Kişisel alan ve sosyal mesafe testi.

• Konbuyu başlatan SoNoL
  • Başlangıç tarihi
S

SoNoL

Nehir yada dere kıyısında bir evde yaşadığınızı hayal edin. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi evinizin konumunu tanımlar.

1-Nehrin ortasında küçük bir adadaki ev

2-Üzerinde dar bir köprü bulunan ve coşkuyla akan nehrin kıyısındaki ev

3-Bahçenin köşesinden köpürerek akan bir dere geçiyor

4-Çağlayarak akan iki nehrin kesiştiği araziye kurulmuş bir ev.

Nehirler uzun mesafeler arası ulaşımı sağlamakla beraber, bireysel boyutta aşılamayan fiziksel engelleri temsil eder. Evinizin akarsuya göre konumu arzuladığınız sosyal mesafeyi ve ihtiyacınız olan kişisel alanı açıklar...

1-Nehrin ortasında küçük bir adadaki ev

Çok büyük bir alan istemiyorsunuz. Sadece size ait olan toplumsal baskılardan uzakta, düşüncelerinizle baş başa yalnız kalabileceğiniz bir yer yeterli. Eğer ev insanın kalesi ise sizinkinin çevresinde hendek olmasını tercih ediyorsunuz.

2- Üzerinde dar bir köprü bulunan ve coşkuyla akan nehrin kıyısındaki ev

Dar bir çevre içinde yaşıyorsunuz. Bunun dışında herkese karşı mesafelisiniz. Size yaklaşmak pek kolay değil. Ama birini dost kabul ettiğinizde sonuna kadar dost oluyorsunuz.

Özel hayatınızla sosyal hayatınız arasına sınır koymuyorsunuz. Kapınız daima dünyaya açık Yabancı kişileri henüz tanışmadığınız dostlar olarak görüyorsunuz. Başınıza ne gelirse gelsin bu açıklığınız ve konukseverliğiniz sayesinde daima yanınızda size destek veren insanlar bulacaksınız.

4- Çağlayarak akan iki nehrin kesiştiği araziye kurulmuş bir ev

Sosyal ilişkiler yumağının tam ortasında yaşıyorsunuz. Hayatınızdaki insanlarla olan karmaşık ilişkileriniz sizi çok meşgul ediyor. Dış dünyanın bazen yatağında taşıp sizi sürükleyeceğini hissediyorsunuz. Ama suyun aktığı yolların dolambaçlı olması selin ön kapınıza ulaşmasını önlüyor.

Alıntı.:

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
3 demiştim, asosyal olduğum ortaya çıkacak diye bekliyordum ama değilmişim :)

gümüş

Kayıtlı Üye

Özel hayatınızla sosyal hayatınız arasına sınır koymuyorsunuz. Kapınız daima dünyaya açık Yabancı kişileri henüz tanışmadığınız dostlar olarak görüyorsunuz. Başınıza ne gelirse gelsin bu açıklığınız ve konukseverliğiniz sayesinde daima yanınızda size destek veren insanlar bulacaksınız.

Bu benim galiba :)

Teşekkürler test için, hep bu kadar açık olma diye uyarılırım ama sanırım değişmiyor bazı şeyler

OneRepublic

Kayıtlı Üye

Dogru cikti. :) Tesekkürler sayin SoNoL. :)

S

SoNoL

Tehlikeli de olsa, suyun muazzam gücü beni ürkütsede 4 demiştim, 3 de kararsızdım. Okudum düşündüm, demek bende 4. müşüm. 3. maddeninde etkisi var, ama temkinli olmayı az da olsa öğrendim. Karmaşık ilişkilerden kasıt, iş, sosyal çevre ve aile ilişkileri diye düşünüyorum. Karmaşıklığı bu yüzden olsa gerek.

gümüş

Kayıtlı Üye
Marla'nın asosyal sözü çekti beni, çünkü ben de asosyal tanımlarım kendimi. O zaman testlerde açık çıkmamız ve kendimizi asosyal görmemizde kriter farklılığı mı var sizce ?

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Marla'nın asosyal sözü çekti beni, çünkü ben de asosyal tanımlarım kendimi. O zaman testlerde açık çıkmamız ve kendimizi asosyal görmemizde kriter farklılığı mı var sizce ?

Aslına bakarsanız nehir olayı garip bir şekilde beni ürkütüyor...

Deniz ya da göl kenarını tercih ederim. Nehirin ortasında olmasa adayı da tercih edebilirdim...

S

SoNoL

Kısaca şöyle diyeyim, buradan tanıdığım kadarıyla yapı olarak Marla ve siz farklı düşüncelere sahip insanlarsınız (Kendiniz ve Marla' dan örnek verdiğiniz için). Etrafınız size uyum sağlamakta ve sizi anlamakta zorlanabilir. Bu yaşlarda geyik muhabbeti yapıp, moda yada paparazi konuşacağınıza, en iyisi elinize bir kitap ve bir fincan kahve alıp 'zamanınızı öldürmemeyi seçersiniz' ve bir an gelirki bakarsınız uzaklaşmışsınız bir takım insanlardan. Şüphe duyabilirsiniz ben a sosyalmiyim diye. İşte asıl kişiliğimiz bu testlerde ortaya çıkar. Bu test, genel düşünce açısından değildi zaten. Kişisel gelişim konusundan almıştım.

gümüş

Kayıtlı Üye
Aslına bakarsanız nehir olayı garip bir şekilde beni ürkütüyor...

Deniz ya da göl kenarını tercih ederim. Nehirin ortasında olmasa adayı da tercih edebilirdim...

Aslına bakarsanız tanımlardan en sakini diye 3 . seçtim ben de. Göl ya da deniz kenarı olurdu benim tercihte.

Eeeyy :)

Ama evimizin planları farklı olurdu belki yada perdelerin renkleri :D

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Kısaca şöyle diyeyim, buradan tanıdığım kadarıyla yapı olarak Marla ve siz farklı düşüncelere sahip insanlarsınız (Kendiniz ve Marla' dan örnek verdiğiniz için). Etrafınız size uyum sağlamakta ve sizi anlamakta zorlanabilir. Bu yaşlarda geyik muhabbeti yapıp, moda yada paparazi konuşacağınıza, en iyisi elinize bir kitap ve bir fincan kahve alıp 'zamanınızı öldürmemeyi seçersiniz' ve bir an gelirki bakarsınız uzaklaşmışsınız bir takım insanlardan. Şüphe duyabilirsiniz ben a sosyalmiyim diye. İşte asıl kişiliğimiz bu testlerde ortaya çıkar. Bu test, genel düşünce açısından değildi zaten. Kişisel gelişim konusundan almıştım.

Bu durumda ben bunun tersi mi oluyorum Sonol'cum :D :D :hang:

Moda, paparazi falan :D

S

SoNoL

Bu durumda ben bunun tersi mi oluyorum Sonol'cum :D :D :hang:

Moda, paparazi falan :D

Yani sen a sosyal olduğunu düşünmüşsün ya, öyle düşünmenin nedeni budur. Yok bence yeterince ve faslasıyla moda, paparazi takip eden var; Eksik kalsın. Topluma düşünen beyin gerekli. Sen kitaplarınla, araştırmalarına, uygulamalarınla farklısın. Diğerlerini yapmak çok kolaydır.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Yani sen a sosyal olduğunu düşünmüşsün ya, öyle düşünmenin nedeni budur. Yok bence yeterince ve faslasıyla moda, paparazi takip eden var; Eksik kalsın. Topluma düşünen beyin gerekli. Sen kitaplarınla, araştırmalarına, uygulamalarınla farklısın. Diğerlerini yapmak çok kolaydır.

Hmmm tamam zaten kimse beni anlamıyor ve dışarıya çıkartmaya, benzer şeyleri yapmaya zorluyorlar, o yüzden kendimi anormal ve asosyal hissediyorum sanırım :)

Sen bence çok sosyal bir insansın Sevgili Sonol ama herşeyi bir arada yapabiliyorsun... Hem hayatla, hem insanlarla ilgilisin ama aynı zamanda kendini de geliştiriyorsun. Bunun için artı bir enerji lazım ve bu sende var. (anladığım kadarıyla) Ben bunu yapamıyorum. Enerji kullanım ayarlarımda sorun var :)

S

SoNoL

Hmmm tamam zaten kimse beni anlamıyor ve dışarıya çıkartmaya, benzer şeyleri yapmaya zorluyorlar, o yüzden kendimi anormal ve asosyal hissediyorum sanırım :)

Sen bence çok sosyal bir insansın Sevgili Sonol ama herşeyi bir arada yapabiliyorsun... Hem hayatla, hem insanlarla ilgilisin ama aynı zamanda kendini de geliştiriyorsun. Bunun için artı bir enerji lazım ve bu sende var. (anladığım kadarıyla) Ben bunu yapamıyorum. Enerji kullanım ayarlarımda sorun var :)

Senin yaşlarındayken bana a sosyal olduğum söylenmişti, biri tarafından. Ben kendimi bazı insanlardan bilerek soyutlamıştım. Önce tırnaklarımı avuçlarıma gömmüş ve sakin bir şekilde ''değilim, ama sen öyle görmek istiyorsan sorun yok'' demiştim. Kırmızı ojeli ve manikürlü tırnaklı parmağını sallayarak ''O zaman yarın birlikte çocuk esirgeme kurumuna gidiyoruz'' demişti. ''Sen çocuk esirgeme kurumuna giderken dostlar alışverişte görsün hesabıyla gidiyorsun, evdeki çocuklarına da beğenmeyip hakir gördüğün temizlikçi kız bakıyor,ben gidersem gerçekten kendim giderim yada başka şekilde yardımcı olurum, davet için teşekkürler'' demiştim. Sonuç bana selam vermedi ama o azarlayıcı tavrından vazgeçti. Diğer sonuç eşi oturduğu yerde durumdan muzdarip onu anlatır şikayet eder dururdu. Çocuklarıyla asla anlaşan bir anne olamadı. Hep uzaktaydı 2 gazetede resmi çıksın, ismi geçsin diye uğraştı. Şimdi o çocuklar büyüdü hepsi ayrı şehirlerde ve göremiyor ağlıyor, onlar ne çabuk büyüdü anlamadım diyor.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Senin yaşlarındayken bana a sosyal olduğum söylenmişti, biri tarafından. Ben kendimi bazı insanlardan bilerek soyutlamıştım. Önce tırnaklarımı avuçlarıma gömmüş ve sakin bir şekilde ''değilim, ama sen öyle görmek istiyorsan sorun yok'' demiştim. Kırmızı ojeli ve manikürlü tırnaklı parmağını sallayarak ''O zaman yarın birlikte çocuk esirgeme kurumuna gidiyoruz'' demişti. ''Sen çocuk esirgeme kurumuna giderken dostlar alışverişte görsün hesabıyla gidiyorsun, evdeki çocuklarına da beğenmeyip hakir gördüğün temizlikçi kız bakıyor,ben gidersem gerçekten kendim giderim yada başka şekilde yardımcı olurum, davet için teşekkürler'' demiştim. Sonuç bana selam vermedi ama o azarlayıcı tavrından vazgeçti. Diğer sonuç eşi oturduğu yerde durumdan muzdarip onu anlatır şikayet eder dururdu. Çocuklarıyla asla anlaşan bir anne olamadı. Hep uzaktaydı 2 gazetede resmi çıksın, ismi geçsin diye uğraştı. Şimdi o çocuklar büyüdü hepsi ayrı şehirlerde ve göremiyor ağlıyor, onlar ne çabuk büyüdü anlamadım diyor.

:D Anlattığın tipoloji bana da çok yabancı değil Sevgili Sonol :D

Söylenecek çok şey var ama konuyu dağıtıp, kişiselleştirdim sanırım, o yüzden uzatmayacağım ama sosyal olmak öyle birşey ise ben almamayayım zaten :) Sevgiden bahsedip, insanlara faydalı olduğuna inanan ama aslında etrafa zehir saçan çok insan var... (biraz daha konuşursam dedikoduya başlayacağım :D :D )

Senin için söylediğim sosyallik ve doğru enerji kullanımı öyle birşey değildi :)

Sevgiler :)

S

SoNoL

:D Anlattığın tipoloji bana da çok yabancı değil Sevgili Sonol :D

Söylenecek çok şey var ama konuyu dağıtıp, kişiselleştirdim sanırım, o yüzden uzatmayacağım ama sosyal olmak öyle birşey ise ben almamayayım zaten :) Sevgiden bahsedip, insanlara faydalı olduğuna inanan ama aslında etrafa zehir saçan çok insan var... (biraz daha konuşursam dedikoduya başlayacağım :D :D )

Senin için söylediğim sosyallik ve doğru enerji kullanımı öyle birşey değildi :)

Sevgiler :)

:smash: Biliyorum, sadece a sosyal diyince bir anım canlandı. Teşekkürler marla, sevgiler.

Perina

Banlı Kullanıcı
Bana en uygun seçenek 3.Ama 4 de olabilir.Ama daha çok 3.

Ama ben de sosyal değilim ki.. yani yalnız kalmaya hep ihtiyacım oldu benim. İnsanlarla aramda mesafe bırakmam şart olmuştur hep.