Solaklık , Sağlaklık Vücuttaki Etkileri

Dex

Banlı Kullanıcı
Merhabalar . Bir kaç sene öncesine kadar annemle yaptığımız küçük bir konuşmada ilköğretime kadar solak biri olduğumu duydum . Nedenini bilmesemde büyük ihtimalle annanem ve dedem yüzünden herşeyimi sağ el ile yapmaya başladım . Bunların çoğunu hatırlıyorum anneanemin sağ elle yemek yemezsem korkutacakları gibi sözlerini . Bu konuşmadan sonra sol tarafımı neden diğer insanlara göre daha rahat kullanabiliğimi anladım . Ve körelmiş olan sol tarafımı geri kazanmaya çalışdım . Her işimi sol tarafım ile yapmaya çalıştım . Ve şuan gerçekten her iki tarafımıda aynı şekilde kullabiliyorum . Bu çok büyük bir avantaj ama kötü bir sorunum var . Her iki tarafımıda eşitlemeye çalışmama başlamamdan beridir çok dikkatsizim . İnanın bir şeye 1 dk dan fazla odaklanamıyorum . Kafam aşırı derecede karışık . Bir olay karşısında çok farklı düşünüyorum ama kafam çok karışıyor odaklanamıyorum dikkatimi toplayamıyorum . Acaba bunun yaptığım bu uygulamalar sonucu beynime yapmış olduğu bir zarar olabilirmi ? Teşekkürler

BattleFury

Kayıtlı Üye
Ben aslında solağım mesela ancak 10senedir sağ el kullandığım için... 8 yaşımda bende solaktım yani bunun yan bir etkisi olduğunu şahsen sanmıyorum. Belki sizdeki psikolojik olabilir yada dikkatinizin dağınıklığını solaklığınızla bağdaştırıyorsunuzdur.. :)

Dex

Banlı Kullanıcı
Psikolojik açıdan olabilceğini düşündüm ama internettede bir kaç araştırma yaptım . Azıcık bilgi var zaten bu konuda ve hepsi bu tanıma uygun .

p4inkiLLer

Kayıtlı Üye
El değiştirmek çocuk psikolojisine olumsuz yönde etkir. İleri dönemde zekayı arttırmak için yapılan günlük uygulamaları ters elle yapma aktivitesinden farklıdır bu. 3 yaş civarında neredeyse tamamlanır el tercihi. O zamandan sonra doğru eli kullanmak ve onu desteklemek gerekir. Bizim toplumda bu sıkça yapılan bir hatadır. Çocuğa sağ elle yemek yedirilir, sağ elle yazı yazdırılmaya çalışır. Dikkat dağınıklığının sayısız nedeni olabilir ama el değişiminin etkisi de mutlaka vardır. Garip olan ise solaklığın neden oluştuğu hala teoriler düzeyinde.

Dex

Banlı Kullanıcı
Sayın p4inkiLLer yazınızı ciddiye alarak okudum ve mantıklı geldi teşekkürler . OneRebulic asimetri olayını biraz açabilirmisiniz ?

darkm@ster

Banlı Kullanıcı
İş
asker.
Bendede aynı durum var aynı sorunları bende yaşıyorum ama bunun yanında da baya avantajı var.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Beynimiz hem fonksiyonel hem de anatomik olarak asimetriktir. Sağ ve sol tarafın fazla veya az kullanılması söz konusudur. Sağaklar sol tarafı daha çok kullanır. Solaklar ise sağı ağırlıklı olmakla beraber her iki tarafı da belli yüzdeyle bir birine sağaklara oranla daha eşit kullanabilirler. Yani bir sağlak beyninin iki bölümünü de kullanabilir çalışarak ama solaklar daha rahat kullanabilir. Solaklık daha çok genetiktir. Diğer sebepleri teoriktir. Sadece insanlar değil hayvanlar da solak ve sağlak olabilir.
Beynin her iki yanını da eşit olarak kullanabilmek hem avantajlar getirir hem de sorunlar. Yapılan bazı testlerde ambidexterite yani iki tarafı da eşit kullanmak şizofreniye sebep olabiliyor.
İki tarafı da kullanabilmek aynı zamanda çok ciddi avantajlar ve zeka da getirebiliyor.
O ince çizgi nasıl ayrılır ya da ikisini de kullanmalı mıyız artık siz kararı verin.

moskov

Kayıtlı Üye
bugün bununla ilgili bir şey okudum ...Sağ elini kullanan insanlar sol elini kullananlara göre ortalama 9 yıl fazla yaşıyormuş..

Mouse

Kayıtlı Üye
bugün bununla ilgili bir şey okudum ...Sağ elini kullanan insanlar sol elini kullananlara göre ortalama 9 yıl fazla yaşıyormuş..

bu yazıyı ben araştırdım çünkü dünyadaki herşey insanların sağ tarafına göre ayarlanmış araçlar gereçler vs...

ama ben 19 yıldır solağım halada solak devam etmeyi düşünüyorum sonucda diolar mesela sol el günah vs vs...

Buda Yüce ALLAH'tan gelen birşey....

İyi Forumlar...:hurray:

moskov

Kayıtlı Üye
Tabikide haklisiniz sadece bugun okudugumda dikkatimi cekmisti ustune boyle bir konu acilinca yazmak istedim. :)

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Bende uzun yıllar solaktım; şimdilerde iki elimi de kullanıyorum.
Ailemde her iki elini kullanan başka kişiler de var.
Bizde dikkatsizlik yönünde bir etkisi bildiğim kadarıyla olmadı.

Bu konuda genel bir kanı ya varmak için yapılmış
bilimsel çalışmaları araştırmanızda fayda var.
İsviçreli bilimadamları her konuda olduğu gibi
bu konuyu da araştırmışlardır diye düşünüyorum.

OneRepublic

Kayıtlı Üye
Beynimiz hem fonksiyonel hem de anatomik olarak asimetriktir. Sağ ve sol tarafın fazla veya az kullanılması söz konusudur. Sağaklar sol tarafı daha çok kullanır. Solaklar ise sağı ağırlıklı olmakla beraber her iki tarafı da belli yüzdeyle bir birine sağaklara oranla daha eşit kullanabilirler. Yani bir sağlak beyninin iki bölümünü de kullanabilir çalışarak ama solaklar daha rahat kullanabilir. Solaklık daha çok genetiktir. Diğer sebepleri teoriktir. Sadece insanlar değil hayvanlar da solak ve sağlak olabilir.
Beynin her iki yanını da eşit olarak kullanabilmek hem avantajlar getirir hem de sorunlar. Yapılan bazı testlerde ambidexterite yani iki tarafı da eşit kullanmak şizofreniye sebep olabiliyor.
İki tarafı da kullanabilmek aynı zamanda çok ciddi avantajlar ve zeka da getirebiliyor.
O ince çizgi nasıl ayrılır ya da ikisini de kullanmalı mıyız artık siz kararı verin.

Sayin Chillout aciklamis sagolsun. :)

Dex

Banlı Kullanıcı
Teşekkürler Chillout şizofren olma riski felan demişsiniz :) Ben şimdi korktum . Peki şizofren olmamak için hangi tarafımı ağırlıklı kullanıyım . Sol yanım ağırlıklı ama sağ yanımlada kolayca yazı yazıp resim felan çizip , top oynamak gibi aktiviteleri sorunsuz ve kusursuz yapıyorum . Sizce yola hangisiyle devam ediyim şizofren olmak istemiyorum :)