namazda çok fazla rahatsız olmaya başladım

Ogulcan_Ogut

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bu herkese oluyor diye düşünebilirsiniz ama namaz esnasında bana çok sık olmaya başladım kulaklarm kaşınıyor sürekli dikkatim dağılıyor farklı şeyler görüyorum yorumlarınızı önerilerinizi bekliyorum ...

tao123

Kayıtlı Üye
Sana önerim verdiğim resimlerdeki yerlerden başka yere bakma ve nasıl meditasyon yaparken zihni susturmaya çalışıp,tek düşünceye odaklanmaya çalışıyorsak,namazda da dikkatini bu yerlere ve okuduğun duanın anlamına ver.Bir öneride namazı çoğumuz illaki dört dörtlük uygulayamaz.Kendini sürekli namaz kılarken bilmediğin dualarıda ekle.Aynı yerde kalma.Sürekli doğru yönde kendini bu konda geliştir.Seccaden de resimsiz olsun sadece beyaz da sana çok yardımcı olur.Umarım devamını getirirsin.

2cz8pqa.jpg

2z67477.jpg

vse3r6.jpg

Karanlık sandığın yollarda ,yolunu korkuyla Aydınlatamazsın.Selametle...

dansoz

Kayıtlı Üye
Namaza baslarken niyetle beraber 'Allahım senin katında makbul namazı kılayım' ya da benzeri şekilde bir duayı aklınızdan geçirin. Yani akıl dağınıklığından Allah' a sığının.

Peygamber efendimiz namaza 'gözümün nuru ' demiş. Bu sözü düşünebilirsiniz. Aklınıza alakasız şeyler geldikçe ' şimdi namaz kılıyorum, sonra düşünürüm' deyin. Bir de cehennemi düşünmek şeytanı uzaklaştırırmış.

Bunlar benim uyguladıklarım, ben de aynı dertten muzdaribim yani. Ama bırakmak yok, devam. Selamlar.

Yakaza

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bu herkese oluyor diye düşünebilirsiniz ama namaz esnasında bana çok sık olmaya başladım kulaklarm kaşınıyor sürekli dikkatim dağılıyor farklı şeyler görüyorum yorumlarınızı önerilerinizi bekliyorum ...

Bende namaz kılıyorum aynı şeyler bana da oluyo başkalarınada yani arkadaşım sana özel durum yok ortada Allah'a sığınmaktan dua etmekten başka çaren yok.Duayı da anlayacağın dilde dile getir anlamını bilmediğin sadece arapça diye okunanlar işe yaramayabilir çünkü makbul olan dua ihlasla yani anlayarak yapılan duadır.Ama herşeye rağmen aynı şeyler tekrarlanıyosa buda özür durumuna girer namaza zarar vermez.

kurtyıldızı

Kayıtlı Üye
Namaza başalamadan hemen önce,3 kez besmele okuyup sol tarafınıza üfleyin.Mümkün olduğunca vakti geciktirmeden,ezan okunduktan biraz sonra kılmaya çalışın.Vakit geçmek üzereyken,diğer vakte girmeden kılmak için aceleye geldiğinde benzeri kaşıntıllar,dikkat dağılmaları olabiliyor.Çok yorgun olmamak ta önemli.Yorgun hissettiğinizde namaz öncesi biraz dinlenmek te iyidir.Eğer vesveseler oluyorsa,namaz harici zamanlarda bolca "Ya Allah,Ya Rahman,Ya Rahim(CC)" esmalarını okuyabildikçe okuyun.Çok faydasını göreceksiniz inşallah.Namaz sırasında konsantrasyon sağlanması ve devamlılığı için o an kıyamet anında olduğunuzu,Yüce Yaratan,melekler ve peygamberlerimizin sizin namazınızı izlediklerini,bu namaz sonucuna göre cennet yada cehenneme karar verileceğini düşünün.

Helo

Banlı Kullanıcı
Dostum sana müjdeler olsun.Namazda rahatsız oluyorsan demek ki senin namazın salihlerin namazıdır.Gerçekten Allah'a ulaşmak için çabalıyorsun ve şeytan'da senin önüne tuzaklar kurmaya çalışıyor.Yalnız sana bir tavsiyem var.Allah ile irtibatının kesildiğini hissettiğin anda namazı bırak.Çünkü o namazın kabul olmaz.Yani Allah ile namazda muhabbet edebiliyorsan kıl.Yoksa kılma.Misal dünyevi şeyleri düşünüyorsun.Aklından uzaklaştıramıyorsun.Sakın ha ola ki namaza durma.Senin bu nefis mücadelen Allah katında kılacağın namazdan daha hayırlıdır.

Tasavvufta şöyle bir ilke vardır.Şeytanın hiç rahatsız etmediği adamdan kork.Çünkü şeytan onu elde etmiştir.Artık üstünde fazla uğraşmaz.Fakat Seytanın sürekli musallat olduğu kişi salih ameller içerisinde ve Allah'ın sevdiği kullarındandır.

Cem

Kayıtlı Üye
Vesveseden kurtulmak için Ya kuddûs şeklinde hergün 170 defa zikri yapılır ve her tür vesvese yok olur. Bu duada vesveseden kurtulmak için okunur

Yâ Allahü yâ hayyü ya Kâyyûmü yâ kaimü alâ külli nefsin bimâ kesebet hulle beynî ve beyne adüvvî

Ben namazdan önce namaz kılacağım mekana bir Ayet-el kürsi okurum sonra bunları yapın Allah’ın izni ile sorun kalmayacak.

yorgun savascı

Kayıtlı Üye
İş
elektronik güvenlik s. ve iktisat fakültesi
cok guzel acıklamıssınız eyvallah faydalı oldugunuza emınım Allah-ın selamı uzerınızde olsun

furkan40

Banlı Kullanıcı
Bende namazdan sonra malesef hiç bir duygu hissetmiyorum :( herkes rahatlar derin bir nefes alır mutluluğu tadar ama ben hiç bir şey hissetmiyorum acaba namazımmı kabul olmuyor :(

can-dan

Kayıtlı Üye
Sevgili furkan40,Zilzal Suresinde ''Zerre kadar iyilik yoktur ki karşılıksız kalmasın,zerre kadar kötülük yoktur ki karşılıksız kalmasın ''diye buyurur Yüce ALLAH..Kalbinizden şüpheyi atın .
Namazlarınızdan sonra ilahi hislerle dolmak istiyorsanız ben derim ki,okuduğunuz sure veya ayetlerin türkçe meallerini öğrenin .Okurken,aklınızdan türkçe anlamlarını geçirin.''Elhamdü lillahi Rabbil alemin''derken otomatik olarak söyleyebilirsiniz.Hatta bazen bir bakarsınız ki surenin sonuna gelmişsiniz de ne okuduğunuzun farkında bile değilsiniz.Ama ,diliniz bunu söylerken siz beyninizden ve yüreğinizden ''HAMD ALEMLERİN RABBİ ALLAH'A MAHSUSTUR ''diye geçirirseniz ,farkındalığınız daha da artacak ve duygularınız yoğunlaşacaktır ..Çok faydası olacağına inanıyorum ..
Sevgiyle kalın....

Aronyi

Banlı Kullanıcı
İş
Ögrenci
İlmihal okumanı tavsiye ederim. Namazı bir emir degilde allahla konuşmak olarak görmeye başlarsan hiç bir şey seni etkilemez, etkiliyemez...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.