir ibadet değil, sadece sessiz kalmaktır, maalesef tam olarak bilinmediği için çarpıtılıyor. Denizin dalgasının karşısında sessizce oturmak yada ormanda kuş seslerini dinlemekte meditasyondur.
Ayrıca üyemize namazı bırakın başka bir şey mi yapın dedim? Mantığınızı çözemedim. Benden mi koruyorsunuz:D Beni bilen bilir, Allah inancımı ve içimde olan sevgiyi de. Forumda konulara cevap yazarken bir tek size yönelik yazmıyor, diğer okuyacak kişileri de düşünerek yazıyorum. Ayrıca bunlar benim düşüncelerim, basma kalıp ezbere kulaktan dolma bilgilerin ötesinde Kur-an'ı yaşamak, giyinmek lazım. Hocalara sormak yerine açıp Kur-an'a danışabilir isteyen.

gümüş

Kayıtlı Üye
Sevgili Embriyo,
Sözlerinize ve açıklamalarınıza katılıyorum

Ama sevgili DreamDuality'nin söylemek istediği, sanıyorum sizin değil ama Sn Salick'in gördüklerine yorumlar eşliğinde mana yükleyip, görmesine vesile olan halden bir başka hale geçip yakaladığını sandığımız halden uzaklaşması olasılığı . O siz değil ( henüz belki ), ayırdını yapamayabilir veya hangi çizgide ise henüz daha üst bir çatıdan bakamayabilir, objektifi daha dar olabilir ve varacağı sonuclar onu yanılsatabilir demek istediğini sanıyorum .

Ama anladığımı yazarken Sn Salick'i bir kenara atmış ve onu yok farzetmiş gibi hissettim bir an, tabii ki öyle değil.
İmrendiren bir haber . Yolculuğunuzda güzel şanslar ve muhakeme , anlama ve karşılama kolaylıkları diliyorum :)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ben konuya hiçbir kişiye hitaben bunu söylemedim.
Özel mesajla @embiriyo ve @bendekiben üyelerini
bu açıda bir hitabım olmadığı şeklinde de bilgilendirdim.

Bunun üzerine @embriyonun yazdığı şu mesajı bile
okuma gereği duymadım. Çünkü bu bana değil, diğer üyelere
karşı yazılmış olmalı.

Madem o amaçla yazılıyor. Bende diğer üyeler için açıklayım tekrardan.
Üyelerin yazdıkları o mesajları dahi okumamıştım.

Yoga başka,meditasyon başka, namaz başka cevabını
o mesajlar olmasa da yazacaktım.

Sanki zihin okuma durumunuz var gibi bilmeniz;
birde üzerine alınmışca yazmanız üzüldüm.

Kimden koruyorum kısmının cevabı ise şudur.

Ben konuyu açan kişiyi kendi vesvesesinden
korumaya çalıştım.

Yani kişiyi gerekirse; kendinden korumaya çalıştım.

Keşke elimden herkesi korumak gelebilseydi;
ama mecburen bazı kişileri gözden daha çabuk çıkarabiliyorum.
Veya bulduğumda çoktan imanı gitmiş oluyor.

İmkanım olsaydı evet; böyle güzel insanları
şeytan bir yana kendinden dahi korumaya çalışırdım.

Benim gibi bir insandan bu duyarlılık beklenmeyeceği için
şaşırmak serbest.

Aronyi

Banlı Kullanıcı
İş
Ögrenci
Namaza meditasyon veya yoga yönüyle yaklaşmayı dogru bulmuyorum. Ortak yönleri gibi rahatlatıcı olabilir ama hoş bir yerde çay içmekte rahatlatıcıdır onudamı bu guruba dahil edelim şimdi ? Namaz ibadettir ve allahla(tanrıyla) sohbet içeriyor. Buda kişinin maneviyatını çok yükseltiyor tabiki. İmanını bu tarz yorumlarla zedelememeni öneriyorum ve namaz kılmaya devam etmeni tavsiye ediyorum...

Açıkcası bana göre bahsettigin 2 renkte yazdıgın tanımda pek olumlu olan bir şey degil. Namaz kılışına dikkat etmeni öneririm. Saygılar...

Salick

Kayıtlı Üye
Oncelikle zaman ayirip , yorum yaptiginiz icin tesekkurler.. Bunu sorarken bu goruntunun arkasinda kesinlikle kotu bir sey olmayacagi dusuncesindeydim.Yani anliyacaginiz vesvese ile sormadim.Salat yani namazi ruhundan bana uflemis olan Yaratan a yonelis ve kendi hakikatime varis ruhun yukselisi olarak goruyorum.O anlarda dunya aleminin sorunlarindan zihnimi arindirabiliyorum. Ama kesinlikle bir isaret arayisinda da degilim. Namazin vermis oldugu huzur ve sakinligi seviyorum.Meditasyon ve zikir calismalari da ayni sekilde ruhuma iyi geliyor. Sadece baska insanlarinda boyle deneyim yasayip yasamadiklarini ve anlami olabilecegini ogrenmek istemistim. Ayrica gectigimiz hafta deniz kenarinda meditasyon ve Sayin Embriyo nun bilgileri isiginda cakra temizligi calismalari yapiyordum kendimi pespembe bir bulutun icinde buldum , yasadigim huzur harika birseydi...Yorumlariniz icinde tesekkurler...

bluecat

Kayıtlı Üye
Salick'in manevi yolculuğunun daha üst kademelere devam etmesini dilediğini ve bu nedenle namazlarını gerçek bir samimiyetle, hevesle kıldığını düşünüyorum, bir seccadeyi şekli, desenleri nedeniyle kapı gibi algılamak zor değildir, bilinçaltının isteği ,hareketler sırasında tansiyonun düşmesi de sözkonusuysa bunu simüle etmek daha da kolaylaşır, sonuçta ne sebeple olursa olsun ben size naçizane derim ki gördüğünüz o mor perdeleri açmayı deneyin, namazınızı arzu ettiğiniz dünyada huzurla kılın.Rüya tabiri(!) gibi görünse de bence olan budur.

Sevgiler.

dildarı-suda

Banlı Kullanıcı
İş
yurt içi yurt dışı ticaret ( Mutfak eşyaları dalında )
Sevgiyle,

Yaşadığınız bu olaya nacizane bir cevap vermek isterim !
İslamda bu yaşananlara zuhurat deniyor,bir anlam biçilmemekle beraber kişinin kendisini ilgilendiren bir durumdur islam alimleri ve bilgin kişiler görülen zuhuratlarla hüküm verilmesini pek doğru bulmamışlardır çünki kendilerininde gördüğü zuhuratlar vardı din-i islama uygun olanda olmayanda.
Bunlardan bir kaç örnek vermek isterim

Örnek 1- bayazid-i bistami hazretleri gördüğü bazı zuhuratları kaleme almıştır bir gördüğü zuhuratında bütün peygamberler bir denizi geçmeye çalışıyor içlerinde Hz.muhammed s.a.v de var ama deniz onlara geçit vermiyor bayazid-i bistami geçmeye çalışıyor alemlerin sultanına bile açılmayan deniz ona açılıyor bayazid-i bistami bu zuhuratı belirtirkende şu cümleyi sarf ediyor "Şeytandan Allaha sığınırım" ve şu ayeti kerimeyi okuyor "Şeytan sizin düşmanınızdır onu düşman bilin"

Örnek 2- Abdülkadir-i geylani uzlette olduğu sıralar bir zuhurat görür güzel suretli birisi gelir ve derki "Sana müjdeler olsun Allah-u teala sana bütün haramları helal kıldı " "Abdülkadir geylani hazretleri buyurdular ki " Sen şeytansın senden Allaha sığınırım Allah kimseye özel muamele yapmaz" bu sözlerden sonra şeytan çığlık atarak oradan uzaklaştı

Örnek 3- Gene Abdülkadir-i geylani hazretleri halka en büyük vaazını vereceği sırada zuhurat görür ve kendisine denirki "insanları güzel hikmet ve nasihatlerle Rabbinin yoluna çağır"

iyi görülen zuhurat örnekleride verilebilir bu zuhuratları aktarmaktaki tek amacım zuhuratların çoğu zaman nereden kimden geldiği bilinmemektedir
büyük Allah dostları bu gibi durumlarda hemen Kuran ayetlerine başvurmuşlardır.Ayeti-i Kerimelerin iniş sebeplerine bakmışlardır ve böylece gördükleri zuhuratlara cevap bulmuşlardır ve özel bir anlam içermeyen zuhuratları akıllarına pek takmamışlardır misal kadiri hazretleri az önce aktardığım emir niteliğindeki zuhuratı gördüğünde hemen şu ayete bakmıştır rivayet edildiğine göre " Ey bürünüp sarınan (Resûlüm)! Kalk, ve (insanları) uyar"
Gördüğü zuhuratı ayetlere bakarak hak bir zuhuratmı yoksa şevk haliyle görülmüş bir zuhuratmı bunları ayırt etmeye çalışmıştır

buda benim kısıtlı bilgimle verdiğim nacizane cevabımdır umarım yardımım dokunmuştur azda olsa

canmert196

Kayıtlı Üye

götürebilir.

namazla meditasyon ayni seydir cakra hicbir dine bagli diildir namaz sirasinda meditasyon yapilmis olunur zaten isteyen namaz kilarak meditasyon yapar isteyen yoga yaparak :) namaz sirasinda insan cakralarindaki tikanikliklardanda arinir :)

beerrna

Banlı Kullanıcı
ben bunun güzel bişey olduğunu düşünüyorum:):)

Isla

Kayıtlı Üye
Selamun aleykum, Namazınızda aklınıza gelen herşeyi oan bir kenara bırakmanız gerektiği kanisindayim.mumkun mertebe sadece o anki ibadetinize konsantre olun.Aksi halde bu görünen nedir ilahi bir işaretmi, gibi şeyler aklınıza karışırsa, Allah muhafaza.Yapacaginiz meditasyonu namaz dışında yapmaniz cakralarada o anda kanalize olmanız gerekiyor.Namazda mumkun mertebe dunyevi birşey düşünmemek, aklimiza gelebilecek herseyden kacinmaniz sizin için daha faydalıdır.selametle.

Sasdad

Kayıtlı Üye
Namaz meditasyon falan değildir artık bıktım şu aura enerji ışık muhabbetinden ...