Tüm Üyelerin Dikkatine !

egedesouza

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sevgili arkadaşlar; farkettim ki, bir çok kez bu konuya dikkat çekmememize rağmen tartışma üslubu ve dil bilgisi kurallarına riayet, beklenen seviyeye ulaşmamıştır. Gizlimabet Parapsikoloji Platformu olarak, bir çok platformun aksine, iletilerde onay sistemini uygun bulmadık; üyelerin her iletisinin önceden denetlenmesi yöntemini, üyenin şahsiyetine yönelik bir saygısızlık olarak addettik. Ancak bu hoşgörüye ve iyi niyete rağmen forumdaki yazışmaların, bir nevi "msn üslubu" ile yürütülmesinin, yazım kurallarının fütursuzca ihlal edilmesinin ve tartışmaların laf sokuşturmalarla, hakaretleşmelerle dağılmasının önüne geçmeyi başaramadık.

Burada "Yazım ve Noktalama" kullanımı daha doğrusu Türkçe yazmayı maddeler halinde açıklayacak değilim. Zaten böyle birşey de haddime değildir. Burada bulunan kimsenin de bilmediğini düşünmüyorum. Ama dikkatsiz ve özensiz yazma çabası içinde olanları da kınıyorum.

Eğer hala:

-Ben noktalı virgül ne zaman konur bilmiyorum.
-de eki ne zaman ayrı yazılır bilmiyorum.
-Ki eki ne zaman bitişik yazılır bilmiyorum.

Diyenler ve:

Evdeyim yerine ewdeyim, geldim yerine qeldim, geleceğim yerine gelicem, merhaba yerine mrb, selam yerine slm, görüşürüz yerine grsrz veya by by örneklerindeki gibi yazanlar varsa:

Bakın burası ciddi konular bulunduran ciddi bir paylaşım platformudur. Sizin önce dilinizi öğrenmenizde fayda var. Birinci basamağı çıkmadan beşinci basamağa atlayamazsınız. Eğer kendinize ve insanlığa faydanız olacaksa önce dilinizi öğrenmekle başlayın burası size göre değil.

Bu konu ile ilgili de radikal bir karar almadık. Ama "iyi niyet fazlasıyla süistimal edilmeye başladı. Ancak bazı somut düzenlemelerin yapılması ve üyelerin hem üslup hem de dil bilgisi konusunda daha etkin ve kararlı biçimde ikaz edilmesinin kaçınılmaz olduğu kanısına varmış bulunmaktayım.

Bu bağlamda, yakın bir süre zarfında forum kurallarına da geçirilmek üzere, bir dizi önlemi burada açıklamayı görev bilirim:

1. Forum kurallarında da belirtilen dil bilgisi kurallarına uyma zorunluluğu konusunda şimdiye kadar olunduğundan çok daha hassas olunması gerektiği artık gün gibi ortadadır.

2. Forumda yarattığı görüntü nahoşluğu dolayısıyla, başlıklar da dahil, iletilerin tümünün büyük harflerle yazılması kural ihlali sayılacaktır.

3. Konuların, karşılıklı atışmalarla, laf sokuşturmalarla, hakaretleşmelerle dağılmasına kesinlikle ve kesinlikle müsamaha gösterilmeyecek, bunu yapan üyeler uyarılacak ve konuyu dağıtmış olan bu iletiler bilgi verilmeksizin düzenlenecek, hatta silinecektir.

Son olarak da;

Kendi değerlerimize sahip çıkmazsak günün birinde onların varlığından söz etmeye hakkımız, yüzümüz olabilir mi ? Bu değerleri korumak için neden hep birilerini ya da birilerinin bizi dürtmesini bekleriz ? Neden elimizi taşın altına sokmaktan çekiniriz? Neden zoru başarıp onurunu yaşamaktansa kolayın peşinde sürünerek zavallaşırız? Neden bu kadar vurdumduymaz olduk ? Birilerini eleştirmenin yolunu, yordamını unuttuk. Eleştirileri hazmedemez, kabul edemez olduk ? Neden hep " En iyiyi ben bilirim, en büyük benim." diyen zavallılar olduk, küçüldük ? Oysa bizlere laf değil icraat; bencillik değil erdem yakışmaz mı ?

Herkesin silkinip kendine gelmesini, neler olup bitiyor görmesini istiyorum. Dilimizle uğraşanların tuzağına düşmeyelim. Birilerinin bizi uyurgezer yapmasına, iplerimizi eline alıp kuklalaştırmasına fırsat vermeyelim. Dilimize sahip çıktığımız sürece güç bizde olacaktır. Her şeyden vazgeçilebilir ama kimliğimizin, onurumuzun can damarı olan dilimizden asla ! Türkçeye hizmet Türk ulusuna hizmettir.

Saygı ve sevgilerimle...

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Bén ''é'' yé ''é'' yazıyorum ama é tuşum problémli olduğu için évdéki bilgisayarda böylé oluyor :(

Perina

Banlı Kullanıcı
Gizlimabed yönetiminin kurallar hakkındaki hassasiyetini anlıyorum ve saygıdeğer ve taktire değer kurallar var evet. Özellikle iletişimde saygı ve hoşgörüye çok önem veriyorlar.Ve ben en çok bunu seviyorum ama şu da var.Mabed üye sayısının çokluğundan şikayetçi sanki.Ama bu da ayrı bir güzellik bence..Net sessizken hiç çekilmez inanın.Hatta öyle anlar olur ki tek bir kişi bile çok değerli olabilir.Bir kişiyti bile kaybetmek çok büyük bir kayıp olabilir ama fardında olamayabiliriz.Bunları neden mi yazıyorum çünkü yaşadım ve gördüm.Paylaşmak istedim.Yine içimden geleni yazdım yani:(

La-edri

Kayıtlı Üye
Mabet üyelerin cogunlugundan sikayetci degil, bu kaniya nasil vardiniz anlayamadim :)
Ama bir ara agirlik "Keyifhane" üzerinde idi, ve paylasimlar arasi cok fazla imla hatalari vardi, keyifhane olunca arkadaslar imla kurallarini ihlal etsekde fark etmez gibi bir inanisa düsmüs olabilir.. :)
Ama cogu zaman Mod.lar imla hatalarini düzeltmekten kendi görevleri ile ilgilenemiyorlar..Ve bu ciddi bir sorun

ikbal1505

Guest
Klavyesinde sorun olan arkadaşlara çözüm önereyim. Başlat/Tüm Proğramlar/Donatılar/Erişilebilirlik/Ekran Klavyesini kullanarak sorununu giderebilir. İmla kurallarına özen gösteriyorum. Ayrıca konuların sohbet ortamına dönüşmesinden ben de rahatsız oluyorum. Üyeleri de uyarıyorum imla kurallarına dikkat etsinler diye. Farklı font kullanımı sitede yaygınlaştı. Standart font kullanılması gerekiyor değil mi? İyi forumlar. Sevgi ve ışıkla :)

Perina

Banlı Kullanıcı
Mabet üyelerin cogunlugundan sikayetci degil, bu kaniya nasil vardiniz anlayamadim :)
Ama bir ara agirlik "Keyifhane" üzerinde idi, ve paylasimlar arasi cok fazla imla hatalari vardi, keyifhane olunca arkadaslar imla kurallarini ihlal etsekde fark etmez gibi bir inanisa düsmüs olabilir.. :)
Ama cogu zaman Mod.lar imla hatalarini düzeltmekten kendi görevleri ile ilgilenemiyorlar..Ve bu ciddi bir sorun

Bu kanıya varış nedeni mi açıklamalı mıyım?:) Gözlem gücüm iyidir diyebilirim kısaca.Ama buna şikayet kelimesi uygun olmamış..Mabed yorgun ya da biraz bunalmış deseydim daha doğru olurdu sanırım. :) Yani bazı üyeler yormuş mabedi daha önce.Ve mabede hak veriyorum insanla ilgilenmek kesinlkle zor zanaat.Tamam bazen bunalıyorsunuz belki ama insanları sevip, önem verdiğinizi düşünüyorum. Yoksa çoktan kaçar giderdiniz öyle değil mi? :) Ya da bu siteyi kurmaz ve hala devam ettirmezdiniz öyle değil mi? Allah yardımcınız olsun..İyi ki varsınız.Biz yaralılar için ya da yarası olmayıp da başka başka dertleri olanlar için.Ya da bilgi için..Ya da sadece sevgi ve paylaşım için iyi ki varsınız..Sevgi ve saygılar Gizlimabed..

prepre

Kayıtlı Üye
Bu konuda bir ricam olacak:
Yazdığımız mesajları düzeltmek için "düzelt" sekmesi yok.Bunu ekleyebilir misiniz?
Mesela konunun heyecanıyla sonradan farkettiğim ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek yazım hataları yapmışım ama düzeltemiyorum.

lala

Kayıtlı Üye
Benimde bir sorunum var elimden geldigi kadar duzgun turkce yazmaya gayret gosteriyorumda yurt disinda yasiyorum bizim klavye sizinkinden degisik birde turkce vazla yazma ve konusmasini bilmiyorim 

machine368

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Yazdığımız mesajları düzeltmek için "düzelt" sekmesi yok.Bunu ekleyebilir misiniz?
Mesela konunun heyecanıyla sonradan farkettiğim ve yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek yazım hataları yapmışım ama düzeltemiyorum.

Aynen arkadaşa katılıyorum böyle bir buton olursa sevinirim teşekkürler...

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog

Bu uygulamanın eklenmesi çeşitli sebeplerden dolayı söz konusu değildir. Mesajınızı yazmadan önce cevapla butonunun yanındaki önizleme linkine tıklayarak mesajınızı göndermeden kontrol etmenizi tavsiye edebilirim.

Benimde bir sorunum var elimden geldigi kadar duzgun turkce yazmaya gayret gosteriyorumda yurt disinda yasiyorum bizim klavye sizinkinden degisik birde turkce vazla yazma ve konusmasini bilmiyorim 

Sizinle aynı durumda olan üyelerimiz tabii ki olabilir. Bu durumu site yönetimine bildirdiğiniz sürece sorun olmayacaktır. Sizin durumunuzda olan üyelerden tek isteğimiz elinizden geleni yaptığınızı göstermeniz. Tabii ki bu durum tüm diğer üyelerin göstereceği dikkat içinde geçerli. ;)

dertlipınar

Kayıtlı Üye
İş
emekliÄŸim
tavsiyenizi ve uyarınızı dikkate alıyorum yanlız benim imla eksikliğim var bu da aydınlı oluşumdan kaynaklanıyor birde ALLAH cc yazarken büyük harf kullanırım bundan dolayı bağışlamanızı rica ederim küçük harfle yazmam mümkün deyil beni yaratana paylaşımınızı hep titizlikle uyuyorum

saygılarımla

ikbal1505

Guest
Noktalama işaretleri, cümleye büyük harf ile başlayacağınızı ve cümle sonuna nokta koyacağınızı ilkokuldan beri öğretiyorlar. İyi forumlar.

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
tavsiyenizi ve uyarınızı dikkate alıyorum yanlız benim imla eksikliğim var bu da aydınlı oluşumdan kaynaklanıyor birde ALLAH cc yazarken büyük harf kullanırım bundan dolayı bağışlamanızı rica ederim küçük harfle yazmam mümkün deyil beni yaratana paylaşımınızı hep titizlikle uyuyorum

saygılarımla

Sitede bulunan ''İmla Kuralları'' konusunu arada bir incelerseniz sorun kalacağını sanmıyorum. Belirtilen kuralların hepsi öğrenilemeyecek kadar zor değil sanırım. Vereceğim linkten bakabilirsiniz. :)

İmla Kuralları - "Gizlimabet Parapsikoloji Platformu"

S

SoNoL

Keyifhane bölümü, aslında biraz da stres attığımız bir bölüm olması nedeniyle, arada bile olsa ufak (sevimli) şakalaşmaların, sorun yaratacağını sanmıyorum; fakat bu şakalaşmalarda bile imla kurallarına hepimizin dikkat etmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Bazen bazı arkadaşlarımızın yazdığı yazıları okurken cidden anlamak için hecelediğim oluyor. Aslında en azından hepimiz elimizden geldiği kadar azami dikkat bile göstersek, hem moderatörün zamanından çalmayız, hem de daha keyifli olur.

Morwenath

Banlı Kullanıcı
Klavyesinde sorun olan arkadaşlara çözüm önereyim. Başlat/Tüm Proğramlar/Donatılar/Erişilebilirlik/Ekran Klavyesini kullanarak sorununu giderebilir. İmla kurallarına özen gösteriyorum. Ayrıca konuların sohbet ortamına dönüşmesinden ben de rahatsız oluyorum. Üyeleri de uyarıyorum imla kurallarına dikkat etsinler diye. Farklı font kullanımı sitede yaygınlaştı. Standart font kullanılması gerekiyor değil mi? İyi forumlar. Sevgi ve ışıkla :)

bu bir çözüm değil sorunu artırmaktır...

benim klavyem mesela "b" tuşu sorunlu ir klavye... ama sırf b harfi yüzünden ekran klavyesini çıkarmam çok saçma olur değil mi?

ikbal1505

Guest
bu bir çözüm değil sorunu artırmaktır...

benim klavyem mesela "b" tuşu sorunlu ir klavye... ama sırf b harfi yüzünden ekran klavyesini çıkarmam çok saçma olur değil mi?

Şimdi cevap verecem karşılıklı sohbete döndü diye konu kilitlenecek. Ama kusura bakmayın yöneticiler bu son mesajım bu konuda. Klavyenizde bir tuş bozuksa ekran klavyesinden sadece o tuşa basarak, diğer yazılarınızı normal klavyeden yazabilirsiniz. İlla ki ben demiyorum klavyenizde tek bir tuş eksik diye ekran klavyesinden yazın hepsini. Çalışmayan tuşu oradan kullanabilirsiniz. Bu nasıl bir sorun yaratabilir ki ? Bilmeyenler için yardımcı olmak istedim. Ayrıca yeni üyesiniz galiba forum kurallarını okuyun. İmla kurallarına dikkat edin. Bundan sonra ne uyaracam nede yardım edecem. Böyle kötü oluyorum işte. İyi forumlar. Sevgi ve ışıkla...

Morwenath

Banlı Kullanıcı
Kişisel kkonuya dönecek diyorsunuz ama döndürmek için elinizden geleni yapıyorsunuz,ben düşüncemi söylüyorum,siz tehdit edercesine son uyarımdır diyorsunuz...
Söylediklerinize dikkat edin!!!

alin

Kayıtlı Üye
Sayın Morwenath, aylar önce yazılmış konu yeniden güncelleniyor ancak düzeltme gereği duydum. Dikkatlice okursanız yazıda, "size son uyarımdır, ayağınızı denk alın" dercesine, bir uyarı yok ki . "Uyardığım için ben kötü oluyorum, bundan sonra uyarmam" diye, bir bildirim var sadece. Yanlış anlaşılmayı düzeltmek ve ikili tartışmalara dönüşlerin, sitede yasak olduğunu hatırlatmak namına, yazma gereği duydum.
İyi forumlar...

Mefetseger

Moderator
İş
Uzman Biyolog
Güncellenmesi gereken bir konu. Lütfen en başından itibaren okuyunuz. İyi forumlar...