10 Esma-i İlahiyye'nin esrarı

Zülkarneyn1

Banlı Kullanıcı
Allah'ın selamı ve rahmeti üzerinize olsun,

Sevgili arkadaşlar bizzat anacığımın tecrübe etmiş olduğu ve uzun zamandır uyguladığı 10 adet Esma-i İlahiyye'yi sizlerle paylaşmak istiyorum. Rahatça ezberleyebilirsiniz, zira Cenab-ı Allah mutlaka ezberlemeniz için yardımcı olacaktır. Yüce Allah, kullarının isimlerini zikretmesinden hoşnut olur. Anacığım sıkıntılı zamanlarımızda bir kenara çekilir ve saatlerce hatta günlerce kimseciklerle konuşmadan bunu okurdu. Gerçi hala da okur ama işin esrarlı yanı, okuması bittikten sonra çarçabuk bir vesile ile o anki sıkıntılarımız gidiverir. Para sıkıntısı varsa mutlaka biryerden para gelir, iş ile ilgili yada bir şahsi bir sorun varsa mutlaka bir vesile ile ortadan kalkar.

Evvela arkadaşlar yine her zaman tavsiye ettiğim gibi her işin bir kuralı ve kaidesi vardır. Belirtilen usûllere uyulmadığı takdirde eğer sabrıda elden kaçırırsanız o işin akıbeti hüsran olur. Herneyse fazla uzatmadan 10 Esma'yı yazıyorum.

Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Hayy, Ya Kayyûm, Yâ Hannân, Mennân, Yâ Bediüssemavati vel ard, Yâ Malikel mülk, Yâ Zülcelâli vel ikram

Her kim bu on Esma-i İlahiyye'yi günde en az yüz(100) kere kendine alışkanlık edinip okursa, Cenab-ı Allah hiç beklemediği bir yerden ona rızık verir, sıkıntılarını gönlünden ve aklından söküp alır, yolunda gitmeyen işlerini bir vesile ile düzeltir, maddi ve manevi hiçbir yardımını bu kulundan esirgemez, yüce inayetinden ve kereminden bolca tattırır, bolluğa kavuşturur, kendisini herkes sever ve hoş muhabbete nail olur, fenalıklardan korunur.

*Gece yatarken ve güneş doğmadan evvel gecenin o esrarlı vakitlerinde bunu okuyanlar daha çabuk muvaffak olurlar. Ayrıca unutmayınız ki sabretmeden hiçbir başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bu idrak ile bunu uygularken sabrı elden bırakmayın. Gönülden ve imanla isteyerek yapınız. Yine unutmayınız ki ne isterseniz isteyin, yalnızca Allah'tan isteyin...

Sevgi ve hürmetler

Cem

Kayıtlı Üye
Allah razı oldun güzel paylaşım annenede selamlarımı ilet

salley

Kayıtlı Üye
Merhaba [SIZE=2,5]Zülkarneyn[/SIZE],

Güzel bir paylasım ama bunun kaynagını da acıklayabilir misin?

Birini dusun ki müslanım diyen ama cok da o hayatı yasamayan biri... Hayatta genelde kısa yoldan koseyi donme hayaline gomulmus insanlar olarak kolayca cennete gidilmesinin istenildiği bir toplumdayız.

Senin paylastıgın seye paralellik arzeden bir suru versiyon var. Elbette Allahı anmak ona kulluk etmek guzel ve huzur veren bir sey ama bunu Kuranı takip ederek, guvenilir hadislerden faydalanarak yapmak daha uygun olmaz mı? Bu tur paylasımlar ozellikle bilgisi az olan arkadaslar tarafından okundugunda belki ilgi gorecek ve 1 hafta boyunca okunacak. Sonucta ne olacak biliyor musun: Sadece bunu okuyarak bir yere varamayacagından bundan sonra buna benzer bir sey gordugunde "aman be okuyosun okuyorsun bir sey oldugu yok" diyerek uzaklasmasına neden olacak... Ben buna kas yapayım derken göz cıkarmak derim..

Sevgiler

bendekiben

Elit Üye
Merhaba [SIZE=2,5]Zülkarneyn[/SIZE],

Güzel bir paylasım ama bunun kaynagını da acıklayabilir misin?

Birini dusun ki müslanım diyen ama cok da o hayatı yasamayan biri... Hayatta genelde kısa yoldan koseyi donme hayaline gomulmus insanlar olarak kolayca cennete gidilmesinin istenildiği bir toplumdayız.

Senin paylastıgın seye paralellik arzeden bir suru versiyon var. Elbette Allahı anmak ona kulluk etmek guzel ve huzur veren bir sey ama bunu Kuranı takip ederek, guvenilir hadislerden faydalanarak yapmak daha uygun olmaz mı? Bu tur paylasımlar ozellikle bilgisi az olan arkadaslar tarafından okundugunda belki ilgi gorecek ve 1 hafta boyunca okunacak. Sonucta ne olacak biliyor musun: Sadece bunu okuyarak bir yere varamayacagından bundan sonra buna benzer bir sey gordugunde "aman be okuyosun okuyorsun bir sey oldugu yok" diyerek uzaklasmasına neden olacak... Ben buna kas yapayım derken göz cıkarmak derim..

Sevgiler

Esma'ül hüsna kuranda geçer 99 isim Allahın en güzel isimleridir.Bunun için bir kaynak göstermesine gerek yok ama bu isimlerin hidayetini bilerek zikreden erdemli bir hayata vakıf olan kişilerde bi işe yaramaması gibi durum yok zaten bu zikirler sevap almak için okunan ve okunması sünnet olan zikirlerdir.Bu dünyada işe yaramasa bile öteki dünyada inancı olan bir insan için işe yarıyacağı aşikardır Sevgiler...

salley

Kayıtlı Üye
Dediğiniz gibi Esma'ül Hüsna 99 tanedir 10 tane degil... Haliyle ozellikle bu 10 taneyi işaret eden kimdir ya da hangi kaynaktır bunu merak ettim..

Amacım kimseye muhalif olmak ya da kalp kırmak degil.. O nedenle sozlerimi yanlıs anlamayın lütfen..

Teşekkürler

bendekiben

Elit Üye
Dediğiniz gibi Esma'ül Hüsna 99 tanedir 10 tane degil... Haliyle ozellikle bu 10 taneyi işaret eden kimdir ya da hangi kaynaktır bunu merak ettim..

Amacım kimseye muhalif olmak ya da kalp kırmak degil.. O nedenle sozlerimi yanlıs anlamayın lütfen..

Teşekkürler

Tam üstüne bastınız 99 isim 10 isim değil ama her ismin kendine has bir özelliği vardır ve belki duymuşsunuızdur ism-i azam diye bir şey vardır ki herkezin bütün erenlerim ve ism-i azam ı olduğunu idda edenlerin esması farklıdır bu kişiye özeldir o yüzden her isim zikredilmeli ama bir isteği olan kişi esmayı özelliğine göre seçip zikretmeli bazen bu birkaç esmanın birleşimide olabiliyor demek istediğim buydu sevgiler..

Salick

Kayıtlı Üye
Hergun 100 kez okudugum bir esmalar bilesimidir. Etkisini gordum ve devam etmekteyim..

düzey

Kayıtlı Üye
Allah razı olsun arkadaşım.
esmail hüsna için kaynak istemeye ne gerek var anlamadım bir dua değil okunan. gani gani bu şekilde okumalar var hepsini sorguluyormuyuz sorgulanacak bilmediğiniz bir dua olabilir ya da dua içinde geçen cin isimleri olabilir ben bir anlam veremedim bu sorguya

focus

Kayıtlı Üye
arkadaşlar

burda esas ihlas (samimiyetle) içten gelerek ve teslim olmayla koşulsuz iman ile ihtiyaçların giderilmesine yönelik olmalı,

en azından ben böyle algıladım.

bakın bende 2 ismi şerif vereyim ve ben sayısız okuyorum sabah başlıyorum durmaksızın namaz sonrası akşam yatarken bile, tabi aralaıklar oluyor.

el-azim ve el-melik inanın şüpheniz olmasın niyetiniz akabinde sıkıntılarınız bir şekilde çözüme gidiyor, kim ne düşünürse düşünsün ama ben tavsiye ederim, temiz ve samimiyetle okuyun,

okumadan önce besmele+1 fatiha+3 salatü selam peşinden başlayın, bitirmek istediğinizde 1 fatiha ile bitirin.

Zülkarneyn1

Banlı Kullanıcı

Konu üzere tereddüte düşen "salley" isimli arkadaşımız, özellikle manevi ilimlerin temelinin bu Esma-i İlahiyyelere dayandığının farkında değil zannediyorum. Bildiğiniz üzere çeşitli manevi ilimler mevcuttur ve bu ilimlerin olmazsa olmazları bağlı kalınan kurallarıdır. Örnek vermek gerekirse, bir kilitli kasa düşünün ve bu kasanın kilit numarası 49, eğer siz kasanın kilit ibresini 49 yerine 48 e getirirseniz kasa açılmayacaktır. Bunu da böyle düşünün. Duaların, kelamların ve harflerin sayısı çok önemlidir. Tabiki sayısının haricinde normal okumanın da bir zararı yoktur elbette tam aksine Allah katında sevap kazanacağınız şüphesizdir. Çünkü Allah'ın isimlerini ve kelamını zikrediyorsunuz. Allah katında bunlar makbul olan hadiselerdir. Herneyse vermiş olduğum Esmaların kaynağını sormuşsunuz söyleyeyim kafanızda soru işaretleri kalmasın, kaynak : Kenzül Ulumil Mahfi, bunu ömrünce tecrübe etmiş hocaların hatıraları, halk arasında bunu tecrübe etmiş kişilerin hatıralarıdır.

Ayrıca bir cümlenize çok üzüldüm, insanlar niye okuyup fayda alamadıktan sonra "amaan bunu okudum bir işe yaramadı" deyip İslam'dan soğusunlar? Böyle bir kaide mi var? O zaman dua kabul olmadı diye herkes Allah yok desin. Böyle birşey mümkün müdür! Kamil inanç ve idrak ile bezeli olanlar lütfen bunları uygulasın. Yoksa bana loto çıksın, sevdiğim kız benim olsun diye bunları okursanız, Allah'ın kelamını ve isimlerini kötüye kullanmış olursunuz.

Bu arada güzel düşüncelerini paylaşanlara teşekkür ederim. Burası bir nevi ilim yuvası ve aklı başında insanları görmek gerçekten mutluluk verici...

Sevgi ve hürmetler

dertlipınar

Kayıtlı Üye
İş
emekliÄŸim
öncelikle ALLAHIMcc sizden razı olsun efendim.
her dilek bizim için önemli olabilir lakin bizim göremediğimiz ve yaradnımın görüpte hoşnut deyilse nasip eylemesin. esmaü hüsna okuyupta zarar göreni duymadım kaldıki esmalarla ALLAHIMIN cc sevgisini ve rızasını kazanmak için vesile olur. uygulamayı zorla kabul ettirmek istemiyorki arkadaşımız sadece tavsiye paylaşımı bu zikiri yaptığından böbürlenme veya kasılma yok sadece yardımlaşma paylaşma hak yolunda kaynaşmayı vesile
hepinizi hak sevgisiyle seviyorum hayırlı geceler efendim
saygılarımla

özz

Kayıtlı Üye
Esma-ül Hüsna Allah'ın o güzel isimleri benim hayatımda çok öenmli yeri vardır.Benım Sureklı calıstıgım esmalarım vardır.Ven ınanın o kadar cok yararını gordumkı ama sabrtemek gerekmektedır.Tam bır ınancla okumak gereklıdır.Bu soyledıgınız esmaların her bırı 100 er tane mı okunacaktır?Yoksa ısımlerı sıra sıra soyleyerek mı cunku bazı esmalar bırlestırılerek okunursa cok daha yararlıdır..Esma calısmasını yapıpta yararını gormeyen bılmıyorum.Okuyoruz okuyoruz yararını gormuyoruzz dıyenler Esas ıtıkatı zaten yoktur..Allah bunu da bilmektedir..Görmektedir..Ama yınede Allah kimsenin duasını geri çevirmez..Affedicidir..

Zülkarneyn1

Banlı Kullanıcı
Allah'ın selamı üzerine olsun güzel kardeşim, merak ettiğinin cevabı şudur, edinilen ve gözlemlenen tecrübelere göre birer birer değil, birlikte okuyarak yüz(100) kere zikretmektir. Yani 10'ar şekilde 100 kere tesbih edilir yahut zikredilir.

Dediğin gibi Allah affedicidir ve O'nun isimlerini zikredip zarar gören olmamıştır. Mühim olan gönülden Allah'ı zikretmektir, sabır ile, şevk ile, zevk ile, aşk ile...

Sevgi ve hürmetler

dansoz

Kayıtlı Üye
'Falanca beni sevsin, çok param olsun' diye bile başlansa, esmalar insanı geliştirir. Huzur ve güven verir. 'La ilahe illallah' peygamberimizin en sevdiği zikir diye okumuştum. 'Allah ' ta herkese her seviyeye uygun sanırım. Kalp ritmine ve yürürken adımlara da çok güzel uyuyor.

özz

Kayıtlı Üye
Allah'ın selamı üzerine olsun güzel kardeşim, merak ettiğinin cevabı şudur, edinilen ve gözlemlenen tecrübelere göre birer birer değil, birlikte okuyarak yüz(100) kere zikretmektir. Yani 10'ar şekilde 100 kere tesbih edilir yahut zikredilir.

Dediğin gibi Allah affedicidir ve O'nun isimlerini zikredip zarar gören olmamıştır. Mühim olan gönülden Allah'ı zikretmektir, sabır ile, şevk ile, zevk ile, aşk ile...

Sevgi ve hürmetler

Çok teşekkür ederim.Bahsettiğiniz kitabıda araştıracagım.Esma ile ilgili özel kitapları araştırıyorum.Aşk'la kalın..Allah dualarını kabul etsin..

Saygılar..

Ruzbihan66

Kayıtlı Üye
Selamlar...
Acaba Yâ Hannân, Mennân isimlerinin manasi nedir?
Bu iki ismide Esmalar arasinda bulamadim.

Zülkarneyn1

Banlı Kullanıcı

Sevgili kardeşim, Yâ Hannân "Merhameti sonsuz, çok affedici" Mennân ise"Çok lûtufkar ve kullarına ikramda sınırı olmayan"anlamında olan, Cenab-ı Hakk'ın güzel sıfatlarındandır. Bu iki İsm-i İlahiyye'nin muazzam esrarları vardır ki daha evvelden söylediğim gibi bizzat etrafımda tecrübe edenlerin hatıralarına vakıf oldum. Sizlere de zikretmenizi yürekten tavsiye ederim.
Sevgi ve hürmetler

habibee

Kayıtlı Üye
Bu duayı duydum, ama tecrübe etmedim fakattt Rabbimin isimleri sual olurmu hiç tereddüt olurmu
ama kaynağı M.İloğlu Gizli ilimler hazinesi sahife 802

lorin

Kayıtlı Üye
konuyu ilk açtıgımda yüreğime ışık dogdu adeta vird edineceğim inşallah... çok çok teşekkürler buraya yazdıgın için.