72 rakamının özel bir anlamı var mı ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gümüş

Kayıtlı Üye
Normal koşullarda 4 işlemle ulaşılmak istenen bir rakama ulaşmak ve ona bir anlam yüklemek problem değil ama ortada dönen bir rakam var, takıldım öylesine, anlamak istiyorum mümkünse ;)

Soru şu :

72 rakamının bir anlamı var mı ?

72 demon deniyor mesela neden 72 ?

Geçenlerde bir kitapta okudum Hz Musa'nın inisiye çemberi kendisi dahil 72 kişi.

72 üzerine başka ne var ne yok bakayım dedim Kabala'ya göre

"Shemhamphorash, ve Ayrıştırılmış İsim, önemli bir Güç Kelimesiydi; Üç çarpı 72 harften oluşarak Çıkış XIV'nin 19., 20. ve 21. mısranın kelimelerinin harfleri alınarak 19. mısranınkiler doğru sırdan, 20. ters ve 21. doğru sıradan yukarıdan aşağı yazılmışlardı. Böylece 72 harften oluşan üç sıra ortaya çıkmıştı ve bu sıralar yandan okunduğunda her biri üç harften oluşmuş 72 kelime ortaya çıkmıştı. Bunarlın arkalarına Al veya IH koyarak dünyadan cennete çıkan Yakub'un merdiveninin 72 melek adları oluştuğu farz edilirdi."

Halk arasında çeşitlilik anlatmak için 72 millet deyimi var mesela.

Hz Süleyman için de 72 melek 72 karanlık varlık üzere bir şeyler var ama tam ne bilmiyorum, gerçek mi onu da bilmiyorum. Herneyse arasam daha da bulurum muhtemelen ama konu bu değil , var ise perspektifimi genişletme adına 72 nin anlamını bilmek istiyorum lütfen . Teşekkürler :)

Zülkarneyn1

Banlı Kullanıcı
Allah'ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun,

Hayat başlıbaşına matematik temellerini üzerine inşaa edilmiştir. Gözümüzün gördüğü yada görmediği, baktığımız heryerde bir şekil, bir sayı görmemiz Allah'ın sonsuz ilminin canlı ve cansız aleme yansımasından ibarettir. Bazı sayıların elbette çeşitli sırlara vakıf olduğu söylenir ve bilinir. Mesela "1" sayısı tekliği ve eşsizliği ifade eder, zira Cenab-ı Hakk hep "1" sayısı ile anılır. Bir başka örnek "7" sayısıdır. Kur'an'da 7 kat göklerden ve yerden bahsedilir. Bir hafta 7 gündür, gökkuşağında 7 renk olması, Kabe'nin 7 kez tavaf edilmesi, İstanbul'un 7 tepe üzerinde olması gibi gibi...

Aslında evrenin ve yaşamın bir matematik sistemi ve rakamlar silsilesi içerisinde hareket ettiğine dair en büyük mucize "Kur'an"dır. Zira bu mucize kitapta öyle rakamsal esrarlar mevcut ki, insan hayrete düşüyor. Mesela bazı örnekleri şunlar,

"Dünya" kelimesi 115 defa geçerken, "Ahiret" kelimesi de 115 defa geçiyor.

"Melek" kelimesi 88 defa geçerken, "Şeytan" kelimesi de 88 defa geçiyor.

"Hayat" kelimesi 145 defa, "Ölüm" kelimesi de 145 defa geçiyor.

"Fayda" kelimesi 50 defa, "Zarar" kelimesi de 50 defa geçiyor.

"İnsan" kelimesi 368 defa geçerken, "Peygamber" kelimesi de 368 defa geçiyor.

"İblis" kelimesi 11 defa geçerken, "İblisten Allah'a sığınmak" ifadesi de 11 defa geçiyor.

"Musibet" kelimesi 75 defa geçerken, "Şükür" kelimesi de 75 defa geçiyor.

"Altın" kelimesi 8 defa geçerken, "Lüks içerisinde yaşamak" ifadesi de 8 defa geçiyor.

"Büyü" kelimesi 60 defa geçerken, "Fitne" kelimesi de 60 defa geçiyor.

"Zekat" kelimesi 32 defa geçerken, "Bereket" kelimesi de 32 defa geçiyor.

"Şiddet" kelimesi 114 defa geçerken, "Sabır" kelimesi de 114 defa geçiyor.

"Adam" kelimesi 24 defa geçerken, "Kadın" kelimesi de 24 defa geçiyor.

"Namaz" kelimesi 5 defa zikrediliyor ve Namaz bildiğiniz üzere 5 vakittir.

"Deniz" kelimesi 32 defa geçer fakat kara anlamındaki "Toprak" kelimesi ise 13 defa zikredilir. Bunun mucizesi şudur; 32 ve 13 rakamlarını toplarsak 45 sayısını buluruz daha sonra bu rakamları yüzdeye vuracak olursak 32 rakamının %71,1 ve 13 rakamının %28,8'e tekabül ettiğiniz görürüz. Bu sonuç sizin de bildiğiniz gibi denizlerin kapladığı yerin ve karaların kapladığı yerin oranlarını veriyor. Bu apaçık bir mucizedir.

72 rakamına gelince, bu rakamın eski inanışlarda ne ifade ettiği biz Müslümanları bağlamaz. Misal vermek gerekirse batı inanışında 13 rakamı uğursuz kabul edilirken bizim de böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Hz.Adem'den beri pek çok din ve inanış hasıl olmuştur ve bu inanışlarda rakamların yeri elbette büyüktür ama hakikat olan Kur'an'dır ve Allah'ın kelamıdır. Zira bizi bağlayıcı olan başkalarının inanışları değil bilakis kendi dinimizdir. Görünmeyen varlıklara ilgin olduğunu varsayarak şunu söyleyebilirim, Kur'an'da 72.Sure "Cin Suresi"dir...

Sevgi ve hürmetler...

bendekiben

Elit Üye
Normal koşullarda 4 işlemle ulaşılmak istenen bir rakama ulaşmak ve ona bir anlam yüklemek problem değil ama ortada dönen bir rakam var, takıldım öylesine, anlamak istiyorum mümkünse ;)

Soru şu :

72 rakamının bir anlamı var mı ?

72 demon deniyor mesela neden 72 ?

Geçenlerde bir kitapta okudum Hz Musa'nın inisiye çemberi kendisi dahil 72 kişi.

72 üzerine başka ne var ne yok bakayım dedim Kabala'ya göre

"Shemhamphorash, ve Ayrıştırılmış İsim, önemli bir Güç Kelimesiydi; Üç çarpı 72 harften oluşarak Çıkış XIV'nin 19., 20. ve 21. mısranın kelimelerinin harfleri alınarak 19. mısranınkiler doğru sırdan, 20. ters ve 21. doğru sıradan yukarıdan aşağı yazılmışlardı. Böylece 72 harften oluşan üç sıra ortaya çıkmıştı ve bu sıralar yandan okunduğunda her biri üç harften oluşmuş 72 kelime ortaya çıkmıştı. Bunarlın arkalarına Al veya IH koyarak dünyadan cennete çıkan Yakub'un merdiveninin 72 melek adları oluştuğu farz edilirdi."

Halk arasında çeşitlilik anlatmak için 72 millet deyimi var mesela.

Hz Süleyman için de 72 melek 72 karanlık varlık üzere bir şeyler var ama tam ne bilmiyorum, gerçek mi onu da bilmiyorum. Herneyse arasam daha da bulurum muhtemelen ama konu bu değil , var ise perspektifimi genişletme adına 72 nin anlamını bilmek istiyorum lütfen . Teşekkürler :)

72 sayısının anlamı bolluk ve bereket anlamına geliyor

şöyle bir hipotez daha geliştirdim

7-+2= 9

hermetik görüşe göre
Ennead dokuz sayısının sembolüdür. İlk tek sayının karesi (3 x 3) olması dışında birçok ilginç matematik özellikleri vardır. Herhangi bir sayı ile çarpıldığında çıkan sayının birim sayılarının toplamı yeni dokuz verir. Kabala'da dokuzuncu sefira'ya ay tekabül eder.Genel anlamda enegram evrensel bir semboldür. Her çeşit bilgi enegrama aktarılabilir ve enegram yardımıyla yorumlanabilir... Onu kullanabilen insana enegram kitap ve kütüphaneleri tamamıyla gereksiz kılar

Rüyada 72, yetmiş iki sayısı görmek ; özgürlük ve iktidarı sembolize eder. Bu duygularınız nedeniyle zaman zaman gizli tehlikeler yaşadığınızı, hep tehlikenin kıyısından döndüğünüzü işaret eder

LikeADewiL

Kayıtlı Üye
72 sayısının anlamı bolluk ve bereket anlamına geliyor

şöyle bir hipotez daha geliştirdim

7-+2= 9

hermetik görüşe göre
Ennead dokuz sayısının sembolüdür. İlk tek sayının karesi (3 x 3) olması dışında birçok ilginç matematik özellikleri vardır. Herhangi bir sayı ile çarpıldığında çıkan sayının birim sayılarının toplamı yeni dokuz verir. Kabala'da dokuzuncu sefira'ya ay tekabül eder.Genel anlamda enegram evrensel bir semboldür. Her çeşit bilgi enegrama aktarılabilir ve enegram yardımıyla yorumlanabilir... Onu kullanabilen insana enegram kitap ve kütüphaneleri tamamıyla gereksiz kılar

Rüyada 72, yetmiş iki sayısı görmek ; özgürlük ve iktidarı sembolize eder. Bu duygularınız nedeniyle zaman zaman gizli tehlikeler yaşadığınızı, hep tehlikenin kıyısından döndüğünüzü işaret eder

Bende şöyle bi hipotez geliştirdim. 7 ile 2 yi toplarsak 9 eder ve 9'da bir inanışa göre kedinin canı olarak tanımlanır. Çünkü kediler 9 canlıdır derler.

gümüş

Kayıtlı Üye
Bende şöyle bi hipotez geliştirdim. 7 ile 2 yi toplarsak 9 eder ve 9'da bir inanışa göre kedinin canı olarak tanımlanır. Çünkü kediler 9 canlıdır derler.

Tanrı doğayı bu tezi ispat için kedileri öldürmeye kalkan çocuklardan korusun ,amen !..

Sn Zülkarneyn,

Önce teşekkür ediyorum, temennileriniz ve ayırdığınız zaman için.
Cin suresine baktım, sure içerisinde görmem gereken var mıydı bilmiyorum ama açtığım başlığa bağlayacak kısmı sure içinde değil, söylediğiniz gibi sure sırasında/ numarasında buldum. Bundan tabii ki, ne sonuç çıkar bu biraz da araştırmacının bağlamak istediği noktaya bağlı, ben sizin aksinize diğer kitaplar bizi ilgilendirmez şeklinde değil,- ama tabii ki sorumluluğumuz islam dininde olduğumuz için öncelikle Kur'an'a karşı bunda yanlış anlaşılmak istemem - aksine belki de Cinler ve 72. sıra numarasının beraber kullanılanılmasını ( baska bir sure numaraya denk gelebilirdi çünkü) Tevrat'ta anlatılan bir olayın üstü kapalı onayı gibi algılamayı tercih ettim şimdilik. Çünkü her ne kadar Kur'an son gelen olsa da Kur'an içerisinde defalarca belirtildiği gibi bildiğimiz (muhtemelen Tevrat ve İncil) ve bilmediğimiz ( muhtemelen bugün din gibi görmekten kaçındığımız) ancak sonucta var olan tüm öğretiler , inanışlar kendiliğinden ortaya çıkmadı ise, ki kitaba göre çıkmadı, temel olarak deformasyona uğramış olsun ya da olmasın sonucta Allah kelamı olmak durumunda. Zıtlıklardan yola çıkarsak bugün bazılarımızın karanlık bazılarımız şeytani dediği kavramlar bile ( konuda 72 demon veya 72 karanlık varlık olarak geçiyor) taşıdıkları anlamları aydınlıkla oluşturdukları kontrasttan alırlar ve kötülüğün tarihçesini izlemek mümkünken iyiliğin tarihçesini izleyemiyor olmamızın nedeni de belki de kötülüğün üzerinde yükseldiği zemini belki hatalı bir şekilde ak zemin gibi algılıyor olmamızdan kaynaklı. Tabii bu benim düşünce sadece. Özellikle kabul edilsin gibi bir derdim yok. ve tabii ki epeyce fazla daha okumam lazım. Ama sonuçta 72 sayısına niye takıldım için bir açıklama olmustur umarım .İlaveten verdiğiniz örneklerde de eşit sayıda zıtlıklar var 1 ya da 2 satır hariç farkındaysanız. 5 sayısı için namaz konusunda şimdi biraz farklı düşünüyorum ama ona sonra geleyim çün kü konuyu dağıtırım şimdi girersem.

Sn Bendekiben

72 rakamının bolluk bereket anlamına geldiğini bilmiyordum, teşekkür ederim.
Rakamları toplayarak elde edilen sonuclar konusunda ihtiyatlı gitmek tercih ediyorum ama bu bulunan sonucları yadsıdığımdan değil,ama öylesine serbest ararken henüz bilmediğim olası bir yanıttan uzaklaşır mıyım diye

Öte yandan söylediğiniz gibi 7 +2 = 9 olasılık düşündümdü dün. Aynı şekilde
Hz Süleyman'a atfedilen 72 melek ve 72 kötü varlık için aynı işlemi yaptığımızda 9 +9 = 18 => 1 48 =9 bulabileceğimiz gibi, her iki 72 nin toplamını yanyana ekleyerek 99 sayısını ve buradan da Esmaül Hüsna'yı bulduk da diyebiliriz.Her biri kendi içerisinde doğru önerme olacak belki çünkü bu biraz da arayanın benimsediği yolla ilgili galiba. Ama bir noktadan sonra hepsinin doğru olduğu seçeneklerden hangisi istenen cevap olduğu kısmı geliyor , ben galiba onu arıyorum, pek umut vaadetmesem de :)

Teşekkür ediyorum herkese, iyi seneler tekrardan :)

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
Naçizane yorum yapmak istiyorum.

"Nesneler birçok dil konusurlar, dedi delikanli.
Devenin bozlamasinin önce yalnizca deve bozlamasi oldugunu gördüm, sonra tehlike isaretine dönüstügünü ve daha sonra da tekrar bozlama oldugunu gördüm."

Bu alıntı "simyacı" kitabından. Çok zaman bu böyle olur, siz bir şeye inanırsınız ve sürekli karşınıza çıktığını düşünürsünüz hayatınızın gidişatına göre anlamlar yüklersiniz, tabiki evrenin matematiksel bir işleyişi var bunu kimse inkar edemez ve bu sayı sizin için özel olabilir ama araştırırsanız bütün sayıları, bir çoğunun anlam ifade ettiğini göreceksiniz. Bazılarını daha çok seversiniz ve daha anlamlı olduğunu düşünürsünüz. Richard Bach'ın dediği gibi "Ya gerçekte var olmayan zincirlerle bağlandığımıza inanıyorsak? Ve çevremizdeki dünya inandıklarımızı yansıtan mükemmel bir aynaysa?" ki olabilir :) Perspektifinizi pek genişletmez ama bu da bardağın boş tarafı :)

Sn. LikeADewil,
Yorum yaparken lütfen daha dikkatli ve ciddi olun. Dalga geçer uslupta yazabileceğiniz bir yerde değilsiniz.

gümüş

Kayıtlı Üye
Naçizane yorum yapmak istiyorum.

"Nesneler birçok dil konusurlar, dedi delikanli.
Devenin bozlamasinin önce yalnizca deve bozlamasi oldugunu gördüm, sonra tehlike isaretine dönüstügünü ve daha sonra da tekrar bozlama oldugunu gördüm."

Bu alıntı "simyacı" kitabından. Çok zaman bu böyle olur, siz bir şeye inanırsınız ve sürekli karşınıza çıktığını düşünürsünüz hayatınızın gidişatına göre anlamlar yüklersiniz, tabiki evrenin matematiksel bir işleyişi var bunu kimse inkar edemez ve bu sayı sizin için özel olabilir ama araştırırsanız bütün sayıları, bir çoğunun anlam ifade ettiğini göreceksiniz. Bazılarını daha çok seversiniz ve daha anlamlı olduğunu düşünürsünüz. Richard Bach'ın dediği gibi "Ya gerçekte var olmayan zincirlerle bağlandığımıza inanıyorsak? Ve çevremizdeki dünya inandıklarımızı yansıtan mükemmel bir aynaysa?" ki olabilir :) Perspektifinizi pek genişletmez ama bu da bardağın boş tarafı :)

QUOTE]

Genel anlamda katılıyorum sözlerinize ama 72 rakamına bakışım en azından şimdilik sürekli karşıma çıkıyor anlamında değil. İyi - kötü, artı- eksi, olumlu -olumsuz anlamında farklı kültürler ve inanışlarda bir şekilde bir şeylerin yansıması olduğunu sanıyorum. (Yanılıyor olabilirim )

72 tek başına benim için önemli değil,başka bir rakam da olabilirdi ama A kişisine göre bi X kültürde pozitif q değerini, Y kültürde negatif z değerini simgelediğinde şunu merak ediyorum , aslında aynılarda bir şekilde bir nedenden ötürü yorumcular vesilesiyle aslında temsil ettikleri anlamdan ayrıldılar mı ? ( dualitenin bir formu)
Yoksa hep ayrı mıydılar ? Ama önce 72 nin ne olduğunu bulmam lazım yanıta gitmek icin ve evet sonuc ayna kırıkları da olabilir , ama bunu kabul ettim ;)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...