Aşk ne içindir? (Başka gözle bakalım mı ?)

alin

Kayıtlı Üye
Aşk; genellikle, sadece ilişkiler anlamında, sevgili olma anlamında kullanılan, koca bir yanlış bakıştır aslında. İçimizi en kıpırtılı haliyle, yerinden oynatabilen, bizi bambaşka bireyler haline getiren... Kimimiz daha çocuk yaşlarda, kimimiz daha sonra, ilk deneyimleri yaşamadık mı? Kaşı, gözü, bir bakışıyla, hiç bir anlamı olmadan, içimizi titreten, yıllar sonra hatırlandığında gülümseten aşk...

Sonraları biz büyürüz, işler ciddileşir, biz de daha ciddiye alırız. Şarkılar artık "o" dur, her konu "o"na çıkar, her anlam, papatyalar bile fal olur. Dünya yine aynı dünyaysa bile, bize başka dönüyordur. Fiziğimiz değişir, bakışımız değişir, melankolik oluruz ya da içimizdeki kıpırtıdan mutluluk yumağı ama hep bir şey bahanedir, bizi mutlu ya da mutsuz etmeye. Ama biter...Mutlaka biter....Yaşıyorken, asla bitmeyeceğine vaadler verilebilir, mümkün değildir, savaşırız karşı çıkarız ama biter gider...Olgunlaştıkça, yine hala aşık olabiliriz, ama daha adımlar sağlamdır, daha kendimzi korur ama aşkı bırakamaz oluruz. Kimisi çocukça anılan yaşanmışlıklar, kimisi hayatın en tatlı/acı anıları ama bizi olgunlaştıran, derleyen toplayan yaşanırken de aslında dağıtan :) en belirgin durumdur aşk. Uzmanlar araştırır, yok kimyasal tepkidir, yok 2 yıl sürer, yok maksimum 4 senedir. İnatlaşırız bende öyle olmayacak...

Aslında doğduğumuz an bizimledir aşk, annenin ten kokusu, babanın kucağında alıp zıplattığı an..Sonraları olgunlaştıkça sıradanlaşan... Artık aşık olamıyorum diyen nice insanlar, bir birlikteliği olanlar, ilişkisi olmayanlar, artık eskisi gibi pırpır etmeyen kalbi için, gizli bir üzüntü duyar durur. Yine karşımıza çıkabilir ama yılların gidişatı, onu da nadirleştirmiştir artık, içimiz soğudu diye düşünürüz. Sonra belki de anne-baba oluruz, evlada aşk duyarız, her zaman diliminde bir gerekçe vardır aslında.

Peki nasıl olduları, bize neler yaşattığını bir yana bırakalım. Aşk neden vardır? Hadi vardır, bize bambaşka bir dünya bakışı sağlar da neden yerini başkaca şeylere bırakan, fani bir duygudur? Aşkın faniliğini anladığı an kişi, farkına varabildiği an bambaşka bir boyutu görecektir. Aşkın veriliş nedeni aslında, geri alındığı an, GÖRMEMİZ GEREKENE İŞARET OLABİLİR Mİ ??? Kimisi aşk gençlik oyuncağıdır diye, sıradan yaşantısına dönerken...Kimi şanslı farkında olabilen kişiler için, aşk yerini bütüne duyulan aşka bırakabilir ne mutlu ki.. "O" da "O" nun parçası ve aşkın bittiği, duygularımızın öldüğünü söylediğimiz anlarda. Bir ağacın yaprağından, bir nehirin akışından, bir kuşun kanadından, hatta bir düşmanın bakışından bile, yaşamımıza anlam ve ders katan her şeyde asıl aşkı görebiliyor muyuz?? Ne kadar sevdiysek, hepsi ondan geldi, birimiz diğerinden farklı olduğunu düşünürken..

Aslında aynı ana-babadan olan kardeşi sever gibi, aynı yaradanın yaradılanları olarak, taşı, suyu, toprağı ve tüm canlıları görüp, hala aşkın, her anımızda, her yanımızda, olduğunu fark edebilmek ne güzel duygudur öyle... Dünyevi hırslarla kırdığımız insanlar, kazandığımızı sandığımız an, fani oyuncaklar, olağanca karmaşası içinde, tam da koştururken, birden durup hiç kımıldamadan anlayarak, anlamlandırarak soralım mı kendimize. Bırakalım, yine koşup gitsin etrafımızdan bütün dünya. Biz sadece gözlemleyelim, yaratıcıyı, yaradılanları, biri, bütünü, onlar akmaya devam ederken...Aşk ne için vardı ve neden elimizden alındı? Ya hala bizimleyse? İstediğimiz an, içimizden çekip çıkarabileceğimiz, koca bir bütünse...

Nasıllarını, ne kadar sürerlerini, hepsini bir yana bırakarak ya da bir daha gelmiyor diye küsmeyerek, farkedemez miyiz? Aşk hala tüm ihtişamıyla bizimle. Her anımızda, her acımızda, her sevgimizde,her duamızda, her şükrümüzde saklı. Fark ettiğimiz an, bir daha elimizden de alınmayacak kadar, kalıcı bu sefer...

Alin...

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Aşk, din ya da inanç gibi birşey bence...
İnsandaki potansiyelle alakalı birşey.

alin

Kayıtlı Üye
Katılıyorum, potansiyelin ne kadarını da görüp çıkarabiliriz? Ne hale getirir, duyduğumuz aşk bizi? Cinayet işleyen de insan "aşk" için, dünyayı yaşanır kılan da. Yani ne isek, onu çarpıyor gibi, misli oluveriyoruz kendimizin. İşini aşkla yapmak, sevdiklerine aşkla sarılmak, dünyaya aşk gözüyle bakmak. En manalısı bize her şeyi sunana aşk duymak...Erken mi unutuyoruz nedir aşkı? Tabula Rassa konusu için içimden gelip yazmıştım.
Sen hele bir sevmeye başla..
Aşkla..
Kanat MA sağalt, sessiz olsun çığlıkların
Sen hele bir sevmeye başla
Nasıl da aşk oluyor, her zerresi evrenin
Aşk olsun nefesin, zamanın, herşeyiyle aşk
Velhasıl, aşk insana çok yakışıyor...
Yani velhasıl nefrete, dertlere, öfkeye, çabuk adapte olsak da...Aşk insana çok yakışıyor...

La-edri

Kayıtlı Üye
Sems-i Tebrizi bir gün soru soranlara cevap vermek adina bir mescidde toplanmis..
Sorular, cevaplar derken, garib bir genc sormus.. "Bende esegimi kaybettim sen Evliya sin bilirmisin nerde esegim..?"

_Otur evladim simdi bulacagiz senin esegi demis.
genc oturmus..
Bu defa Sems sormus ,soru soran diger genclere "ASK nedir"??
Birinci genc bana lazim degil demis..
Ikincisi hic tatmadim demis..
Ücüncüsü,yasadim bitti demis..

Sems dönmüs esegi kaybolan gence.:"Bak senin bir esegin kayboldu ben sana üc tane essek buldum" demis...

Ask'a nankörlük ediyoruz..Kücümsüyoruz hatta bazen lazim degil diyebiliyoruz.
Insanlar kendilerine bir sevgili aramiyorki, köle ariyorlar..
Köleyi bulan coktur ama Ask'i bulan nerdeyse yoktur.

Hadi bakalim yola koyulma vakti...

Tesekkürler sevgili alin :)

denis22

Kayıtlı Üye
Sevgiliye duyulan aşk bence BİR YOLDUR aşkın gerçek kaynağına gerçek sahibine ulaştıracak bir yol...önceleri anlayamıyordum bu ne demek ama şimdi duamda gözyaşım aşk....yaradana yalvarışım aşk..beni onun kapısına bağlayan zincirim aşk...öyleki ona varmak için sebebim aşk...onunla aramdaki sırrım aşk..kimsenin bilmediği sırrım...
mecnun leylayı ararken,ondan biz ararken,onu görmek için bir yol ararken,leyla leyla derken,yalvarırken mevlayı bulmuş...ahh aşk bir gün beni de güldürür mü bilmem....

albus

Kayıtlı Üye
Nazım Hikmet'in Seni Düşünmek şiiri aklıma geldi..
Seni düşünmek güzel şey,
ümitli şey,
dünyanın en güzel sesinden
en güzel şarkıyı dinlemek gibi birşey...
Fakat artık ümit yetmiyor bana,
ben artık şarkı dinlemek değil,
şarkı söylemek istiyorum...

Keira

Moderator
Konunun biraz dışına çıkmış olacağım ama paylaşmak istedim.

Aşka 3 farklı bakış açısı,

“Aşka uçarsan kanatların yanar.”
Sadi Şirazi

“Aşka uçamazsan, kanatların neye yarar?”
Mevlana

“Aşka varınca kanadı kim arar?”
Yunus Emre

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Sözleri okuyunca İkarus'un hikayesi geldi aklıma. Aşka yaklaştığımızda kanatları mumdan yapılmış İkarus gibi bizimde kanatlarımızı yakan AŞK'ın o yakıcı/tüketici etkisi mi yoksa hem yeniden doğuş hem de ölüm anlamında kullanılan AŞK'ın o derin anlamında mı gizlidir bazı şeyler. Çünkü AŞK ile yeniden doğduğumuzda her yeni gün ölüme adım adım yaklaşmaz mıyız? İşte bu noktada aşkın, yeniden doğuşun ve ölümün arasındaki o garip ironiyi yakalarız bazen... Ve buna ek olarak bir şarkı sözü sizlere yazmak istediğim...

Gözlerimiz uçurtmanın kuyruğuna takılınca,
göz göze gelip gülümseriz.
O an sen ve ben anlarız ki, özgürüz.
Mumdan kanatlı bir adamın
güneşe ulaşması kadar anlamlı bu dünya biliriz.
Sen ve ben şaşarız insanlara
'anladım' sananlara...
Yapraklar döküldükçe ve rüzgar süpürdükçe o yerleri
anlayamazsınız...
Sen ve ben biliriz ki: 'Doğmak ölmeye başlamaktır.''
ve böyle oldukça söylenecek onca az şey var ki..
Sen ve ben hep deriz ki;
''Tutku en büyük yanılgıdır.''
ve böyle oldukça söylenecek onca az şey var ki... (Yüksek Sadakat/İkarus)

Osiris

Kayıtlı Üye
Konunun biraz dışına çıkmış olacağım ama paylaşmak istedim.

Aşka 3 farklı bakış açısı,

“Aşka uçarsan kanatların yanar.”
Sadi Şirazi

“Aşka uçamazsan, kanatların neye yarar?”
Mevlana

“Aşka varınca kanadı kim arar?”
Yunus Emre

''Aşkın açamadığı kapı,kanatlanıp uçamadığı yer mi var?''
Demet Akalın (Yapmazsam ölürdüm :) )

Bence aşk başlangıçtır,heyecandır,yerine sonsuz sevgiye bırakır.

byriddle

Kayıtlı Üye
Ben 'İlahi Aşk' a inananlardanım :) Maddi aşk denilen şey ise bir basamaktır bana göre.. En üste ulaşmak için..

AJA

Elit Üye
Aşk sevme duygusunun üstüne çıkmaya çalışırken hissedilendir..
Şems'in de dediği gibi ...eşek çok....Aşkın adını değiştiren zavallılarla dolu bir alem..Haydi geçmiş olsun..

Yanlış tıkladım yorumunuzu beğenmedim.Öyle bir aşk yoktur.Aşkı o sananlardan olmayın..

alin

Kayıtlı Üye
Sayın Osmanlı Torunu, ilk mesajı tam okuduysanız şayet, aşkın ne için olduğuna dair yorumu anlamış olmalıydınız. Orada ne para var, ne karşı cins ne başkası....

mecra

Kayıtlı Üye
Aşk bir beyin hastalığıdır diyorum. Şaka bir yana fani aşk ınsanı mutlak aşka bağlayan aracıdır bence. Hani derler ya sevmeyi böyle güzel yaratanın kendisi nasıldır diye. Fani aşk mutlak aşkın küçük bir parçasıdır sadece. Tabii fani aşk dediğim de ilk gün seviyorum ikinci gün hadi eyvallah cinsinden değil. Hani eskilerin yaşadığı şimdi var mı yok mu pek fikrimin olmadığı gerçek aşklar. Bunlar insanı yaratana bağlar.

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Bana mı dedin kardeş tam anlamadım :)

Kardeş, bilader, dostum vs. gibi kelimelerle değil Sayın/Sevgili ifadeleri kullanarak hitap edilmesi Gmpp kuralıdır.
Kurala diğer paylaşımlarda uyacağınıza inanıyorum.

İyi forumlar... :)

• Beğendim
Tepkiler: AJA

estarabim

Kayıtlı Üye
Ah min-el aşk!
Bütün bu deliliklerim hep "aşk yüzünden".

Aklım başımda sanıyordum, aklın kral olduğu bir oyunu oynuyordum ki geldi aşk ve 3. sınıftayken bölüm birincisi olduğum halde bitirme senesi geldiğinde okulu uzattım. Okul gözümde yoktu zaten. Annemin kalbi kırılmasın diye bitirdim.

Demir zırhlarımızı, ağır silahlarımızı kuşanıp arenaya çıkma vakti gelmişti ki aynı aşkla para kazanma değil kiraz mevsimi olduğunu görüp evimi, kentimi terk ettim. Bir sırt çantasına iki kıyafet, iki kitap atıp evden çıktım. Babam bahçede çiçekleri suluyordu. "Nereye kızım?" diye sordu, "Antalya'ya." dedim. Şaka yaptığımı sandı, akşama erken gelmemi söyledi. Ama aşıktım, akşam Antalya'dan aradım ve bundan böyle burada yaşayacağımı söyledim.

Aşk eritti, kanatlandırdı, uçurdu. Ama zavallı kanatlarım bunca ağırlığı taşıyamadı bir vakit sonra. Çünkü kavgalar, gürültüler, kıskançlıklar da aşka dahildi ve galiba bu biraz ölümcüldü. Ölürüm, dedim. Senin için değil ama aşk için ölürüm. Aşkımı sırtlandım, yeniden yollara düştüm.

Güneşin doğduğu yere bir yolculuk yaptım.
Yolun sonunda beni mavi önlüklerinin altına kara lastik ayakkabılarını giymiş güzelim çocuklar karşıladı. Birbirimizin dilini bilmiyorduk ama bu aşka engel midir? Birbirimize aşık olduk.

Hangi aşk sonsuz? Ama aşkın kendisi sonsuz. Çocuklarımı ardımda bırakıp yıllar sonra kentime, anneme döndüm. Kentim beni büyük bürokratik griliği ama kuytulara saklanmış merdivenli sokaklarının romantizmiyle karşıladı. Onun için uzun eteklerimi giydim, saçlarımı dağınık bıraktım.

Ve aşk yine geldi.

Ah min-el aşk!
Tüm bu deliliğim hep senin yüzünden.

la79

Kayıtlı Üye
Aşk=Farkındalık desek çok da yanlış bir şey demiş olmayız sanırım,bunun dışında aşk için söyleyebileceğimiz çok fazla bir şey yok,orası başka bir boyut başka bir alemdir ,orada ne fizik kanunları ne matematik kanunları ne Aristo mantığı nede herhangi bir bilimsel disiplin işler,sözcükler ve kavramların hükümsüz kaldığı bir yerdir orası ,Mevlanaya aşk nedir diye sorduklarında bunu teyit eden cevabı verir(Ben ol da bil).