Matematik Öğrenemiyorsanız Dikkat ( Mat. Öğrenememek Bir Hastalık )

• Konbuyu başlatan Üye silindi 15237
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 15237

Toplum olarak matematik notumuz kırık. Yapılan araştırmalar ise matematik öğrenememenin de bir hastalık olduğunu gözler önünü seriyor. Peki, nedir bu hastalık ve tedavisi ne? Söz konusu hastalığın adı Dyscalculia; matematik öğrenme bozukluğu...

Söz konusu hastalığın adı Dyscalculia; matematik öğrenme bozukluğu. Beyingücü Dergisi, bu konuyu gündeme getiren popüler eğitim ve bilim yayınlarından biri olarak dikkat çekiyor. Daha önceki sayılarında Dyscalculia'nın ne olduğuna dair yazılara yer veren dergi son sayısında Dyscalculia'nın üzerinde çalışmalar yapılan güncel bir olduğu hatırlatılıyor. Dergi bu sayısındadyscalculia’nın belirtilerini hatırladıktan sonra tedavi yöntemlerine de değiniyor.

Dyscalculia’nın Belirtileri

* Sayılarla çalışmada zorluk
* Matematiksel sembollerin kafa karıştırması
* Basit bilgileri uygulamada zorluk (toplama, çıkarma, çarpma, bölme)
* Mantık açısından matematikte zorlanma
* Zamanı anlatmada zorluk
* Yönlerle ilgili zorlanma
* Matematikteki genel kavramları anlayamama ve hatırlayamama
* Stratejik planlamada beceri eksikliği (örn: satranç oynarken)
* Sayıların geçtiği öğrenmelerde hafıza zayıflığı

Dyscalculia Nasıl Teşhis Edilir?

Öğretmen veya anne-baba çocukta yukarıdaki semptomları fark ettiyse çocuğun bu bozukluğa sahip olup olmadığını kolayca aydınlatabilir. İlk adım olarak aile doktorunuza danışabilirsiniz. Muhtemelen sizi bir uzmana yönlendirecektir. Uzman birtakım testler yaparak bu bozukluğun var olup olmadığını saptayabilir.

Dyscalculia’sı olan bir çocuk ortalama yahut ortalamanın üstünde bir zekâya sahiptir. Fakat matematik alanında bu başarısını açığa çıkaramaz. Bu noktaya dikkat etmek gerekir.

Dyscalculia Nasıl Tedavi Edilir?

Dyscalculia teşhisi konulan çocuğa devlet okulunda genellikle IEP (Bireysel Eğitim Planı) verilir ki çocuk bu sayede özel bir eğitimciden bireysel matematik alanında özel eğitim alabilsin.

Dyscalculia’nın tedavisi yoktur, fakat zamanında fark edilip müdahale edilirse bu çocuklar matematik öğrenebilir ve fonksiyonel hale gelebilirler. Genellikle öğretim, çoklu duyulara ilişkin metotlar ve diğer alternatif metotlarla öğretiliyor ve matematik becerisi kazandırılmaya çalışılıyor. Nitekim basmakalıp öğretiler dyscalculiası olan çocuğa hiçbir yarar sağlamayacaktır.

Dyscalculiası olan çocuğuma nasıl yardım edebilirim?

* Evde matematik oyunları oynayın, genel kavramları gözden geçirin ve pratik yapın. Matematiğe temas etmek yani matematiği hayatın içine almak çocukların en azından basit kavramları algılamalarını kolaylaştıracak bir yoldur.

* Düşündürücü problemler üzerinde çalışın. Resim boyayarak ya da çizim yaparak çocuğunuzun problemi anlamsına yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun matematiksel bir algıyla resim çizimlerine veya grafiklere bakmasını sağlayın ve problemi çözmeden önce çocuğunuzun kullandığınız materyalleri anlaması için zaman verin.

* Çocuğunuza problemi sesli bir şekilde okutun ve bunun çocuğunuza yardımcı olup olmadığını inceleyin. Problemi anlayabilmesi için günlük hayattan örnekler verin. Çocuğunuzun zihnine sayıların iyice yer etmesi için grafiklerle süslenmiş kağıtlar kullanabilir ve türlü oyunlar geliştirebilirsiniz. Çocuğunuzun öğretmeniyle görüşebilir, ödev olarak karışık ve dağınık olmayan worksheetler vermesini isteyebilir ve görsel herhangi bir şeyle çocuğunuzun meşgul olmasını engelleyebilirsiniz.

* Dyscalculiası olan çocuğunuza yapabileceğiniz en önemli şey asla vazgeçmemek olacaktır. Unutmayın ki; farklı öğretme metotlarıyla her şey öğrenilebilir!

Kaynak:Madde Enerjisi Ve Beynin Tedavi Gücü

moskov

Kayıtlı Üye
Bende nerde matematik sorusu çözeyim diye bakarım oturur ders çalışırım üni bitti ama :D Birazcık inatla yapılamayacak bir şey yok.. Yada iyi bir hocayla :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hastalık uydurmuşlar kafalarından. Normal bir beyni olan herkes normal matematikten anlar. Diferansiyal denklem çözdürülmeyecekse veya saçma sapan polinom integrale girilmeyecekse (ki bunlar sonra kimin ne işine yaradı ayrı konu) herkes matematik öğrenir. Mesele metod ve ilerlemede. Ben de eskiden hep kırık not alırdım. Hatta matematik öğretmenlerimden biri bu konuyu beceremeyeceğimi o kadar zeki olmadığımı söylemişti. 1 ay akrabam tarafından çalıştıktan sonra girdiğim sınavda il 13.sü oldum. Yani bu ne zeka ne de hastalık meselesi. Bayılıyorlar hastalık uydurmaya. Şimdi mesela ABD'de toplumun hepsi mental olarak hastadır neredeyse, kabul edilirse o sistem bütün dünya hastadır. Kime göre? Bu uydurukçulara göre. Dünyada bir çok teknik ve yeni yaklaşım var. Herkes her şeyi sevmek ve ilgi duymak zorunda değil. Çocuk da sevmiyorsa bir nedeni vardır mesele sevdirmek. Hasta falan laflarını unutup rahat bırakın çocukları ve sorunu devam ettireceğinize, çözümün parçası olun.

Kar

Elit Üye
Kadınların da adet öncesi oluşan gerginliklerine adet öncesi sendrom adını koyup,sonra ilaç dayıyorlar insanlara.
Türkiyede bu kadar çocuğa matematik için ilaç bulundu diyip ilaç yazıldığını düşünebiliyormusunuz, o ilacı üreten firmanın kasasına giren parayı düşünebiliyormusunuz?

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Benim matematiğim çok kötü :D 3 ile 7 yi karıştırıyorum :(

vivalavida

Kayıtlı Üye
Son videoda, İngilizcem yeterli olmadığı için tam anlamadım ama eğer sadece 999... şeklinde giden sayılar için kolaylık öneriliyorsa, çarpanın 1 fazlası ile çarptıktan sonra (bu da 100... şeklinde tam bir sayıya denk gelir) sonuçtan çarpım kadar eksiltilmesi daha kolay gibi görünüyor?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Son videoda, İngilizcem yeterli olmadığı için tam anlamadım ama eğer sadece 999... şeklinde giden sayılar için kolaylık öneriliyorsa, çarpanın 1 fazlası ile çarptıktan sonra (bu da 100... şeklinde tam bir sayıya denk gelir) sonuçtan çarpım kadar eksiltilmesi daha kolay gibi görünüyor?
Son video Vedic matematiğin sadece bir örneği. Normalde daha geniştir elbette. Yazmayı unuttum, bu videoda sadece 9 ile yapılan çarpımlarda bu azaltma yöntemi geçerli. Her sayının benzer kural ve mantığı oluyor.

yasmina

Kayıtlı Üye
maya medeniyetinden çıkan hesaplama türü daha kolay gibi geldi :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Ben böyle bir sorunu yasayan birini gördüm.
Algida sorun,bir seyin yogunlugunu algilayamiyorsa, birin ikiye olan oranini algilayamiyorsa nasil carpip bölsünki ?
Benim bahsettigim kadina 10 euro ile ne alabilirsin dediginde ve siklar ile saydiginda
-Araba
-Kitap
-Ayakkabi
Bu soruya cevap veremiyor, cünki 10 rakaminin 100yada 1000 e oranini algilayamiyor.
Aklisiz gerizekali bir insandan bahsetmiyorum, kendi alaninda oldukca basarili bir insan.
Bu yukarida bahsi gecen olay algi sorunudur.
Bendede yön algisi yoktur,zaten bu durumun vesilesi ile bu kadini tanimistim.
Algi yok ise sayilarin yönün mekanin kimi zaman zamanin bir anlami yoktur.
Mesela Avrupa'dan Amerika'ya ucmus bir insan bir ara zaman da algi sorunu yasar..
Buna benzer bir sey.
Bende hayatim boyu yön algisi olmad. Benim gibi birine direksiyon hocasinin "Sagina dön" dedigini dusunebiliyormusunuz.. Sag nermde panik!!!
Ve bu hali bilmeyen bunun mumkun olabilecegine inanmiyor, onun icin basit bir olaydir sagina bakmak, yada 10 dan 2 cikartmak...

Cok ilginc gercekten bu tip insanlarin hali,kadin ömründe yalniz alisverise gitmemis gitmis isede kredi karti ile ödüyor, cünki atiyorum 52 euronun boyutunu kestiremiyor, 10 euro verse yetermi ? 100 euro verse olurmu? vsa vsa zor is yani :)

CadıAdayı

Kayıtlı Üye
Bu matematik anlamama sorunumu bir hastalığa yükleyebileceğim için mutlu oldum şimdi. Tüm derslerim 4-5 iken matematik ve türevlerinin 1 olmasının başka açıklaması olamazdı zaten.

ali42

Kayıtlı Üye
İş
Tarih Öğretmeni
İnsanların ilgi ve yetenekleri farklı farklıdır,matematik öğrenememek bir eksiklik değildir...

kapliyagos

Kayıtlı Üye
paylaşımlar için teşekkürler öncelikle...ve la-edri söylediklerinize kelimesi kelimesine katılıyorum...matematik dersi benim okul hayatım boyunca hep kabusum olmuştu..fen bilimleri türevlerini çok rahatlıkla anlayabiliyor ve çok başarılı olabiliyorken matematikten herzaman bütünlemede geçtim maalesef...öss ve öys sınavlarında fizik ve kimya sorularını yaparak kazandım...:D en sevdiğim ders fizik idi. fizik öğretmenlerim sınavlarda fizik problemleri verirlerdi ben kendi geliştirdiğim yöntemlerle problemi çözer, sadece sorunun cevabını yazardım...bu yüzden kopya çekmekle suçlandığımı hatırlıyorum..:D